Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 352641 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #15 : 21-09-2007, 13:40:12 »
Nisam rekao da izmišljate, ako sam tak shvačen, OPROSTITE !!!
Pokušat ću si približiti to o čemu pričate, no za sad mi i dalje ostaje nejasno uzimanje kisika kroz korijen.
To je samo moj problem  :dunno:

Sve OK Marijo,  :mdr:, bitno je da učimo jedni od drugih ... a možda bi nam Halle još što mogla dodati na ovu temu.
Svakako je bolje razmišljati i tražiti logiku, nego štrebati podatke.

P.S. Osnovna karekteristika pravog LABORANTA, je sumljanje.... to nas je u povijesti dovelo do velikih otkrića  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #16 : 21-09-2007, 13:58:28 »
Prvo i osnovno biljka diše svim svojim dijelovima (više manje). dakle i korijenom. To što je to malo u usporedbi s listovima nije važno. Sve kaj si je S napisao je točno. Kisik ulazi u zemlju i tamo ostaje ako za to postoje šupljine u zemlji. Najbolje za biljke bilo bi kad bi polovica šupljina bila ispunjena otopinama (vodom + minerali), a polovica zrakom. Tako korijen može disati. Drugo jako važno je isto ono kaj je S rekao. Disanjem korijen ispušta u tlo CO2 i također je CO2 nusprodukt disanja mikroorganizama u tlu a jednostavnom kemijskom formulom : CO2 + H2O--- H2CO3, a to je karbonatna kiselina koja oštečuje korijen i biljka umire. Otvori na dnu posude su jasni- da ne ponavljam sve za micanje viška vode i otjecanje CO2 kojeg ima viška u zemlji ovim kaj sam gore napisala. Treće: procesi oksidacije organskih tvari u tlu su također nemoguće ako nema kisika jer ih obavljaju mikroorganizmi koji ne mogu živjeti bez kisika. A svaku organski tvar koju biljka treba oni prvo razgrade to određenih manjih molekula koje biljka može kao takve koristiti. Dakle ako njih nema ni biljka ne može uzimati ono kaj smo joj od gnojiva dali, bar većinu toga. A ako nema hranjiva nema niti od čega živjeti.
Važno je znati, a vjerujem da znate da kisik (molekula kisika) nije topiva u vodi pa tako kisik ne može biti u molekuli vode iskoristiv za disanje.

Valjda je malo jasnije, ak nije mogu pokušat drugim riječima.

Offline helleborus

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #17 : 21-09-2007, 14:12:29 »
Još jedna sitnica. Ja kad radim u labosu uzgoj biljaka in vitro često koristim samo mali vršak korijenčića za kasniji rast cijele biljke. Svaki korijen ima u svojim stanicama također kloroplaste i mora moći disati i stvarati hranu. I bez problema iz njega se formira cijela biljka, znači da on to stvarno može i radi. Degeniju sam uzgojila iz 3mm -tarskih vršaka korijenčića.
A što je sa lukovicama  u tlu, biljkama koje u zimi potpuno izgube nadzemni dio... sve one moraju disati to cijelo vrijeme (doduše usporeno i uspavano - dormantno) ali moraju, i još u proljeće imati dovoljno snage i kisika za rast novog nadzemnog dijela biljke.

Offline istefano

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #18 : 21-09-2007, 14:14:50 »
e helle sad si ga zakomplicirala ,ak neznas pisati na hrvatskom onda niti nemoj  :mdr: sala sala
eto i to smo gradivo usvojili ...

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #19 : 21-09-2007, 14:19:05 »
Super .... sve jasno... a vidimo i da je S. dobro usvojio gradivo  :yes:,
Mislim da je vrijeme da pređe i na jednu drugu znanost - kulinarstvo  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #20 : 21-09-2007, 14:24:02 »
Hvala Dudi i Sebi i Aleksi i Mariji na pokušaju da mi objasne ovo s kisikom i biljkama !!!

Idem ja obaviti pripreme za krampanje yamadoria, tu bar nekaj kužim  :go:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #21 : 21-09-2007, 14:26:00 »
Čuj njega ... "na pokušaju"...   :histerical:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #22 : 21-09-2007, 14:35:06 »
Čuj njega ... "na pokušaju"...   :histerical:

Nego kak?
Pokušali ste, dali ste si truda i ja sam se zahvalio na tome.
Svi detalji vezani za kisik i mikroorganizme su mi jasni, jednako kao i unos kisika vodom u tlo. No samo uzimanje kisika iz tog procesa od strane biljke preko korijena mi nije jasno! Eto, pa me sad režite  :bongggg:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #23 : 21-09-2007, 14:37:29 »
Mislim da ću te sada po ure ignorirati  :glasses:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #24 : 21-09-2007, 14:41:08 »
Idem onda na kavu pa se vratim još do 16h da vidim jel se neko hoće družiti samnom, a onda odoh na medvednicu tražiti drva  :yupi:

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #25 : 21-09-2007, 17:27:41 »
Ovo sa korijenom i kisikom mi i dalje nije jasno. Kao prvo ne sječam se da sam učio nešto takvo, a kao drugo, na netu u ponuđenim stručnim člancima, nigdje ne mogu nači da biljka kroz korijen uzima kisik. Čak i zračno korijenje kod nekih biljaka služi za apsorbiranje vlage iz zraka, a nigdje ne piše kisika.

Pitao sam babu (koja je cijeli svoj život u vrtu) a ona mi je odgovorila protupitanjem: "A zašto onda ja cijeli život okopajem krumpire, kaule, zašto se ore zemlja oko maslina ...?, svaka biljka bolje rađa kada se okopa jer tada zrak dođe do korijena."
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #26 : 23-09-2007, 19:06:59 »
Fino ste se raspricali vidim.. :)

E sad, jos jedna nepoznanica.. dakle, biljci u biti ni ne treba zemlja? dovoljno je da dobije vode, da ga se povremeno prihranjuje nekim gnojivom i to je to?

Jerbo, taj tenesit nema veze sa hranjenje, jedino sluzi da ustabili biljku, te da joj da prozracnost te omoguci bolje navodnjavanje korijena.

Biljka moze bez zemlje?  :question:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #27 : 23-09-2007, 19:28:42 »
Ne, pa stavlja se nešto zemlje, oko trečine. Tenisit je onda zbog svoje poroznosti drži dugo vlažnom a istovremeno je dovoljno rastresit da višak pusti van.
Ja sam ove godine stavio pola grubog granitnog pjeska (4mm) a pola crnice i to mi se pokazalo kao prezbijena varijanta već nakon mjesec dana. Dakle iduće sezone namjeravam staviti točno trečinu zemlje i dvije trečine ili tenisita ili granitnog pjeska, (šljunka)
A  što se hranjivosti tiće, zato služi gnojivo koje zajedno sa vodom uđe u tenisit i poslije ga korjen polagano izvlači sa vlagom

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #28 : 23-09-2007, 19:35:55 »
Ok, oko 1/3.. a sta onda biljka dobije od zemlje. Koja je uloga zemlje tu onda, ako se biljka hrani i navodnjava..
Pretpostavljam da iz zemlje nesto drugo vuce?

Offline zen

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #29 : 23-09-2007, 20:02:30 »
Zemlja osigurava uvjete za život mikroorganizama te ih u velikom broju sadržava . Oni su  bitni u procesu hranjenja biljke. U dobrom dijelu je rezervoar za vodu i hranjiva. Što recimo tenisit isto radi no apsolutno je sterilan. Što znači da nema mikroorganizme. Neka me neko ispravi ako sam u krivu.