Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tlo i reakcije drva  (Posjeta: 5205 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Tlo i reakcije drva
« : 18-09-2007, 13:16:06 »
Jučer popodne sam lagano prošetao 3h po obližnjem šumovitom bregu. Upalo mi je u oko nekaj kaj do sad nisam primječivao a bilo mi je pod nosom. Naime, postoje dijelovi šume gdi drva rastu ravna i streme u vis, a postoje pak dijelovi gdi su i velika drva, spigana i rašljasta više nego drugdje. To me malo privuklo pa sam zabrazdao dublje u šumu, što dalje od puta. Na moje iznenađenje nabasao sam na desetak bukvica koje su do 1m visine jako raštrkane granama i svaka od njih je spigana na nekoliko mjesta. Pretpostavljam da je u tlu gdi rastu, nekaj kaj ih čini takvima. Detaljnije pregledavanje okolnog terena pokazalo je da tu nema ni jedne pravilno ravne bukve, kao ni hrasta. Kesteni i grabovi su isto spigani, a akacije se granaju nisko, ima još nekog drveća no sve je spigano do bola. Jedna bukva raste u slovo C i izgleda snažno i u formi.
Podšišao sam 3 bukvice tek da vidim kak izgledaju skresane i baš sam se ugodno iznenadio, istina, tanke su i visoke oko 1m, no svaka ima po 6-7 postranih grana vrijedn pažnje. Nebari su im kako kod koje, no večina dosta dobra, tek dvije sam utvrdio da rastu iz korijena večih bukvi, dok ostale imaju svoje korijenje, a puno ih ima i samoniklih koje se daju isčupati prstima, pričam o mladicama do 5mm debljine.
Jel još neko primjetio ovakve otoke čudnog rasta u šumi?

Offline helleborus

Odg: Tlo i reakcije drva
« Odgovori #1 : 18-09-2007, 13:28:40 »
Koliko ja znam može biti više faktora. Jedno je tlo i vrta tla, ali to ne bi baš tako spigalo drveće. Jedino ako se radi o većem kamenju. Drugo što je vjerojatnije je izloženost tog dijela brda jačim vremenskim utjecajima npr. vjetru. A ako je mjsto malo ogoljelo, što vjerojatno je, onda i kiši i snijegu, možda i nagibu terena, nekoj sjevernoj ekspoziciji gdje je manje sunca. podosta je toga što bi moglo utjecati.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tlo i reakcije drva
« Odgovori #2 : 18-09-2007, 13:31:31 »
Da ima svega pomalo, tlo je dosta padajuče, a i voda je usjekla veči broj vododerina, ima i kamenja, čak stijena, u svakom slučaju interesantno područje iako šumovito, no bogatije zakržljalim drvima od ostatka medvednice po kojem sam istraživao. Pozivam na laganu brdsku šetnju  :mdr:

Offline helleborus

Odg: Tlo i reakcije drva
« Odgovori #3 : 18-09-2007, 13:34:32 »
Može.  :mdr: Čim se utaborimo na novoj lokaciji.

Offline DonQuijote

Odg: Tlo i reakcije drva
« Odgovori #4 : 18-09-2007, 14:11:41 »
Idem i jaaa  :love:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tlo i reakcije drva
« Odgovori #5 : 18-09-2007, 15:37:24 »
Idem i jaaa  :love:

Ti si uvjek dobro došao  :yes:
Več sam te zval pa si negdi zaružil na drugu stranu  :histerical:

Offline Goran Cajko

Odg: Tlo i reakcije drva
« Odgovori #6 : 18-09-2007, 16:02:21 »
zovi, samo zovi...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Tlo i reakcije drva
« Odgovori #7 : 19-09-2007, 08:23:58 »
zovi, samo zovi...

Pa kaj si ti čovek živ?
 :mdr:
Kuburim s majstorima, pa mi je teško planirati dan u naprijed a kamoli više, no ak sam u subotu slobodan, budemo se čuli !