Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353743 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #120 : 28-01-2008, 14:30:45 »
Andrija,
po tvom iskustvu i mišljenju, kako bi pripremao substrate za drva sa do sad navedenim Liaporom, tenesitom, vermikulitom, pumicama? Koliko bi dodavao zemlje? Bi li koristio i treset? Može li kora od bora ući u ove kombinacije?

Možete i ostali pisati, nije da pitam samo Andriju  :great:

Mi sada koristimo mješavinu od:
1/4 treset (bijeli ili crni)
3/4 liapor/pumice i sl.

Može i kora u to, ali u okviru ove 3/4 - liapor/pumice


Inače zna li tko što o peat moss. Koji joj je PH faktor i da li spada u bijeli ili crni treset?

Kolko ja znam, a to je malo i izvor mi je čovjek koji direktno iz Litve uvozi treset.

Kod nas dobavljivo
Bijeli treset je pravi treset i Ph mu se kreče od 2-4,5 (tip ima nekoliko vrsta).
Granulacije koje se pakiraju u bale i prodaju po centrima su vlaknaste i grube, teško je nabaviti treset jednolike strukture.

Crni treset ne postoji kao zaseban, to je mješavina bijelog treseta i raznih zemljanih substrata koji mu podižu Ph iznad 5 pa do 7.
Crnu boju dobiva od kompostiranih materjala pa čak i od ugljena, (tak veli tip)

Ja sam kod njega nabavljao treset za azale, Ph 2,5 , neke srednje granulacije. Ne praši se.
Spominjao je tresetišta koja se iskapaju u nekoliko slojeva, gornjih 20-50 cm je bogato bakterijama i grubog je sastava čak sa mljevenim granjem. Taj koristi za kompostiranje organskog materjala. Dok za vrtlarstvo nabavlja treset sa 2-10m dubine.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #121 : 28-01-2008, 15:00:15 »
Andrija,
po tvom iskustvu i mišljenju, kako bi pripremao substrate za drva sa do sad navedenim Liaporom, tenesitom, vermikulitom, pumicama? Koliko bi dodavao zemlje? Bi li koristio i treset? Može li kora od bora ući u ove kombinacije?

Marija ti je sve odgovorila. Normalno i nama je ovo prva sezona da sadimo u ovakve mješavine tako da je to sve eksperimentalna faza. :smile:  Zanimljivo da po onome što sam vidi na IBC forumu, kako Payeras uzgaja zelenike i kako mu reagiraju i razvijaju se (sadi ih u akadamu), ispada da nama bolje rastu nego njemu ... tako da tko zna, možda se vratimo na staru mješavinu ako ove ne budu dobre.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #122 : 28-01-2008, 15:04:23 »
Crni treset ne postoji kao zaseban, to je mješavina bijelog treseta i raznih zemljanih substrata koji mu podižu Ph iznad 5 pa do 7.
Crnu boju dobiva od kompostiranih materjala pa čak i od ugljena, (tak veli tip)

na pakiranju je pisalo White peat & peat moss - dakle to bi mogao biti crni treset . da sam barem pogledala Ph  :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #123 : 28-01-2008, 15:08:42 »
na pakiranju je pisalo White peat & peat moss - dakle to bi mogao biti crni treset . da sam barem pogledala Ph  :tup:

Crni treset je dobivena mješavina, u prirodi ga nema!
Tak tvrdi tip koji se tim bavi na veliko.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #124 : 28-01-2008, 15:19:04 »
Ovaj treset mi koristimo. Sa druge strane vreće piše "Black peat".
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #125 : 28-01-2008, 15:20:00 »
Crni treset je dobivena mješavina, u prirodi ga nema!
Tak tvrdi tip koji se tim bavi na veliko.

Valjda zna što govori  :smile:

Jel koristi netko kokosova vlakna?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #126 : 28-01-2008, 15:23:29 »
Mi sada koristimo mješavinu od:
1/4 treset (bijeli ili crni)
3/4 liapor/pumice i sl.

Može i kora u to, ali u okviru ove 3/4 - liapor/pumice

Koja je svrha treseta po vašem mišljenju? Može li treset biti jednako dobro zamjenjen humusnom zemljom?
Jeste li probali išta saditi u čisti liapor ili čistu pumicu? Kakav je vaš stav o potrebitosti humusne zemlje kao ustaljenog vrtlarskog praktikuma? Da budem jasniji, po mom mišljenju i iskustvu, zemlja nije potrebna, potrebno je samo nešto što će zadržati hranjive tvari i minerale kako bi ih biljka putem korijena uzela dok crpi vodu iz substrata.

Offline gale

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #127 : 28-01-2008, 16:06:03 »
- u knjizi The Masters Book Of Bonsai od The Japan Bonsai Association piše .. soil za borove Fine red loam 60 % and sand 40 %
- u knjizi Šilića piše za crni bor...stanište ...pretežno na krečnjaku..
- mislim da je beli treset kiseliji od crnog
- crni treset održava vlagu ali nema hranljivih sastojaka dok je humus hranljiv jer je to razložena organska materija (lišće...)
- ja lično neću stavljati treset u mešavini zemlje za borove, jer tamo gde ih vadim nema treseta.
 Kad malo bolje razmislim ... nemam pojma... možda ćemo za par godina doći zajednički do recepta ??

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #128 : 28-01-2008, 17:09:51 »
O tresetu je Gal odlično napisao ovdje:
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=161.msg2177#msg2177

Što se tiče sadnje u npr. čisti pumice, znam da Angel Mota svoje tek izvađane masline sadi samo u "čisti porozni šljunak", također sam nedavno naišao da su ljudi naručivali nekakve junipere iz Italije koji su bili posađeni u čisti pumice i ti bi juniperi imali odlično razvijeno korijenje. Također i talijanski uzgajivač Gennaro Manzone svoje tek izvađene somine sadi u čisti perlit, a koliko vidim na slikama, nekada ga i mješa sa pumicom (dakle, bez ikakve zemlje).
http://www.partenopebonsaiart.it/yamadorigb.htm

Nekako mi se nameće samo od sebe da uzgajivači koriste čisti pumice, perlit i sl., nakon vađenja yamadorija da bi dobili bolji korijen. Kasnije, kada biljka dobro razvije korijen, oni naprave mješavinu u kojoj je i zemlja. Pretpostavljam da je nepotrebno saditi u čisti šljunak ako izvadiš biljku sa dosta korijenja.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #129 : 28-01-2008, 18:25:36 »
Evo objašnjenja (na engleskom) za različite vrste treseta:

http://www.ext.vt.edu/departments/envirohort/factsheets2/landsnurs/jan91pr5.html

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #130 : 28-01-2008, 18:42:15 »
Treset se dosta razlikuje od humusa. Humus je nastao raspadanjem lišća i ostalih materijala organskog porijekla i on sadrži mnogo hranljivih tvari ali je manje propustan za vazduh i vodu.

Treset je nastao u močvarama anaerobnim razaganjem biljnih materijala (najčešće tresetnih mahovina bez rizoida), on ne sadrži hranljive materije u obliku u kom biljke mogu da ih crpe, ali ima jako dobra vazdusno-vodena svojstva.

Ja bih se uvijek opredijelio prije za treset nego za humus jer je drvetu vaznija sama struktura zemljista od plodnosti (to se uvijek moze popraviti prihranom). Uz treset uvijek ide perlit, pijesak ili nesto slicno radi još veće poroznosti. Naravno, on ne odgovara biljkama koje vole 'sušu' jer dobro drži vodu, i kad se osuši imam utisak da ga je malo teže ponovo skvasiti, ali mislim da to zavisi i od kvaliteta treseta.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #131 : 28-01-2008, 22:23:52 »
Zemlja osigurava uvjete za život mikroorganizama te ih u velikom broju sadržava . Oni su  bitni u procesu hranjenja biljke. U dobrom dijelu je rezervoar za vodu i hranjiva. Što recimo tenisit isto radi no apsolutno je sterilan. Što znači da nema mikroorganizme. Neka me neko ispravi ako sam u krivu.

Ovo je Zen napisao na početku ove teme kao razlog zašto bi se zemlja uopće trebala dodati u tenisit. Meni se to isto čini logično.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gale

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #132 : 01-02-2008, 15:48:17 »
Ja sam danas kupio 200 kg Tenisita u Aranđelovcu na jednoj ciglani u granulaciji od 2-4 mm. 100 kg je 72 kune (720 din ) A javljam se da kažem da mislim , ono što je Marija već rekla, da je to odgovarajuća granulacija.
Nema puno prašine ali ipak se mora malo prosejati.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #133 : 03-02-2008, 19:40:33 »
Ja sam danas kupio 200 kg Tenisita u Aranđelovcu na jednoj ciglani u granulaciji od 2-4 mm. 100 kg je 72 kune (720 din ) A javljam se da kažem da mislim , ono što je Marija već rekla, da je to odgovarajuća granulacija.
Nema puno prašine ali ipak se mora malo prosejati.

Bravo Gale ....   :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #134 : 03-02-2008, 21:27:18 »
Mit o tenisitu širi se i van Hrvatske... :hihihi:
andbonsai.com ~ andbonsai studio