Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Aluminijska ili bakrena žica ?  (Posjeta: 119547 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #45 : 02-07-2008, 09:10:27 »
Ček, ako je jedan dio žice palje a drugi ne - to znači da ćete morati ponovo je spalit. Nespaljena žica nema efekat koji bi trebala imat.

Koliko ima od pojedine debljine žice? Jesu kraći komadi ili veći namotaji?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #46 : 02-07-2008, 09:15:34 »
Ček, ako je jedan dio žice palje a drugi ne - to znači da ćete morati ponovo je spalit. Nespaljena žica nema efekat koji bi trebala imat.

Koliko ima od pojedine debljine žice? Jesu kraći komadi ili veći namotaji?

Ma neee....
Duda priča o žici koju ima doma i nije spaljena i o ovoj spaljenoj  :tup:
Ima kak hočeš, od 3000m u kolutu do 1m zgužvano, ali sve dobro spaljeno!

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #47 : 02-07-2008, 09:32:04 »
Ma neee....
Duda priča o žici koju ima doma i nije spaljena i o ovoj spaljenoj  :tup:
Ima kak hočeš, od 3000m u kolutu do 1m zgužvano, ali sve dobro spaljeno!

Ahaaa.... sorry još spavam napola  :dunno:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #48 : 02-07-2008, 09:38:24 »
Ko klinac sam radio u poduzeću koje se bavilo otkupom sekundarnih sirovina, pretpostavljam da se situacija nije promjenila ni danas. Riječ je o žici iz kablova, ostacima od elektroinstalacija ili ukradenim kablovima. Ako prodaješ neoguljeni kabel otkupna cijena je vrlo niska pa se zato s njega skida plastična izolacija. Naravno paljenjem. Poliješ benzinom i zapališ, nakon nekog vremena izolacija izgori i ostane samo bunt paljene žice. Ako je bunt cijeli, skoro sigurno je da je riječ o ukradenoj žici jer niko normalan ne bi palio cijeli bunt upotrebljive žice. No, to nije toliko važno. mene više brine to što velite da su žice zgužvane. Naime paljena žica se ukruti nakon savijanja i onda više nema ona potrebna svojstva. Dakle ako je zgužvana teško ju je ravnati i opet upotrijebiti za žicanje tako da mi se to ne čini previše dobrom opcijom. Trebali bi možda uzimati samo uredno namotanu žicu???

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #49 : 02-07-2008, 09:48:44 »
...mene više brine to što velite da su žice zgužvane. Naime paljena žica se ukruti nakon savijanja i onda više nema ona potrebna svojstva. Dakle ako je zgužvana teško ju je ravnati i opet upotrijebiti za žicanje tako da mi se to ne čini previše dobrom opcijom. Trebali bi možda uzimati samo uredno namotanu žicu???

... i mene je to isto brinulo i točno govoriš da se svakim prematanjem gube svojstva koja nam trebaju...
... no riješenja ima!
Probrao sam sebi i Sebi ono što je bolje! Ono što je potrebno premotati, mogu ponovno spaliti dok nanovo namotam i opet sam na istom, a trebat će mi puno manje vremena i energije za drugo paljenje.
Postoji tamo i "sirova" bakrena žica i izgleda ljepše, pa kom se više sviđa nek si premata i pali sam.
Da, treba birati uredniju žicu, što sam i napravio. Meni dobro  :jupije:

Offline DonQuijote

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #50 : 02-07-2008, 09:52:27 »
Koliko dugo i na kojoj temperaturi treba paliti žicu? Ja sam do sada palio manje količine, bunt namotao oko flaše pa stavio na plinski štednjak dok se ne zažari. Sa večim buntovima i večim kvadraturama, ne mogu tako, pa me zanima da li je je dovoljna obična plinska kartuša ili treba baš brener za postizanje dovoljne temperature?

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #51 : 02-07-2008, 09:54:46 »
Mi palimo s brenerom, manje namotaje ... traje satima .... čisti zen  :chinaman:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #52 : 02-07-2008, 10:03:44 »
Koliko dugo i na kojoj temperaturi treba paliti žicu?...
... Sa večim buntovima i večim kvadraturama, ne mogu tako, pa me zanima da li je je dovoljna obična plinska kartuša ili treba baš brener za postizanje dovoljne temperature?

Koliko dugo, ovisi o jačini plamena i debljini žice. Žica se mora užariti (zacrvenjeti). Nakon toga se postupno hladi. Ja sam prije hladio u vodi i to je dobro za žice do 1,5mm no ove deblje su boje za drva ako se polako hlade... same od sebe.
Ona tvoja u plavom bužiru, nije se mogla užariti na plinskom šparhetu... ali jedan subotnji roštilj će riješiti tu enigmu... naravno, nakon što okrenem vratinu na njemu  :jupi:

Offline helleborus

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #53 : 02-07-2008, 10:08:30 »
ene više brine to što velite da su žice zgužvane. Naime paljena žica se ukruti nakon savijanja i onda više nema ona potrebna svojstva. Dakle ako je zgužvana teško ju je ravnati i opet upotrijebiti za žicanje tako da mi se to ne čini previše dobrom opcijom. Trebali bi možda uzimati samo uredno namotanu žicu???

Meni se čini da je ova koju je M donio dosta dobro složena, onak na kolutove ko i ona tvoja Done koju si donio u subotu. Ne znam kakva je situacija kad dođeš na otpad jel tamo sve zgužvano. Vjerujem M-u da je. al ova izabrana je čist ok. Mislim nemreš, nažalost, držati žicu od 10m ravnu u dvorištu, moraš je namotati bar nekak. Ova je takva, nekak namotana- nije zgužvana.

Offline helleborus

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #54 : 02-07-2008, 10:14:46 »
Ona tvoja u plavom bužiru, nije se mogla užariti na plinskom šparhetu... ali jedan subotnji roštilj će riješiti tu enigmu... naravno, nakon što okrenem vratinu na njemu  :jupi:

Mislim da je šparhet daleko preslab za tak nekaj. Najveća temperatura plamena ja tam di je boja plava ili gotovo bijela, onaj žuti dio je totalno preslaba temperatura. Kad imaš tanju žicu onda je lakše s njom manipulirati jer uspiješ pogoditi taj dio s višom temp., a kad imaš debelu, onda to je gotovo nemoguće i tako polagano napreduješ da sam sigurna da odustaneš vrlo brzo.
Mi smo svojevremeno na faksu koristli one plamenike koji imaju one ampule za promjeniti plin (to su one koje se stavljaju i na ona mala kuhla za kampiranje) i to je super jer se postiže dovoljna temp i za rastaliti staklo. Možda bi neka vatra (tipa prireme roštilja) upalila ak unutra dok je najjača samo ubaciš žicu. Vjerujem da bi benzin u tom slučaju dobro došao da kroz neko duže vrijeme vatra bude jaka.

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #55 : 02-07-2008, 10:15:25 »
Ja sam prije hladio u vodi i to je dobro za žice do 1,5mm no ove deblje su boje za drva ako se polako hlade...
Dobro ih je ohladit u vodi, na taj način s njih otpadne i ona "čađa" ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #56 : 02-07-2008, 10:17:51 »

Mislim da je šparhet daleko preslab za tak nekaj. Najveća temperatura plamena ja tam di je boja plava ili gotovo bijela, onaj žuti dio je totalno preslaba temperatura. Kad imaš tanju žicu onda je lakše s njom manipulirati jer uspiješ pogoditi taj dio s višom temp., a kad imaš debelu, onda to je gotovo nemoguće i tako polagano napreduješ da sam sigurna da odustaneš vrlo brzo.

Ajme nemojte to u kuhinji nikako radit .... bit će pepela svugdje
.... znam da muški to ne bi ni primjetili  :tuptup:

Plin -  je definitivno preslab za to. Neujednačeno je spali, koliko god da je tanko namotate.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #57 : 02-07-2008, 10:20:52 »

Mislim da je šparhet daleko preslab za tak nekaj. Najveća temperatura plamena ja tam di je boja plava ili gotovo bijela, onaj žuti dio je totalno preslaba temperatura. Kad imaš tanju žicu onda je lakše s njom manipulirati jer uspiješ pogoditi taj dio s višom temp., a kad imaš debelu, onda to je gotovo nemoguće i tako polagano napreduješ da sam sigurna da odustaneš vrlo brzo.

Ajme nemojte to u kuhinji nikako radit .... bit će pepela svugdje
.... znam da muški to ne bi ni primjetili  :tuptup:

Čuj ja to nisam nikad radila i vjeruj mi da mi ne bi palo na pamet. Fala bogu da to sad niti ne možemo, imamo ploču na stuju   :tlab: (znaš ono nema ribanja onih ringova, ne lijepe se nikakvi plinski nus produkti, samo prebrišeš i gotovo  :turpija:)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #58 : 02-07-2008, 10:22:00 »
Ja sam prije hladio u vodi i to je dobro za žice do 1,5mm no ove deblje su boje za drva ako se polako hlade...
Dobro ih je ohladit u vodi, na taj način s njih otpadne i ona "čađa" ....

Osjećam li ja to neku sumnju u laboratorijske nalaze???  :question:
Žica koja se hladi u vodi, postaje kaljena! Primeš li je među prste, možeš je istom snagom savinuti i više od 5x, tek onda počinješ osječati otpor.
Žica koja se hladi postepeno, primiš li je među prste, možeš je savinuti jednom, drugi put duplo teže, a treći puta je otpor toliki da se deformira na drugom mijestu.

Kad mi žicu iz koluta, lagano odmotamo, namotamo na granu i granu popigamo u željeni smjer, dobili smo 3 savijanja i željeno zadržanje grane.
Zato je bolje da se žica, hladi postepeno!!!  :dipl:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #59 : 02-07-2008, 10:23:42 »
... aha, čađa... to se strese samo od sebe ili je baciš s balkona na beton u prizemlju  :svetac: