Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Defolijacija  (Posjeta: 28204 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline istefano

Defolijacija
« : 01-02-2007, 21:45:37 »
Koliko sam skuzio to znaci da se ide na smanjenje velicine lisca ,ali mene zanima kako tocno...

Offline Marija

Odg: Defolijacija
« Odgovori #1 : 01-02-2007, 22:53:32 »
Koliko sam skuzio to znaci da se ide na smanjenje velicine lisca ,ali mene zanima kako tocno...

Defolijacija je potpuno ili djelomično uklanjanje lišća, obično na listopadnim vrstama bonsaija, prije nego što otpadnu u jesen. To je tehnika uzgoja i oblikovanja bonsaija, jer ciljevi koje postižemo spadaju u obje kategorije. Sama po sebi tehnika je veoma jednostavna; posebnim sjekačem za listove ili škarama sa dugim tijelom uklanjamo listove presijecajući peteljku. Važno je učiniti je u pravo vrijeme, kada proljetni izbojci odebljaju i prestanu rasti, kod nas u Dalmaciji je to početkom ljeta.

Zašto koristiti ovu tehniku:
- smanjuje se veličina lista bonsaija; novo lišće je manje od uklonjenog
- potiče se rast novih grančica, tako da stabalce u jednoj godini izbaci onoliko novih grana za koje bi mu inače trebale dvije godine
- bonsai stabalce „stari“ dvostruko u jednoj godini
- jesenske boje lišća su intenzivnije i življe
- ublažit će šok presađivanja, ako je potrebno bonsai presaditi u sezoni rasta; defolijacija će zaštititi biljku od dehidracije
- djelomična defolijacija dijelova biljke u kojima su izbojci najsnažniji, regulira i preraspoređuje energiju u stabalcu
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline veljko

Odg: Defolijacija
« Odgovori #2 : 01-02-2007, 23:20:29 »
Ja bih još nadodao, da defolijaciju ne možemo vršiti na svim vrstama bilja. Javori jako dobro prihvačaju defolijaciju, dok, primjerice, kod jasena nečete dobiti novi izboj.
nakon defolijacije, ( za one koji ne znaju ) bonsai je potrebno smjestiti u duboki hlad, do izbijanja novog lišća, te mu prskanjem održavati krošnju vlažnom. Istovremeno zemlju ne zaljevati pretjerano, da ne bi došlo do zagušivanja korijena.

Offline marinko beg

Odg: Defolijacija
« Odgovori #3 : 01-02-2007, 23:44:06 »
Ja bih jos dodao da se ovo primjejuje samo kod zdravih i vitalnih stabala.Ni u slucaju kod bolesnih drva,tj slabo vitalnih,jer drvo gubi na snazi.
M

Offline Aleksa

Odg: Defolijacija
« Odgovori #4 : 02-02-2007, 15:14:14 »
Javori jako dobro prihvačaju defolijaciju, dok, primjerice, kod jasena nečete dobiti novi izboj.

Mislim da je Marija vrsla defolijaciju na jednom jasenu bez nekih problema... Jesam li u pravu Marija?

Evo linka http://www.svetbiljaka.com/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=956&postdays=0&postorder=asc&&start=0

Offline Marija

Odg: Defolijacija
« Odgovori #5 : 02-02-2007, 17:28:07 »
Evo linka http://www.svetbiljaka.com/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=956&postdays=0&postorder=asc&&start=0
Jesam, samo je Veljko u pravu   :yes: - jasen baš i nije najbolje reagirao ... :neutral:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline istefano

Odg: Defolijacija
« Odgovori #6 : 02-02-2007, 19:37:34 »
Ja bih još nadodao, da defolijaciju ne možemo vršiti na svim vrstama bilja. Javori jako dobro prihvačaju defolijaciju, dok, primjerice, kod jasena nečete dobiti novi izboj.
nakon defolijacije, ( za one koji ne znaju ) bonsai je potrebno smjestiti u duboki hlad, do izbijanja novog lišća, te mu prskanjem održavati krošnju vlažnom. Istovremeno zemlju ne zaljevati pretjerano, da ne bi došlo do zagušivanja korijena.
Cek , cek malo sam glup, naj te mi zamerit...
ako ja posisam onako lisce, tvrdis da nece nigdje na toj grani narasti novi pupoljak , pa kak bi onda trebao tretirati jasen ,a kak bi raseljka reagirala, ali najglavnije mi je da javor to dobro podnosi ,jer jednog dana japanac ce biti moj

Offline Marija

Odg: Defolijacija
« Odgovori #7 : 02-02-2007, 20:09:28 »
Cek , cek malo sam glup, naj te mi zamerit...
ako ja posisam onako lisce, tvrdis da nece nigdje na toj grani narasti novi pupoljak , pa kak bi onda trebao tretirati jasen ,a kak bi raseljka reagirala, ali najglavnije mi je da javor to dobro podnosi ,jer jednog dana japanac ce biti moj
Jasen nikako ne reagira. Neće ga ubit, ali neće reagirat...  :neutral:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Defolijacija
« Odgovori #8 : 02-02-2007, 23:23:38 »
Imam jasena u posudi ali i zakopanih u zemlji.
Ovi u posudi uopće ne reagiraju na defolijaciju, odnosno  ako skinem listiće već sredinom ili u drugoj polovici proljeća onda nove izboje baca krajem ljeta, pače početkom jeseni i ondak se zbiva problem što u listopadu kad bi jasen trebao uredno baciti listove, oni su još zeleni. Imao sam primjerke koji su u 11 mjesecu bili ful zeleni. Nisam siguran je li tomu razlog defolijacija ili to što ih držim na balkonu koji je uvučen tako da nema propuha i temperatura je uvijek za nekoliko stupnjeva viša nego na otvorenom.
Jasenovi u zemlji nakon orezivanja i defolijacije početkom ljeta, bace tako snažne izboje u vrlo kratkom vremenu da je to katastrofa. Ne granaju se, već uglavnom po jedan izboj na grani kao da podivlja, raste u visinu i neproporcionalno je deblji od ostalih, starih izboja.
Uglavnom ovima na balkonu više ne skidam listiće.

Offline Marija

Odg: Defolijacija
« Odgovori #9 : 03-02-2007, 20:33:15 »
Ni meni nije jasno kako oblikovati jasenove ...  :sarcastic:
Na defolijaciju očito ne trzaju, ali i nače imaju slab prirast i teško je postići da se razgranaju ... ili barem ja to nisam dokučila  :sarcastic:

Tako da mi stvarno nije jasno kako one obrštene primjerke u prirodi ovce uspiju onako zgusnuti ... :grrrrrr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Defolijacija
« Odgovori #10 : 04-02-2007, 00:19:11 »
Ni meni nije jasno kako oblikovati jasenove ...  :sarcastic:
Na defolijaciju očito ne trzaju, ali i nače imaju slab prirast i teško je postići da se razgranaju ... ili barem ja to nisam dokučila  :sarcastic:

Tako da mi stvarno nije jasno kako one obrštene primjerke u prirodi ovce uspiju onako zgusnuti ... :grrrrrr:
Pa brsti i ti! :rofl: :rofl: :rofl: :lol:
M

Offline Marija

Odg: Defolijacija
« Odgovori #11 : 21-07-2008, 09:57:18 »
Ima li kakvih novih saznanja oko defolijacije jesena?!
I ove sezone sam defolirala jednog, samo što sam ovaj put na svakoj grani još dodatno i skinula vršni pup, kako bi to dodatno potaknulo da na grani krenu bočni .... ali nije se baš pokazalo nešto uspješnim ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Defolijacija
« Odgovori #12 : 21-07-2008, 10:54:29 »
Ima li kakvih novih saznanja oko defolijacije jesena?!
I ove sezone sam defolirala jednog, samo što sam ovaj put na svakoj grani još dodatno i skinula vršni pup, kako bi to dodatno potaknulo da na grani krenu bočni .... ali nije se baš pokazalo nešto uspješnim ...

...aaa jasen!  :mad3: ...još me jedino breza čini luđim  :bomb: . Evo ti moje iskustvo sa jednim jedinim  jasenom koji imam (valjda će tako i ostati).
slika1. - proljeće prije listanja
slika2. - nakon listanja - otvorio samo vršne pupove i pići u nebesa
slika3. - nakon probnog reza, opet je otvorio samo pupove u blizini reza, nikako niže, ali je lišče manje
slika4. - neš ti mene j...., date sad vidim!
slika5. - još je u fotiću, biće za koji dan..

Zaključak: biće za koji dan..

Offline Goran Cajko

Odg: Defolijacija
« Odgovori #13 : 21-07-2008, 11:05:10 »
Ja nemam pojma kak se ponašaju, jer imam tek jedan od proljetos. Odrezana tek jedna veća grana, a ostatak ću u proljeće. Mislim si ja da njih treba u svakom slučaju jako rezat. Veljko je Marija i mene odfurao na lokaciju gdje su super zgusnuti jasenovi. Mislim da je razlog tome jako suho podrućje i najvjerovatnije učinak ovaca ili sl. Teško ćemo to postić u posudi!!!

Gal
Kak misliš da te breza još više izluđuje.?

Offline Marija

Odg: Defolijacija
« Odgovori #14 : 21-07-2008, 12:05:50 »
slika3. - nakon probnog reza, opet je otvorio samo pupove u blizini reza, nikako niže,
Da, da  :mad2:



Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai