Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Aluminijska ili bakrena žica ?  (Posjeta: 119498 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #60 : 02-07-2008, 10:39:11 »
Na znam zašto bi bio problem spaliti žicu i zašto se gnjavite na plinskim plamenicima. Imam namjeru naložiti vatru kao kad radim roštilj, ili još bolje prije nekog vikend roštilja i samo sve uredno ubacim u vatru. I sve gotovo za 10 min.

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #61 : 02-07-2008, 10:55:01 »
... aha, čađa... to se strese samo od sebe ili je baciš s balkona na beton u prizemlju  :svetac:

da da, stresa se i kada zimi ožicavam na stoliću u dnevnom boravku :hair:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Kume

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #62 : 02-07-2008, 11:01:39 »
a jeli moguce kako narucit zicu

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #63 : 02-07-2008, 11:41:31 »
Sad si mislim kaj je meni ovo trebalo.... :tup:
Napisao sam post, kako bi vam skrenuo pažnju na vaše obližnje sirovine/otpade. Nemam namjeru dilati bakar, niti imam vremena za to. Pvenstveno mi je tlaka što to moram obaviti za vrijeme radnog vremena, pa onda nemam auto da to odpeljam doma i šaljem vam....
Napravio sam to Sebi & Dudi iz razloga koje ne moram objašnjavati i napravit ću to Mariji & Andriji jer mi nije teško još jednom, no za dalje nemam baš volje.
Nadam se da me razumijete i da ćete to uvažiti !
Tko god želi, može doći do mene, ja ću ga drage volje odvesti nek kopa po kontejneru  :verycool:

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #64 : 02-07-2008, 12:00:51 »
Napravio sam to Sebi & Dudi iz razloga koje ne moram objašnjavati i napravit ću to Mariji & Andriji jer mi nije teško još jednom, no za dalje nemam baš volje.
Nadam se da me razumijete i da ćete to uvažiti !
Tko god želi, može doći do mene, ja ću ga drage volje odvesti nek kopa po kontejneru  :verycool:

Ja se zahvaljujem  :mdr: :ljub: :love: :chinaman:
Kad god ti treba pumice i sl. samo javi šaljemo  :jezik:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #65 : 02-07-2008, 12:12:10 »
Napravio sam to Sebi & Dudi iz razloga koje ne moram objašnjavati i napravit ću to Mariji & Andriji jer mi nije teško još jednom, no za dalje nemam baš volje.
Nadam se da me razumijete i da ćete to uvažiti !
Tko god želi, može doći do mene, ja ću ga drage volje odvesti nek kopa po kontejneru  :verycool:

Ja se zahvaljujem  :mdr: :ljub: :love: :chinaman:
Kad god ti treba pumice i sl. samo javi šaljemo  :jezik:

Ma sve 5   :verycool:
Hvala unaprijed!

Nego napravio bi ja to svima, ali da me vidiš kakav sam kad se u ured vratim iz kontejnera... :tup:
A kak nemam auto, treba to negdje i pohraniti, a u firmi objašnjavati kaj i od kud... mi se ne da  :mad2:

Offline Kume

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #66 : 02-07-2008, 13:23:37 »
ma mario nema problema samo sam pitao no problemm!!

Offline Kiki

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #67 : 03-07-2008, 01:06:34 »
Evo prije nisam vido ovu temu al se nedavno aktivirala pa da i ja dam svoje mišljenje :D


Mislim da je bakrena bolja zbog svojih svojstava. Veča čvrstoča, manji presjek, malo teža što je čak i bolje kad se pogleda  :lol:


E sad čito sam da ekipa traži žicu tu priča o prženju na tavi ...  Ja koritim običnu žicu za struju onu iz dučana po metru s hrpom izolacije gore  :lol:. ( one priče o laku mi nisu jasne jel tak nekaj na njoj ne postoji  :lol: onda struja nebi tekla svigdi al zanemarivo  :lol: ).

E sad za stvarno zagrižene i one koji imaju perja, love, šuški ... najmobe je kupit žicu za radit namote u transformatoru je skupa ima u raznim promjerima al je lak na njoj prvoklasan i nema onih famoznih isparavanja, kaljenja, pečemnja ...


Sve u svemu mislim da je otpadna  ( najjeftinije i nađe se svašta  :lol: )  i električarska žica ( najpristupačnija ) najbolji izbor.

A aluminiska, ajd ko oče nek se zafrkava s tim treba je više, moraš gušče motat ... a i na kraju krajeva težina od +- par grama drvcu niš ne znači  :zbunjen:

Ekipa najbolje motat onu koju imaš pa pazit da ne pofarba :D ipak je tka najisplativije  :chinaman: :chinaman:
Najte kaj zamerit :)

Offline DonQuijote

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #68 : 03-07-2008, 09:18:18 »

E sad čito sam da ekipa traži žicu tu priča o prženju na tavi ...  Ja koritim običnu žicu za struju onu iz dučana po metru s hrpom izolacije gore  :lol:. ( one priče o laku mi nisu jasne jel tak nekaj na njoj ne postoji  :lol: onda struja nebi tekla svigdi al zanemarivo  :lol: ).

Nije riječ o pečenju na tavi nego na vatri plinskog štednjaka. Dakle kada skineš izolaciju sa žice, namotaš je oko neke flaše tako da dobiješ promjer koluta od nekih 10-12 cm, onda to točno odgovara plamenu na štednjaku. To odlično funkcionira za male količine i za žicu do 2,5 mm2. Sa debljom je već malo teže.
Spomenuta  lak žica je baš ona za transformatore i elektromotore. Lak služi kao izolacija između namotaja, kako bi trafo uopće mogao funkcionirati. Taj lak lako izgori, jedino što malo smrdi kada gori. To je bolja opcija od električarske žice jer ne treba skidati izolaciju.

Offline Kiki

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #69 : 03-07-2008, 13:16:22 »
Sve 5  :mdr:

Kaj se tiče onog za tavu to sam tak samo reko  :lol: da se ekipa nasminje  :yupi:

A kaj se tiče onog laka vjerojatno je neko krivo napiso, jel sam završil takvu školu  :dipl: u kojoj sam moro znat kaj je izolirano  s čim  :lol:


Al mogo bi probat malo speči da vidimo kak to ide  :lol:
Najte kaj zamerit :)

Offline DonQuijote

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #70 : 08-02-2009, 11:01:20 »
Jeste li znali da se bakarna žica može prepeči? Ja nisam.
Imao sam hrpu granja koje je trebalo spaliti, i pripremim ja lijepo  lomaču, po sto metara 1,5  2,5  4,  6,  10,  mm Dakle sve što mi treba. Velike količina, mislio sam da će biti super za Palla da imamo svih vrsta u večim količinama.
 Bacim ih u vatru, izolacija izgori ali nisam ih odmah izvadio nego su gorjele nekih pola sata.
I onda, kad već imam žice ajde da malo ožicavam. 10 mm je odlična, 6mm isto tako ali ove tanje su krte i pucaju ko kreda, uopće se ne daju omatati. Jedino objašnjenje je da sam ih predugo držao na previsokoj temperaturi. I tak, 300 metara žice ide u smeće :grrrrrr:

Offline Aleksa

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #71 : 08-02-2009, 17:37:06 »
Jeste li znali da se bakarna žica može prepeči? Ja nisam.
Imao sam hrpu granja koje je trebalo spaliti, i pripremim ja lijepo  lomaču, po sto metara 1,5  2,5  4,  6,  10,  mm Dakle sve što mi treba. Velike količina, mislio sam da će biti super za Palla da imamo svih vrsta u večim količinama.
 Bacim ih u vatru, izolacija izgori ali nisam ih odmah izvadio nego su gorjele nekih pola sata.
I onda, kad već imam žice ajde da malo ožicavam. 10 mm je odlična, 6mm isto tako ali ove tanje su krte i pucaju ko kreda, uopće se ne daju omatati. Jedino objašnjenje je da sam ih predugo držao na previsokoj temperaturi. I tak, 300 metara žice ide u smeće :grrrrrr:

Vjerovatno se bakar oksidovao... Kiseonik + temperatura + vrijeme i to je to... Mozda grijesim, Duda ce znati...  :zbunjen:

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #72 : 09-02-2009, 09:46:57 »
I tak, 300 metara žice ide u smeće :grrrrrr:

Tanju žicu 0,8 - 1,2 je Andrija palio brenerom i tu i tamo bi bila prekinuta valjda isto od jakog plamena.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Goran Cajko

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #73 : 09-02-2009, 09:49:58 »
Nemoj bacat u smeće!! Odi stim na otkup metala i reci dečkima ak možeš zamjenit žicu. Kao treba ti neka malo deblja ili tak nekaj.... Nek izvažu i zamjeni...



Offline Goran Cajko

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #74 : 09-02-2009, 09:52:24 »
Duda ce znati...  :zbunjen:

Ajde Duda, reci....