Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Aluminijska ili bakrena žica ?  (Posjeta: 119390 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #105 : 21-08-2009, 11:17:13 »
...kak vi imate malo žice  :turpija:
Ima žice, samo vani držimo na stalku koliko nam treba .... ostatak je u kući u dubokom hladu  :sretan:

...mala opaska... ova Dinamo plava se nikak ne uklapa u dalmatinski štimung  :whistle:
PS
...boju možete nabaviti u za to specijaliziranim trgovinama  :quiet:

Razmišljala sam da je prebojam u kričavo-zelenu, kakva nam je odrina i radni stol .... samo sad su temperature nesnosne za takve radove.
Dalmatinac koji drži do sebe ne radi ništa u 8. mjesecu!  :na:

Sad sam se sjetila da smo baš takvu boju kupili zajedno u Peveca, kad si bio ovdje  :tlab:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #106 : 21-08-2009, 11:24:06 »
...Sad sam se sjetila da smo baš takvu boju kupili zajedno u Peveca, kad si bio ovdje  :tlab:

...zato sam i napisal...  :haaaahaaaaa:
...a jesmo se namučili oko izbora, no stručna savjetnica iz centra je priskočila u pomoč i obogatila nam život svojim iskustvom  :tup:

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #107 : 22-01-2010, 17:06:48 »
Zimi žicamo nasred dnevnoga (u nedostatku garaže ili podruma  :zamisljen: :idiot:). Unijeti pored svega i stalak za žicu u kuću, sa fotografija od par postova ranije, bi ipak bilo pretjerivanje, tako da se pokazala potreba za jednom kutijom za manju količinu žice, u kojoj će biti separirana kako se ne bi ispreplitala i dovodila nas do ludila.

Uz malo igranja ubodnom pilom i par šarafića evo ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dijxtra

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #108 : 23-04-2010, 22:00:12 »
Kaj onda, jel se bakrena žica kali il se samo pregrijava? Pročitao sam i jedno i drugo. Koje je ispravno?

Nabavih na poslu desetak metara bakrene žice, naime. Promjer: 2mm. Sutra ću probat još na nekim otpadima gledat. Pa bi to obradio da probam malo žicat.

Žica koju sam nabavio na poslu je bakrena, al ima neki premaz po sebi. Jel moram skroz isparit taj premaz il će bit sve OK ako ga ostane na žici?

Hvala unaprijed na informacijama.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #109 : 23-04-2010, 22:02:40 »
Kaj onda, jel se bakrena žica kali il se samo pregrijava? Pročitao sam i jedno i drugo. Koje je ispravno?

Nabavih na poslu desetak metara bakrene žice, naime. Promjer: 2mm. Sutra ću probat još na nekim otpadima gledat. Pa bi to obradio da probam malo žicat.

Žica koju sam nabavio na poslu je bakrena, al ima neki premaz po sebi. Jel moram skroz isparit taj premaz il će bit sve OK ako ga ostane na žici?

Hvala unaprijed na informacijama.

Kali se!

Kakav premaz, kaj isprati, čime isprati?

Offline dijxtra

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #110 : 23-04-2010, 22:21:16 »
Kali se!
Da, uspio sam dobit informaciju. Ispada da se proces kad se metal zagdije do užarenja pa se zatim ne baci u vodu isto zove kaljenje. Naime, samo željezo se mora hladiti polako, ne-željeznim metalima (pa tako i bakru) je svejedno da li ih se hladi polako ili baca u vodu, krajnji rezultat je isti. Premda momci preporučaju hlađenje u vodi e kako bi bakar bio što kraće užaren jer tad puno rađe oksidira.

Zanimljivo, svašta čovjek nauči zanimajući se za bonsai.

BTW, pročitah i da se bakrena žica nakon korištenja za žicanje može ponovo prekaliti i opet koristiti (ako nije previše oksidirala). To ovdje nitko ne prakticira, koliko sam uspio pohvatat po forumu. Zašto?
Kakav premaz, kaj isprati, čime isprati?
Ispariti. As in evaporate. Nabavio sam 7-žilni bakreni kabel i kad sam skinuo izloaciju otkrio sam da žica baš i nije bakrene boje. U presjeku je bakrene, ali na površini ne. Pa sam išo gnjavit električare pa su mi rekli da je to premaz i da se ne živciram oko toga jer da je to 100% bakrena žica obzirom da mi na poslu koristimo samo i isključico bakar. Tehničari mi nisu znali reć ništa precizno o tom premazu a inžinjere mi se nije dalo ić gnjavit sa takvim glupostima (imamo kastinski sistem, da :-D) Uglavnom, to je navodno neka legura sa niskim talištem i vjerojatno bi se dala evaporirat, pa reko dal možda ko zna da li je toksična za drvo ili nešto takvoga.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #111 : 23-04-2010, 22:32:57 »
BTW, pročitah i da se bakrena žica nakon korištenja za žicanje može ponovo prekaliti i opet koristiti (ako nije previše oksidirala). To ovdje nitko ne prakticira, koliko sam uspio pohvatat po forumu. Zašto?

bakrenu žicu je gotovo nemoguće (možda one ispod 1mm) u komadu skinuti sa grane drveta (aluminijsku bez problema). Postoje i klješta za žicu... vrhunska stvarćica  :idiot:

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #112 : 23-04-2010, 22:35:28 »
BTW, pročitah i da se bakrena žica nakon korištenja za žicanje može ponovo prekaliti i opet koristiti (ako nije previše oksidirala). To ovdje nitko ne prakticira, koliko sam uspio pohvatat po forumu. Zašto?

Zato jer nakon motanja spaljene žice oko grane, dolazi do molekulskim promjena i ona očvrsne, a grana se usmjeri u željenom smjeru. Ta ista žica, kada dođe vrijeme za njeno skidanje se NE ODMOTAVA, već se na svakom zavoju sječe kliještima i uklanja na taj način.

Inače do bakrene žice je lako doći na otpadu (najjeftinija opcija)  ili se može kupiti npr. u Strojoprometa ili u nekim firmama koje se bave viklovanjem elektromotora ...




Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dijxtra

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #113 : 23-04-2010, 22:39:08 »
bakrenu žicu je gotovo nemoguće (možda one ispod 1mm) u komadu skinuti sa grane drveta
Zaboga, pa da. Zato ju i kalimo. Cccc, samo sam trebo uključit mozak. :-D

Offline dijxtra

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #114 : 23-04-2010, 22:40:24 »
Inače do bakrene žice je lako doći na otpadu (najjeftinija opcija)  ili se može kupiti npr. u Strojoprometa ili u nekim firmama koje se bave viklovanjem elektromotora ...
Probao sam na 2 otpada tu u kvartu, ali kažu da zadnje vrijeme nemaju bakra. Sutra ću probat na još par mjesta.

Hvala vam oboje na pojašnjenjima!

Offline draganpavl

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #115 : 21-09-2011, 08:43:43 »
evo ovo mi je 1 puta da sam se prijavio na bilo kakav forum itd...
tražim bakrenu žicu lakiranu a neznam gdi nači proguglo sam sve i nisam siguran da sam našo ono pravo ili ti ono šta tražim.......
Ovako trebam 30 metara može i više bakrene lakirane žice u KOMADU znači debljine 0,42 mm treba mi za jedan detektor.ne posjedujem mikro metar pa nisam siguran u debljinu žice koje imam doma.Inače sam iz Ivanić Grada pa ako neko zna nešto o ovoj žici neka me kontaktira preko sms-a pa se čujemo 0981783428.neznam gdi postaviti pitanje niti dali če neko ovo uopče i vidjeti.hvala svima koji mogu pomoći

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #116 : 21-09-2011, 09:25:43 »
Žicu ti inaće imaju svi elektro-servisi koji se bave vitlanjem-reparacijom elektro motora.ELKA Zagreb ju i proizvodi samo neznam dali prodaju tako male kolićine.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline nabo

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #117 : 16-11-2011, 12:43:32 »
Pozdrav

Za bakrenu lakiranu žicu slobodno mi se obratite - 091 5081339

BTW Elka je zatvorila maloprodajni dučan pa to pada u vodu ...ali ja imam sve dimenzije i bilo koje količine .

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #118 : 16-11-2011, 16:21:54 »
Mi smo dugo kupovali žicu na otkupu metala i to je bila uglavnom žica iz el. instalacija koja ima nekakav lak na sebi, koji je nemoguće u potpunosti maknuti spaljivanjem ... sve to treba prvo namotati na nekakve smislene kolutove kako bi se moglo spaliti i kasnije koristiti. Ta žica uvijek ostane šporka i treba je dugo paliti.
U zadnje vrijeme kupujemo žicu u Strojoprometa, nema taj lak na sebi i za tren se spali i naravno kupi se fino namotana na kolut. Na količine koje nam trebaju ovako se pokazalo praktičnije.


Evo slici s čime se pali žica .... puno bolje i kvalitetnije nego ručni brener. Montira se na plinsku bocu.

Za bakrenu lakiranu žicu slobodno mi se obratite - 091 5081339
Jel to iz instalacija, koje su debljine i koja je cijena po kilu?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #119 : 16-11-2011, 18:39:57 »
Pozdrav

Za bakrenu lakiranu žicu slobodno mi se obratite - 091 5081339

BTW Elka je zatvorila maloprodajni dučan pa to pada u vodu ...ali ja imam sve dimenzije i bilo koje količine .
odlično, nemoram se mislit i palit zadane dimenzije ak me kužiš
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!