Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Crni bor - pitanje  (Posjeta: 16752 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #15 : 06-12-2007, 12:54:49 »
(sljunak 70%, treset 30%).

Meni se čini da je to previše šljunka. On ipak ne drži vlagu kao liapor, tenisit i sl.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #16 : 06-12-2007, 14:08:19 »
pozdrav.. Koliko cesto vi zaljevate svoje izvađene yamadotije crnog bora.. Moji se nalaze u plasteniku tako da kisa ne moze do njih pa su ovisni o zaljevanju, a promjenio sam mjesavinu u koju ih stavljam pa neznam koliko zaljevati. (sljunak 70%, treset 30%).

Zašto ih držiš u plasteniku - nema potrebe za tim? Dovoljna je zaštita od bure.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline MARKO

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #17 : 06-12-2007, 15:41:18 »

Meni se čini da je to previše šljunka. On ipak ne drži vlagu kao liapor, tenisit i sl.
[/quote]

Ma ne stavim toliko .. kad mjesam zemlju mislim da stavim pola pola jer mi od oka djeluje da je to to ali posto ste vi govorili o omjerima 75-25 i sl. pa sam napisa ovako da se ne fokusirate na sastav zemlje negpo na koliko cesto se zaljeva, al ipak sam sam sebi iskopa jamu.. ha ha.

Je li pustis da se zemlja osusi lagano pri vrhu ili konstantno zaljevas, koliko cesto cca, i je li kod zelenika vazi isto prtavilo kao kod bora, sto se zaljevanja tice.

Offline MARKO

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #18 : 06-12-2007, 15:43:54 »
pozdrav.. Koliko cesto vi zaljevate svoje izvađene yamadotije crnog bora.. Moji se nalaze u plasteniku tako da kisa ne moze do njih pa su ovisni o zaljevanju, a promjenio sam mjesavinu u koju ih stavljam pa neznam koliko zaljevati. (sljunak 70%, treset 30%).

Zašto ih držiš u plasteniku - nema potrebe za tim? Dovoljna je zaštita od bure.

Nemam zastitu od bure pa zato plastenik.. To je zapravo najlonska pregrada koju priljubim na zid na yamadorije da bura direktno ne lupa u njih ali nije zatvorena, sa strana cirkulira zrak..

Offline MARKO

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #19 : 06-12-2007, 15:47:13 »
Imam u planu formirat jedan mali kutak za bons.. Jucer sam to napisao pod temom NASI VRTOVI,Aj molim vas zavirite na pitanje koje sam postavio tamo jer planiram to sutra pocet realizirat a neznam ima li smisla dok ne cujem odgovor..
THX :mdr:

Offline Andrija Zokić

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #20 : 06-12-2007, 15:48:08 »
Je li pustis da se zemlja osusi lagano pri vrhu ili konstantno zaljevas, koliko cesto cca, i je li kod zelenika vazi isto prtavilo kao kod bora, sto se zaljevanja tice.

Zimi gotovo da i ne zalijevamo jer su nam yamadori u dubokim posudama sa dosta zemlje koja se baš i ne suši tako brzo. Bura brzo isuši zemlju na to treba paziti. Zalijevamo kad vidimo da se zemlja počela sušiti ispod površine.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline MARKO

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #21 : 06-12-2007, 15:52:04 »
Aj super. moji proslogodislji borovi su prezivili ali sam stvarno,sad vidim, pretjerivao sa zaljevanjem.. gledao sam da uvjek bude lagano vlazna.. A jos su bili u mjesavini s pjeskom  a ne sljunkom.. Svasta.. Moram ih obavezno ove god presaditi u liapor jer se natapa doslovno u ovoj mojoj mjesavini zemlje.

Offline Aleksa

Odg: Crni bor - pitanje
« Odgovori #22 : 06-12-2007, 20:25:14 »
Uzmeš žicu za elektroinstalacije, P- 1,5 ili ili P- 2,5 mm, oguliš je nožićem, smotaš u bunt promjera 12-15 cm, staviš na plinsku pečnicu dok se ne zažari i voala, to je to, imaš žicu za  bonsai :tlab:

A pozeljno je i sacekati da se zica ohladi prije upotrebe...  :mdr: