Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Crni bor - pitanje  (Posjeta: 17038 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline MARKO

Crni bor - pitanje
« : 11-08-2007, 14:03:07 »
Pozdrav ekipa. imam doma por borića izvadjenih iz prirode i zanima me ako netko ima kakve upute.. u koji mjesec se oblikuje krosnja, rezu grane, kad se presađuje... da mi da koji link ili savjet da ne moram kopat po netu...
puno hvala.
pozdrav!!

Offline gale

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #1 : 21-08-2007, 00:11:58 »
Pretpostavljam da si ih stavio u prostanu posudu u kojoj bi trebali da budu 3- 4 god. a za početak pročitaj u : www.knowledgeofbonsai.org  kod New articles članak:
Two Needle Pine Care Basics. 

Offline helleborus

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #2 : 21-08-2007, 12:49:41 »
Pozdrav ekipa. imam doma por borića izvadjenih iz prirode i zanima me ako netko ima kakve upute.. u koji mjesec se oblikuje krosnja, rezu grane, kad se presađuje... da mi da koji link ili savjet da ne moram kopat po netu...
puno hvala.
pozdrav!!

Kad si ih iskopao? Ako si ove godine onda nemoj ništa raditi. Ako su borići mali i stoje ti u posudi već godinu dana možeš počet oblikovati krošnju. To se može više-manje raditi bilo kad ako ti je drvo zdravo. Ako su borovi stariji nemoj im dirati krošnju dvije godine. Presađivanje je najbolje u proljeće, rano proljeće. Ali tek kao što Gale kaže 3-4 godine. Iznimno ako su mlađa, tanja drvca možeš nakon dvije godine. To svakako ovisi i o tome koliko si kod vađanja iz prirode oštetio korijena. Ja sam svoj izvadila s gotovo svim korijenom i nakon dvije godine sam ga presadila. Odlično se drži. Krošnju još nisam radila. jer vrijedi jedno dobro pravilo. Ne presađivati i oblikovati krošnju u jednoj sezoni. Previše stresa za biljku.

Offline gale

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #3 : 21-08-2007, 14:09:05 »
Mislim da bi mogao da ukloniš PROŠLOGODIŠNJE iglice , i to jednu pa drugu da ostane pupoljak između iglica, ili da ih škarama odrežeš na dužinu 2-3 mm.

Offline istefano

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #4 : 21-08-2007, 16:03:19 »
Mislim da bi mogao da ukloniš PROŠLOGODIŠNJE iglice , i to jednu pa drugu da ostane pupoljak između iglica, ili da ih škarama odrežeš na dužinu 2-3 mm.
kako to mislis da ostane pupoljak izmedu iglica ...

Offline MARKO

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #5 : 21-08-2007, 16:46:01 »
Izvadio sam ga iz šljunčanog tla u 12-om mj prošle god. imao je jako malo korjena jer je rasao u šljunku. dva tri tanja glavna korjena duga po metar, metar i pola. savio sam ih i na mjestima pri vrhu stabla namjerno oštetio i stavio hormon rasta i presadio u veču posudu. Dobro se primio ali evo bas jucer sam ga.. a ocito nisam trebao.. malo oblikovao. ali nisam pretjerivao..nadam se. Evo slikica iz 4.mj.

Offline DonQuijote

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #6 : 21-08-2007, 20:22:40 »
Djeluje, ne zdravo, nego kao Supermen nakon sirupa :great:

Offline gale

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #7 : 21-08-2007, 23:02:10 »
kako to mislis da ostane pupoljak izmedu iglica ...

Između iglica se nalazi spavajući pupoljak. Ako otkineš obe istovremeno i njega ćeš ukloniti, ako odstraniš jednu pa drugu on će ostati. Probaj i videćeš , ali to nije pravi pupoljak i ne znači da će se i pojaviti pupoljak, odnosno nova grana.

Offline istefano

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #8 : 21-08-2007, 23:18:28 »
to vrijesi samo za pinus mugo koji ima dvije iglice koliko sam shvatio , oni s 4 ili vise to nije slucaj , a kako nemam vise crnog bora :frown: nemogu otkriti

Offline hknezovi

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #9 : 22-08-2007, 10:38:46 »
kako to mislis da ostane pupoljak izmedu iglica ...

Između iglica se nalazi spavajući pupoljak. Ako otkineš obe istovremeno i njega ćeš ukloniti, ako odstraniš jednu pa drugu on će ostati. Probaj i videćeš , ali to nije pravi pupoljak i ne znači da će se i pojaviti pupoljak, odnosno nova grana.

"Tvoja teorija bi stajala u slučaju da je bor bjelogorica, ali nije. " reče majstor Bonini kad je bio u Sloveniji i davao savjete oko obrade crnogorice. I tu se potpuno slažem. Svi borovi stvaraju pupove na čvorištima grane gdje dolazi do povečanja koncentracije hranjivih tvari. Rezanjem iglica na pola ta kocentracija je povećana ali ne i dostatna za vrlodobru uspješnost kod izbijanja novih vrhova. Ukoliko iglice iščupate sa grane tako da ih povučete prema vrhu grane na granama se stvaraju koncetrične točke i u njihovoj blizini počinju izbijati povratni pupovi
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline helleborus

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #10 : 22-08-2007, 12:00:52 »
Djeluje, ne zdravo, nego kao Supermen nakon sirupa :great:

Stvarno izgleda zdravo. Nemoj ga presađivati, ali možeš raditi na krošnji. Ono s iglicama ne znam, al vjerujem da su ljudi to isprobali. Slatko malo drvce  :yes:

Offline MARKO

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #11 : 22-08-2007, 16:26:45 »
Djeluje, ne zdravo, nego kao Supermen nakon sirupa :great:

Stvarno izgleda zdravo. Nemoj ga presađivati, ali možeš raditi na krošnji. Ono s iglicama ne znam, al vjerujem da su ljudi to isprobali. Slatko malo drvce  :yes:

Hvala. Evo par fotki od danas.Nadam se da nisam pretjerao u orezivanju. Moram ga ožicat ovih dana.. kad nadjem žicu.. vjerovali ili ne na korčuli nema nigdje za kupit bakrene ni nikakve žice koja mi odgovara za bons. Di ti obično kupuješ žicu i šta uzmeš.

Offline DonQuijote

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #12 : 22-08-2007, 21:40:12 »
Uzmeš žicu za elektroinstalacije, P- 1,5 ili ili P- 2,5 mm, oguliš je nožićem, smotaš u bunt promjera 12-15 cm, staviš na plinsku pečnicu dok se ne zažari i voala, to je to, imaš žicu za  bonsai :tlab:

Offline MARKO

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #13 : 22-08-2007, 23:53:53 »
aj super, napravit ću kako kažeš. hvala.

Offline MARKO

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #14 : 05-12-2007, 23:11:09 »
pozdrav.. Koliko cesto vi zaljevate svoje izvađene yamadotije crnog bora.. Moji se nalaze u plasteniku tako da kisa ne moze do njih pa su ovisni o zaljevanju, a promjenio sam mjesavinu u koju ih stavljam pa neznam koliko zaljevati. (sljunak 70%, treset 30%).