Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: etička strana bonsaia  (Posjeta: 38087 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline boborg

etička strana bonsaia
« : 12-07-2007, 15:00:11 »
nedavno sam raspravljao s frendom i curom oko toga dal je bonsaizam ustvari okrutnost prema drveću...njihovi su argumenti bili da ih se stalno rezucka, ožičava ih se, pigaju grane i slične stvari! složio sam se njima u neku ruku, al sam im probao objasniti da ustvari to drfce ipak dobiva više pažnje i njege nego u prirodi i da mu se pokušavaju stvoriti nekakvi recimo idealni uvjeti u pogledu dobre zemlje, prihranjivanja, sunce/sjena, i da je cilj na neki način maksimalno pustiti da drvo izrazi sav svoj potencijal...

i još nekaj relativno vezano uz ovu temu, da li je bolje iz prirode vadit drvo koje tam raste npr 10 il više godina i uz to ga srezati s recimo 5 m na manje od 1 metra, samo zato da bi se izbjeglo čekanje od više godine da mu se razvije deblo do neke idealne debljine, ili je "etičnije" izvadit bebu drfce od godinu-dvije pa ga pratit kako raste i razvija se u teglici i brinut se o njemu.....

kaj mislite o svemu tome?

Offline DonQuijote

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #1 : 12-07-2007, 15:04:09 »
Ja sam dana učinio genocid na travnjaku. Malo me je sram priznati ali eto, jesam...pokosio sam ga :dunno:

Offline boborg

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #2 : 12-07-2007, 15:10:18 »
hehe :lol:

nadao sam se ozbiljnijim odgovorima :)

Offline Andrija Zokić

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #3 : 12-07-2007, 15:21:27 »
nedavno sam raspravljao s frendom i curom oko toga dal je bonsaizam ustvari okrutnost prema drveću...njihovi su argumenti bili da ih se stalno rezucka, ožičava ih se, pigaju grane i slične stvari!

Don ti je dobro odgovorio :mdr:! Sva ova "mucenja" koja si nabrojao rade se i na vockama, zivici, travnjacima ... pa je to sasvim normalno i nitko se ne pita jel namucio npr. svoj vinograd jer ga je orezao.

i još nekaj relativno vezano uz ovu temu, da li je bolje iz prirode vadit drvo koje tam raste npr 10 il više godina i uz to ga srezati s recimo 5 m na manje od 1 metra, samo zato da bi se izbjeglo čekanje od više godine da mu se razvije deblo do neke idealne debljine, ili je "etičnije" izvadit bebu drfce od godinu-dvije pa ga pratit kako raste i razvija se u teglici i brinut se o njemu.....

To bi vec trebalo upitati drvo ...
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #4 : 12-07-2007, 15:26:50 »
hehe :lol:

nadao sam se ozbiljnijim odgovorima :)

Ovo je vrlo ozbiljan odgovor !!!
Ili još pokoji odgovor...
Šeta žirafa savanom i brsti vrhove drveća, čoha se slon o stablo i trga grane sve u 16, usput guli i koru..., brsti koza vulgaris ili neka plemenita po grmlju i tak iz godine u godinu, puše vjetar i trga grane koje ponekad padnu i na neku mečku CLK 500...
Sve je u Prirodi i normalno i nenormalno. Neke životinje smo spremni nazvati korisnim a druge štetnim, samo zato jer smo mi stvorili takva mjerila. Prirodne pojave mi zovemo nepogodama jer ubijaju ljude i ruše im kuće. Ta ista nepogoda prođe i nenaseljenim djelom svjeta i nikom ništa.
Duboko u meni je ostala ona izreka....

Ko u srcu uspije uzgojiti stablo, stvorio je uvjet da na granu sleti ptica koja će mu pjevom razvedriti dušu.

Moralizirati oko bonsaia mogu samo ograničeni ljudi koji naginju fanatizmu.
Zaljubljenik u bonsai će kroz tu umjetnost, prije osjetiti prirodu oko sebe od onog koji misli da je moralno i etički hodati po svjetu kao "anđeo" i činiti dobro... Da i dobro smo proglasili dobrim a zlo zlim, razmislite jesmo li uvijek u pravu ili je to samo subjektivan doživljaj!?!?

Offline boborg

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #5 : 12-07-2007, 15:40:34 »
hehe pogodio sam u žicu sad :)

mario, super si to rekao i apsolutno se slažem s tobom!dobro i zlo is in the eye of the beholder, ak pitate pljačkaša banke jel to kaj je napravio dobro il zlo sigurno će reć da je zlo, a sudac bi mogao imati drugo mišljenje....isto je i s rezanjem grana, no mislim da bez obzira bio to bonsai, živica il jabuka u voćnjaku, drvo to osjeti i sigurno ga zaboli....

Ko u srcu uspije uzgojiti stablo, stvorio je uvjet da na granu sleti ptica koja će mu pjevom razvedriti dušu.

super rečenica, trebalo bi ju na majcu stavit!

Offline boborg

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #6 : 12-07-2007, 15:41:13 »
ups, pljačkaš će reć da je dobro :))

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #7 : 12-07-2007, 15:46:46 »
....isto je i s rezanjem grana, no mislim da bez obzira bio to bonsai, živica il jabuka u voćnjaku, drvo to osjeti i sigurno ga zaboli....

Ne, sigurno ga ništ ne zaboli !!!
Samo ljudi i životinje osjećaju bol. Životinje drugačije od čovjeka i to je neusporedivo, ali je osječaju.
Da bi ovo pojasnio, morao bi krenuti u neke vode koje možda ne bi bile razumljive svima, pa je možda bolje zaustaviti se tu  :yes:

Offline Marija

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #8 : 12-07-2007, 16:33:57 »
da li je bolje iz prirode vadit drvo koje tam raste npr 10 il više godina i uz to ga srezati s recimo 5 m na manje od 1 metra, samo zato da bi se izbjeglo čekanje od više godine da mu se razvije deblo do neke idealne debljine,

drugi su iskometirali pitanje etike i s njima se slažem, pa ću samo dodati da na ovaj način kako si napisao gore nije moguće dobiti bonsai. Pilanjem drva od 5 metara na 1m možeš samo dobit panjinu i drva za ogrijev....  :gigle:  nikako bonsai....



Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline boborg

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #9 : 12-07-2007, 20:15:51 »
tih 5 metara sam bubnuo bezveze...

nastavi mario slobodno, zanima me

Offline Aleksa

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #10 : 12-07-2007, 21:02:41 »
Ovakva tema je pokrenuta i na Svetu Biljaka, i razvukla se na nekih 20ak strana!  :histerical:

Offline boborg

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #11 : 13-07-2007, 09:49:01 »
pa ak mogu oni možemo i mi :)

Offline Marija

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #12 : 13-07-2007, 10:00:22 »
Tamo je na momente bilo pakleno   :frown:  :grrrrrr:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #13 : 13-07-2007, 12:45:26 »
Osobno smatram da cilj svakog živog bića je da što duže ostane vitalno, a upravo to se dešava kod bonsai drveća. Svo ono orezivanje i ožičavanje može se usporediti i sa ljudskim tijelom. Orezujemo kosu i nokte i ožičavamo se po raznoraznim teretanama, fitnes centrima itd. . Orezivanjem  održavamo higijenu a ožičavanjem razvijamo svoju fizičku spremu. Tako je i kod drveća orezivanjem mu pomažemo da ojača imunitet i poveća strukturu grana i debla. Ožičavanjem naprežemo njegovu strukturu grana i debla te ga natjerujemo na konstantni otpor kako se obično dešava kod drveća koja su na vjetru, time pospješujemo njegovu elastičnost i vitalnost. Dakle sve u svemu drvetu se neradi ništa drugo doli onoga što radimo sami sebi. Jedina razlika u tome svemu je što se drvo tim postupkom stagnira u starenju te time može nadživjeti bilo koje drugo biće na zemlji.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: etička strana bonsaia
« Odgovori #14 : 13-07-2007, 13:25:52 »
ožičavamo se po raznoraznim teretanama, fitnes centrima itd. .

:histerical: :histerical: :histerical:

Bila sam u fitnes centru, al me nisu ožičavali, a fino sam im platila.  :grrrrrr:
Lopuže jedne bezobrazne, tražit ću povrat novca! :threatening:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai