Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pitanjce o trening posudama  (Posjeta: 5145 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Anna

Pitanjce o trening posudama
« : 30-04-2009, 10:08:24 »
Stvar je slijedeća- želim svoje sobnjake, oliti subtropska drvca premjestiti u veće, trening posude. Čisto da se malci mogu razbacat po posudi i dat si malo na visini i širini. Ali sam se sjetila ona babske teorije da se bilje ne smije saditi u puno veće posude od onih u kojima su bile inače će znatno stagnirati i uopće neće ići u visinu. Imaju li bakice pravo ili se to ne onosi na drfca već na ljubičice i sl. Instinkt mi govori da se može, pošto im je doista tjesno u ovim posudicama. Ali, ne želim izgubiti godine rasta ili, nedajbože, da umru... Ima li tko kakvu pametno o tome?

Offline Andrija Zokić

Odg: Pitanjce o trening posudama
« Odgovori #1 : 30-04-2009, 10:23:21 »
Ako biljka ima dobar prozračan supstrat, redovito je zalijevaš i prihranjuješ onda će bolje rasti u manjoj posudi. Meni je to isto bilo čudno ali mi je Walter rekao da je tako, a on ima mnogo zdravih biljaka u malim posudama koje se odlično razvijaju. Ako su ti biljke prošle sezonu dvije u dosadašnjim posudama razmisli o ovome: http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=1931.0
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Anna

Odg: Pitanjce o trening posudama
« Odgovori #2 : 30-04-2009, 10:31:00 »
Ma nemam ih toliko dugo pa mi posude neće trebati još barem dvije godine. Kad sam početnik :whistle:
Marioooo, Heleeee, zašto je to tako? Stručno objašnjenje molim  :tlab:

Offline Anna

Odg: Pitanjce o trening posudama
« Odgovori #3 : 30-04-2009, 10:32:10 »
mislim za veće posude,ne zašto sam početnik :gigle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pitanjce o trening posudama
« Odgovori #4 : 30-04-2009, 10:50:32 »
Nema tu puno stručnosti u mojim izjavama... većinom razmišljam na glas (na tipkovnici)

Velike posude sa puno substrata oko žive biljke, stvaraju zonu mrtvog substrata ukojem se ne događaju procesi potrebni za razvoj biljke. U tom "mrtvom substratu ništ ne "diše" i on stvara lošu mikroklimu u posudi, dugo zadržava ustajalu vlagu i tak u tom smjeru. Onaj dio gdje korijen živi i "diše" je "živ" i dovoljan. Dakle sadi u posude tek 2 prsta veče od orezanog korijena. NAravno tu mislim na drva, a ne na patuljke od jednog prsta  :tlab:

Ovo sam napisao odmah kao odgovor no link mi je pukao pa me Andrija preduhitrio  :hvalaaa:

....a baš sam si pomislio da ti čitaš forum i da si pročitala gdi se o tome piše... :tup: ... prevario sam se  :tuptup:

Ako sadiš u moderne substrate, i "agresivno" zaljevaš i "agresivno" prihranjuješ, onda posuda treba biti po mjeri (što manja).
Ako sadiš u zemlju za cvijeće .... to radiš na vlastitu odgovornost... evo i moja punica se zaljubila u pumice i sad mi troši moje teškostečene količine  :idiot:

Offline Anna

Odg: Pitanjce o trening posudama
« Odgovori #5 : 30-04-2009, 10:59:42 »
Čitam, čitam, al ja to kategorički i po redu. Cijeli forum temeljito proučavam, sve od postova iz 2007 ( stoljeća sedmog :lol:)
Tnx na odgovoru, to mi je trebalo, rozumit moje sobnjake :yupi:. I ne, ne koristim zemlju za cvijeće :gigle:

Offline Anna

Odg: Pitanjce o trening posudama
« Odgovori #6 : 30-04-2009, 22:29:44 »
Ispričavam se sveopćem pučanstvu na otvaranju iste teme poput ''Veličina posude za yamadorije'' :ashamed:
Prevladala je nestrpljivost, pa sam morala saznati...Hvala svima na strpljivim odgovorima

 :hvalaaa:

Offline DonQuijote

Odg: Pitanjce o trening posudama
« Odgovori #7 : 01-05-2009, 11:30:49 »
Ako te tješi, ni ja nemam pojma gdje je što i kada se želim podsjetiti na neku temu radije nazovem Maria pa mi on u tri rečenice veli ono kaj me zanima :happy2: To mi je nekak lakše nego tjedan dana tražiti

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Pitanjce o trening posudama
« Odgovori #8 : 06-07-2009, 08:17:49 »
Citat WP
"At that time I used to plant collected trees into my growing field and leave them alone for several years. Now I would plant it into the smallest possible container right away."

Možda se sječate, smreke Princeze >link 1 > link 2, koju sam posadio u abnormalno malu posudu, jučer sam uočio nešto neobično po vrhu substrata i odmah približio nos... smreka pušta korijen prema gore! Na 5-6 mjesta, probila je korijen na vrh substrata, a dva korijena su izašla i pomovo se počela vračati u substrat. Svi su debeli kao dvije čačkalice ili uložak za kemijsku olovku. Fakat odlična reakcija u "maloj" posudi, koja mi govori da je drvo snažno i da će do kraja iduće sezone skupiti dovoljno snage za prvi zahvat na njoj.