Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 352647 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Sve o zemlji / mješavini
« : 21-09-2007, 10:11:34 »
Aloha!
Pitanje. Vidim da se nabavlja taj tenesit u obilnim kolicinama.. Dajte mi objasnite zasto je to dobro i zasto se koristi za sadnu bonsaija.. Koristi li se za samo neke vrste ili za sve?
Takodjer, kazete da se bonsai sadi u mjesavino od 50% pjeska iliti slicnog nehranjivog materijala..
sad, odakle biljki snage, hrane, za rast, kad je se tako pukne u skoro nista zemlje.. ?

Offline helleborus

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #1 : 21-09-2007, 10:33:42 »
Tenisit je odličan iz više razloga. Pečena glina popije vode koliko može stati u usitnjene komadiće i višak iscuri dole kroz posudu. Znači nema premokrog tla. O ti komadići su odlični za rast korijena. Prozračno je, i korijenje se dolično grana. Nikako ne stavljati biljku u obični pjesak iz pješčanika. To je užas. Mora biti neki krupni pijesak. A biljku onda prihranjuješ, dodaješ gnojiva pa super raste. Evo zato su svi ludi za tenisitom. I biljke ga vole.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #2 : 21-09-2007, 10:55:45 »
Mene je termin pijesak isto motao do nedavno. Kad neko veli pijesak, u stvari misli na drobljeni šljunak granulacije od 3-15 mm.
Njega treba prosijati, pa onaj najkrupniji metnuti na dno. Sada sa otkričem tenisita, ja ću šljunak izbaciti iz mješavina tla. Možda ga iskoristim samo kao drenažu na dnu posude.

Duda, daj mi molim te malo pojasni tu prozračnost u tlu. Kužim da u gornjim slojevima tla ima ponešto zraka, no na nekoj određenoj dubini ga sigurno nema. Biljka zračne potrebe zadovoljava listom ili korom, korijen joj služi za opskrbu, vodom, hranjivima i mineralima. Da me se ne prozove, i listom uzima vodu. Ne kužim to da korijenu treba zraka, mislim si da bi se sušio kad bi imao zraka i time gubio svoju funkciju. Tak da, tenisit je sve što si nabrojala i fenomenalno služi kao podloga, no prozračnost mi ne stoji kao nešto što korijen treba.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #3 : 21-09-2007, 11:08:35 »
dakle, korijen treba i troši kisik. Zrak prodire u tlo, to jest u pore tla najtemeljitije i najlakše zalijevanjem. Kada zaliješ posudu, voda se cijedi kroz drenažne otvore i svojim otjecanjem van "povlači i usisava" friški kisik u tlo. Kako korijen i ostali mikroorganizmi tla troše kisik i produciraju kao rezultat staničnog disanja ugljični dioksid, koncentracija CO2 u tlu raste što je drenaža tla slabija i oksigenacija (zasićenje kisikom) lošije. Kako koncentracija CO2 u tlu raste, tako se tlo zakiseljuje, postaje kiselo, to jest pH mu pada. Eto. Tako bi to trebalo biti. dakle, ispiranjem tla uklanja se i suvišak CO2 i hranjivi elementi tla. Bez obzira na gubitak hranjiva i mikroelemenata, ispiranje tla je nužno i poželjno, a hranjiva moraš dodavati.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #4 : 21-09-2007, 11:42:45 »
Tek sad mi ništ nije jasno, no nema veze, mlad sam još pa ću naučiti već nekad  :smile:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #5 : 21-09-2007, 11:47:01 »
Baš tako Seba, ali samo da dodam - da bi kisik došao do korijenja posuda u kojoj raste mora imati (osim otvora) i nogice, kako bi bila odignuta. Zato bonsai posude pod obavezno imaju nogice.

A mi smo ih dodali na sve naše drvene kašete (kutije).  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #6 : 21-09-2007, 12:41:24 »
...ali samo da dodam - da bi kisik došao do korijenja posuda u kojoj raste mora imati (osim otvora) i nogice, kako bi bila odignuta. Zato bonsai posude pod obavezno imaju nogice.

Ovo mi nema nikakvog smisla !!!
Nogice su da bi voda lakše otjecala ispod posuda, jer bi se u slučaju da posuda cijelom površinom leži na nečemu, voda zadržavala i korijen trunuo. Površina zemlje u posudi je više nego dovoljna za kisik koji navodno treba korijenu.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #7 : 21-09-2007, 12:53:04 »
Mislim da sam to pročitala u Nakinim Tehnikama :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #8 : 21-09-2007, 13:01:24 »
Kiseonik je potreban korijenju svih biljaka. Tipičan primjer su orhideje, čije korijenje raste u vazduhu i sav kiseonik i vodu uzima iz njega. Neke orhideje nemaju lisce vec samo korijenje pomocu kog vrse fotosintezu i uzimaju vodu, mada je ovo malo offtopic, al nema veze. Zakljucak je da je korijenu potreban kiseonik, jer se on koristi u metabolizmu ćelija itd...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #9 : 21-09-2007, 13:03:00 »
Mislim da sam to pročitala u Nakinim Tehnikama :smile:

Nije da želim pametovati, ali rupice na posudi su male u odnosu na površinski sloj zemlje pa služe za otjecanje vode, a što je posuda veča, rupica ima više da voda lakše oteče. Samo zaključujem  :smile:

Ovo sa korijenom i kisikom mi i dalje nije jasno. Kao prvo ne sječam se da sam učio nešto takvo, a kao drugo, na netu u ponuđenim stručnim člancima, nigdje ne mogu nači da biljka kroz korijen uzima kisik. Čak i zračno korijenje kod nekih biljaka služi za apsorbiranje vlage iz zraka, a nigdje ne piše kisika.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #10 : 21-09-2007, 13:05:49 »
Kisik ulazi odozgo na način koji je Seba opisao, ali i odozdo krz drenažne rupe, koje su dosta velike u bonsai posudama  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #11 : 21-09-2007, 13:11:09 »
Kiseonik je potreban korijenju svih biljaka. Tipičan primjer su orhideje, čije korijenje raste u vazduhu i sav kiseonik i vodu uzima iz njega. Neke orhideje nemaju lisce vec samo korijenje pomocu kog vrse fotosintezu i uzimaju vodu, mada je ovo malo offtopic, al nema veze. Zakljucak je da je korijenu potreban kiseonik, jer se on koristi u metabolizmu ćelija itd...

Volio bi da ovakve izjave potkrijepite sa nekim linkom na stručne članke na netu ili da skenirate dijelove knjiga gdi se o tome govori.

Citiram

"Praktikum iz biologije II "
Korijen ima više funkcija:
1. Učvrščuje biljku u tlu
2. Crpi vodu s mineralnim tvarima iz tla
3. Provodi vodu i mineralne tvar do izdanka
4. Skladišti hranjive tvari (gomolj)

Kraj citata.

Nakon ovog slijedi 7 strana na kojima se nigdje ne spominje kisik koji se uzima kroz korijen.

Ja sad fakat nemam pojima i ne kužim o čemu se tu radi.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #12 : 21-09-2007, 13:20:39 »
Pa nismo to izmislili, to je poznata činjenica, napisao ti je Seba i Aleksa. Nije mi jasno u čemu je problem...

Glupo mi je sad tu nešto dokazivat. To je notorna činjenica.

Over-watering creates an environment for the root system that is permanently wet. Roots need oxygen to 'breathe' and the presence of too much water reduces the ability of the compost to absorb air.

Izvor: http://www.bonsai4me.com/Basics/Basics_Watering.html

Npr. mangrove koje rastu u samoj vodi puštaju posebno korijenje samo za uzimanje kisika (možda se nisam najstručnije izrazila, već laički)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #13 : 21-09-2007, 13:31:00 »
Pravnici vole dokazne postupke  ;) (posebno kad su u pravu  :gigle:)

Roots live in the dark, and they need to absorb and use oxygen. Oxygen transfuses through air 10,000 times faster than it does through water. A soil mix contains soil particles, water, and air. Too much water means too little air. Insufficient air in the soil retards plant growth. The only common agreement about bonsai soil is that it must be well drained (well aerated). Animals and plants will drown if sufficient oxygen is not available because of excess water.

izvor: http://www.knowledgeofbonsai.org/misc/indoorlight.php
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #14 : 21-09-2007, 13:35:57 »
Nisam rekao da izmišljate, ako sam tak shvačen, OPROSTITE !!!
Pokušat ću si približiti to o čemu pričate, no za sad mi i dalje ostaje nejasno uzimanje kisika kroz korijen.
To je samo moj problem  :dunno: