Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai  (Posjeta: 28325 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #30 : 17-02-2007, 16:13:21 »
Sto mi je Marija rekla, trebam da se vjezbam na necem losijem da bih bio spreman za dobre primjerke!  :happy:
Trebaš vidjeti što sam ja napravio od Božične jelke? :whistle: Nakon toga sam zaključio da definitivno ne želim ništa imats  s crnogoricom :mdr:

Offline Aleksa

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #31 : 17-02-2007, 17:43:28 »
 :lol:

Offline Marija

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #32 : 17-02-2007, 21:30:46 »
Svaki uzgajivač prolazi put od lošijeg materijala prema boljem ... to je jednostavno tako.

Meni se znalo dogoditi da orežem stablo u prirodi i ostavim ga godinu dana da se zgusne krošnja i onda kad se dogodine vratim uhvatim se za glavu - mili bože koje bezkarakterno i bezvezno stablo ...

I dobro je da je tako ... napredak ide postupno. Uostalom što bi jedan početnik učinio od jednog od onih Marinkovih alpskih borova - i da da sve od sebe zeznuo bi ga! I ja sam jedna od tih jer s borom imam mala/nikakva iskustva.
Zato stvari treba pustit da idu svojim tokom. Uzgajivač željan napredovanja će sam postupno u ruke uzeti teži materijal... ne treba nikome nešto bolje gurat u ruke na silu... jer ne znači da će zbog toga napredovat. Upravo ga to može obeshrabriti....

 :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #33 : 17-02-2007, 22:00:42 »
Uostalom što bi jedan početnik učinio od jednog od onih Marinkovih alpskih borova - i da da sve od sebe zeznuo bi ga!


E bas toga se ja plasim!  :sarcastic:

Offline Batman

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #34 : 17-06-2009, 17:17:04 »
Ovakvi savjeti sa slikama su vrlo korisni za nas početnike,pa eto  :hvalaaa:Mene konkretno zanimaju dvije stvari:
1. Imam sadnicu smokve iz rasadnika,pa me zanima da li da je ostavim u plastičnoj posudi sa zemljom koja je u njoj ili da joj barem promijenim zemlju,odnosno stavim mješavinu za bonsai,pa onda koristiti vaše savjete o rezanju...??I ako se presađuje da li se skraćuje korijen ili samo promjeniti zemlju?

2.Isto tako imam kupljeni bonsai fikus microcarpa,pa slično pitanje,da li ga presaditi i pritom kidati korijenje ili?
Unaprijed zahvaljujem :worthy:

Offline Ivan B

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #35 : 17-06-2009, 18:16:58 »
Smokvu ne diraj.... :halt:...moraš ćekati fazu mirovanja(jesen).....nikakvo presađivanje ne dolazi u obzir ni rezuckanje korijena....

Offline Batman

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #36 : 18-06-2009, 00:34:26 »
A kad dođe jesen?

Offline Ivan B

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #37 : 18-06-2009, 08:21:49 »
Moći ćeš je presaditi i orezivati korijenje....bez tolikog stresa za biljku....

Offline Ivan B

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #38 : 18-06-2009, 08:27:22 »
A za fikus microcarpu možda će ti Anna nešto moći reći.....ona se razumije u prilićno mnogo vrsta fikusa...

Offline Batman

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #39 : 18-06-2009, 15:27:44 »
Aha,puno hvala na odgovoru :great:Annaaaaaaaaaaa,upomoć!

Offline Anna

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #40 : 18-06-2009, 15:56:55 »
Ma di je frka? Eo me :smile: !
Razdoblje kada svim biljkama najlakše pada diranje u korijen, pa tako i fikusima, je prije proljeća. U literaturi stoji drugi mj., ponekad poč. 3.mj (ovisno o klimi) To znači da je tada biljka smanjene aktivnosti, ali pred kretanje vegetacije. No, postoje trenutci kada se biljku jednostavno mora presaditi (kada je biljka prerasla posudu ili/i kada je zemlja u koju je posađena nepropusana) . Ja sam jedan fikus presađivala polovicom 5.mj, ispirala joj korijen, orezivala ga i krošnju pa je zdrav i sretan. Meni je uspjelo, ali nemoj to raditi ukoliko baš ne moraš- radije pričekaj proljeće. Situacije u kojima se korijen obrezuje (i molim da me se ispravi ako sam u krivu) su uglavnom kada planiraš tranirati biljku za bonsai posudu ili je ona yamadori sa puno velikog, starog i debelog korijenja koje ne služi za hranjenje biljke već za njezino sidrenje u zemlji. Moraš također zapamtiti da je odnos krošnje i korijena međuovisan. Što se tiče plastične posude ja imam svoje u takvim teglama i fino im je, no stariji i iskusniji bi rekli da su primijetili da biljke rastu puno brže u home-made drvenim sanducima. Ja u takve selim svoje bilje na proljeće :smile: ...
  Uglavnom, na tebi sada da prilagodiš ove savjete sebi i svojim biljkama jer je teško znati u kojem su stanju pa da se da adekvatan savjet. Sretno!

Offline Batman

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #41 : 19-06-2009, 01:00:15 »
Ma hvala puno na ovako opširnom odgovoru,e baš me to zanimalo:))Mislim da ću poslušati vas iskusnije u ovom hobiju...bit ću strpljiv!
Ispočetka sam sve htio odmah,ali sad što više čitam o svemu tome,treba biti jaaaaaaaako strpljiv,pa onda vježba...a do proljeća ću nabaviti sve što mi treba pa možda i na jesen koji yamadori padne,he,he:)A kad u Zadru nema ništa za bonsai:(A što se tiče mojih biljaka,mislim da su zdrave,bar zasada...

Offline Anna

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #42 : 26-06-2009, 18:54:08 »
Tako ti je to na početku- ja bi to opisala kao kroničan nemir u prstima... Jedino što može pomoći je nabavka novog drveta. Zato ja i imam toliko fikusa :idiot: . Očekujem dobre rezultate od njih za 30 godina :idiot:

Offline Batman

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #43 : 27-06-2009, 01:47:24 »
Ha,ha,ma baš tako...ja upravo danas kupio sadnicu pinus nigra,skupljam i čekam :whistle:Morao bih :smile: malo poslikati malo svoja drvca pa da me usmjerite malo... :smile:

Offline Anna

Odg: Preoblikovanje sadnice iz rasadnika u bonsai
« Odgovori #44 : 27-06-2009, 10:33:25 »
Budi oprezan sa crnogoricom, njih je teško uzgajati i njima se bave obično bonsaisti sa barem par godina iskustva, koliko sam skužila :nails:
Ali, predpostavljam da je sa drvfcima iz rasadnika lakše. Barem mislim. Puno čitaj o pinusu ne bi li predvidio sve njegove potrebe. Sretno!