Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai  (Posjeta: 28315 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline veljko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #15 : 06-02-2007, 09:11:45 »
Odi na stranicu BK Rijeka, klikni na "foto galerija", " moja malenkost". Tamo ćeš u vidu bijelograbića dobiti odgovor. :great:

Offline DonQuijote

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #16 : 06-02-2007, 10:12:56 »
 :great: baš ga je liejpo propuhalo...s ve mi zima kad pogledam :happy:
tnx

Offline Marija

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #17 : 06-02-2007, 10:53:34 »
Kakva je situacija sa oblikovanjem bjelogorice  u " vjetar" ? Imam jedno drvce koje nema grane s jedne strane , pa si sve mislim da spojim ugodno s korisnim :mdr:
Jel to prihvatljivo? Nisam naime baš vidio fotke na kojima je recimo bukva oblikovana tako.

Mislim da ne treba ići protiv samog drva ... nametnut mu određeni stil koji ne odgovara njegovom karateru...  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #18 : 06-02-2007, 16:48:36 »
Sve stoji, samo što sam se ja s njim poigrao na način da sam uradio "mini dragona", nešto kao što u velikom formatu u svojoj zbirci ima Kimura :mdr:, a posude, malo smo ograničeni sa posudama, šta da ti kažem... :frown:
Znam tocno o cemu pricas.To kimurino drvo(juniperus chinensis) je u Japanu "Very important Bonsai-masterpeace".U ono doba na izlozbi ga je premijer Japana nazvao "Dragon reaching the sky",samo sto to drvo nije napravljeno u stilu vjetra,dok je tvoja squamata idealna za to.

M

Offline veljko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #19 : 06-02-2007, 20:21:37 »
Štao bi tek bilo da je vidio moj bonsajček...!   :glasses: Kimurin "dragon" bi se posramio :ange:

Offline Aleksa

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #20 : 15-02-2007, 15:37:00 »
Evo ga jedan bor kog sam preoblikovao iz sadnice... Ovo mi je prvi put da radim borove i mislim da sam ga previse orezao... Vjetrom siban oblik ne ide bez jinova, ali posto im nisam bas vican, ostavio sam samo patrljke...

Ako prezivi, mislim da cu da mu spustim jedan shari...

Navalite se kritikama... :yes: 8)

Offline Aleksa

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #21 : 15-02-2007, 21:09:45 »
Anyone?  Slobodno recite da je nula ako je nula...  :great: :rofl: :jap:

Vjerovatno je ovo jedan od onih promasaja kojih cu biti svjestan kasnije, kao sto Marinko kaze...  :sarcastic:

Offline istefano

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #22 : 15-02-2007, 21:44:21 »
Anyone?  Slobodno recite da je nula ako je nula...  :great: :rofl: :jap:

Vjerovatno je ovo jedan od onih promasaja kojih cu biti svjestan kasnije, kao sto Marinko kaze...  :sarcastic:
mislim da bi trebao pocupati iglice ,ovako mi se cini neurednim ,ali to se radi ipak i kasno ljeto ,pa ces morati pricekati ,a i malo si uranio s ovim jinovima , koliko sam upamtio gotovo sve oko borova se radi u kasno ljeto ,ali ovako mi se na prvi pogled cini OK 8)
ja bih jos samo malo vise spustio donju granu ,ali nemoj da ti pokne ,da nebi morao opet koristiti super ljepilo :mdr:

Offline DonQuijote

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #23 : 15-02-2007, 22:10:50 »
I ja bi spustio donju granu a pogotovo onaj njen završetak koji ide prema gore, onda bi vrh još malo jače savinuo ali ne tu gdje si ti vezao nego malo niže, i na kraju bi maknuo onu grančicu koja ide prema naprijed, kontra svih drugih... i naravno jako prorijedio.
 I čini mi se ipak da je drvce premlado za takvo uređivanje.
Ali nemoj to uzeti zdravo za gotovo, jer sam ja još kraće u tome od Tebe, nego samo kao raspravu o eventualnim eventualnostima :mdr:

Offline marinko beg

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #24 : 15-02-2007, 22:51:35 »
Anyone?  Slobodno recite da je nula ako je nula...  :great: :rofl: :jap:

Vjerovatno je ovo jedan od onih promasaja kojih cu biti svjestan kasnije, kao sto Marinko kaze...  :sarcastic:
Aleksa,
Prvo mi reci kad je ovo drvo iskopano.

M

Offline Aleksa

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #25 : 16-02-2007, 15:16:53 »
Hvala na savjetima!  :lol:

Ovo drvo sam kupio prosle godine u jednom vrtnom centru da eksperimentisem. Nije yamadori...

Ovu donju granu cu mu postepeno savijati jos nize, jer bi mogla da pukne ako je sada jos zategnem.

Mislio sam da pocupam iglice, pogotovo sa starijih grana jer drvetu "smanjuju starost", ali ostavicu ih jer mi trebaju zbog backbudding-a (na Mugu se pupoljci lakse javljaju na mjestima gdje iglice nisu pocupane). Nisam ga skroz ozicio, ne mogu da uperim cuperke prema gore upravo zbog iglica, smetaju mi a zica ne bi smjela da ide preko njih...

Znam da mu jos treba prorijedjivanje, ali sa borovima se mora veoma oprezno i polako. Na netu sam procitao da se Mugu ne bi smjelo odstraniti vise od 50% rasta na vrhu, a ja sam ga skroz osisao... Jos uvijek nemam iskustva sa borovima pa slusam internet i literaturu...  :jap:

Offline Goran Cajko

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #26 : 16-02-2007, 17:10:59 »
Pozdrav!
Mislim da si imao više solucija za odabrati na samome početku od wind style. Drvce uživo je naravno sasvim nešto drugo nego kaj ja mogu vidjeti na slici.
Slažem se s ekipom za donju granu da treba ić još niže, ali gornja po meni bi trebala reč zbogom. (CRVENO)
Neki od većih magova govore da ove stare iglice (žuto) treba rađe porezati pri dnu nego ih čupati, jer su kao podložne napadu gljivica, a pupovi će tako isto imati izgleda.
Požicaj prvo sve grane pa onda počni svijati.


Offline Aleksa

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #27 : 16-02-2007, 22:30:57 »
Pozdrav!
Mislim da si imao više solucija za odabrati na samome početku od wind style.


Na slici zaista izgleda tako. Mislio sam neki moyogi ili slicno, ali imao je 4-5 grana koje se racvaju iz istog mjesta, to me tako frustriralo, i odlucio sam ipak da bude ovako, cisto da bih eksperimentisao i sa tim stilom...

Veliki mi je problem ozicavanje zbog iglica na starijem stablu, nikako ne mogu da provucem zicu izmedju njih... Skraticu ih kao sto si mi rekao.

Hvala!  :mdr:

Offline marinko beg

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #28 : 17-02-2007, 01:48:49 »
Pozdrav!
Mislim da si imao više solucija za odabrati na samome početku od wind style. Drvce uživo je naravno sasvim nešto drugo nego kaj ja mogu vidjeti na slici.
Slažem se s ekipom za donju granu da treba ić još niže, ali gornja po meni bi trebala reč zbogom. (CRVENO)
Neki od većih magova govore da ove stare iglice (žuto) treba rađe porezati pri dnu nego ih čupati, jer su kao podložne napadu gljivica, a pupovi će tako isto imati izgleda.
Požicaj prvo sve grane pa onda počni svijati.


To je sve istina,samo ima jos jedna vrlo vazna stvar.Aleksa,neka te ovo ne deprimira ali ja u ovom drvu ne vidim nista.Moj savjet je da ga posadis u vrt i cekas barem dok se ne ozenis,  :mdr: :rofl:za to vrijeme mu svako proljece skracuj svijece do 1/3.Pogodni borovi iz kontejnera se mogu naci,ali ih nema mnogo.

M

Offline Aleksa

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #29 : 17-02-2007, 14:52:38 »
Ne brini, ne deprimira me. :mdr:

Ja sam mislio da odustanem od ovog drveta, katastrofalan nebari, los raspored grana... Ali ipak sam odlucio da probam, da vjezbam orezivanje dok izvadim neki dobar yamadori!   :jap: Sto mi je Marija rekla, trebam da se vjezbam na necem losijem da bih bio spreman za dobre primjerke!  :happy: