Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Margotiranje  (Posjeta: 26467 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Margotiranje
« : 17-01-2007, 18:34:26 »
MARGOTIRANJE
Margotiranje je vegetativna tehnika razmnožavanja biljaka, koju su u Kini primjenjivali još prije 1500 godina, a kojom zakorjenjujemo dio grane (debljine do 5 cm), i kasnije uzgajamo kao zasebnu biljku.
Pri tome je važno odabrati granu koja je zbog svojih karakteristika pogodna da se od nje oblikuje bonsai.
oguli dio kore na grani koju želimo zakorijeniti. Najbolje mjesto za margotiranje je točno ispod mjesta gdje se račvaju dvije grane.

TEHNIKA:
Širina prstena skinute kore mora biti duplo veća od debljine grane.
Na prstenovani dio se nanese hormon za ožiljavanje, a zatim se taj dio grane obloži vlažnom mahovinom i omota debelim najlonom, te učvrsti.
U kesici se mora održavati konstantna vlaga.
Kada se formira korijenje grana se otkine i posadi, najbolje u čisti treset. Potrebno je biti pažljiv jer je ono mlado i krhko.

Ovisno o kojoj se biljnoj vrsti radi, različito je vrijeme potrebno da se grana pusti mlade žile. U pravilu listopadne biljke bolje reagiraju pa je tako npr. šipku, glogu, grabu i jabuci potrebno oko 4 mjeseca, javoru 2 mjeseca, dok za borove treba 1-2 godine.

Slika 1 - tehnika
Slika 2 - margotirana grana šipka
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline istefano

Odg: Margotiranje
« Odgovori #1 : 29-01-2007, 11:38:55 »
Pozdrav ekipi,
totalni sam pocetnik , jos nikad dosad nisam imao bonsai i eto pokusat cu se poigrati i s tim. Imam limun i pokusao bih od njega napraviti bonsai.
A sad Marija mene zanima:
1.koji hormon i gdje ga nabaviti
2.a kaj bas mora biti mahovina
3.kako d odrzavam taj humus vlaznim, kaj da otvaram vrecicu ili mogu samo rupu da napravim
4.kako da odsjecem tu granu kasnije dali sa nozem skarama ili samo rukom
5.kakvu zemlju koristiti za sadnju tog stabla
6.koliko ga zaljevati
7.kada je najbolje napraviti sav taj poso

LP

Offline Marija

Odg: Margotiranje
« Odgovori #2 : 29-01-2007, 12:12:57 »
Pozdrav ekipi,
totalni sam pocetnik , jos nikad dosad nisam imao bonsai i eto pokusat cu se poigrati i s tim. Imam limun i pokusao bih od njega napraviti bonsai.

Dobrodošao!  :great:

A sad Marija mene zanima:
1.koji hormon i gdje ga nabaviti
Od Plantelle - hormon za ožiljavanje drvenastih biljaka ... pogledaj u temu Reznice ima slika!


2.a kaj bas mora biti mahovina
Mekana je kroz nju lako raste novo mlado korijenje ...

Citat:
3.kako d odrzavam taj humus vlaznim, kaj da otvaram vrecicu ili mogu samo rupu da napravim
u kesici koja je zatvorena vlaga se sama kondezira ... iako uvijek možeš žicu malo otpustiti i uliti vode

Citat:
4.kako da odsjecem tu granu kasnije dali sa nozem skarama ili samo rukom
pilom

Citat:
5.kakvu zemlju koristiti za sadnju tog stabla
ovisno o kojoj se vrsti radi ... samo treba paziti pri sadnji da ne popucaju mlade žile s margote ...

Citat:
6.koliko ga zaljevati
uobičajeno kao i druge bonsaije

Citat:
7.kada je najbolje napraviti sav taj poso
početkom proljeća ...

za više informacija pogledaj članak u 4 mastavka na mojim web stranicama

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline istefano

Odg: Margotiranje
« Odgovori #3 : 29-01-2007, 12:52:27 »
Citat:
5.kakvu zemlju koristiti za sadnju tog stabla
ovisno o kojoj se vrsti radi ... samo treba paziti pri sadnji da ne popucaju mlade žile s margote ...

kao sto sam naveo limun, a na tvojoj stranici nisam vidio i jos nesto dali mogu umjesto mahovine zemlju i pijesak pomijesan , cuo sam i da sam pijesak je dobar

Offline Aleksa

Odg: Margotiranje
« Odgovori #4 : 29-01-2007, 12:58:33 »
Mozes staviti i zemlju, ali sa pijeskom se ne bih zezao...Od njega ce pri presadjivanju korjencici lako da otpadnu... U sustini, vazno je samo da odrzavas konstantnu vlagu... 8)

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Margotiranje
« Odgovori #5 : 29-01-2007, 13:08:47 »
Mahovina je najpogodnija jer najbolje drži vlagu, tako da biljka neće zbog previše vode početi truliti na mjestu margotiranja. Plus toga kad odrežeš margotu sa biljke majke, i otvoriš foliju kojom si omotao pijesak, postoji mogućnost da pijesak od težine sam padne i pokida korijenčiće. Mahovina će ostati na margoti i neće oštetiti korijančiće. Eventualno ako prije plastične folije postaviš plastičnu posudu u kojoj kasnije misliš držati taj limun, onda može i pijesak ili mješavina zemlje. Samo onda ti je otežano kontrolirati razvoj korijenčića i može se desiti da margotu odrežeš a ona još nije stvorila dovoljno korijenja.
Samo se drži mahovine.
Ja bih ti preporučio da kreneš sa nekim drvetom iz prirode ili rasadnika. neki grab ili poljski javor ili bukva. Margotiranje će potrajati, a za to vrijeme uživaš u nekoj drugoj biljci.

Offline istefano

Odg: Margotiranje
« Odgovori #6 : 29-01-2007, 13:33:41 »
a dal ima kupiti gdje u Zagrebu te mahovine ,jer meni se bas i ne ide do Slemena po nju ,mada i nije neki problem ,ali ako mogu izbjec zakaj ne

BonsaiZG

  • Gost
Odg: Margotiranje
« Odgovori #7 : 29-01-2007, 13:58:26 »
Imaš je u svakom parku, zidu na sjevernoj strani kuće, kori drveta. Pogledaj malo okolo, nije te do sada zanimala pa je nisi primjećivao. Tamo gdje se sakuplja voda za vrijeme kiše. Svugdje. Razno raznih.
Pazi, kad je skupljaš da bude u što većim komadima, veličine barem dlana, a ne sitni komadići. Skidaš ju sa špahtlom, ako ne ide rukom.

Offline marinko beg

Odg: Margotiranje
« Odgovori #8 : 29-01-2007, 16:10:24 »
Imaš je u svakom parku, zidu na sjevernoj strani kuće, kori drveta. Pogledaj malo okolo, nije te do sada zanimala pa je nisi primjećivao. Tamo gdje se sakuplja voda za vrijeme kiše. Svugdje. Razno raznih.
Pazi, kad je skupljaš da bude u što većim komadima, veličine barem dlana, a ne sitni komadići. Skidaš ju sa špahtlom, ako ne ide rukom.
Za te stvari se upotrebljava Spaghnum mahovina,samo ne znam dali ima za kupiti u Hrvatskoj.
M

Offline Aleksa

Odg: Margotiranje
« Odgovori #9 : 29-01-2007, 21:39:39 »
Na internetu sam nasao da jedna tehnika slicna margotiranju moze da posluzi za unaprijedjivanje nebarija. Stegne se prsten ono stabla i sve to zakopa...Poslije godinu-dvije, oko prstena niknu korijenovi sa svih strana i stablo zadeblja... Mada mislim da se ovo uglavnom primjenjuje na stabla iz rasadnika... Dobrim yamadorijima ovo definitivno ne treba... :jap:

Offline anubis_ri

Odg: Margotiranje
« Odgovori #10 : 24-01-2008, 07:32:18 »
Ja sam također početnik, pa bi vas molio ako mi možete reći malo za margotiranje masline.

1. kada je najbolje vrijeme za margotiranje masline?
2. Koliko dugo ju treba pustiti prije presađivanja?
3. Do koje debljine grana ju se može margotirati?

Unaprijed zahvaljujem

Offline Marija

Odg: Margotiranje
« Odgovori #11 : 24-01-2008, 08:22:53 »
Ja sam također početnik, pa bi vas molio ako mi možete reći malo za margotiranje masline.

1. kada je najbolje vrijeme za margotiranje masline?
2. Koliko dugo ju treba pustiti prije presađivanja?
3. Do koje debljine grana ju se može margotirati?

Unaprijed zahvaljujem


Dobrodošao na HBF!

Evo odgovora:

1. prije početka sezone rasta, kao i sve ostale vrste
2. Nisam to radila, pa ne znam točno u mjesecima, ali vidjet ćeš kada se kesica sa nahovinom napuni korjenjem. Moja procjena je da će to ići dosta brzo. Naravno opet ovisi o debljini. Deblja margota - duže.
3. Najčešće se zakorjenjuje do par centimetara, ukoliko se radi o debljim margotama onda to traje znatno duže - treba čekati godinu dana, ili ako je stvarno debelo i po više godina. Čitala sam članak o juniperusu koji je zakorjenjivan 10 godina. Ali to je stvarno bilo debelo.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline anubis_ri

Odg: Margotiranje
« Odgovori #12 : 24-01-2008, 19:06:37 »
Marija Hvala puno!

Nadam se da ce upaliti, odnosno uvjeren sam da hoce...jedini problem koji me zabrinjava u svemu tome sto cu pokusati margotirati izdanak koji izbija iz korijena masline, odnosno mladicu. Naime to sablo se nalazi na Krku, poprilicno u brdu , a ja zivim u Rijeci, te sam dolje vikendima...te ce mi jedini problem predstavljati zaljevanje, odnosno održavati vlažnim samu margotu, ako imate kakav savjet, rado bih ga poslusao.

Offline Andrija Zokić

Odg: Margotiranje
« Odgovori #13 : 24-01-2008, 19:41:07 »
Moj savjet ti je da ako ikako možeš da to radiš na divljoj maslini koja ima puno manji list i samim tim je pogodnija za bonsai. Ako znaš španjolski ili imaš nekoga da ti prevede, evo zanimljiva knjiga o uzgoju bonsai masline:
http://www.4shared.com/file/34042200/77371ba0/BOOK_-_Los_olivos_en_bonsai.html
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline anubis_ri

Odg: Margotiranje
« Odgovori #14 : 24-01-2008, 20:00:40 »
hvala, ali link ne radi