Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Aluminijska ili bakrena žica ?  (Posjeta: 114093 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline istefano

Aluminijska ili bakrena žica ?
« : 31-01-2007, 13:40:23 »
najbolja zica je aluminijska , a bakrena nikako
jesam li u pravu

Offline DonQuijote

Aluminijeska ili bakrena žica ?
« Odgovori #1 : 31-01-2007, 13:55:21 »
Zašto bakar ne? Ja sam čuo da je bakar samo malo lošiji od aluminija, zanemarivo lošiji.

Offline gal

Aluminijeska ili bakrena žica ?
« Odgovori #2 : 31-01-2007, 13:57:16 »
e kad vec pitam ,najbolja zica je aluminijska , a bakrena nikako
jesam li u pravu

Nisi :no: Svaka ima prednosti i mane. Aluminijska je dobra za (generalno govoreći) bjelogoricu odnosno biljke glatke i svjetle kore jer ne boji koru (kao oksidi bakra), dok je bakrena bolja za četinare (bekrena se mora "kaliti" da omekne) jer prilikom omatanja ponovo očvrsne i bolje drži grane (aluminijske bi upotrijebio barem za 50% više za isti rezultat) :yes:

Offline Marija

Aluminijeska ili bakrena žica ?
« Odgovori #3 : 31-01-2007, 14:24:56 »
Koristim bakrenu kad god je imam...  8)

S aluminjskom sam radila jednom - doduše bila je jako debela i nije mi se svidjelo - ne omotava se lako!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline istefano

Aluminijeska ili bakrena žica ?
« Odgovori #4 : 31-01-2007, 14:35:21 »
Nisi :no: Svaka ima prednosti i mane. Aluminijska je dobra za (generalno govoreći) bjelogoricu odnosno biljke glatke i svjetle kore jer ne boji koru (kao oksidi bakra), dok je bakrena bolja za četinare (bekrena se mora "kaliti" da omekne) jer prilikom omatanja ponovo očvrsne i bolje drži grane (aluminijske bi upotrijebio barem za 50% više za isti rezultat) :yes:
vis vraga , to nisam znal za bjelogoricu i crnogoricu, cuo samo da kora potamni od bakra i da je zato bolje ju ne koristiti
fala ekipo

Offline marinko beg

Aluminijeska ili bakrena žica ?
« Odgovori #5 : 31-01-2007, 18:42:17 »
Koristim bakrenu kad god je imam...  8)

S aluminjskom sam radila jednom - doduše bila je jako debela i nije mi se svidjelo - ne omotava se lako!
Stvar je u tome sto kod aluminijske zice ima vise kvaliteta.Inace je zapravo lakse s njom radit.Prednost je sto se ponovno moze upotrijebit a bakrena ne.
Bakrenoj je prednost sto se za istu granu upotrebljava tanja zica jer je bakar jaci.
M

Offline veljko

Aluminijeska ili bakrena žica ?
« Odgovori #6 : 31-01-2007, 19:40:17 »
U 8 godina, koliko se bavim bonsaiem, gotovo uvijek koristim bakrenu žicu. Nisam primjetio da grane na tim mjestima potamne. S druge strane, kad je skaljena, ima puno prirodniju boju od aluminijske žice, a cca je tri puta jaća i bolje drži granu. Primjer; Ako omotavam određenu granu sa bakrenom žicom od cca 2 mm, za isti učinak morao bih koristiti cca 3 aluminijske žice podjednakog promjera. Znaći i 3 puta više mogučnosti da oštetim granu.
Kad smo bili na međunarodnoj izložbi u Ljubljani, imao sam priliku na djelu vidjeti talijanskog majstora Boninnija, koji je na demonstraciji također koristio bakrenu žicu. : :jap:
No svatko ima svoje mišljenje, zar ne? :yes: 8)

Offline Aleksa

Aluminijeska ili bakrena žica ?
« Odgovori #7 : 31-01-2007, 21:17:20 »
Nisam primijetio da bakarna zica ostavlja crveni trag na kori...Ova koju ja koristim je, kao glazirana pa bakar uopste ne dodiruje drvo...

Offline Marija

Aluminijeska ili bakrena žica ?
« Odgovori #8 : 31-01-2007, 21:20:58 »
Nisam primijetio da bakarna zica ostavlja crveni trag na kori...Ova koju ja koristim je, kao glazirana pa bakar uopste ne dodiruje drvo...
Da, ako oguliš onu iz žice za struju - ona ima zaštitni prozirni sloj na sebi ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

BonsaiZG

  • Gost
Aluminijeska ili bakrena žica ?
« Odgovori #9 : 01-02-2007, 00:21:00 »
Ovako ja to radim, sa bakrenom žicom. Znači obična električarka žica, višak sa gradilišta, koji je besplatan. Komadi do metar i pol.

Prvo ogulim izolaciju.

Vidi se lak na žici.

Zatim omotam u kolut, obično na ispijenoj flaši pive. Žuja je zakon.

Ondak stavim na šparhet, koja lijepa Horvatszka riječ.

Upalim plin i grijem do užarenja. Ovdje budite oprezni da nije pre jaka vatra jer će se žica potpuno rastaliti, naročito tanji promjeri. Povremeno okretati gornju i donju stranu kako bi se ravnomjerno užarila.

Kad se potpuno užari odnesem je na balkon da se postepeno ohladi. Nikako ne umakati žicu u vodu, kaliti, jer će postati tvrda, a to nam nije cilj.

Kad se ohladila, otresem eventualno pepeo i žica je savršeno meka ko puter.

Imao sam prilike raditi sa aluminijskom. Bakar je neusporedivo bolji.

Offline DonQuijote

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #10 : 01-02-2007, 08:46:50 »
Postupak se može i unaprijediti korištenjem električarskog alata za blankiranje tzv.- "blankircange" (opet lijepi hrvatski izraz)

Da se nebi gnjavio pola sata sa skidanjem izolacije, kad blankirke koštaju samo dvadesetak kuna. Postoji i "Jokari nož" za skidanje vanjske izolacije koja je često najmukotrpnija. Njime u jednom potezu možeš skinuti izolaciju sa desetak metara dugog kabela. On košta cca 70 kn.

Offline Zlatko

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #11 : 02-02-2007, 07:33:50 »
Korištenje samo jedne određene vrste žice je i stvar navike.
Osobno koristim isključivo aluminijsku žicu, mada mi bakarna žica nije nedostupna. Mislim i da eloksirana aluminijska žica izgleda bolje od bakarne.
Držim da je vrlo važno pravilno izravnavati žicu iz koluta u kojem se kupuje ili se obrađuje zagrijavanjem i hlađenjem. Iz tog su razloga pogodniji veči koluti, a onaj promjera boce ožujskog držim minimalnim. Žicu nikada ne koristim dva puta.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline marinko beg

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #12 : 02-02-2007, 10:30:56 »
Stos je u tome sta kod aluminijske zice postoje tri kvalitete.Kod prve se moze ponovno upotrebljavat.Ovdje na zapadu se prodaju u kolutima po pola kile.Kosta 15 eura,sto nije malo.Zato ja kad odzicim drvo,skoro svu zicu ponovno nategnem uz pomoc dvaju Jin klijesta.
Kad se malo deblja grana savija,treba u prstima imati osjacaj da ne pukne.Pri upotrebi aluminijske zice,taj osjecaj je nesto bolji iz razloga sto je aluminijum ipak malo savitljiviji.Ipak svaka cast ljudima ovdje sto upotrebljavaju bakar,zato sto je ozicavanje ipak nesto teze.

M

Offline hknezovi

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #13 : 22-02-2007, 15:51:10 »
Koristio sam i aluminij i bakar, a sad koristim oboje.

S obzirom da aluminijska žica je mehanički nižeg ranga krutosti lakše je sa njom raditi i bolja je za početni stadij obrade, dok kasnije koristim tanje bakrene žice za finalizaciju.

Evo i zašto. ;)

Ukoliko želim da drvo brže i jače napreduje bez obzira na veličinu lisne mase tad koristim aluminijsku žicu jer ona omogućava nesmetan rast i razvoj debla,grana i lišća. :love: Kad postignem željeni osnovni oblik počinjem koristiti bakrenu žicu jer bakreni sulfat se dobija oksidacijom same žice tokom vremena. Nuspojava bakrenog sulfata je sporiji i manji rast lisne mase te time listovi i bjelogorice i crnogorice se brže smajuju do 1/3 ili čak i više. A stvara se i veća gustoća izrasta.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #14 : 22-02-2007, 15:57:27 »
Nuspojava bakrenog sulfata je sporiji i manji rast lisne mase te time listovi i bjelogorice i crnogorice se brže smajuju do 1/3 ili čak i više. A stvara se i veća gustoća izrasta.
:rofl:
Vrsta žice da utječe na prirast biljke i veličinu lista. Prvi put čujem i sumnjam da je točno.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai