Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Fotografije drva u bonsai posudama  (Posjeta: 28515 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Fotografije drva u bonsai posudama
« : 11-07-2007, 10:43:12 »
Jel ja to neznam pronaći na forumu ili niko nema praksu slati fotografije "gotovih" bonsaia koje imate doma?
Super mi je što ima masa fotki koje prikazuju yamadorie koje vadimo i namjeravamo vaditi te kako bi ih uredili, no ne kužim zakaj ne šaljete fotke "gotovih" drva! Siguran sam da imate kaj za pokazati, pogotovo vi koji se bonsaiem bavite preko 5g.
Pa ono, ako nije problem... nek vam ne bude teško.

Offline DonQuijote

Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #1 : 11-07-2007, 12:29:53 »
Ja budem...za jedno tri godine :mdr: kad bum nešto uopće mogao nazvati bonsaiem.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #2 : 11-07-2007, 12:37:55 »
Ja budem...za jedno tri godine :mdr: kad bum nešto uopće mogao nazvati bonsaiem.

Znam da budeš, budem i ja, al pitam ove koji se dulje bave.  :mdr:

Pa bilo bi dobro i njihova drva vidjeti kad se već forum okreče oko bonsaia i tak se zove. Inače ga možemo nazvati prebonsai-yamadori forum  :lol:

Offline gal

Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #3 : 11-07-2007, 13:26:32 »
Pogledaj sliku sa Pallovog bloga i gdje između ostalog Pall kaže:
"This looks like it will be a very impressive bonsai in a few years."

…ako za ovako kompaktno i "gotovo" drvo treba "samo" 5 godina oblikovanja (+ vrijeme navikavanja na posudu), a tek onda možeš odabrati odgovarajuću posudu (i opet pod uvjetom da ima korijen koji stane u nju) onda imaš i odgovor na svoje pitanje. 

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #4 : 11-07-2007, 13:41:13 »
Pogledaj sliku sa Pallovog bloga i gdje između ostalog Pall kaže:
"This looks like it will be a very impressive bonsai in a few years."

…ako za ovako kompaktno i "gotovo" drvo treba "samo" 5 godina oblikovanja (+ vrijeme navikavanja na posudu), a tek onda možeš odabrati odgovarajuću posudu (i opet pod uvjetom da ima korijen koji stane u nju) onda imaš i odgovor na svoje pitanje. 


Sad bi ja trebo vjerovati da svi vi koji pišete na forumu, nemate doma drva u bonsai posudama, jednostavno nemrem vjerovati! Na izložbi u Opatiji sam vidio dobre i bolje primjerke drva u posudama, fotke sam postao na forum.
Čini mi se da postoji strah od kritike na forumu pa zato niko i ne šalje fotke.   :lol:
No ne bi htio da ispadne kak ja nekog nagovaram, ne mora niko slati fotke svojih ljubimaca.
Iskreno, bilo bi mi drago da vidim neka drva i da se o njima povede rasprava.

Offline Andrija Zokić

Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #5 : 11-07-2007, 14:21:05 »
Sad bi ja trebo vjerovati da svi vi koji pišete na forumu, nemate doma drva u bonsai posudama, jednostavno nemrem vjerovati!

Marija i ja nemamo nista kvalitetno u posudama i sve sto nam je bonsai posudama najradije bi prodali ... nazalost :frown:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #6 : 11-07-2007, 14:30:45 »
Sad bi ja trebo vjerovati da svi vi koji pišete na forumu, nemate doma drva u bonsai posudama, jednostavno nemrem vjerovati!

Marija i ja nemamo nista kvalitetno u posudama i sve sto nam je bonsai posudama najradije bi prodali ... nazalost :frown:

S jedne strane žalosno i iskreno, s druge strane poticajno i opet iskreno. Vidljivo je da su vam kriteriji porasli i razumijem takav pristup. Neki yamadoriji koje ste slali na forum su u samom startu bolji od dosta "gotovih" bonsaia.
No mislim da bi bilo dobro kad bi na forumu bilo više ikakvih fotki drva koja bi se mogla komentirati i predlagati. Nekak mi se čini da je taj segment zapostavljen.

Offline gal

Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #7 : 11-07-2007, 14:34:47 »
Evo i od mene da posluži kao loš primjer…. ili su drva prerano stavljena u "glamoroznu" posudu (kao grab), ili su prevelike i preduboke (kao kod crnih borova) ili su neodgovarajućeg oblika (kao kod literati crvenog bora), a sve redom su ružne (… bile jedino dostupne kod nas i kupovane su unaprijed bez ciljane namjene). Inače i u Kaštelima sve posude redom su neslavno završile pod Pallovim kritikama (puno, puuuuno lošije nego drva), jedino je jedna ocjenjena pozitivno (od slovenaca ak se dobro sjećam) . Zasad mi je dovoljno da sam shvatio da je pravilan izbor posude jedan od "Level-a" ove igre do kojeg još nisam stigao…, a bit će ga teško proći.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #8 : 11-07-2007, 15:03:00 »
...Zasad mi je dovoljno da sam shvatio da je pravilan izbor posude jedan od "Level-a" ove igre do kojeg još nisam stigao…, a bit će ga teško proći.

Možda bi stigao do tog levela da se na forumu o tome više piše i diskutira. Ove fotke koje si poslao mogu poslužiti kao dobar uvod u prijedloge za izbor posuda. HR tržište je dosta siromašno po pitanju posuda, no u MBM-u se da pronaći jeftine keramike za prvu silu, mislim na bonsai posude.
Sad kad si komentarom popratio tvoje fotke i nezadovoljstvo s posudama, i ja to primječujem i kužim da do sada nisam uopče tako gledao na posudu, a ona je kak knjige i primjeri na netu pokazuju, bitna kao i stajling stabla.
Hvala ti što si s nama podjelio i ovaj dio koji je vrlo bitan.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #9 : 11-07-2007, 15:10:29 »
Ova grana mi je trn u oko, em je na ulegnuču drva, em je prema drugom drvu. Po meni bi bilo skladnije da je nema.
No to je samo moje skromno mišljenje  :great:

Offline hknezovi

Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #10 : 11-07-2007, 15:53:56 »
Upravo ta grana fiksira pogleg gdje je i potrebno, te je moj savijet daje samo skratiš na kratki jin.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #11 : 11-07-2007, 15:56:36 »
Upravo ta grana fiksira pogleg gdje je i potrebno, te je moj savijet daje samo skratiš na kratki jin.

Dobro primječena mogučnost  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #12 : 12-07-2007, 14:54:15 »
Dali bi plitka, okrugla posuda bolje pristajala literati?

Offline gal

Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #13 : 13-07-2007, 06:59:53 »
Dali bi plitka, okrugla posuda bolje pristajala literati?

...zapravo okrugla, možda malo ovalna, što manja, po mogučnosti plića.... je pravilo za literati stabla. Crnogorica u neglazirane, a bjelogorica u glazirane posude.

Offline Marija

Odg: Fotografije drva u bonsai posudama
« Odgovori #14 : 13-07-2007, 08:52:05 »

Marija i ja nemamo nista kvalitetno u posudama i sve sto nam je bonsai posudama najradije bi prodali ... nazalost :frown:

oćeš reći bacili..... ili razdjelili....

One bonsaije koje imamo u posudama ne bi nigje pokazivali jer nismo njima zadovoljni i zato ne sudjelujemo na nikakvim izložbama.

Kroz godine se kriterij mijenja. Ono što smo u početku vadili i padali u trans od toga sad ne bi ni pogledali. Smatram da smo nas dvoje tek prije 3 godine probili glavnu barijeru što se tiče bonsaija, i od tada nalazimo startni materijal kojega se nećemo nikada sramiti, a posebno ne kada za 4-5 godina od toga dobijemo koliko-toliko oblikovan bonsai.

Kvalitetan bonsai se ne može dobiti u po ure raskupusavanjem sadnice .... a za sve što smo prerano stavili u posudu sami smo sebi napravili magareću uslugu.

Ne radi se da se netko boji kritike ili da se nešto namjerno ne radi i ne posta .... forum je realni odraz situacije....

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai