Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Da sam barem prije deset godina  (Posjeta: 28926 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Da sam barem prije deset godina
« : 04-02-2007, 12:46:52 »
Da sam prije nekih desetak godina naišao na ovo stablo sigurno bi ga izvadio.
Ovako...čini se da je preveliko i da je prekasno :frown:
Što mislite možda ipak pokušati?


Lopatica je vojnička tako da možete procjeniti veličinu. Riječ  je naravno o bukvi.

Offline Aleksa

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #1 : 04-02-2007, 12:54:35 »
Ima super nebari... Ja bih pokusao. Pa ako ne bude islo samo vrati iskopanu zemlju na nju i ostavi je na ukras prirodi.  :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #2 : 04-02-2007, 13:40:07 »
Misliš?
 Na vrlo strmom terenu je, daleko od ceste i trud koji bi trebalo uložiti je ogroman.
Deblo je veliko i trebalo bi barem troje ljudi da ga spuste do ceste.

Dakle mislim da je ipak prekasno da se od njega napravi bonsai.
 Možda ga ipak orežem maksimalno i pratim da li će pustiti izbojke.
Ovo je iz drugog kuta. Visina debla je nekih 40-50 cm

Offline Marija

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #3 : 04-02-2007, 15:54:27 »
...čini se da je preveliko i da je prekasno :frown:
Andrija i ja samo takve primjerke i vadimo ....  ;)

Dobar je potencijal...  uredan raspored grana - dubina krošnje, nebari ... ako ga imaš gdje držati doma, svako ga izvadi  :yes: 8)
Uostalom, drvenu kutiju za njega već imaš  ;)

To što je teren strm, bit će ti lakše vaditi. Kada kreneš s vađenjem odmakni se od debla i idi iz što širega i polako se primiči deblu. U biti - strmina ti omogućava da lakše potkopaš stablo i otkineš mu najdeblje korijenje.

Možda bi bilo najbolje da ga vadiš na prolječće, poslije snijega, a prije početka sezone rasta.  :warn:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #4 : 04-02-2007, 16:16:57 »
Da sam prije nekih desetak godina naišao na ovo stablo sigurno bi ga izvadio.
Ovako...čini se da je preveliko i da je prekasno :frown:
Što mislite možda ipak pokušati?


Lopatica je vojnička tako da možete procjeniti veličinu. Riječ  je naravno o bukvi.
Slusaj me dobro;VADI GA VAN!!!Sve debele grane odrezi sve do debla,dobro izdubi rane prema unutra,i namazi sa specijanom pastom.Onaj vrh sta ide prema tebi(slika 2)pustis sve do onih dviju grana koje idu jedna desno,jedna lijevo.Tocno ispod njih odsjeces.Bukva se lako prihvaca,samo sto kaze Marija,najbolje je taman prije nego pocne da pupa.Stos je u tome sto su grane predebele,ali uz malo srece i dobre tehnike bi za 5 godina vec imao odlican pre-bonsai.
PS/Pocni da stedis za posudu,ova ce da kosta! :mdr: :glasses:
M

Offline Marija

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #5 : 04-02-2007, 16:25:23 »
Lopatu ostavi doma ... ponesi mašklin ( ne znam kako se kaže književno!) i veliku polugu!  :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #6 : 04-02-2007, 16:30:34 »
Lopatu ostavi doma ... ponesi mašklin ( ne znam kako se kaže književno!) i veliku polugu!  :great:
Neka covik uzme kramp sa sobom!!! :great:
M

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #7 : 04-02-2007, 17:04:34 »
 :smile:
Uf  moram pronaći nekoliko pomočnika, ali ako Marija i Marinko kažu  da vrijedi truda, onda ću ga izvući. :yipi:
 
Mjesta imam, volje mi ne fali.
 Kad bude vani, nanovo fotografiram i žicam savjete ovdje na forumu :mdr:
 

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #8 : 04-02-2007, 17:19:03 »
Evo još jedne fotke.
Da sam Carlos Castaneda, rekao bih da je to drvo samo skrenulo pažnju na sebe ili da me je neki duh prirode upozorio na njegovo postojanje. :mdr:
 Ne bih ga, naime, uopće primjetio da se ispred mene nije dokotrljao kamen po toj nizbrdici.
Kako se kamenje vrlo rijetko kotrlja samo od sebe, zanimalo me što se to gore događa, uspentrao se desetak metara i u daljini ugledao drvce. Još uvijek ne znam odakle kamen i kako se zakotrljao baš dok sam prolazio onuda.

Offline Marija

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #9 : 04-02-2007, 20:08:39 »
Još uvijek ne znam odakle kamen i kako se zakotrljao baš dok sam prolazio onuda.
Koja nestašna bukva ...  :lol:
koristi nebari za šutiranje kamenja  :na:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #10 : 04-02-2007, 23:49:22 »
Slusaj me dobro;VADI GA VAN!!!Sve debele grane odrezi sve do debla,dobro izdubi rane prema unutra,i namazi sa specijanom pastom.Onaj vrh sta ide prema tebi(slika 2)pustis sve do onih dviju grana koje idu jedna desno,jedna lijevo.Tocno ispod njih odsjeces.Bukva se lako prihvaca,samo sto kaze Marija,najbolje je taman prije nego pocne da pupa.Stos je u tome sto su grane predebele,ali uz malo srece i dobre tehnike bi za 5 godina vec imao odlican pre-bonsai.
PS/Pocni da stedis za posudu,ova ce da kosta! :mdr: :glasses:
M

Ti bi, ako sam dobro shvatio, ostavio samo deblo i jednu granu koja bi postala vrh. To zahtjeva  sasvim novu krošnju, hoče li drvo preživjeti takvo orezivanje ??


Dobar je potencijal...  uredan raspored grana - dubina krošnje, nebari ... ako ga imaš gdje držati doma, svako ga izvadi  :yes: 8)

Po ovome zaključujem da Bi Ti imala drugačiji pristup od Marinkovog i ostavila krošnju? Ili se varam?

Offline marinko beg

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #11 : 05-02-2007, 00:17:28 »
Stvar je u tome da su grane predebele da bi ih savio u zeljenom pravcu,znaci trebas poceti iz pocetka.Druga opcija je pustit,recimo 10 cm duljine svake grane i onda na njima dalje gradit na razgranjivanju.

M

Offline Marija

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #12 : 05-02-2007, 08:18:18 »
Druga opcija je pustit,recimo 10 cm duljine svake grane i onda na njima dalje gradit na razgranjivanju.
Ja sam za ovu drugu opciju  :yes:
Kad uhvatim vremena napravit ću ti virtual u Photoshopu.... ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #13 : 05-02-2007, 08:32:37 »
Druga opcija je pustit,recimo 10 cm duljine svake grane i onda na njima dalje gradit na razgranjivanju.
Ja sam za ovu drugu opciju  :yes:
Kad uhvatim vremena napravit ću ti virtual u Photoshopu.... ;)

Super, napraviti ću bolje fotke sa svih strana pa ću ti poslati ovaj tjedan.
Jednom si mi tako nešto napravila sa jednom malom bukvicom, postupio sam u milimetar po Tvojim savjetom i rezultat je odličan.
Biti ću Ti vrlo zahvalan i onda ću odvagnuti što i kako dalje.
Malo me je strah odrezati baš sve grane i ostaviti samo deblo.

Offline Marija

Odg: Da sam barem prije deset godina
« Odgovori #14 : 05-02-2007, 09:00:13 »
Super, napraviti ću bolje fotke sa svih strana pa ću ti poslati ovaj tjedan.
Jednom si mi tako nešto napravila sa jednom malom bukvicom, postupio sam u milimetar po Tvojim savjetom i rezultat je odličan.
Biti ću Ti vrlo zahvalan i onda ću odvagnuti što i kako dalje.
Malo me je strah odrezati baš sve grane i ostaviti samo deblo.
Odlično, slikaj sa svih strana ... ali pazi na kotrljajuće kamenje  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai