Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bougainvillea spectabilis  (Posjeta: 19556 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #15 : 03-08-2007, 08:21:19 »
Nisam siguran, ali koliko se sječam jedna mu je u kamikaza stilu. :gigle:

Znači ima ih više  8)
Ajd super, bar se neču osječati usamljeno  :mdr:

Offline Mladen

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #16 : 03-08-2007, 14:55:17 »
E , neću vam sada ništa reći o BUGI-u.Ovo je slika od prije tri godine.Ovo je B. glabra.I nemam samo ficuse imam i dva Benjamina.
I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD HAVE ME AS MEMBER

Offline Marija

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #17 : 03-08-2007, 15:45:33 »
E , neću vam sada ništa reći o BUGI-u.Ovo je slika od prije tri godine.Ovo je B. glabra.I nemam samo ficuse imam i dva Benjamina.

Ček, ček, sad mi ništa nije jasno ....  :question:

A što je ovo - kopala sam malo po kompjuteru i našla sliku tvoje bungevilije  :blink:

A evo i Mladenovog vodiča za uzgoj - koji je bio objavljen na bonsai.hr


Bugenvilea - bougainvillea

Podrijetlo i glavne karakteristike:

Južna Amerika. Spada u penjačice i posebno je omiljena zbog boje brakteja koje okružuju cvijet. Brakteje se često brkaju sa cvijetom, koji je malen, bijel i nalazi se u njihovoj sredini. Boja brakteja ovisno o podvrsti varira od bijele do grimizno crvene.

Količina svijetlosti i smještaj:

Svijetlo mjesto, u Dalmaciji može izdržati direktno sunce ako ima dovoljno vode. Može se držati u kući par dana u proljeće bez ikakvih negativnih posljedica.

Temperaturne granice:
Podnosi direktno sunce i visoke temperature jer dolazi iz suptropskih predjela Južne Amerike. U Dalmaciji unijeti u negrijanu prostoriju kada temperatura padne ispod 5°C.

Obrezivanje:
Bugenvilea uživa u jakom obrezivanju, pojedine grane se mogu odrezati do zemlje. Kada započne sezona rasta pojavit će se mnoštvo novih izboja na mjestu reza. Obrezivanje velikih grana raditi u II mjesecu.

Zalijevanje:
Voli vlažnu zemlju, zaliti čim se osuši površinski sloj zemlje. Ako se pretjera sa zalijevanjem listovi će početi žutjeti i otpadati. Tada treba samo prorijediti zalijevanje i novi listovi će se pojaviti za par tjedana.

Prihranjivanje:
Samo za vrijeme sezone rasta.

Presađivanje:

U Dalmaciji početkom III mjeseca, dobro podnosi obrezivanje korijena (treba je staviti u malo dublje posude jer voli vlažnu, ali ne prenatopljenu zemlju). One godine koje smo presadili biljku može izostati cvjetanje a sa time i brakteje. Biljka na svaki šok (promjena sredine, presađivanje) odgovara izostajanjem cvjetanja, inače dobro napreduje.

Nametnici:
Uglavnom nema nametnika, ponekad se samo pojave lisne uši.

Gdje se može nabaviti:
U vrtnim centrima je možete kupiti kao lončanica, i relativno lako od nje uzgojiti bonsai.

Mladen Vidović
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mladen

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #18 : 03-08-2007, 16:21:18 »
To je ta ista biljka malo sam je srezao he, he ,he..........sada je opet malo veća i u drugoj posudi, slikat ću je ponovo ovih dana.Danas je opet srezana jer joj je sada sezona rasta.
I REFUSE TO JOIN ANY CLUB THAT WOULD HAVE ME AS MEMBER

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #19 : 08-08-2007, 10:02:28 »
Nakon samo 7 dana na balkonu, Bugy je potjerala pupove po deblu i granama. Zaljevao sam je samo jednom i jednom pognojio. Ustvari pognojio sam je čim sam je donio, sa "Energy blue 20-20-20" u punoj preporučenoj dozi. Ovaj mjesec ću je pognojiti još jednom i onda je puštam da se pripremi bez gnojenja za drugu sezonu. Čitam po netu da dobro reagiraju na željezo koje im se dodaje s vodom za zaljevanje, navodno to pospješi stvaranje brakterija koje glume latice, pa od toga cvatu i zimi.

Offline Aleksa

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #20 : 08-08-2007, 19:35:47 »
Ja bih joj nastavio gnojenje do jeseni, ali sa gnojivom sa povecanom koncentracijom K i P (to su ti gnojiva za cvjetanje) jer ti elementi daju snagu biljci da lakse prebrodi zimu i jacaju joj korijen!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #21 : 09-08-2007, 08:05:18 »
Ja bih joj nastavio gnojenje do jeseni, ali sa gnojivom sa povecanom koncentracijom K i P (to su ti gnojiva za cvjetanje) jer ti elementi daju snagu biljci da lakse prebrodi zimu i jacaju joj korijen!

Nisam razmišljao o tome. Hvala ti na preporuci, prihvačam dobar savjet  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #22 : 10-09-2007, 09:55:00 »
Bugy je podivljala i potjerala nove izboje do 30 cm van okvira krošnje. Kako sam se preselio iz ZG, prvi tjedan sam mislio da će riknuti jer je sva bila ko pofurena, no zadnji tjedan je pokazala da se aklimatizirala i sad luduje na veliko. Dva tj. nije dobila nikakvo gnojivo, no sad ću je malo podhraniti. Uskoro idem u nabavku novih omjera NPK s naglaskom na P i K.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #23 : 03-12-2007, 15:08:01 »
Zanima me što bi vi mijenjali na ovoj krošnji ? Kako bi je oblikovali i što bi uklanjali ?

Offline Andrija Zokić

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #24 : 03-12-2007, 15:20:13 »
Nikada nisam radio na Bougainvilleiji. Da li se lako savijaju te glavne grane?
Skratio bih grane da baci unatrag (osim ove dvije najdonje grane). Uglavnom, "poružnio" bih je kao i Walter onaj grab na demu u Kaštelima.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #25 : 04-12-2007, 09:59:20 »
Savijanje grana je moguče, ne mogu precizirati otpor, no neke bi mogle puknuti, samim tim izazov mi je veči, recimo da se daju savinuti uz malo muke. Prva ljeva je bila nategnuta 2mj i relativno dobro je zadržala položaj, namjeravam je ožicati uskoro i savinuti, spigati prema dolje. Ako nije problem, skiciraj tvoje zamisli, pa ću vidjeti kaj se da napraviti.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #26 : 04-12-2007, 11:47:39 »
Ako nije problem, skiciraj tvoje zamisli, pa ću vidjeti kaj se da napraviti.

Uh! Ovdje ima dosta posla. Svaku granu bih omotao žicom. Ove gornje glavne grane su preravne i krivio bi ih da dobiju na dinamici, ne previše, samo toliko da ubijem monotoniju. Ne bi ih obarao prema dolje previše jer je to karakter starih stabala a to nije ova Bougainvillija. Isto tako ona traži malo više težine na desnoj strani zbog oblika debla.
Probaj ti napraviti virtual svoje ideje koju imaš, pa stavi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bougainvillea spectabilis
« Odgovori #27 : 04-12-2007, 12:37:09 »
Uh! Ovdje ima dosta posla. Svaku granu bih omotao žicom. Ove gornje glavne grane su preravne i krivio bi ih da dobiju na dinamici, ne previše, samo toliko da ubijem monotoniju. Ne bi ih obarao prema dolje previše jer je to karakter starih stabala a to nije ova Bougainvillija. Isto tako ona traži malo više težine na desnoj strani zbog oblika debla.
Probaj ti napraviti virtual svoje ideje koju imaš, pa stavi.

Za deblje grane ću sigurno trebati aluminijsku žicu 4mm pa do idučeg posjeta MBM-u ništ od toga. Možda da probam prvo nekaj napraviti sa više bakrenih na jednoj grani, tek da vidim kak se ponaša pri piganju. Nadam se da sad nije krivo vrijeme za žicanje, naravno i rezanje. Aleksa je spomenuo da baca brektele tek na dvogodišnjim izbojcima, pokušat ću sačuvati koju, no cvat mi nije primaran. Puknuo bi ja virtual kad bi imao ideju !