Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj  (Posjeta: 156325 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #45 : 10-09-2007, 09:51:31 »
20-tak dana od zadnjeg osvrta na azele...
Krošnja im je puna novih izboja, neki polako napuštaju zamišljene okvire krošnje pa ću uskoro na prvoj azelei napraviti laganu rezidbu, a možda i jače kresanje krošnje, ako naglo ne zatopli. Još uvjek im nisam davao nikakva gnojiva, ni željezo, a kiša koja često lije, natapa ih sasvim solidno, pa sam ih zaljevati morao tek 3x u 20 dana. Do sad su bile smještene u totalni hlad jedne guste i oveće jele, no jučer sam ih preselio na novosklepani stolek pa će imati više sunca, nadam se da više neče biti snažno i da im neče škoditi. Preselio sam ih isključivo zbog žestokih naleta sjevernog vjetra iako nisam primjetio da im smeta. Uskoro ću ih fotkati da vidite kak žive, a i orezevanje ću popratiti fotkama.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #46 : 10-09-2007, 11:16:58 »
Ja sam svoju jučer malo ošišao i malo ožičio. Slomio sam jednu vrlo važnu granu :wall: debljine otprilike malo tanju od cigarete. Pripazi, nema nikakvog krckanja, ne pokazuje znakove prenaprezanja, samo ti odjednom ostane u ruci. Vrit, tak sam bio jadan i ljut zbog toga.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #47 : 10-09-2007, 11:22:31 »
Ja sam svoju jučer malo ošišao i malo ožičio. Slomio sam jednu vrlo važnu granu :wall: debljine otprilike malo tanju od cigarete. Pripazi, nema nikakvog krckanja, ne pokazuje znakove prenaprezanja, samo ti odjednom ostane u ruci. Vrit, tak sam bio jadan i ljut zbog toga.

Jel si koristil Al žicu ?
Koje debljine ?
Ona u MBM-u mi je predebele, pa su moje azele na bakru i ne vidim da im smeta. Znam da lako pucaju grane. I ja sam jednu krcnuo no tek napola. Fiksirao sam je žicom i ona raste normalno, ni znaka propadanju.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #48 : 10-09-2007, 12:20:25 »
Ma i ja sam koristio bakar jer nemam aluminija. Nadam se da neće previše škoditi, ionako ću ga uskoro skinuti.
Inaće, u MBM-u će uskoro dobiti i još opreme i alata i posuda pa valjda i tankih žica.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #49 : 10-09-2007, 12:54:34 »
Ma i ja sam koristio bakar jer nemam aluminija. Nadam se da neće previše škoditi, ionako ću ga uskoro skinuti.
Inaće, u MBM-u će uskoro dobiti i još opreme i alata i posuda pa valjda i tankih žica.

Kak se kod njih računa uskoro?  :lol:
I ja planiram ovih dana skidati žicu sa prve azele.

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #50 : 10-09-2007, 14:51:12 »
Meni zaista nije jasno kako bi bakar mogao da skodi drvetu kada se na zici nalazi ona glazura?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #51 : 10-09-2007, 14:53:42 »
Meni zaista nije jasno kako bi bakar mogao da skodi drvetu kada se na zici nalazi ona glazura?

Bakrena žica se pali kako bi bila mekša i podatnija za ožicavanje, pa tim paljenjem skuriš "glazuru". Mislim da se kod upozorenja mislilo na zelenu oksidaciju bakra, no za to treba puno više vremena od onog koliko je drvo ožicano pa se ne brinem  :great:

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #52 : 10-09-2007, 14:54:44 »
Meni zaista nije jasno kako bi bakar mogao da skodi drvetu kada se na zici nalazi ona glazura?
Nema glazure na bakarnoj žici, u tome i je problem. Aluminijska je eloksirana i to je ta "glazura", ali na bakru toga nema. Bakar oksidira i ta oksidacija, odnosno neki kemisjki spojevi koji se javljaju kao nusprodukt,  navodno škode azalei.

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #53 : 10-09-2007, 15:03:30 »
Eh, u CG se na bakarne zice uvijek stavlja glazura....  :mdr: Vidi se da cemo brzo u EU!  :histerical:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #54 : 10-09-2007, 15:05:00 »
Eh, u CG se na bakarne zice uvijek stavlja glazura....  :mdr: Vidi se da cemo brzo u EU!  :histerical:

Ajde onda pošalji nekog glazuristu da mi napravi glazure u kući, nije baš da mi se to da samom raditi  :lol:

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #55 : 10-09-2007, 15:06:40 »
Eh, u CG se na bakarne zice uvijek stavlja glazura....  :mdr: Vidi se da cemo brzo u EU!  :histerical:

Ajde onda pošalji nekog glazuristu da mi napravi glazure u kući, nije baš da mi se to da samom raditi  :lol:

Taman posla! Pa da vi udjete u EU prije nas! :histerical: ;)

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #56 : 10-09-2007, 15:17:05 »
Eh, u CG se na bakarne zice uvijek stavlja glazura....  :mdr: Vidi se da cemo brzo u EU!  :histerical:
To je lak koji služi kao izolacija. Takva se žica koristi recimo kod namatanja navoja na elektromotore. Takva žica ne bi smjela smetati jer lak je dosta dobar i ne ljušti se, ali ja koristim žicu koja ima plastičnu izolaciju i služi za elektroinstalacije. Može biti pojedina žica a može biti izvučena iz kabela. Skine se izolacija i onda se ta žica smota i spali da bi bila mekša kod prvog omatanja grane.

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #57 : 10-09-2007, 16:06:42 »
Eh, u CG se na bakarne zice uvijek stavlja glazura....  :mdr: Vidi se da cemo brzo u EU!  :histerical:
Takva se žica koristi recimo kod namatanja navoja na elektromotore.

Aha... Kapiram....


Marija, sto mi je ovo za elektromotore poznato...... :mdr: ;)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #58 : 17-09-2007, 13:06:34 »
Kad bi azalea trebala cvasti?
Kopam po netu, al mi nešto ne ide od ruke, pa ak neko zna...

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #59 : 17-09-2007, 13:09:53 »
Satsuki azalea u prijevodu znači azaleja petog mjeseca :tlab: Cvjeta dakle u Svibnju ili nešto ranije ali je vrlo često da se kod bonsaia poremeti taj prirodni ciklus pa zna cvasti najesen ili usred zime. Meni se isto čini da moja priprema cvjetove što baš nije dobro.
Kad procvjeta pripazi da prestaneš sa vlaženjem lišća jer to smeta cvijetove. Čak ne smiju niti pokisnuti