Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Zivnite malo!  (Posjeta: 22122 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #15 : 06-02-2007, 08:14:42 »
Perfektnih drva je jako malo, sigurno daleko manje od 1% onoga što zaslužuje da se pokaže.

Prema tome, ja bih želio da Gosti na ovom forumu ( kojih ima svaki dan ), već sutra postanu naši članovi ( drage kolegica i kolege ), a kada se učlane da aktivno sudjeluju ili "da živnu". Vjerujem da se možete složiti s konstatacijom da je vrlo teško biti "živahan", pa i odlučiti se na aktivno članstvo, ako te netko odmah "ubije u pojam".

Pridružujem se! Ljudi objavljujte svoje uratke ma kakvi oni bili. Pa nemožemo svi u alpe vaditi 300-godišnjake!
Zaboravih: ne volim ni kometare (kao npr. na  Svetu biljaka) tipa: "drvce ti je prekrasno, prelijepo, predivno..." To su po meni dvije krajnosti koje, s obzirom na situaciju kod nas, ne vode nikamo!

Offline Marija

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #16 : 06-02-2007, 10:12:49 »
Zaboravih: ne volim ni kometare (kao npr. na  Svetu biljaka) tipa: "drvce ti je prekrasno, prelijepo, predivno...
Dalmatinci ne mogu i da hoće na taj način razgovarat ...  :neutral:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #17 : 06-02-2007, 10:17:02 »
nakon što je donio sadnicu iz rasadnika ili prirode, koja bi po svim aspektima trebala biti "0", što je također činjenica, odmah reći da je i on "nula". Pa svi smo nekada bili "nule" ma što o tome sada mislili.

Na tu sam ja "klimu" mislio kada sam uspoređivao ova dva foruma.

Znaci trebali bi "0" reci da je otprilike "4" i vlasnik sav sretan,i pocne on oblikovat i bacat vrijeme i novac na "0".Ja cu vam ovo reci iz iskustva.Recimo za jedno5-6 godina kad kasno shvatis da imas u svom vrtu oko desetak "0",onda reces;"na sta sam ja sve ove godine gubio vrijeme".Ovako ima barem netko tko ti pravi veliku uslugu da te barem pokusa odvratit od toga.

M

Offline marinko beg

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #18 : 06-02-2007, 10:19:30 »
Perfektnih drva je jako malo, sigurno daleko manje od 1% onoga što zaslužuje da se pokaže.


Pridružujem se! Ljudi objavljujte svoje uratke ma kakvi oni bili. Pa nemožemo svi u alpe vaditi 300-godišnjake!
Zaboravih: ne volim ni kometare (kao npr. na  Svetu biljaka) tipa: "drvce ti je prekrasno, prelijepo, predivno..." To su po meni dvije krajnosti koje, s obzirom na situaciju kod nas, ne vode nikamo!

Nitko nije ni rekao da se ona obicna drva ne mogu pokazat,ali kritika je potrebna za njihovu dobrobit.

M

Offline DonQuijote

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #19 : 06-02-2007, 11:03:00 »
Trebali bi zapravo uvesti dva odvojena kriterija. Početnički u kojemu ocjene pokazanog drvca počinju od 5- 10 i napredni  :mdr:

 Marinko zapravo ima pravo, čemu zavaravanje? Ali s druge strane, sjećam se kad me frend nije popljuvao i smijao mi se kad sam mu pokazao dvije jednogodišnja mladice koje sam velevažno izvadio, nego ih je pohvalio i bio konstruktivan, rekavši mi da mi treba oko 70 godina da iz njih napravim bonsai :rofl:
Kriteriji se razlikuju i nekome je dovoljan i mallsai iz Peveca da ga voli i bude ponosan na njega, a nekome ništa osim vrhunskih remekdjela nije dovoljno dobro.
Pronaći pravu mjeru između poticanja i brutalne iskrenosti nije lako.
Uostalom ja svoja drvca volim, svaki dan ih gledam i uživam u njima iako znam da su za nategnutu dvojku. Nadam se da ću za koju godinu uspjeti prevariti totalne amatere, a tek za desetak i nekoga ko nešto zna.
Pljuckanje i brutalna iskrenost su mi u ovoj fazi potrebni kako bih znao na čemu sam i meni to odgovara jer postajem svjestan kako malo znam i koliko još trebam raditi. S druge strane nekoga takvo ponašanje ubije u pojam...
Sad filozofiram ...ali zapravo sam htio reći da je sve jako relativno i ovisi o tome koga se kritizira.
Možda bi ipak trebalo pripaziti na način na koji se nekome ukazuje na činjenice. Stvar takta i dobrog odgoja.

Offline Zlatko

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #20 : 06-02-2007, 11:15:58 »
Marinko, možda me nisi posve razumio.

Drvo koje je "0" to zauvijek ostaje. Odnosno, od lošeg drveta nikada neće biti ni približno solidan bonsai. To je točno i oko toga se nema što razgovarati.

Jasno je, da bez kritike nema napretka i svi smo mi početnici zahvalni Vama koji imate iskustva i znanja. Vi na žalost, od nas ne možete naučiti ništa, a eventualno možete dobiti tek poneku informaciju ( o alatima i priboru ).
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Aleksa

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #21 : 06-02-2007, 15:30:14 »
nakon što je donio sadnicu iz rasadnika ili prirode, koja bi po svim aspektima trebala biti "0", što je također činjenica, odmah reći da je i on "nula". Pa svi smo nekada bili "nule" ma što o tome sada mislili.

Na tu sam ja "klimu" mislio kada sam uspoređivao ova dva foruma.

Ja cu vam ovo reci iz iskustva.Recimo za jedno5-6 godina kad kasno shvatis da imas u svom vrtu oko desetak "0",onda reces;"na sta sam ja sve ove godine gubio vrijeme".Ovako ima barem netko tko ti pravi veliku uslugu da te barem pokusa odvratit od toga.

M

U potpunosti se slazem!  :mdr:

Ja sam na Svetu biljaka postavljao slike svakakvih mladica, mallsaija i "nula". Prosle godine u ovo vrijeme bio sam odusevljen kada su mi zirovi proklijali, i klijance sam odmah tretirao kao bonsai... Da nije bilo Marije, Mileta i svih ostalih ljudi koji su me vracali u normalu  :rofl: i objasnjavali (na ljepsi nacin) da to nikada nece biti bonsai i da sam slusao komentare tipa :''Jao divan je!" ja bih ostao u tom zaludjenickom svijetu do danas...  I sad, kada nekom pokazem drvca, obavezno se svakom najvise svidi mallsai...  :rofl: :rofl:  Zato volim kad me kritikuju, i ljudi, bar kad sam ja u pitanju, ako je 0, onda recite da je 0... :jap:  :yes:

Sledece godine cu vjerovatno vecinu ovogodisnjih bonsaija da diskvalifikujem, zato sto cu znati nesto novo, ali pretpostavljam da tako jedino mogu da napredujem...

Offline marinko beg

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #22 : 06-02-2007, 15:57:30 »
Svakako mi je drago cuti da ima ljudi koji znaju da se na greskama uci. :great: :great:Pogotovu moram da pohvalim Aleksu,koji kao 15-godisnjak u potpunosti razumije i prihvaca kritike.A svi dobro znamo da je pubertet vrijeme kad nisu svi s nogama na zemlji.Svaka cast. 8) :glasses:Onima koji misle drukcije preporucam da se ugledaju na Aleksu,Don Quiotea i njima slicnima.Oni ce barem da napreduju.

M


Offline Aleksa

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #23 : 06-02-2007, 21:34:58 »
Svakako mi je drago cuti da ima ljudi koji znaju da se na greskama uci. :great: :great:Pogotovu moram da pohvalim Aleksu,koji kao 15-godisnjak u potpunosti razumije i prihvaca kritike.A svi dobro znamo da je pubertet vrijeme kad nisu svi s nogama na zemlji.Svaka cast. 8) :glasses:Onima koji misle drukcije preporucam da se ugledaju na Aleksu,Don Quiotea i njima slicnima.Oni ce barem da napreduju.

M



 :yipi: :yipi: :jap:

Offline Marija

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #24 : 07-02-2007, 08:53:57 »
A svi dobro znamo da je pubertet vrijeme kad nisu svi s nogama na zemlji.
Hmmm...  :neutral:   a što če bit sa bavljenjem bonsaima kad naš Aleksa počne ganjat cure ... :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Libero

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #25 : 07-02-2007, 10:46:59 »
Hello svi!

Čitam i čitam i nikako da shvatim! Muči me poprilično ovo ocjenjivanje bonsaia. Stalno nešto, ovo je za 0, oko tog se nema smisla truditi, ako je za 4 onda ima smisla i slično. Bonsai se sastoji od 2 segmenta: hortikulturna vještina (zemlja, voda, prihrana i sl.) i umjetnička intervencija. Slažem se da se ono prvo, vještina, može lako ocjenjivati, ali ono drugo, umjetnička intervencija puno teže. Postoje pravila, ali ona su potekla iz (prvo kineske pa onda) japanske kulture i poprilično su promijenjena kada je bonsai došao na zapad. Puno tih pravila zapadnjaci ne mogu niti razumjeti. Neka vrhunska stabla prema zapadnim kriterijima, prije 30-40 godina bi bila nula u Japanu. Upravo zbog toga mislim da ne postoji ni jedno stablo koje je za nulu. Ne postoji ni jedno stablo koje je za 10. Nitko ne može reći da stablo koje je danas neugledno i ne slijedi pravila, za 20 godina neće biti vrijedno divljenja. Bonsai je hobi za ljude s dugoročnom predanošću! A za večinu ljudi na forumu bonsai je upravo to: hobi. Ja svoja drvca ne mislim nositi na natjecanja, ona su tu da me povežu s prirodom, da mi ukrase životni prostor, ona su tu iz istog razloga iz kojeg je moja majka 50 godina svake godine sadila cvijeće, presađivala trajnice...

Beauty is in the eye of the beerholder ;)

Offline Aleksa

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #26 : 07-02-2007, 16:22:58 »
A svi dobro znamo da je pubertet vrijeme kad nisu svi s nogama na zemlji.
Hmmm...  :neutral:   a što če bit sa bavljenjem bonsaima kad naš Aleksa počne ganjat cure ... :love:

 :rofl: :rofl: Paaaaaa... Juricu bonsaistice pa nece biti problema...  :na: :love:

A ko garantuje da vec nisam poceo...  :glasses: ;) ;) :rofl:  :666:

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #27 : 07-02-2007, 21:54:23 »
Libero čestitam.

Potpisujem sve što si naveo.

Uvijek će biti onih koji će se htjeti natjecati, koji će svoje znanje i umijeće, na neki način, htjeti valorizirati. Neka ih i treba ih biti.
Ali valjda i mi, hobisti bez većih ambicija, smijemo uživati u ljepoti prirode, kojoj je jedino pravilo opstati u životu.

Priroda ne poznaje estetiku i gradaciju. Priroda je takva kakva je.

Offline marinko beg

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #28 : 10-02-2007, 18:19:19 »
Uvjek teži ka perfekciji,jer je ionako nećeš nikada postignut. :jap:

M

Offline Aleksa

Odg: Zivnite malo!
« Odgovori #29 : 11-02-2007, 18:43:26 »
Eh Marinko... I ti si nam se nesto ulijenio ovih dana...  :mdr: