Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 356075 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #165 : 06-02-2008, 18:33:21 »
80% treseta i ostatak većinom pijesak. kak vam se to čini?

Trebalo bi biti obratno, 80% pijesak i ostatak treset.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #166 : 06-02-2008, 19:29:11 »
ja bi pitao ak neko ima iskustva sa zemljom za kaktuse. ja sam našo neku u MBM-u, n-p-k je 14-16-18, 80% treseta i ostatak većinom pijesak. kak vam se to čini?

To ne valja ni za kaktuse (80% treseta ????), a kamoli za bonsaije!
Najviše volim sama napraviti mješavinu  8)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #167 : 07-02-2008, 08:00:26 »
Koliko mene sjećanje služi, u literaturi piše kako su mnogi bonsaisti koji su kupovali biljke uvezene iz Japana kao startni materijal primijetili da su najzdravije i najbolje korijenske sustave imale biljke (pinusi i juniperusi te još poneka crnogorica) koje su bile u gotovo 100% pijesku (riječni pijesak). Danas korištenje tenisita ili pumice ili liapora je vrlo slična situacija, samo što su sva ta sredstva bolja od riječnog pijeska. Pallovi načini slaganja supstrata me nisu iznenadili, to je logično i već čak i tradicionalno provjereno. Osobno sam uvijek bio sklon izrazito drenažnim supstratima. To mi je davalo najbolje rezultate.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #168 : 07-02-2008, 08:02:16 »
70 do 80% tenisita ili BAR 50% u mješavini za bjelogoricu čini mi se poprilično razumna mjera. (Ja bi išao na 80%)

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #169 : 07-02-2008, 08:10:56 »
70 do 80% tenisita ili BAR 50% u mješavini za bjelogoricu čini mi se poprilično razumna mjera. (Ja bi išao na 80%)

A ostatak? Da li misliš da je treset bolji od npr. humusa? Morten Albek govori da treset ima veliku moć upijanja hranjivih tvari i njihovo polagano otpuštanje i da je to razlog zašto se biljke ne sade u čisti šljunak jer on tu sposobnost nema.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #170 : 07-02-2008, 08:29:49 »
Test upijanja vode za:
Tenisit, Liapor i Vermikulit.

O tenisitu i liaporu je bilo govora, no vermikulit koliko sam skužio, još nitko nije nabavljao. Na prvi dodir vermikulita, malo sam se iznenadio jer je kao pljeva, samo se ne praši. Lagan je i totalna suprotnost liaporu po tvrdoći. Ako se zgnječi u šaci, prvotno primi taj oblik no nakon sekundu dvije ponovno se napuhne i bude nepromijenjen. To mi se dopalo! Pa evo kako se koji ponaša i koliko je žedan.

Na isti volumen kod navedenih, ulio sam istu količinu vode i držao tako 5min. Ocijedio sam ih. Svaki je upio različito vode.
Tenisit – 20%
Liapor – 30%
Vermikulit – 60%

Dok su se oni natapali, promatrao sam kako se mijenja odnos nivoa vode i krute tvari. Kod vermikulita promjene nije bilo jer je svu vodu upio u prvim sekundama, Liapor je stao sa upijanjem nakon 1min, dok je tenisit stalno po malo upijao.
Opet me je vermikulit iznenadio brzinom prihvata vode.
Sad se sve suši na sobnoj temperaturi pa ću vidjeti koji će najdulje ostati vlažan.
Moj recimo brzinski zaključak je, da je zalijevanje najbrže i učinkovito, ako se u mješavini nalazi vermikulit koji će brzo upiti vodu i onda je prenijeti na recimo tenisit ili liapor koji su vrlo drenažni i bitni za propusne mješavine. Vidio sam po netu da se vermikulit stavlja od 30-70% u mješavine za bonsai, zavisno o vodnim potrebama biljke. Kaj se tiče pohrane hranjivih tvari potrebnih biljci, vjerujem da će liapor i vermikulit vrhunski odraditi taj zadatak. Još moram nabaviti Pumice, pa ću donjeti konačnu odluku o mješavinama za moja drva, no do tada ću i sa ove tri napraviti mješavine u koje ću staviti drva. Sve si više mislim da humusne zemlje, ako ću je stavljati to neće biti više od 10%. Treset mi nakon vermikulita izgleda totalno naporan jer sporo i duuuugo upija vodu. Mislio sam si i o financijskoj strani priče. Ovi materijali jesu skuplji od tradicionalnih, ali s njima će biti vrlo malo gubitka mase kod presadnje, jer je možemo ponovno koristiti.

Eto toliko za sada

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #171 : 07-02-2008, 08:34:51 »
Mario, gdje si nabavio vermikulit, jesi uspio stupiti u kontakt sa Vermitom koji se javljao ovdje na HBF?
Možeš li staviti sliku, da vidimo kako izgleda.

P.S. za potrebe testiranja mogu ti poslati malo pumice-a  :lauhhing:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #172 : 07-02-2008, 08:36:04 »
70 do 80% tenisita ili BAR 50% u mješavini za bjelogoricu čini mi se poprilično razumna mjera. (Ja bi išao na 80%)

A ostatak? Da li misliš da je treset bolji od npr. humusa? Morten Albek govori da treset ima veliku moć upijanja hranjivih tvari i njihovo polagano otpuštanje i da je to razlog zašto se biljke ne sade u čisti šljunak jer on tu sposobnost nema.
Ja kupim vreću Glistala ili Glisnjaka i vreću obične vrtne zemlje za cvijeće koja ti je najčešće mješavina bijelog i crnog treseta i još ponečega. Glistal i tresetnu zemlju za cvijeće miješam 50-50. Dakle, onih 20% organske komponente čini pol glisni humus a pol tresetna mješavina. Ostalo je tenisit. A prava istina je da najčešće uopće ne pazim na točne omjere. Samo šakom ubacim odokativno kolko mi se čini dosta.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #173 : 07-02-2008, 08:38:24 »
Seba, a kokosaova vlakna, jel znaš koliko je to hranjivo?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #174 : 07-02-2008, 08:47:41 »
Mario, gdje si nabavio vermikulit, jesi uspio stupiti u kontakt sa Vermitom koji se javljao ovdje na HBF?
Možeš li staviti sliku, da vidimo kako izgleda.

P.S. za potrebe testiranja mogu ti poslati malo pumice-a  :lauhhing:


Nabavio sam ga u Zelenom hitu pod uvjetima koji pišu u ovom postu. Ako neko otkrije gdi ga ima jeftinije, bilo bi to super!
Zaboravio sam fotkati  :dunno: no budem.

Čekam neki prijevoz za pumice i nadam mu se uskoro. Ti imaš liapor, pa možeš usporediti pumice i liapor i tako ćemo dobiti i taj podatak o upijanju.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #175 : 07-02-2008, 08:49:43 »
Stalno zaboravim, .... borova kora me isto zanima i namjeravam je koristiti u mješavinama. Zna li neko nešto više o njoj? Ja znam da regulira (održava) kiselost tla.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #176 : 07-02-2008, 08:51:51 »
Stalno zaboravim, .... borova kora me isto zanima i namjeravam je koristiti u mješavinama. Zna li neko nešto više o njoj? Ja znam da regulira (održava) kiselost tla.
da, loše zadržava vodu i visoke je kiselosti pH 4 ili 5
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #177 : 07-02-2008, 09:01:40 »
Kolko sam informiran, kiselost b.kore nije presudna za biljke jer ne otpušta svoju kiselost, već kao medij održava početnu kiselost u tlu i na sebe preuzima sve što dolazi iz vana tako da zemlja stalno ostaje stabilna u početnoj kiselosti. Možda sam nešto krivo pokopčao pa nek se javi neko sa više znanja o tome.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #178 : 07-02-2008, 09:16:59 »
Čuj, ja redovito gnojim, i folijarno i supstrat, tako da me ne brine hranjivost tla. Može biti potpuno ne hranjivo.

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #179 : 07-02-2008, 09:25:12 »
Tenisit – 20%
Liapor – 30%
Vermikulit – 60%

Ja sam napravio na brzinu usporedbu Pumice - Liapor. Ispalo je da je Pumice popio neznatno više vode od Liapora. Razlika je više u tome to što je gotovo cijeli Liapor plutao u čaši, dok je gotovo cijeli Pumice potonuo.
andbonsai.com ~ andbonsai studio