Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Izdvojena lokacija  (Posjeta: 13673 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Izdvojena lokacija
« : 17-07-2007, 11:16:36 »
Da ne ulazim u detalje, prihvatite ovo kao zdravo za gotovo...

... dakle moja trenutna lokacija življenja ne zadovoljava uvjete za ugodan život drvaca. Balkon mi je ograničenje prostorom i na zapadnoj strani, sunce ga prži od 14h pa dok ne zađe. Kakvo nam vrijeme dolazi možemo pretpostavljati, a to je vjerojatno, sve toplije i vjetrovitije. U neko dogledno vrijeme, namjeravam se preseliti u kuću s velikom okučnicom.

Pitanje je za sve koji imate vrtove oko kuća i donekle riješen smještaj yamadoria. Da radi se isključivo o yamadorima, jer moja drvca će u bonsai posude, tek za najmanje 3 g.

Koliko često zaljevate drva koja su u večim posudama, teglama, drvenim sanducima i inim?
Kakav je odnos zaljevanja drva koja su u hladu i onih koja su na suncu do 12h?
Mislite li da je dovoljno, ako drva obiđem zbog zaljevanja, recimo u srijedu i subotu?
Kako bi podnosila poluhlad sa dva zaljevanja tjedno (ako bude potrebno), a bez mistanja, osim ta dva dana?
Bi li ih trebalo barem jednom dnevno mistati kad su visoke temperature?

Drva tamo ne bi bila potpuno bez nadzora. Roditelji od moje bolje polovice žive u toj kući. Ljubazno su se ponudili da će brinuti, no ne bi ih htio opterečivati.
Vjerojatno nisam dotaknuo sve probleme, no pokušajte me podržati ili spriječiti u mojoj nakani  :smile:
Lokacija će biti izdvojena najviše 1g. dana od sada, a onda će postati domom  :yes:



Offline Goran Cajko

Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #1 : 17-07-2007, 12:53:45 »
Ti im samo utrapi ta drva. Stavi ih na hrpu, na sunce s eventualno malo sjene.
Kupiš im dugački šlauf da se nemoraju je... s kantama.

to je to... mislim da si nemoraš zamarat s mistanjem

Offline DonQuijote

Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #2 : 17-07-2007, 12:57:51 »
Ja isto nemam ništa u bonsai posudama, a ono što je u večim posudama, ako je u hladu ili barem poluhladu, zalijevam jednom tjedno. Jedino sada kad su baš strašne vručine, svaka tri dana. Puno ovisi i o vjetru tj. da li su na udaru ili zaklonjena od vjetra, a najvažnija je mješavina.
Ako imaš mješavinu  1/5 pijeska, 2/ 5 crnice i 2/5 tenisita i ako je posuda velika, sasvim sigurno može izdržati jednotjedno zalijevanje... po mom skromnom iskustvu

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #3 : 17-07-2007, 13:06:11 »
Ti im samo utrapi ta drva. Stavi ih na hrpu, na sunce s eventualno malo sjene.
Kupiš im dugački šlauf da se nemoraju je... s kantama.

to je to... mislim da si nemoraš zamarat s mistanjem

 :lol:
Šlauf i prskalica su već na vrtu instalirani, treba samo neko okrenuti pipu i malo mahati sa prskalicom  :great:
Nego jel si siguran da ovo sa suncem i malo sjene bude dobro rezultiralo?

Ovo s mistanjem je po meni ozbiljna stvar.
U neko prošlo vrijeme, igrao sam se oko bonsaia, no drva su bez mistanja napedovala sporije nego ova koja sad imam na balkonu i mistam ih 3x dnevno. Recimo juniperus koji imam već 5g. ove je godine pustio nebrojene mlade izdanke, pa i povratne pupove koji se sad otvaraju. Prije je pustio 10tak pupova godišnje. Thuje koje sam nedavno poprilično srezao zbog oblikovanja, već puštaju nove izdanke. Mislim si da je to zbog mistanja.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #4 : 17-07-2007, 13:10:30 »
Ja isto nemam ništa u bonsai posudama, a ono što je u večim posudama, ako je u hladu ili barem poluhladu, zalijevam jednom tjedno. Jedino sada kad su baš strašne vručine, svaka tri dana. Puno ovisi i o vjetru tj. da li su na udaru ili zaklonjena od vjetra, a najvažnija je mješavina.
Ako imaš mješavinu  1/5 pijeska, 2/ 5 crnice i 2/5 tenisita i ako je posuda velika, sasvim sigurno može izdržati jednotjedno zalijevanje... po mom skromnom iskustvu

Dakle idem ja prepeljati drva  :yupi:
Vjetar je ove godine ozbiljna prjetnja, no da se zakloniti drva od njega.
A mješavine su razne, pogotovo ovih drva iz rasadnika. No kaj je tu je. Ak se ne varam, thuje mogu presaditi u 9mj, pa će ubrzo dobiti bolje tlo u posudama.

Offline Goran Cajko

Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #5 : 17-07-2007, 13:39:54 »
80% drva je na kapaljkama, znači dobivaju vodu svakodnevno.
Ostatak je dalje u vrtu u nešto večim teglama na skoro punom suncu i njih zaljevam svaki drugi dan.

p.s. tuje nemoj nikako presađivati ovu jesen. Rađe pričekaj proljeće i to proljeće 2009. (nada mislim da nečeš izdržat) Ove godine si ih jako orezao, pa se ovu i iduću sezonu rasta fokusiraj na razvijanje krošnje.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #6 : 17-07-2007, 13:49:15 »
80% drva je na kapaljkama, znači dobivaju vodu svakodnevno.
Ostatak je dalje u vrtu u nešto večim teglama na skoro punom suncu i njih zaljevam svaki drugi dan.

Kapaljke su fenomenalne kad su drva u bonsai posudama. To je u planu i kod mene.
Te na suncu su sigurno več dobro ukorjenjeni primjerci?

p.s. tuje nemoj nikako presađivati ovu jesen. Rađe pričekaj proljeće i to proljeće 2009. (nada mislim da nečeš izdržat) Ove godine si ih jako orezao, pa se ovu i iduću sezonu rasta fokusiraj na razvijanje krošnje.

Presađivat sam mislio zato jer su posude pune korjenja koje se mota uz nutarnji rub posude. Vidio sam to jer sam rezao gornji dio posude kako bi došao do korijena i vidio ga ima li koj dobar. Nije da baš moram presađivati, no nisam siguran da budu izdržale s ovom hrpom korjena, a možda kak ti veliš svu snagu sad usmjere u krošnju (jer več tjeraju nove izboje) pa korjen stane s rastom.

Offline Andrija Zokić

Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #7 : 17-07-2007, 15:37:10 »
Meni je upalo u uho kada je Pall u Kastelima govorio o tome kako postupati sa yamadorijima a kako sa gotovim bonsaima. Yamadori ili stablo u ranoj fazi oblikovanja bi po njemu trebalo obilato zalijevati i drzati u hladu te obilatije gnojiti. Dakle bitno je da biljka sto vise baca izboja i da deblja. Ne bi se trebalo u toj fazi zamarati sa velicinom listova i gustim proredom listova. Npr. maknuo sam maslinu prije neki dan u hlad sa sunca i ona je podivljala. Lisce i prored medju liscem je postao veci ali su zato izbojci deblji i duzi sto je bitno za ovaj stadij.
Isto tako Pall stavlja 80% baked loama i 20% treseta pa onda je i jasno da zalijeva svaki dan i po dva puta, jer se radi o mjesavini koja se ne pretvara tek tako u blato.
Dakle, hlad ili poluhlad, zalijevati barem jedan put dnevno i gnojiti svakih 15 dana te rastresita mjesavina humusa i tenisita. To mi se cini pravilno za pripremnu fazu.

Koliko vidim ti ces imati problema sa vremenom. U tom slucaju svakako stavi drva u hlad, koristi mjesavinu zemlje koja duze zadrzava vlagu (mozda da koristis i perlit) i neka posude budu sto vece i dublje.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #8 : 17-07-2007, 20:55:50 »
Vecina mojih drva su kod moje babe koja se o njima 'brine'. Neke od njih nisam vidio vec mjesecima, i mislim da im apsolutno nije nista potrebno sem povremenog zalivanja (ovo govorim za drva u trening saksijama)... Baba ih definitivno ne 'mista' niti ih nosi sa sunca u hlad popodne, kad se sjeti baci im po 5 litara vode u kante i to je to...  Nisu to orhideje, to je ipak autohtono, zilavo drvece! ;)   

Offline gal

Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #9 : 18-07-2007, 07:34:44 »
Koliko često zaljevate drva koja su u večim posudama, teglama, drvenim sanducima i inim?
Kakav je odnos zaljevanja drva koja su u hladu i onih koja su na suncu do 12h?
Mislite li da je dovoljno, ako drva obiđem zbog zaljevanja, recimo u srijedu i subotu?
Kako bi podnosila poluhlad sa dva zaljevanja tjedno (ako bude potrebno), a bez mistanja, osim ta dva dana?
Bi li ih trebalo barem jednom dnevno mistati kad su visoke temperature?
Drva tamo ne bi bila potpuno bez nadzora. Roditelji od moje bolje polovice žive u toj kući. Ljubazno su se ponudili da će brinuti, no ne bi ih htio opterečivati.

... ja ih držim pored zida na istočnoj strani tako da su ljeti u sjeni poslije 12 sati. Stavio sam borove na jednu stranu, a lisnato drveće na drugu stranu tako da mogu mistati samo borove. Borove provjeravam prije zalijevanja, pa po ovoj vručini bude potrebno zalijati svaka tri (možda dva) dana, borovnice se osuše otprilike svaka dva dana, dok bukve i grabove zalijevam svaki dan i to vrlo obilno (piju vodu ko lude).  Razlika je i dali su lonci uzdignuti na dasci ili su na zemlji. Lonci na zemlji se sporije isušuju. Dakle ako ih staviš u travu ispod kakvog drva (samo da nije orah) mislim da će dva puta tjedno biti dovoljno i bez mistanja, osim toga ako grabove mistaš znaju navući pepelnicu.
Što se tiće izboja, prije su rezultat pravovremenog jakog obrezivanja nego mistanja (osobno mišljenje..)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #10 : 18-07-2007, 07:54:01 »
Dakle, hlad ili poluhlad, zalijevati barem jedan put dnevno i gnojiti svakih 15 dana te rastresita mjesavina humusa i tenisita. To mi se cini pravilno za pripremnu fazu.

Hlad im mogu osigurati, zaljevanje tu i tam dok ja ne dođem 2x tjedno.

Koliko vidim ti ces imati problema sa vremenom. U tom slucaju svakako stavi drva u hlad, koristi mjesavinu zemlje koja duze zadrzava vlagu (mozda da koristis i perlit) i neka posude budu sto vece i dublje.

Ne razmišljam sad o promjeni zemlje, vidjet ću kak će se drva ponašati do 9mj. Ako budu u formi, možda ih presadim, al ipak mislim da ću ih ostaviti u ovim posudama iz rasadnika koje su prilično velike, od 35-40cm fi i duboke 20-25cm.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #11 : 18-07-2007, 07:54:53 »
Vecina mojih drva su kod moje babe koja se o njima 'brine'. Neke od njih nisam vidio vec mjesecima, i mislim da im apsolutno nije nista potrebno sem povremenog zalivanja (ovo govorim za drva u trening saksijama)... Baba ih definitivno ne 'mista' niti ih nosi sa sunca u hlad popodne, kad se sjeti baci im po 5 litara vode u kante i to je to...  Nisu to orhideje, to je ipak autohtono, zilavo drvece! ;)   

 :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #12 : 18-07-2007, 08:04:19 »
... ja ih držim pored zida na istočnoj strani tako da su ljeti u sjeni poslije 12 sati. Stavio sam borove na jednu stranu, a lisnato drveće na drugu stranu tako da mogu mistati samo borove. Borove provjeravam prije zalijevanja, pa po ovoj vručini bude potrebno zalijati svaka tri (možda dva) dana, borovnice se osuše otprilike svaka dva dana, dok bukve i grabove zalijevam svaki dan i to vrlo obilno (piju vodu ko lude).  Razlika je i dali su lonci uzdignuti na dasci ili su na zemlji. Lonci na zemlji se sporije isušuju. Dakle ako ih staviš u travu ispod kakvog drva (samo da nije orah) mislim da će dva puta tjedno biti dovoljno i bez mistanja, osim toga ako grabove mistaš znaju navući pepelnicu.
Što se tiće izboja, prije su rezultat pravovremenog jakog obrezivanja nego mistanja (osobno mišljenje..)

Predvidio sam ih smjestiti na jugoistočnu stranu. Mogu ispred reda loze ili iza. Iza bi bile više u hladu, skoro stalno, a ispred bi imale sunca od 9-14h. Mislim da u tim uvjetima neče trošiti puno vode jer su posude velike. I meni juniperusi piju najviše vode!
Hvala za upozorenje o mistanju grabova, jer jedan maleni pokazuje prisustvo pepelnice iako je na balkonu i daleko tla.
Mistanje je novi izazov koji će se pokazati kroz godine  :smile:

Offline gal

Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #13 : 18-07-2007, 08:15:10 »
Hvala za upozorenje o mistanju grabova, jer jedan maleni pokazuje prisustvo pepelnice iako je na balkonu i daleko tla.
Mistanje je novi izazov koji će se pokazati kroz godine  :smile:

..vele da crnogorica ima veću moć apsorpcijepreko vode preko iglica nego bjelogorica preko lista. Kako crnogorica ne voli mokro korjenje, a bjelogorica voli, mistanje listopadnog drveća mi nekako nema smisla. Em pogoduje bolestima, em stvara ružne fleke od kamenca...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Izdvojena lokacija
« Odgovori #14 : 31-07-2007, 15:41:43 »
Izgleda da nije bilo razloga zabrinutosti oko prženja thuja na balkonu. Evo kako su reagirale:
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=568.msg7805#msg7805

Jučer sam u MBM-u našao ušivenu koru koju sam omotao oko crnih posuda, pa sad sve djeluje i oku ugodnije, a nadam se da će kora štititi posude od pregrijavanja. O tome je bilo riječi ovdje:
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=579.0