Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj  (Posjeta: 154701 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #31 : 15-08-2007, 12:03:24 »
Kladim se da je ovaj covjek doktorirao na Institutu za azaleje, odsjek 'Presadjivanje azalea'... :na: :histerical:

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #32 : 22-08-2007, 09:46:41 »
Gale mi je skrenu pažnju na jednu stvar kod Azaleja koja mi je do sada promakla. Živio forum :yupi:
Naime Aaleja se NE SMIJE ožičavati bakrenim žicama, jer kemijska reakcija može na drvo djelovati pogubno.

Znam da neki od nas koriste paljeni bakar za ožičavanje...e pa nemojte na azaleji. :rules:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #33 : 22-08-2007, 10:17:34 »
Aaleja se NE SMIJE ožičavati bakrenim žicama,

Sad mi to veliš kad sam potrošil brdo bakra na ožicavanje!  :nails:

Jel možeš preciznije pojasniti te kemijske reakcije?

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #34 : 22-08-2007, 11:58:42 »
Ne mogu, samo sam od strane Galeta upozoren  na tekst i upozorenje  na bonsai4me, bez nekih detalja, pretpostavljam da oksidacija bakra ima neki utjecaj.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #35 : 22-08-2007, 12:04:43 »
Aha, zaboravio sam staviti link
http://www.bonsai4me.com/Basics/Basics_Wiring.htm
To o bakru je spomenuto u onom uokvirenom djelu negdje na sredini teksta i to je sve što znam

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #36 : 22-08-2007, 12:08:17 »
Aha, zaboravio sam staviti link
http://www.bonsai4me.com/Basics/Basics_Wiring.htm
To o bakru je spomenuto u onom uokvirenom djelu negdje na sredini teksta i to je sve što znam

Dakle opet iz početka. Skidaj žicu, pa ponovi sve sa aluminijskom. Fakat mi se ne riskira.
Nego, pretpostavljam da je ova AL iz MBM-a sigurna i da ne oksidira.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #37 : 22-08-2007, 12:21:13 »
Budući da je eloksirana,sigurno ne oksidira, osim eventualno na mjestima gdje je jako zagrebeš, ali mislim da je to zanemarivo. Mislim da nije problem oksidacija, nego oksidacija bakra. Znaš kako bakar pozeleni kad oksidira

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #38 : 22-08-2007, 12:26:12 »
Budući da je eloksirana,sigurno ne oksidira, osim eventualno na mjestima gdje je jako zagrebeš, ali mislim da je to zanemarivo. Mislim da nije problem oksidacija, nego oksidacija bakra. Znaš kako bakar pozeleni kad oksidira

Da, ako je problem samo ta zelena oksidacija, onda mislim da nema straha. Na juniperusu sam skidao bakrenu žicu nakon 45 dana i nije imala nikave tragove oksidacije, a mistao sam ga 5x dnevno, dakle puno vlage. Pa si sad mislim, da ne skidam bakar dok ne uočim zelenu oksidaciju. Ako je pak problem u oksidaciji bakra kojom iz svjetlo zemljane prelazi u tamnu, onda žicu moram skidati odmah.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #39 : 22-08-2007, 12:30:13 »
Pustimo sad malo bakar...
Ako se vratite malo unatrag na ovom postu, vidjet čete datume obrade drva. Jutros sam gledao azele i one su pune novih listića. Tjeraju na sve strane. Prije 3 dana sam do kraja uklonio listove skurene suncem i već je na tim mjestima pustila nove listiće. Kao da želi nadopuniti svaki slobodni prostor. Od kad su kod mene nisam im davao nikakvo gnojivo. Prvo jer mislim da imaju dovoljno onih šarenih kuglica u zemlji, a drugo jer nisam nabavio adekvatno gnojivo koje se preporuča za njih.
Don, jel si primjetio kakvu reakciju kad si svojoj dodao željezo?

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #40 : 22-08-2007, 12:42:51 »
Jesam, odlično se oporavila i više nema onako bolesnih listića. Tjera jako dobro. Željezo je odlično baš za to žutilo listova koje je kod moje azaleje bilo prisutno. Nisu to bili samo od sunca izgoreni listovi nego su i novi, mali, bili blijedi žučkasti. Sada su svi tamnozeleni i odlično tjeraju. Doduše, ja sam je i malo pognojio, prvo blagom anorganskom mješavinom, a prije tjedan dana i granulama za rododendrone koje si preporučio. Odlično napreduje.
 Jedino mi nije baš jasno kako se trima, morali se budemo nači da vidim što si ti točno napravio na svojima.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #41 : 22-08-2007, 13:24:31 »
Jesam, odlično se oporavila i više nema onako bolesnih listića. Tjera jako dobro. Željezo je odlično baš za to žutilo listova koje je kod moje azaleje bilo prisutno. Nisu to bili samo od sunca izgoreni listovi nego su i novi, mali, bili blijedi žučkasti. Sada su svi tamnozeleni i odlično tjeraju. Doduše, ja sam je i malo pognojio, prvo blagom anorganskom mješavinom, a prije tjedan dana i granulama za rododendrone koje si preporučio. Odlično napreduje.
 Jedino mi nije baš jasno kako se trima, morali se budemo nači da vidim što si ti točno napravio na svojima.

Gdi si kupil granule?
Super da se oporavlja !!! Možemo se nači nakon posla, zvrcni kad si pri vremenu.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #42 : 22-08-2007, 13:59:51 »
U Bauhausu, baš za rododendrone. Trajati će mi jedno trideset godina :gigle: javi ako trebaš

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #43 : 22-08-2007, 14:09:35 »
U Bauhausu, baš za rododendrone. Trajati će mi jedno trideset godina :gigle: javi ako trebaš

Koji mu je omjer NPK?
Ak je dobar tebi dobar je i meni, bumo se tel. dogovorili oko detalja  :yes:

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #44 : 22-08-2007, 16:22:56 »
Ne znam, moram pogledati kad dođem doma. Ali piše da je baš za rododendrone