Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Problemi s bukvom u MBM-a  (Posjeta: 9978 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Problemi s bukvom u MBM-a
« : 24-07-2007, 10:57:40 »
Bio sam danas u MBM- Lučko i vidio katastrofu. Ona prekrasna velika Fagus cuneata koja košta 33 000 kuna se osušila. Lišće je potpuno suho.
Pokušao sam razgovarati sa radnikom zaduženim za bonsaie ali on baš nema pojma o bonsaiima. Došao sam do nekih brojeva telefona i dignuo uzbunu...ali bojim se da je prekasno i da se drvo ne da spasiti.
Predložio sam im potpunu, trenutnu defolijaciju, duboku hladovinu i mistanje, više puta dnevno. Što se još može učiniti?
Žao mi je što nemam fotki da pokažem te jadne listove. Suhi su kao da je drvo posječeno prije tjedan dana. Katasrofa. A tako mi se svidjelo to drvo :nails:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #1 : 24-07-2007, 11:06:35 »
Bio sam danas u MBM- Lučko i vidio katastrofu. Ona prekrasna velika Fagus cuneata koja košta 33 000 kuna se osušila. Lišće je potpuno suho.
Pokušao sam razgovarati sa radnikom zaduženim za bonsaie ali on baš nema pojma o bonsaiima. Došao sam do nekih brojeva telefona i dignuo uzbunu...ali bojim se da je prekasno i da se drvo ne da spasiti.
Predložio sam im potpunu, trenutnu defolijaciju, duboku hladovinu i mistanje, više puta dnevno. Što se još može učiniti?
Žao mi je što nemam fotki da pokažem te jadne listove. Suhi su kao da je drvo posječeno prije tjedan dana. Katasrofa. A tako mi se svidjelo to drvo :nails:

Ako i dalje stoji u onom stakleniku u kojem su i bonsai posude, mislim da joj nema spasa. I oni borovi bi mogli uskoro početi rikavati. Uz ove vručine su se trebali bolje organizirati. Oni vanjske biljke drže u negrijanim staklenicima, što je i dobro po zimi, ali uz ovakvo ljeto, mislim da to ne ide.

Jel ima neko da pozna nekog od glavonja u MBM-u pa da mu da neki savjet, možda se bukva da spasiti !?!?

Vidio sam je i fakat je dobar komad drveta!

Offline DonQuijote

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #2 : 24-07-2007, 11:16:26 »
Borovi isto rikavaju naveliko :frown: Evo došao sam do direktorice koja je pokrenula svoju dendrologinju :smile: koja pozna predsjednika bonsai kluba pa će ga angažirati da vidi što se spasiti dade.
Pretpostavljam da misli na Sebastijana, nije mi znala reči na koga misli. Probao sam dobiti i Hrvoja ali se ne javlja.
Bemmu moram sakupiti sve vaše brojeve već jednom

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #3 : 24-07-2007, 11:31:57 »
Borovi isto rikavaju naveliko :frown: Evo došao sam do direktorice koja je pokrenula svoju dendrologinju :smile: koja pozna predsjednika bonsai kluba pa će ga angažirati da vidi što se spasiti dade.
Pretpostavljam da misli na Sebastijana, nije mi znala reči na koga misli. Probao sam dobiti i Hrvoja ali se ne javlja.
Bemmu moram sakupiti sve vaše brojeve već jednom

Dobio sam Hrvoja. Probat će on nekaj napraviti. Bude te zvao, a spominjao je i neku Đurđu koja bi mogla biti razumna.

Offline gal

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #4 : 24-07-2007, 12:21:10 »
Što se još može učiniti?

...Uskrsno drfce?!  :mdr:

ps/ ...kad već kontaktirate sa glavonjama ajde priupitajte ih za alat i posude... recite im da štetu mogu nadoknaditi prodajom posuda - kad bi imali naravno raznovrsniju ponudu...  ;)

Offline DonQuijote

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #5 : 24-07-2007, 12:39:50 »
Evo, pokrenula se mašinerija :yipi: valjda će nešto biti. Boktenemarad popušiti četiri tisuće eura na jednom drvetu, to treba znati.
Sve se bojim da će im se bonsai generalno zamjeriti i da više uopće neče ništa uvoziti :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #6 : 24-07-2007, 12:50:00 »
Evo, pokrenula se mašinerija :yipi: valjda će nešto biti. Boktenemarad popušiti četiri tisuće eura na jednom drvetu, to treba znati.
Sve se bojim da će im se bonsai generalno zamjeriti i da više uopće neče ništa uvoziti :mdr:

Možda im je i bolje da više ne uvoze drva. Osim te bukve, ni jedno mi se nije dopalo. Nek se orjentiraju na posude, kak veli Gal i na alat. Mogu i gnojiva, supstrate i razne potrepštine koje nemamo gdi nabaviti, a o bonsaima se kolko vidimo ne brinu, pa nek ih podjele klubovima u HR. Naravno uz svu marketinšku pompu.

Offline gal

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #7 : 24-07-2007, 12:52:52 »
Boktenemarad popušiti četiri tisuće eura na jednom drvetu, to treba znati.

....dobavili su to oni puno jeftinije kad već sad daju 30% popusta, ... pitanje je samo da to nije možda čak i posljedica šoka transporta te promjene klimatskih uvjeta.

Sve se bojim da će im se bonsai generalno zamjeriti i da više uopće neče ništa uvoziti :mdr:

...treba ih samo uvjeriti da alat, žica i posude ne mogu uvenuti...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #8 : 24-07-2007, 13:00:10 »
....dobavili su to oni puno jeftinije kad već sad daju 30% popusta, ... pitanje je samo da to nije možda čak i posljedica šoka transporta te promjene klimatskih uvjeta.

Nije bukva nova kod njih, vucarali su je po svim izložbama ove godine, pa možda i to ima utjecaja, no onaj staklenik gdi je drže je katastrofa po ovoj vručini.

Offline DonQuijote

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #9 : 24-07-2007, 15:41:21 »
Bok i bogme su brzo reagirali. Odmah su skinuli svo lišće, premjestili drvo među veliko drveće, dakle na otvoreno i u hlad i pod predstojeću kišu, a sada će predsjednik BKZ napraviti daljnju dijagnozu i plan prihranjivanja za bukvu i za ostalo drveće... sve u svemu dobro je ispalo, em će se bukvici pružiti potrebna njega, pa možda i preživi, em će ostalo drveće dobiti stručni nadzor, em je napokon uspostavljen pošteni kontakt između zagrebačkog bonsai kluba i MBM-a ... hoću reći, postali su svjesni potrebe da se klub i stručnjaci iz kluba ipak ponekad kontaktiraju. Korist bi mogla biti obostrana :yipi: :yipi:
 Baš sam si ponosan što sam odmah reagirao  :yupi: u prvi mi se trenutak učinilo da možda radim gluposti i mješam se u tuđi posao bez veze...ali dobro je ispalo :great:

Offline Marija

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #10 : 24-07-2007, 16:09:41 »
Sretno ...
i neka nastave sponzorirati bonsai klubove  :lol:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #11 : 24-07-2007, 16:14:10 »
Sretno ...
i neka nastave sponzorirati bonsai klubove  :lol:


Pa da, od takve jedne suradnje svi možemo imati koristi. Kako bi lijepo bilo da konačno Akadamu i Biogold možemo nabavljati kod nas. Treba ih samo potaknuti i upututi ih na pravi smjer, jer volje imaju, jedino što još ne kuže koje su sve potrebe.

Offline hknezovi

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #12 : 24-07-2007, 18:43:04 »
Operacija uspješna pacijent oživio. Zadnja informacija iz MBMa.  Sutra kako je Don već javio idem u provjeru odrađenog posla te utvrđivanje svih posljedica zbog neispravnog održavanja. Ukoliko niste upoznati kako je došlo do problema evo kratke priče.

Staklenik nije provjetravan tjedan dana i temperature su narasle do i preko 50 oC. Nakon čega je neizbježno došlo do naglog isušivanja tla, a nakon zalijevanja do furenja po površini lišća. Te se lišće osušilo.

Srećom pacijent se još uvijek može spasiti jer su se nakon hlađenja prostora i zalijevanja pojavili sekundarni pupovi (barem tako oni tvrde) . Da li će i prolistati to ćemo tek još vidjeti.

Svježe vijesti sutra popodne.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline DonQuijote

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #13 : 24-07-2007, 22:03:03 »
Nekako su brzi ti sekundarni pupovi :mdr:

Offline hknezovi

Odg: Preoblemi s bukvom u MBM-a
« Odgovori #14 : 25-07-2007, 07:47:46 »
kad bi bar kod mene tako brzo rasli. :tlab:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub