Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bougainvillea spectabilis  (Posjeta: 19578 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Bougainvillea spectabilis
« : 02-08-2007, 08:54:37 »
Jučer sam u MBM-u slučajno nabasal na ovo drvce. Full mi se dopada!
Poskidal sam neuredno odrezane panjeve grana i dvije mladice na vrhu koje su izlazile iz okvira krošnje. Tri grane sam žicom zategnuo prema dolje, ali lagano, pa ću za koje vrijeme još malo ovu donju ljevu.
Ako imate kakvih prijedloga navalite, a dobro bi mi došlo i nešto o njezi ovog drvca, mislim kad kaj raditi i kak ga prihranjivati i tak to  :smile:

Offline DonQuijote

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #1 : 02-08-2007, 09:21:20 »
I meni se dopala, sasvim zgodno malo drvce, da je Ti nisi uzeo, ja bi je.
Kako stoji s korjenjem?  Nisam tamo mogao ništa napipati.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #2 : 02-08-2007, 09:24:17 »
Izgleda zanimljivo. Koje je visine?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #3 : 02-08-2007, 09:31:26 »
I meni se dopala, sasvim zgodno malo drvce, da je Ti nisi uzeo, ja bi je.
Kako stoji s korjenjem?  Nisam tamo mogao ništa napipati.

 :great:
Kaj se korijena tiće, saznat čemo na proljeće, sad je neču vaditi iz posude. Skinuo sam 5cm posude i isto tolko zemlje. Vidi se ovaj tamniji dio debla koji je bio u zemlji. Nisam uspio napipati nikakav deblji korijen. Ima puno sitnog korjenja po površini, a najdeblji su oko 3mm. Bumo vidli kad je izvadim na proljeće.

Offline DonQuijote

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #4 : 02-08-2007, 09:33:51 »
Izgleda zanimljivo. Koje je visine?
Cca 4o cm od zemlje

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #5 : 02-08-2007, 11:27:23 »
Izgleda zanimljivo. Koje je visine?
Cca 4o cm od zemlje

Da 40-50 cm od zemlje, posuda je visoka 17 cm.
Ma meni drvo izgleda sve bolje, baš sam zadovoljan, još ak uspijem ovu ljevu granu spustiti bar za 3-5 cm prema rubu posude.

Offline Aleksa

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #6 : 02-08-2007, 12:13:33 »
Ako ocekujes da ti bogumila procvjeta moraces da zrtvujes oblik krosnje. Cvjetovi se stvaraju na dvogodisnjem drvetu, i zbog toga moras biljci dozvoliti da porastu dovoljno dugacki da bi dostigli velicinu za cvjetanje. Kod bugenvilea je taj proces (cvjetanja) malo drugaciji nego kod ostalih biljaka, i tacno se znaju pravila kada se i gdje stvara cvijet..

Drvo izgleda interesantno, ali nema nebari sto i nije cudno za drvo iz rasadnika. Ja bih je sledece godine posadio u jako poroznu mjesavinu kako bih ubrzao rast korijena, i presadio u vecu saksiju. Krosnju bih ostavio takva kakva je. Ne bih joj spustao granu da ne dobije izgled bora, ali to je, naravno stvar ukusa...  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #7 : 02-08-2007, 12:50:47 »
Ako ocekujes da ti bogumila procvjeta moraces da zrtvujes oblik krosnje. Cvjetovi se stvaraju na dvogodisnjem drvetu, i zbog toga moras biljci dozvoliti da porastu dovoljno dugacki da bi dostigli velicinu za cvjetanje. Kod bugenvilea je taj proces (cvjetanja) malo drugaciji nego kod ostalih biljaka, i tacno se znaju pravila kada se i gdje stvara cvijet..

Opasno korisna informacija!!!
Hvala  :great:
Jel imaš neki izvor tih informacija da mi pošalješ link?

Drvo izgleda interesantno, ali nema nebari sto i nije cudno za drvo iz rasadnika. Ja bih je sledece godine posadio u jako poroznu mjesavinu kako bih ubrzao rast korijena, i presadio u vecu saksiju. Krosnju bih ostavio takva kakva je. Ne bih joj spustao granu da ne dobije izgled bora, ali to je, naravno stvar ukusa...  :mdr:

Da presadit ću je u posudu široku 35cm i posložiti joj korjenje da dobije neki smislen nebari. Krošnja mi se full dopada i ovo je prvo drvo koje nisam okljaštrio čim sam primio škare u ruke  :mdr:.
Ne mislim spuštati sve grane. Samo prvu ljevu za još malo. a krošnja je i sad malo spuštena, vidiš žice?!

Offline Aleksa

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #8 : 02-08-2007, 13:05:10 »
Ako ocekujes da ti bogumila procvjeta moraces da zrtvujes oblik krosnje. Cvjetovi se stvaraju na dvogodisnjem drvetu, i zbog toga moras biljci dozvoliti da porastu dovoljno dugacki da bi dostigli velicinu za cvjetanje. Kod bugenvilea je taj proces (cvjetanja) malo drugaciji nego kod ostalih biljaka, i tacno se znaju pravila kada se i gdje stvara cvijet..

Opasno korisna informacija!!!
Hvala  :great:
Jel imaš neki izvor tih informacija da mi pošalješ link?



Heh, kad bi se informacije sticale tako lako!  :histerical: To je rezultat dugogodisnjeg ucenja i surfanja!

Salim se, kljuc ti je da posmatras biljku i pratis cikluse. A i SB dosta pomaze!  ;)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #9 : 02-08-2007, 15:37:58 »
Ako ocekujes da ti bogumila procvjeta moraces da zrtvujes oblik krosnje. Cvjetovi se stvaraju na dvogodisnjem drvetu, i zbog toga moras biljci dozvoliti da porastu dovoljno dugacki da bi dostigli velicinu za cvjetanje. Kod bugenvilea je taj proces (cvjetanja) malo drugaciji nego kod ostalih biljaka, i tacno se znaju pravila kada se i gdje stvara cvijet..

Bio sam na SB i prikupio neke informacije, iako se teško snaći.
Cvjetovi mi nisu primarna svrha, ak se pojave dobro. Iako to u biti nisu cvjetovi već brakterije ili tak nekaj, listovi u drugoj boji koji okružuju mali i neugledan cvijet.
Primarno mi je postići zadovoljavajući nebari, s kojim do proljeća neču znati na čemu sam, dok budem presađivao drvce. Deblo mi ima dobar muving i fino se stanjuje prema vrhu, razgranatost mi se dopala na prvi pogled, a sad kad gledam, ni jednu granu mu ne bi skinul, jer mi sve djeluje na pravom mjestu.


Offline Aleksa

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #10 : 02-08-2007, 21:04:51 »
Da, dobro si rekao, brakteje, listovi koji okruyuju tucak i prasnike!  :great:  Predlayem da je vise ne gledas nego je pusti malo da se prilagodi!  ;) Bogumila ti nije kao grab, i nece trpjeti mucenja, a pogotovo ne u tvojoj klimi!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #11 : 03-08-2007, 07:49:38 »
Da, dobro si rekao, brakteje, listovi koji okruyuju tucak i prasnike!  :great:  Predlayem da je vise ne gledas nego je pusti malo da se prilagodi!  ;) Bogumila ti nije kao grab, i nece trpjeti mucenja, a pogotovo ne u tvojoj klimi!

Ovo je prvo drvo koje mi jednostavno "nije dalo" da ga dirnem klještima  :mdr:
Osim dvije grančice na vrhu, uklonio sam samo suharke koji su ostali od prijašnjih orezivanja. Neki sasvim novi osjećaj pobuđuje u meni, valjda zato kaj je nema na svakom koraku ko graba i zato kaj je nepoznata vrsta, barem meni.
Prikupio sam dosta informacija, a sad mi ostaje da se prilagodimo jedno drugom  :great:

Offline Marija

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #12 : 03-08-2007, 07:58:53 »
Mladen ima godinama  bougainvillea-u. Možda da pitaš njega o iskustvima?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #13 : 03-08-2007, 08:10:00 »
Mladen ima godinama  bougainvillea-u. Možda da pitaš njega o iskustvima?


Super !!!
Ja sam skužil da on ima samo fikuse.

Offline hknezovi

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #14 : 03-08-2007, 08:17:24 »
Nisam siguran, ali koliko se sječam jedna mu je u kamikaza stilu. :gigle:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub