Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kvaliteta zemlje  (Posjeta: 12514 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline boborg

Kvaliteta zemlje
« : 10-09-2007, 10:58:54 »
koliko dugo se može ista zemlja ustvari koristiti? da li nakon nekog vremena ostane bez minerala i čega već sve ima unutra, a potrebno je za rast drvaca, il se obnavlja kroz kišu i prihranjivanje? i kaj napraviti sa zemljom kad joj "istekne rok"?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #1 : 10-09-2007, 11:19:57 »
koliko dugo se može ista zemlja ustvari koristiti? da li nakon nekog vremena ostane bez minerala i čega već sve ima unutra, a potrebno je za rast drvaca, il se obnavlja kroz kišu i prihranjivanje? i kaj napraviti sa zemljom kad joj "istekne rok"?

Zanimljivo pitanje, na koje treba poduže pisati da bi se odgovorilo.
Za početak, zemlja je medij koj se lako osiromaši i nešto teže obogati tvarima potrebnim za rast biljaka. Danas je raširena hidroponija u kojoj se kamena vuna koristi umjesto zemlje, potrebna je samo propusnost za tekučine obogačene tvarima i stabilnost za ukorijenjavanje.
Odgovor je da se u našim životnim periodima, zemlja koju koristimo, ne može istrošiti i postati jalova sve dok joj dodajemo tvari potrebne za rast biljke. Sve ostalo je pitanje praktičnosti i navika.

Offline boborg

Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #2 : 10-09-2007, 11:31:30 »
mislio sam da se drfca presađuju baš zbog toga što se zemlja jednostavno osiromaši vitalnim tvarima

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #3 : 10-09-2007, 11:38:25 »
mislio sam da se drfca presađuju baš zbog toga što se zemlja jednostavno osiromaši vitalnim tvarima

Ja pak mislim da se drfca presađuju zbog redukcije korijena, pa zbog seljenja u drugu prikladniju posudu, pa zbog izmjene sastava zemlje (supstrata) i tak uglavno ima puno razloga.

Offline boborg

Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #4 : 10-09-2007, 12:27:45 »
kad smo već kod toga, koliko je redukcija korijena ustvari bitna za bonsai? po nekoj mojoj logici, više korijena - bolja vitalnost, kaj ne? mislim, drfce ne mora biti u maloj plitkoj posudi da bi bilo bonsai, čini mi se da je to običaj više zbog estetike

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #5 : 10-09-2007, 12:57:42 »
kad smo već kod toga, koliko je redukcija korijena ustvari bitna za bonsai? po nekoj mojoj logici, više korijena - bolja vitalnost, kaj ne? mislim, drfce ne mora biti u maloj plitkoj posudi da bi bilo bonsai, čini mi se da je to običaj više zbog estetike

Više korjena je obično zagušena zemlja. Vidjet češ fotke kad ću presađivati azele na proljeće. Sad sam ih samo prebacio u veče posude i nisam im dirao bale zemlje koje su u biti samo korijen a zemlja je pojedena od korijena. Sad si več načeo i posude, to je posebna tema i uspoređuje se sa cipelama za ljude.

Offline DonQuijote

Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #6 : 10-09-2007, 13:10:07 »
kad smo već kod toga, koliko je redukcija korijena ustvari bitna za bonsai? po nekoj mojoj logici, više korijena - bolja vitalnost, kaj ne? mislim, drfce ne mora biti u maloj plitkoj posudi da bi bilo bonsai, čini mi se da je to običaj više zbog estetike

Pa ne baš, posuda je sastavni dio bonsaia. Drvo je svakako važnije ali i posuda je itekako važna. Ne možeš imati drvo u hamperu i reči da je to bonsai, to je drvo u hamperu. Može biti odlično drvo u hamperu ali to nije bonsai.
Redukcija korjenja je vrlo bitna ne samo zbog toga da drvo bude u posudi, iako je i to iz estetskih razloga veoma bitno jer izborom dobre posude drvo izgleda bolje i starije. Važna je jer redukcijom korjenja reduciraš i rast drveta. Ako pustiš korjen da divlja u velikoj posudi, ne možeš zaustaviti rast drveta, smanjiti internodije a pogotovo ne možeš smanjiti iglice ili lišće.
Posuda nije važna u početku dok je drvo samo materijal ili prebonsai, ali kada postigneš željenu formu posuda je strašno važna, baš iz gore navedejnih razloga.

Offline boborg

Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #7 : 10-09-2007, 13:17:55 »
hehe drvo u hamperu  :gigle:

definitivno se slažem za posude, nemam ništa protiv toga, ljepše izgleda zasigurno!

shvatio sam da je najbolje postavit neko glupo pitanje, uvijek dobiješ dobar odgovor  :lol:

kaj su internodije??


Offline DonQuijote

Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #8 : 10-09-2007, 13:25:30 »
Ko pita ne skita i nema glupih pitanja nego samo glupih odgovora. I ja stalno pitam nešto što se nekome čini glupo i samo po sebi razumljivo. Dakle samo ti pitaj sve što te zanima bez ženiranja.
 Internodiji su razmaci između listova. Što veći internodiji, veči listovi i grane izgledaju mlado što nam nije cilj kod uzgoja bonsaia. Manji internodiji koje postižeš rezuckanjem i na taj način siliš biljku da pusti nove pupove koji su bliži jedni drugima, rezultiraju i manjim listovima.

Offline boborg

Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #9 : 10-09-2007, 13:33:40 »
bez ženiranja? jel to neka šovinistička :)

Offline Marija

Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #10 : 10-09-2007, 13:53:14 »
Ima još nešto, bonsai se sade u dobro dreniranu mješavinu sa 50% i više pijeska koji nema hranjivu vrijednost.
Mi presađujemo svake 2-3 godine... ovisno o slučaju! :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #11 : 10-09-2007, 13:57:42 »
...50% i više pijeska koji nema hranjivu vrijednost.

Osim što ima neke od minerala, zavisno od izvora pijeska/šljunka.

Offline Aleksa

Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #12 : 10-09-2007, 15:01:23 »
I jos nesto. neko drvece ce uvenuti ako mu se krosnja obradjuje a korijen pusti da divlja. Orezivanjem korijena se postize rast onih sitnih korijena koji su obrasli korijenskim dlakama i mnogo se povecava povrsina upijanja vode i minerala sto je pozitivno. Ono debelo korijenje ne upija vodu i stoga ga treba otkinuti. :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #13 : 10-09-2007, 15:02:54 »
I jos nesto. neko drvece ce uvenuti ako mu se krosnja obradjuje a korijen pusti da divlja. Orezivanjem korijena se postize rast onih sitnih korijena koji su obrasli korijenskim dlakama i mnogo se povecava povrsina upijanja vode i minerala sto je pozitivno. Ono debelo korijenje ne upija vodu i stoga ga treba otkinuti. :smile:

Da definitivno. Sitne dlake u što večem obimu su ono što garantira dug život bonsai drvu.

Offline boborg

Odg: Kvaliteta zemlje
« Odgovori #14 : 10-09-2007, 15:15:21 »
a zato ste vi svi mudraci! :worthy: