Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Anketa

Kada vaditi borove i ostalu crnogoricu?

8-10 mj.
1 (16.7%)
1-4 mj.
5 (83.3%)

Ukupno Glasova: 6

Autor Tema: Vrijeme za vađenje  (Posjeta: 9617 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Vrijeme za vađenje
« : 30-07-2007, 13:38:36 »
Trenutno sam u nedoumici jer mi se mješaju termini koji se spominju. Znam da sam prije 5-6 g. borove vadio u 8 mj i da su svi preživjeli, no sad nailazim na savjete da je to bolje činiti od 1 mj. nadalje do 4 mj. Velik utjecaj ima sigurno i nadmorska visina te klimatski uvjeti. Zanima me kakva su vaša iskustva i preporuke.

Offline Marija

Odg: Vrijeme za vađenje
« Odgovori #1 : 30-07-2007, 13:51:35 »
Trenutno sam u nedoumici jer mi se mješaju termini koji se spominju. Znam da sam prije 5-6 g. borove vadio u 8 mj i da su svi preživjeli, no sad nailazim na savjete da je to bolje činiti od 1 mj. nadalje do 4 mj. Velik utjecaj ima sigurno i nadmorska visina te klimatski uvjeti. Zanima me kakva su vaša iskustva i preporuke.


termin od 8-10 mjeseca, po mom mišljenju ne postoji.
Već je ranije bilo govora o ovoj temi - samo ne mogu naći post.

Vadi se u sezoni mirovanja, a uspješno je i vađenje za vrijeme najvećih vrućina kad borovi stanu s vegetacijom. Ali to se ne može točno reći kad je - ovosi o ovemenu i klimatskoj zoni. Najsigurije je promatrati borove u prirodi i vidjeti da li su zaista stali.

Vadi se u sezoni mirovanja. Andrija i ja sve osim četinara vadimo na kraju sezone rasta (3-4 mj.), a četinare na početku (negdje od 12. - 1. mj.)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vrijeme za vađenje
« Odgovori #2 : 30-07-2007, 14:00:43 »
termin od 8-10 mjeseca, po mom mišljenju ne postoji.

Evo tu Wolfgang nešto piše o tome.
http://www.knowledgeofbonsai.org/collecting/yamadori.php

Ne mogu pronači izvore na netu koji su me vodili prije 6g. no vađenje u 8mj. je kod mene prošlo uspješno. Preciznije od sredine 8-mog do kraja 10 mj. Vadio sam ih uz Savu na šljunčanim terenima.

Offline Marija

Odg: Vrijeme za vađenje
« Odgovori #3 : 30-07-2007, 14:06:46 »
termin od 8-10 mjeseca, po mom mišljenju ne postoji.

Evo tu Wolfgang nešto piše o tome.
http://www.knowledgeofbonsai.org/collecting/yamadori.php

Ne mogu pronači izvore na netu koji su me vodili prije 6g. no vađenje u 8mj. je kod mene prošlo uspješno. Preciznije od sredine 8-mog do kraja 10 mj. Vadio sam ih uz Savu na šljunčanim terenima.

on govori o područjima u planinama iznad 1300 m.... tako se snijeg otopi tek u 5. mjesecu pa tek tada može ići u planinu a vegetacija još nije počela - , a npr. u Dalmaciji je tada već započela vegetacija i gotovo je s vađenjem. Isto tako u 10 mjesecu je gore dosta hladnije nego kod nas - još traje vegetacija. Ti termini se nikako ne poklapaju!

Kada čitaš autore pazi iz koje klimatske zone dolazi!!!
Nikada nemoj pamtiti u kojem mjesecu netko nešto radi - nego pamti koje je vrijeme u sezoni rasta odnosno mirovanja i na taj način informaciju "prenosiš" u svoju klimatsku zonu - i onda ne može biti greške  ;)


A evo i što kaže za vađenje usred ljeta:
no tree should be pulled out when you are having a walk in the middle of summer's heat, because the rate of death will be 100%.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vrijeme za vađenje
« Odgovori #4 : 30-07-2007, 14:31:18 »
on govori o područjima u planinama iznad 1300 m.... tako se snijeg otopi tek u 5. mjesecu pa tek tada može ići u planinu a vegetacija još nije počela - , a npr. u Dalmaciji je tada već započela vegetacija i gotovo je s vađenjem. Isto tako u 10 mjesecu je gore dosta hladnije nego kod nas - još traje vegetacija.

Kada čitaš autore pazi iz koje klimatske zone dolazi!!!
Nikada nemoj pamtiti u kojem mjesecu netko nešto radi - nego pamti koje je vrijeme u sezoni rasta odnosno mirovanja i na taj način informaciju "prenosiš" u svoju klimatsku zonu - i onda ne može biti greške  ;)


A evo i što kaže za vađenje usred ljeta:
no tree should be pulled out when you are having a walk in the middle of summer's heat, because the rate of death will be 100%.

Da, kužim ja sve to kaj govoriš. Najbolje je promatrati i djelovati u mirovanju ili pred kretanje vegetacije. To s klimatskom zonama je opet zavisno od nadmorske visine. Evo recimo grabovi koje sam skratio na medvednici prije 2tj. ne pokazuju pupove, dok oni kraj save već imaju otvorene pupove, a skračeni su u isto vrijeme. Javori kraj save su stali i ne pokazuju nikakve pomake, dok oni na sljemenu tjeraju nove izdanke. Brijest koji sam izvadio "nepropisno" 18.6. je podivljao kod mene na balkonu i sav se ozelenio. U isto vrijeme sam obradio onaj dupli i jedan jednostruki u prirodi. Udaljeni su 50 m i dupli je potjerao šumu novih izboja dok je jednostruki potjerao slabije od ovog na balkonu. Sve al baš sve, po meni najviše zavisi od samog drveta i njegove kondicije. Ak je drvo zdravo možeš s njim kaj i kad hočeš. Da ne pretjeram, u ljeto za velikih vručina drvima treba dati mira.

Offline istefano

Odg: Vrijeme za vađenje
« Odgovori #5 : 30-07-2007, 14:44:00 »
ali malo kasnije veli da u jesen ne bi trebalo biti problema s vadjenjem

"The biggest problem for yamadori collected in the Spring is the change in the climate. While in the mountains the last snow melts away at the end of May - beginning of June, the temperature is around 0°C. Because of that, the trees can be dug up only very late, while in the valley, there are already summery temperatures of around 25 to 30 °C. In autumn, usually this problem does not exist. The tree can start growing after its winter dormancy like usual (without stress) and is saved from such an enormous change of temperature."

isto tako i ti Marija moras znati da na jesen u Zagrebu temperature padnu na 10-15°C

Offline Marija

Odg: Vrijeme za vađenje
« Odgovori #6 : 30-07-2007, 14:54:50 »
Moj osobni stav je da se sa svime može eksperimentirati ali da se može ići protiv prirode, pa zato nikada ne kršim pravilo vađenja za vrijeme mirovanja.
Druga pravila su za kršenje  :tlab:, ali što se mene tiče nikada neću ići protiv ovoga  :no:

Kvalitetna drva su mi prevrijedna i teško se nalaze, i najveći grijeh bi bilo da ih nestrpljenjem ubijem.

Kod biljaka sve ima logiku. Neki pokušavaju naštrebati kad se što radi.... ali to ne ide baš tako - svi termini su krajnje logični i posjedica su promjena u prirodi - bavljem bonsaima se definitivno proživljava ritam izmjene godišnjih doba i ciklusa rasta i mirovanja.

Sve je u tim ciklusima ... i oni imaju svoju logiku i prirodan slijed pa tako npr. kraj sezone vađenja dođe taman kad treba - kad smo nakon 2 mjeseca štemanja po kršu toliko  umorni i iscrpljeni da traje malo duže morali bi na rehabilitaciju .... onda tada krenu pupovi i sezona rasta i taman se možemo odmoriti obilazeći bonsaije i gledajući što je propupalo i kako napreduje i tome se veseliti .... ali ne zadugo .... jer već treba oprezivati i ožicavati .... pa manijakalna ljetna zalijevanja  ...., pa mijenjanje boje i opadanje lišća .... zaštita od zime .... potraga i vađenje yamadorija i sve tako u krug.... a oni iz godine u godinu sve bolji, zdraviji, krošnje punije i savršenije....

Baš je lijepo biti živ!  :yupi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vrijeme za vađenje
« Odgovori #7 : 30-07-2007, 15:15:45 »
Kvalitetna drva su mi prevrijedna i teško se nalaze, i najveći grijeh bi bilo da ih nestrpljenjem ubijem.

Slažem se i ja sa tim što pišeš. Čak i logiku stavljaš na pravo mjesto i ne prisvajaš je.
Logika je nešto što se prečesto upotrebljava za skup subjektivnih doživljaja koji rezultiraju koncentriranim zaključkom. To nije logika. Logika dolazi od Logos, u Bibliji, "...Ja sam put istina i život..."
Ti si je spomenula kao logiku Prirode, pa to stoji.

Samo da se osvrnem na citirani tekst...
Točno, možeš ih ubiti, no možeš ih ubiti i kad sve napraviš po pravilima, a ne posvetiš se kasnijim fazama brige o biljci.
Nestrpljenju nema mjesta u bonsaiu, no nema mjesta ni fanatizmu.

Pa ovo "Baš je lijepo biti živ" otvara sva vrata i mogučnosti  :great:

Offline Marija

Odg: Vrijeme za vađenje
« Odgovori #8 : 30-07-2007, 15:53:13 »
Opisala sam kako to ja doživljavam i kako se ponašam.

ne znači da neki drugi način nije dobar ...  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai