Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Dio lista - osušen  (Posjeta: 18135 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #15 : 11-09-2007, 11:49:54 »
...Nisam ni razmišljao o zaštiti od hladnoće...

Kad mu zaštita nije potrebna  :great:
Bitno je samo prebroditi fazu promjene okoliša, mislim ako je do sad cijeli život bio u zatvorenom.
Ja sam mojeg par dana iznosio van, pa mi je dosadilo. Ostavio sam ga vani, na što je on reagirao odbacivanjem listova, koji su potjerali za oko 10 dana.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #16 : 11-09-2007, 11:55:36 »
Prije 20-tak dana sam skoro šiznuo kad mi se bougenvilea srozala zbog promjene boravišta, no već za par dana je živnula i potjerala ko luda. Grab koji sam izvadio 18.5. og. je več 2x gubio svo lišće i sad se ispunio pupovima koje vjerojatno priprema za iduču sezonu. Listovi koji su mu ostali su zeleni tek oko petiljke, dok je ostatak lista spreman za frkanje ko duhan.
Gledao sam jučer uz cestu prema Samoboru, cijela živa ograda od grabova je počela dobivati jesenske boje. Dobro, tome je doprinjelo i blizina ceste. Na Medvednici, iako nije blizu ceste ima dosta grabova koji poprimaju ruho jeseni.

Offline gale

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #17 : 11-09-2007, 12:10:22 »
Dobro si uradio jer je sigurno da ova vrsta drveta može da bude vani, što je bolja varijanta nego hladni staklenik. Privikavanje na vanjske uslove je neophodno, a ovo je pravo vreme za to.

P.S. SVE ŠTO PIŠEM NA FORUMU SU MOJA ISKUSTVA I MOJA MIŠLJENJA , ali moje znanje je vrlo ograničeno i nisam stručan.

Offline hknezovi

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #18 : 11-09-2007, 13:17:29 »
hehe shefe, ajde dobro, dakle, sve super sa brijestom.. samo da jos nadjem tu prostoriju od 5-10 stupnjeva.. mozda u podrum zgrade..
I koliko mu svjetla treba preko zime? s obzirom da u podrumu nema bas previse :D

I kakve kockice leda majke ti janje ?  :rofl:
Ono, kao, mala je kolicina, samo stavis na povrsinu i ostavis? ili me zezas s tim ledom?  :mdr:



Ne nezezam te. Niti pričam gluposti. Listopadnom drveću nije potrebno svijetlo tokom zime i voda nebi smjela biti u tekućem stanju kako u slučaju vrlo niskih vanjskih temperatura ( pad temperature i u zaštičenom dijelu ) nebi došlo do smrzavanja finih dlačica korijena. A ak ti se ne sviđa led koristi snjeg.

I kakve kockice leda majke ti janje ?  :rofl:
Ono, kao, mala je kolicina, samo stavis na povrsinu i ostavis? ili me zezas s tim ledom?  :mdr:

 :histerical: :histerical: :histerical:

Meni je potpuno jasno da to u dalmaciji nema smisla jer kod vas ionako nema vlažne hladnoće, sama bura, pa je kod vas to notorna glupost.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #19 : 11-09-2007, 13:36:31 »
Meni je potpuno jasno da to u dalmaciji nema smisla jer kod vas ionako nema vlažne hladnoće, sama bura,
Da, baš tako, bura puše cijeeeelu zimu, tako da pingvini padaju u nesvjest  :histerical:
A vlaga i ludilo koje donosi općepoznata južina, pušu na Artiku, a ne u Dalmaciji!  :gigle:

P.S. Gle čuda, taman je počela padati kiša  :tlab:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #20 : 11-09-2007, 23:14:36 »
> voda nebi smjela biti u tekućem stanju

ok, samo ne kuzim, ako stavis kockicu leda, led se pretvara u vodu.. pa je to opet tekuce stanje..
A ako pretpostavimo da su temperature takve da se led ne topi, kakve koristi od leda?

Deder mi malo vise obajsni to zaljevanje ledom, izgleda da ne vidim point


:)

Offline Marija

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #21 : 12-09-2007, 07:25:38 »
izgleda da ne vidim point

jer ga nema .... jednostavno zaboravi  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #22 : 12-09-2007, 07:45:55 »
izgleda da ne vidim point

jer ga nema .... jednostavno zaboravi  :smile:

...kako nema!?
...uz sav onaj silni alat, sad na popis opreme moraš staviti i ledomat....  :mdr:

Offline Marija

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #23 : 12-09-2007, 08:31:26 »
...kako nema!?
...uz sav onaj silni alat, sad na popis opreme moraš staviti i ledomat....  :mdr:
ili to ili seoba u hladnije krajeve s vlagom...   :lol: :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #24 : 12-09-2007, 09:13:56 »
Za Protagonista:

Mislim da te malo zezaju. Ako živiš u ovim sjevernim krajevima preko zime biljke niti ne zalijevaš (One koje ti stoje vani). Osobito kad je vani minus.
Kineski brijest može dobro preživjeti i unutra, onda će ti ostati zimzelen, a ako ga staviš van izgubit će lišće kao i svako listopadno drvo i ponovo prolistati u proljeće. Ono što je dobro za biljke ukoliko s temperatura spusti jako ispod nule je zatrpat ih snijegom (ako ga ima) jer je on odličan izolator i temperatura oko biljke neće se spustiti ispod -1, -2. Biljke ništa ne moraš zalijevati ukoliko u zimi neki dan bude topliji. Biljka je tada u stanju mirovanja i toliko vlage koliko joj je potrebno dobiva iz vlage u zraku i eventualnim oborinama.
Najgore su zime bez snijega, vrlo niskih teperatura i jakih vjetrova. Tada neke biljke koje misliš da su ti osjetljive staviš u zavjetrinu ili zaštitiš sjenom, slamom, stiroporom, kukuruzovinom ili bilo čime da ih ne šiba baš -20.


Offline Marija

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #25 : 12-09-2007, 09:20:31 »
Ono što je dobro za biljke ukoliko s temperatura spusti jako ispod nule je zatrpat ih snijegom (ako ga ima) jer je on odličan izolator i temperatura oko biljke neće se spustiti ispod -1, -2. Biljke ništa ne moraš zalijevati ukoliko u zimi neki dan bude topliji. Biljka je tada u stanju mirovanja i toliko vlage koliko joj je potrebno dobiva iz vlage u zraku i eventualnim oborinama.
Najgore su zime bez snijega, vrlo niskih teperatura i jakih vjetrova. Tada neke biljke koje misliš da su ti osjetljive staviš u zavjetrinu ili zaštitiš sjenom, slamom, stiroporom, kukuruzovinom ili bilo čime da ih ne šiba baš -20.

To da je snijeg "izolator" i da spriječava smrzavanje na niskim temperaturama je manje više pretpostavljam svima poznato... a inovacije s ledom i ledomatom su zabavile široke narodne mase...  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #26 : 12-09-2007, 09:29:55 »
Svi? Osim Protagonisata čini se. Ili on to namjerno pita da bi zabavio ljude!? Svejedno.

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #27 : 12-09-2007, 14:41:49 »
Takoc. Svi osim protagonista :) sto je i logicno jerbo je Protagonist ovaj post poslao u rubriku 'pocetnici' i ne ocekuje da ga se savjetuje shalama, jer ih ocito ozbiljno shvaca   :gigle:

:) ma nista ljudi, dakle, o izolaciji se radi. fino. +1 bod na ukupno znanje o biljkama.


Offline Marija

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #28 : 12-09-2007, 14:46:01 »
Takoc. Svi osim protagonista :) sto je i logicno jerbo je Protagonist ovaj post poslao u rubriku 'pocetnici' i ne ocekuje da ga se savjetuje shalama, jer ih ocito ozbiljno shvaca   :gigle:

:) ma nista ljudi, dakle, o izolaciji se radi. fino. +1 bod na ukupno znanje o biljkama.



Znaš kako se kaže, ne postoje glupa pitanja, samo glupi odgovori!  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai