Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: je li mrtav ili ima još nade???  (Posjeta: 15375 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lazylicious

je li mrtav ili ima još nade???
« : 24-07-2007, 12:49:04 »
dakle...
dobila sam bonsai, kupljen u konzumu (ne znam ima li to kakve veze...). dečku je prodavačica rekla da ga treba skroz malo prskat vodom i kad sam tako radila, nakon 2 dana mu je poispadalo lišće  :frown:.
Budući da nikada nisam imala bonsai, dakle, ne da sam početnik, nego totalni tudum za to, ne znam ni koja je vrsta ni ništa. Malo sam čeprkala po netu i sad... ne znam je li mu promjena okoline uzrokovala opadanje lišća, ili možda premalo vode (makar mi se čini da bi to moglo biti), ili klima, premda puše na skroz drugu stranu prostorije....  :dunno: enivej, lišće je opalo, ja sam ga nadobudno nastavila prskati oko 3x više nego što je rekla ova iz konzuma, ono, mislila sam, ako niš, barem će mi drvo ostat kao mrtva priroda  :lol:, i sad sam primjetila da su počeli kao mali listići pupat na većini grančica.
Hoće li biti što od njega :question:
Također me zanima, ako sam ga uspjela reanimirati  :happy:, što bi sad trebala raditi,
kako ga zalijevat, trebam li mu skinuti neke grančice i sl...
tu su i slike before & after :blush:



znam da su male, ali čisto da se vidi kako sam ga uspjela ubit  :threatening:
help anyone :question:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #1 : 24-07-2007, 12:57:10 »
Čini mi se da je to kineski brijest ili zelkova serata. Njima je normalno da odbace listove nakon promjene prebivališta, ali ih ubrzo i nadoknade. Poskidaj sve odumrle listove i zaljevaj bonsai redovito, mislim ne dozvoli da se isuši. Drži ga u sjeni, po mogučnosti vani, ne unutra. Unutra češ ga unjeti pred zimu prije smrzavanja. Prskati ga možeš i ne moraš. Ja sam na moj poljski brijest navukao pepelnicu čestim prskanjem, a držim ga na balkonu. Veliš da pušta pupove, dakle živ je i treba vode, pogotovo po ovim vručinama. Nikako ga nemoj ostavljati na suncu. Najbolje u hlad nekog drva (ne oraha) ili ako si u stanu, onda na istočnu stranu, ali u hlad.

I da... Dobrodošla na forum !

Offline DonQuijote

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #2 : 24-07-2007, 13:22:31 »
I nemoj se previše gristi ako ne preživi. To je uobičajena pojava. Dobrodošla na forum.
p.s. Mario, zašto ne ispod oraha?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #3 : 24-07-2007, 13:28:39 »
I nemoj se previše gristi ako ne preživi. To je uobičajena pojava. Dobrodošla na forum.
p.s. Mario, zašto ne ispod oraha?

Orah u sebi ima neku supstancu koju otpušta i šteti okolnom raslinju. Mislim da se radi o taninu. Nisam se baš znanstveno bavio time, al stari ljudi su to uvjek govorili, čak da nije dobro sjediti ispod oraha. Sad ispada da sam i ja star  :smile: kad to govorim. Možda ima neko ko to može i znanstveno objasniti, a ja prenosim savjete djedova i baka  :great:

Offline DonQuijote

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #4 : 24-07-2007, 13:53:44 »
Ajoj a meni je sve ispod oraha. Kada je u sjeni, onda je to orahova sjena. I kavicu tamo pijem :nails:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #5 : 24-07-2007, 13:57:38 »
Ajoj a meni je sve ispod oraha. Kada je u sjeni, onda je to orahova sjena. I kavicu tamo pijem :nails:

Da, ugodno je družiti se uz kavicu, pogotovo nakon marša po sljemenu  :lol:. Nisam dobio dojam da ti je orah iznad biljki. To kaj on baca sjenu dalje od sebe, a tam su ti drva, to ne smeta. Bitno je samo da nisu ispod njegove krošnje.

Offline Aleksa

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #6 : 24-07-2007, 14:11:27 »
I ja sam to cuo, ali mislim da su to nagadjanja. Ja bas volim miris orahovog lisca.  :mdr:

Lazylicious ne nerviraj se ako ti drvo uvene. Komercijalni bonsain se tesko prilagodjavaju nasim uslovima. A i ima mnogo drugih nacina da se dobije dobar bonsai!  :yes:

Offline Marija

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #7 : 24-07-2007, 16:13:13 »
I kavicu tamo pijem :nails:

zato i jesi takav  :ludilo:  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #8 : 24-07-2007, 16:17:43 »
I kavicu tamo pijem :nails:

zato i jesi takav  :ludilo:  :gigle:
Misliš savršen, zar ne? :mdr:

Offline Marija

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #9 : 24-07-2007, 16:23:35 »

 Misliš savršen, zar ne? :mdr:

Ahttp://img115.exs.cx/img115/7404/yes2bb.gif
je li mrtav ili ima još nade???
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Lazylicious

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #10 : 24-07-2007, 18:40:11 »
tnx i na dobrodošlici i na iscrpnim savjetima  :chinaman: , sad sam baš happy, ipak nisam izgubljen slučaj što se biljki tiče :yipi:
poskidala sam mu svo lišće, našpricala mu zemlju i sad čekam nove listiće  :love:
bed mi je bio najviše zbog toga jer je, kao neki poklon pa ono...  nikad se nisam bavila uzgojem nikakvih biljki, držim se one nije žvaka za seljaka :gigle: i stvarno ne bi htjela da krepa  :no:
dakle, neku 'ladovinu bi mu trebala naći??? hmmm... brijem da će ipak na istok sobe (btw, zašto istok???)

Offline hknezovi

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #11 : 24-07-2007, 19:28:57 »
I nemoj se previše gristi ako ne preživi. To je uobičajena pojava. Dobrodošla na forum.
p.s. Mario, zašto ne ispod oraha?

Orah u sebi ima neku supstancu koju otpušta i šteti okolnom raslinju. Mislim da se radi o taninu. Nisam se baš znanstveno bavio time, al stari ljudi su to uvjek govorili, čak da nije dobro sjediti ispod oraha. Sad ispada da sam i ja star  :smile: kad to govorim. Možda ima neko ko to može i znanstveno objasniti, a ja prenosim savjete djedova i baka  :great:

meni koliko je poznato to vrijedi samo ako se nešto sadi u zemlju oko njeg
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #12 : 25-07-2007, 07:48:58 »
...našpricala mu zemlju i sad čekam nove listiće 
...btw, zašto istok???

Nije dovoljno našpricati zemlju, potopi posudu u vodu i izvadi je kad se dobro natopi.
Na istočnu stranu zato jer popodnevno sunce prži mlade i slabe biljke.

Offline Lazylicious

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #13 : 25-07-2007, 10:36:19 »
Nije dovoljno našpricati zemlju, potopi posudu u vodu i izvadi je kad se dobro natopi.

da ne bi istrunuo od previše vlage :question:
i koliko da ga natapam? pol dana, dan, mjesec?  :mdr: mislim, koliko mu treba da se doobro natopi?
listići su mu veći nego jučer i baš sam ponosna na sebe  :mdr: :yupi: :mdr:

Offline hknezovi

Odg: je li mrtav ili ima još nade???
« Odgovori #14 : 25-07-2007, 10:44:54 »
Nije toliko bitano koliko vremenski zalijevaš drvo, već razmak između zalijevanja. Sačekaj da je vlažnost uz rub posude padne na oko 30 % i tek onda ponovo zalij.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub