Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije  (Posjeta: 14443 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #15 : 12-09-2007, 14:41:13 »
Čini se da ćemo se ipak vratiti na kišnicu. Ja osobno hoču, dostupna mi je a ziher je ziher :dunno:

...sad i meni zvoni ta kišnica! Kad razmotrim činjenice: pojava je ovogodišnja, borovi su i do 5 godina u posudama, neki su na proljeće presađeni neki nisu, pojava je na različitim vrstama borova, pojava se nije desila na onima koji su posađeni na dvorištu (zalijeva ih kiša pa ih rijeđe zalijevam iz vodovoda),  sve jednako gnjojim (promjenio sam već tri vrste gnjoja sa različitim NPK sastavima) dakle nije ni do gnjojiva. Ako se to desilo samo na primjercima koji su mi pod strehom (radi tuće) i zalijevani su isključivo vodom iz vodovoda, a do ove godine sam ih zalijevao većinom kišnicom i bili su zeleni ko grom (i to bez prihranjivanja) krivica mora pasti na vodu! Da je bolest bili bi zaraženi i borovi po dvorištu (barem neki).
Inaće bukve, grabovi i ostalo listopadno je skroz o.k.! (osim ružnih bjelih pjega "brašna" po listovima)

Jel si možda koristio gnojiva sa više dušika?

Offline gal

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #16 : 12-09-2007, 14:44:37 »
Crne jame, a što drugo...  :dunno:
Voda se slijeva iz podzemnih tokova.
Trebala bih odnijeti uzorak na analizu  :smile:

...voda zagađena iz crnih jama može štetiti samo ljudima, ne i biljkama, dapaće biljke luduju za otpadnom vodom iz crnih jama (ako su pravilno sagrađene). Postoje biološki pročišćivaći na bazi močvarnih biljaka (kao trska...) gdje biljke korjenjem pročiste vodu u toj mjeri da se može piti! Korjenje pokupi organske i anorganske tvari zahhvaljujući kojima rastu...

Offline Marija

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #17 : 12-09-2007, 14:47:35 »
...voda zagađena iz crnih jama može štetiti samo ljudima, ne i biljkama, dapaće biljke luduju za otpadnom vodom iz crnih jama (ako su pravilno sagrađene). Postoje biološki pročišćivaći na bazi močvarnih biljaka (kao trska...) gdje biljke korjenjem pročiste vodu u toj mjeri da se može piti! Korjenje pokupi organske i anorganske tvari zahhvaljujući kojima rastu...

 :wow: prosvjetljenje!
Nisam imala pojma.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #18 : 12-09-2007, 14:50:52 »
Bijele brašnaste pjege su pepelnica garant. Iduće godine planiram pošpricati prije pojave nekim sistematskom sredstvom.

Offline Marija

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #19 : 12-09-2007, 14:53:16 »
Mislim da pepelnica ne hvata borove....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #20 : 12-09-2007, 14:54:32 »
Bijele brašnaste pjege su pepelnica garant. Iduće godine planiram pošpricati prije pojave nekim sistematskom sredstvom.


...ma jok! radi se o naslagama kamenca! jako dobro znam kaj je pepelnica, peronospora i sl. gadosti (imam ih na nekim hrastevima i na nekim granama jednog graba...)

Offline DonQuijote

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #21 : 12-09-2007, 14:58:05 »
Mislim da pepelnica ne hvata borove....

Ne koliko znam, ali bjele su mu na listopadnim stablima...ali bezveze, Gal je Zagorec pa da ne poznaje pepelnicu, ja isto svašta pišem :tup:

Offline Marija

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #22 : 12-09-2007, 14:59:26 »
ja isto svašta pišem :tup:

To je od gladi ... u ovu uru   :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Bor - ovogodišnje iglice svjetljije
« Odgovori #23 : 12-09-2007, 15:57:26 »
Lako za klopu...pivica je ono što mi nedostaje :gigle: