Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bijeli i crni bor  (Posjeta: 21064 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #15 : 19-09-2007, 18:23:08 »
Spricavam se sto fulam temu.. ali, koliko dodje ovakav jedan primjerak u MBM?

Offline gal

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #16 : 20-09-2007, 07:53:06 »
Evo slika konacno

...kolko ja vidim sve je u savršenom redu. Na proljeće preporučam presaditi - najbolje pod budnim okom nekog iz bonsai kluba, a zimi zaštititi od jakih vjetrova.

Offline mlakar

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #17 : 20-09-2007, 08:54:28 »
Mi smo na temelju svih odgovora koje smo skupili borove laganini izvadili i ustanovili da je sve u korijenju i sljunku, da nema traga zemlji, dakle nisu dirani at least 2 godine a i vise. Moj suprug je bio tamo kupit posude da ih presadi i momentano ima jedan bonsai, e ne znam koja vrsta ali ogroman koji kosta 56000 kuna i koji propada na ocigled. Nasi boreki su kostali svaki po 600 kuna i medju svima su bili nekako najzdraviji.... s obzirom u kakvim uvjetima tamo prezivljavaju jos su dobri. Mozda smo spasili bar dva.... ne znam kako im se isplati to tam drzati i da im sve pomalo krepava. Nista sad cemo se nadati da smo reagirali na vrijeme. A u proljece cemo svakako trazit strucnu pomoc pri rezanju korjenja i presadjivanja ako bude potrebno.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #18 : 20-09-2007, 08:57:12 »
Veseli me ovakav razvoj događaja i držim vam fige da sve uspije i da uživate zajedno s vašim drvima  :great:

Offline Marija

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #19 : 20-09-2007, 09:11:12 »
Evo slika konacno

...kolko ja vidim sve je u savršenom redu. Na proljeće preporučam presaditi - najbolje pod budnim okom nekog iz bonsai kluba, a zimi zaštititi od jakih vjetrova.

Žute donje iglice i to je svako bolje nego da žute iglice na vrhovima čuperaka, ali ne bih se složila da je to uredu. Nekakav problem tu postoji, očito zbog nebrige prema stablu u vrtnom centru.

Mlakar, nisi mi odgovorila o načinu na koji je stabalce bilo smješteno preko ljeta...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline mlakar

crni i bijeli bor
« Odgovori #20 : 20-09-2007, 14:23:15 »
Odgovaram,
preko ljeta borovi su bili ujutro na suncu, preko dana u hladu, dakle nisu bili przeni. Jucer smo borove izvadili iz originalnih tegli i ustanovili prvo da je korjenje kilometarsko i da nema ni trunke zemlje vec samo sljunak koji je bio tvrd ko beton. Presadili smo borove u veće posude uz mrežice na dnu, sljunak i dodali zemlju za bonsai, dakle kako je to opisano u literaturi (nadam se da je to sve u redu, bez obzira sto nije vrijeme za takve aktivnosti). Korjenje nismo dirali nego sad se mozemo nadati da ce borovi prezivjeti, jer korjenje izgleda zdravo, sama stabla isto tako, pa se nadamo da će sad preostale iglice ipak ostati i da borovi nisu izdahnuli. Rezanje korjenja pretpostavljamo da sad nije uputno, vec u proljece no kad bude vrijeme za to, ako borovi prezive, ćemo svakako tražiti pomoć nekog voljnog i iskusnog kako ne bismo napravili stetu. Zivjeli smo 2 godine u Japanu pa smo uzivali u njihovim bonsaiima starim i preko 100 godina, cak vidjeli i carsku zbirku. Bila nam je oduvijek zelja da imamo bar jedan i u svojem domu. Kako ih nismo mogli svercati iz Japana, eto kupili smo ove koji su tretirani tako da bi MBM-u trebalo oduzet mogucnost drzanja bonsaia, jer oni to dobiju i vise se njima ne bave, pa koji prezivi prezivi. Jucer smo vidjeli i drvo koje prodaju za 54 000 kn koje vidno propada. Nasi su borovi kad smo ih proljetos kupili bili u relativno dobrom stanju, osim sto su zice kojima su bile povezane grane urasle u koru. To smo pažljivo skinuli i zakrpali stablo sa za to predvidjenom smolom, no na nekim mjestima zica je ostala jer je preduboko zarasla u koru. Ne znamo da li i to moze biti problem. Dakle, zaljevali smo ih umjereno kako smo pročitali. Jedino su ti borovi bili krajem ljeta na kisi par puta, no ipak je drenaza je ipak koliko toliko funkcionirala tako da korjenje nije istrulilo.
Bila sam epski opsirna. Ima li jos kakvih pitanja i sugestija?
Hvala svima
Marina

Offline Marija

Odg: crni i bijeli bor
« Odgovori #21 : 20-09-2007, 14:28:26 »
Odlično, dobro ste napravili, to s presađivanjem  :smile:

Imate li slika iz Japana - mislim na bonsaije....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline mlakar

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #22 : 20-09-2007, 14:37:34 »
Imam slika ali morala bih ih naci, skenirati i tako slati, no bojim se opet da ce file-ovi biti preveliki za slanje. Slike su napravljene jos 1999 i 2000 starim aparatom ne digitalnim tako da imam samo napravljene slike doma. Probat cu nesto iskemijat pa ako uspijem saljem. Ako mi date svoj mail mogu onda poslati skenirane slike i preko obicnog maila gdje nema takvih ogranicenja o velicini attachmeta.
Marina

Offline helleborus

Odg: crni i bijeli bor
« Odgovori #23 : 20-09-2007, 14:39:32 »
, osim sto su zice kojima su bile povezane grane urasle u koru. To smo pažljivo skinuli i zakrpali stablo sa za to predvidjenom smolom, no na nekim mjestima zica je ostala jer je preduboko zarasla u koru. Ne znamo da li i to moze biti problem.

To neće biti problem ako je žice malo ostalo i ako nije omotana cijeli krug oko grane jer kako će biljka rasti u jednom trenu više neće dolaziti voda u tu granu i ona će....  :frown:

Offline mlakar

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #24 : 20-09-2007, 14:54:21 »
Nije oko grane nego u nekim dijelovima stabla su ostali samo komadići, grane su OK

Offline Marija

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #25 : 20-09-2007, 14:55:21 »
Uf, zaboravila sam .... ovako presađene obavezno ih drži u hladu!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #26 : 20-09-2007, 15:00:24 »
...eto kao što rekoh sve je u redu. Borovi nisu održavani ni prije uvoza, inaće bi im počupali stare iglice (sad nebi imalo što žutjeti jer se to inaće radi), a žica nebi urasla. Najgore biljke prođu tokom transporta (koji večinom ide brodovima i kontejnerima i ko zna kako dugo), a tu je i promjena klime. Kad se još uzme i neznanje radnika vrtnog centra kad su ih dobili (a briga im je zbog transporta upravo tada bila najpotrebnija) još su sve u svemu dobro prošli.

Offline mlakar

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #27 : 20-09-2007, 15:21:57 »
Hvala jos jednom na savjetima, sad cemo vidjeti sto smo napravili, ne znam koliko treba da vidimo rezultat. No, pretpostavljam da smo napravili sve sto smo mogli. Javim se nadam se s dobrim vijestima. Onda ce biti jos pitanja glede kako borovi trebaju biti smjesteni po zimi, ako je blaga sve prezivi, ako bude ledana jel onda ostavit vani ili ih ipak sklonit, itd...
Marina

Offline hknezovi

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #28 : 21-09-2007, 12:59:57 »
Kao što sam i pretpostavio. Sve je OK :great:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline mlakar

Odg: Bijeli i crni bor
« Odgovori #29 : 21-09-2007, 13:38:09 »
pozlatilo se mojim borovima da je sve OK.... valjda cemo vidjet kroz tjedan dana jel smo uspjeli sto napravit.  :worthy: