Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 352674 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Adrian

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #645 : 15-10-2016, 15:56:43 »
malo mojih razmišljanja o supstratima za međimurje na blogu.... :dipl:

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #646 : 16-10-2016, 11:13:55 »
malo mojih razmišljanja o supstratima za međimurje na blogu.... :dipl:
Adriane jel mogu da te pitam, cesto pominjesh zemlja <ilovaca>, shta je to...glina? kupuje se ili u prirodi se nage?  Ja bi probo yamadori Alepo bor posaditi u nju, ne u posudu a onako kako ti sadish u dvor...mozda prezivi koji :question:

Offline Adrian

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #647 : 16-10-2016, 21:07:13 »
Ilovica ti je nešto teže glineno tlo koje se nalazi na niskim obroncima, a u okolicama se često nalaze ciglane za izradu cigli. 50% gornjeg međimurja je ilovasti obronačni pseudoglej. Da se lijepo razmrviti kad nije presuha i pomiješati sa pijeskom kojeg opet imam kolko želim na rijeci Dravi. U biti se teksture tla i kreću od teške ilovače, ilovače, pjeskovite iovače, ilovaste pjeskulje, pijseka.... zapravo je neobično kad shvatimo koliko sam pijesak ili ilovasta pjeskulja može dobro držati vodu, a ujedno biti i lijepo propusna za manje posude i ljetna hlađenja...

Offline Helio

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #648 : 17-10-2016, 16:17:31 »
malo mojih razmišljanja o supstratima za međimurje na blogu.... :dipl:

Pročitao sam članak na blogu, pa sam uočio da si najmanje spominjao liapor. Ja sam ga testirao
njega i mješavinu zeolit-pumice. Dva plastična lonca puna supstrata na ljetnoj pržioni.
Mjerio temperature. Liaporu treba jedno 3 sata da dostigne temp zeolite-pumice,ako je uopće i dostigne. Naglo hlađenje, čitaj natapanje puno brže ohladi liapor. I još uz to duže drži vodu.
Sad apsolutne brojke ovise o točnosti instrumenta,ali razlika na skali je jasna. Isto tako vlažnost,
vodio sam se osjećajem opipa, jednostavno je li se supstrat lijepi za ruke ili ne.
Stoga mislim da ti je liapor rješenje za bjelogoricu. Šta se tiče ovo malo borića šta imam preporodili su se u zeolit i pumice mixu tako da njih rješavam ljeti debelom 'ladovinom.

Ograđujem se u testu nisu korištene biljke bilo koje vrste  :mdr:

Poslano sa moje NOKIA LUMIA koristeći obje ruke.

Offline Adrian

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #649 : 18-10-2016, 05:56:32 »
Da, vi južnije trebate više propusnih od nas na sjeveru. Ja pod sve borove stavljam podlogu pumica + zeolit, tam gdje se razvije cirkularno.

Offline Dena

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #650 : 15-05-2020, 12:39:01 »
Ako uzmemo da je voda sacinjena od dva atoma vodonika i jednog kiseonika,onda se odgovor sam po sebi namece !?! Da,i korijen uzima kisik kroz zalijevanje !Pooozz.

Offline Fibrca

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #651 : 04-10-2020, 20:00:01 »
Evo več sam pročitao sve o zemlji. Imam nekoliko javora i juniperusa spremnih za presadživane u prolječe. Kupio sam Pomice, Lapillo i Zeolit ( ima i belog teseta).
Danas sam prosijao sve uredno po granulaciji od 2mm (4-6mm, 6-8, 8-10, 10-12...) pa ,e sad zanima kakvu granulaciju koristite?
Vidim, da ovde svi koriste beli treset, a u stranoj literaturi se puno koristi borova kora. Šta je razlog da se koristi beli treset?
Hvala na odgovorima.
Poz iz Slovenije

Offline alexhor

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #652 : 04-10-2020, 20:52:11 »
Sastav suptrata ima komponente koje imaju razlićitu svrhu. Supstrat mora omogućiti propusnost kako se voda ne bi zadržavala, mora omogućiti protok plinova, ali istovremeno mora imati i sposobnost zadržavanja vlage. Različiti miksevi imaju i razuličite PH vrijednosti što je također važan faktor. Organske tvari utječu na ph, ali i na retenciju vlage. Organske tvari se mogu raspadati, pa to stvara mulj i narušava propusnost siupstrata, a može biti pogodno i za razvoj neželjenih mikroorganizama itd. Dakle sve što zamisliš. Bijeli treset je kao organski materijal prilično otporan na truljenje, i na razvoj bakterija, a istovremeno ima bolju moć zadržavanja određenog dijela vlage od neorganskih tvarti poput floreopora, pomica, itd.
Ovo je vrlo grubi prikaz situacije, ali nadam se da si shvatio poantu.

Offline Fibrca

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #653 : 04-10-2020, 21:32:21 »
:) hvala na odgovoru