Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bijeli i crni bor  (Posjeta: 21062 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline mlakar

Bijeli i crni bor
« : 17-09-2007, 10:14:29 »
Poštovani,
Proljetos smo kupili dva bonsai-a, tesko mi je reci koliko stara, no imaju po izgledu dosta "staro" deblo, formirani su kao bonsai.
Ono sto nas momentano muci je cinjenica da su borovima pocele zutjeti iglice i otpadati. Oni stoji na balkonu, na suncu, jedino sto smo uspjeli procitati da ih treba sklanjati s obilnih kisa, sto nismo ove jeseni. Ne znam da li bi to mogao biti razlog tome da su iglice pozutjele (dobrim dijelom) ili nesto drugo.
Slike momentano nemam, no svakako cemo slikati borove i poslat cu Vam sliku. :smile: :question:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #1 : 17-09-2007, 10:50:22 »
Dobrodošli !  :smile:

Gdi ste kupili borove?

Offline Marija

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #2 : 17-09-2007, 11:39:48 »
Kiša im nije mogla smetat. Borovi se drže u uvjetima u kojima rastu u prirodi, dakle smještaj na balkonu vani je OK. Jedino što se je moglo dogoditi, da ste ih možda duži period zaboravili zaliti, a kako se nalaze u malim posudicama vlaga iz zemlje brzo ispari ... što je moglo biti pogubno ukoliko su se po cijele dane ljeti nalazili na direktnom suncu. Nagađam da bi tu mogao biti problem.

Svakako stavite slike! :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #3 : 17-09-2007, 12:41:42 »
Mogla im je štetiti čak i kiša ako su to oni iz MBM-a jer ti su imali totalno začepljene rupe na dnu posude pa smo radili drenažu da ih spasimo. Ne velim da je to ovdje slučaj ali moglo bi biti i to.
Dijagnoza bez fotki je nemoguća

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #4 : 17-09-2007, 13:03:22 »
Mogla im je štetiti čak i kiša ako su to oni iz MBM-a

Zato sam i pital od kud su nabavljeni  :great:

Offline mlakar

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #5 : 17-09-2007, 14:07:36 »
Borovi su kupljeni u MBM-u, rupe na dnu postoje za drenažu. Nisu bili cijelo ljeto na suncu jer su jos u 8. mjesecu bili OK. Oni su poceli zutjeti početkom 9. mjeseca nakon par obilnijih kiša. Inače redovito ih zaljevamo, naravno ne previše. S obzirom da su nužne slike nastojat ću to napravit ovaj tjedan i poslat.
Zahvaljujem svima na sugestijama
Pozdrav Marina

Offline Marija

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #6 : 17-09-2007, 14:11:47 »
Borovi su kupljeni u MBM-u, rupe na dnu postoje za drenažu. Nisu bili cijelo ljeto na suncu jer su jos u 8. mjesecu bili OK. Oni su poceli zutjeti početkom 9. mjeseca nakon par obilnijih kiša. Inače redovito ih zaljevamo, naravno ne previše. S obzirom da su nužne slike nastojat ću to napravit ovaj tjedan i poslat.
Zahvaljujem svima na sugestijama
Pozdrav Marina

Borovi su spori u reakciji i treba proći duže vremena od nastanka problema da oni pokažu reakciju.

Kako su bili smješteni tijekom ljeta? Polusjeda ili direktno sunce cijeli dan?
Koji je bio režim zalijevanja?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #7 : 17-09-2007, 14:21:25 »
Borovi su kupljeni u MBM-u, rupe na dnu postoje za drenažu.

Don je mislio na slabo dreniranu ili slabo propusnu zemlju. Radili smo na tim borovima i vidjeli da im je korjenje ispunilo dno posude pa time onemogučilo otjecanje vode kroz rupe o kojima govoriš. Probaj odrezati žice koje drže drvo u posudi i izvadi drvo bez skidanja zemlje. Vidjet češ u kakvom je stanju korijenova bala. Bilo bi dobro da i to pofotkaš i to čim prije. Ja sam u subotu bio u MBM-u i vidio da su prodali više od pola borova na kojima smo radili, oko 30-40 komada, a mislim da su završili u "Labirint Dubrovnik". No vidio sam i 10-tak borova koji su počeli žutjeti i mislim da im nema spasa. Nadam se da se tvoji borovi daju spasiti pa požuri s fotkama kako bi dobila što bolji savjet od znalaca.

Offline DonQuijote

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #8 : 17-09-2007, 14:21:44 »
Borovi su kupljeni u MBM-u, rupe na dnu postoje za drenažu. Nisu bili cijelo ljeto na suncu jer su jos u 8. mjesecu bili OK. Oni su poceli zutjeti početkom 9. mjeseca nakon par obilnijih kiša. Inače redovito ih zaljevamo, naravno ne previše. S obzirom da su nužne slike nastojat ću to napravit ovaj tjedan i poslat.
Zahvaljujem svima na sugestijama
Pozdrav Marina

Gle, problem tih borova i njihovih rupa za drenažu je to što je korjenje neobrezano i toliko gusto da je popunilo rupe i obuhvatilo mrežicu,  pa se na dnu zadržava voda i korjenje je stalno mokro što borovima smeta. Odreži onu žicu odozdola koja drži drvo za posudu, izvadi drvo zajedno sa busenom zemlje, stavi novu mrežicu na rupe i na dno posude stavi sloj od pola centrimetra šljunka ili jako grubog pjeska cca 4mm. Onda na to vrati busen pa možeš dalje normalno zalijevati. Svi borovi iz MBM-a sa kojima smo tako postupili su se odlično oporavili.
Napravi to odmah danas jer tjedan dana može biti predugo. Ako već nije prekasno jer bor je spor kak Marija veli, i možda je već nepovratno oštećen.

Offline DonQuijote

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #9 : 17-09-2007, 14:23:09 »
hehe u istoj sekundi smo postali sličan tekst :rofl:

Offline gal

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #10 : 17-09-2007, 14:28:45 »
…inače u ovo doba godine na  borovima žute i otpadaju stare iglice (one koje se nalaze pri dnu grane) i to je normalna i prirodna pojava. Međutim ako otpadaju ovogodišnje iglice odnosno ako žute i vrhovi grana onda su na žalost borovi već dugo mrtvi. Bolje da pričekamo fotke i da ne naklapamo...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #11 : 17-09-2007, 14:32:35 »
hehe u istoj sekundi smo postali sličan tekst :rofl:

Velim ti ja da ova bonsai kultura ima nesagledive snage  :chinaman:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #12 : 17-09-2007, 14:33:35 »
Međutim ako otpadaju ovogodišnje iglice odnosno ako žute i vrhovi grana onda su na žalost borovi već dugo mrtvi.

To je slučaj s ovima u MBM-u o kojima pričam.

Offline hknezovi

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #13 : 18-09-2007, 08:16:25 »
…inače u ovo doba godine na  borovima žute i otpadaju stare iglice (one koje se nalaze pri dnu grane) i to je normalna i prirodna pojava. Međutim ako otpadaju ovogodišnje iglice odnosno ako žute i vrhovi grana onda su na žalost borovi već dugo mrtvi. Bolje da pričekamo fotke i da ne naklapamo...

Upravo tako i kod mojih borova je počela jesen i stare iglice su počele žutiti i opadati. Sve je  OK, ali za svaki slučaj pošalji fotke.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline mlakar

Bijeli i crni bor
« Odgovori #14 : 19-09-2007, 17:01:42 »
Evo slika konacno