Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353652 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #225 : 13-02-2008, 08:15:03 »
Pozdrav svima.
Je li netko od vas koristio ovaj supstrat za stabla u treningu. Radi se o kori drveta. Andy Smith da dvd-u how to collect wild tees koristi koru bora za supstrat. Ovo je kora drva ali mislim da nije samo borova nego mješano. Nigdje ne piše ,ili bar nisam vidio da piše od čega je.  Koristi li itko ovu koru??

Pa možeš probati (jel to slika iz MBM-a, tamo sam vidjela tu koru?!), iako zbog onih svih drugih sastojaka (liapora, pumicea i sl.) mješavina je dovoljno propusna tako da je moje mišljenje da ta kora nije neophodna  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #226 : 13-02-2008, 09:53:22 »
Stigao mi je danas Bonsai Focus i u njemu fino reklamiraju prirodni ZEOLIT - pakiran pod markom Chabasai.
Trebalo bi malo istražiti taj zeolit. Koliko sam do sada našla, ima ga za kupiti u pet-shopovima u malim količinama, koristi se i u građevini .... treba još istražiti  :mdr:

Chabasai izgleda zanimljiv ali na njihovim stranicama piše da postoji mnogo tazličitih vrsta zeolita i da neki mogu biti štetni za biljke (to sam još i naišao na nekim web stranicam gdje su ljudi isprobavali zeolit i zeznuli biljke):
http://www.chabasai.com/faq_uk_261.htm#ancre_08

Usporedba Akademe i Chabasaija na rast žila kod javora. Ovo bi Mariu moglo biti zanimljivo :mdr:
http://www.chabasai.com/perf_racines_uk_265.htm

andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #227 : 13-02-2008, 10:08:46 »
Usporedba Akademe i Chabasaija na rast žila kod javora. Ovo bi Mariu moglo biti zanimljivo :mdr:
http://www.chabasai.com/perf_racines_uk_265.htm

Motaju mi se poglavi ovakvi testovi  :mdr:
Mislim da je usporedba na linku nerealna. Sadnice javora su različite starosti i debljine ( nisu jednake) Treba napraviti pokus na dvije identične reznice.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #228 : 13-02-2008, 10:10:42 »
Sadnice javora su različite starosti i debljine ( nisu jednake) Treba napraviti pokus na dvije identične reznice.

iako 2 sadnice nisu test, treba testirati na većem broju sadnica, kroz duži period  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #229 : 13-02-2008, 10:19:56 »
Sadnice javora su različite starosti i debljine ( nisu jednake) Treba napraviti pokus na dvije identične reznice.

iako 2 sadnice nisu test, treba testirati na većem broju sadnica, kroz duži period  :smile:

Vrlo točno !!!  :yes:
Po mješavini 10 sadnica iste starosti i vitalnosti.

Ja to iskreno, ne budem delal  :whistle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #230 : 13-02-2008, 10:27:53 »
... piše da postoji mnogo tazličitih vrsta zeolita i da neki mogu biti štetni za biljke (to sam još i naišao na nekim web stranicam gdje su ljudi isprobavali zeolit i zeznuli biljke):

copy/paste
KTF-SPLIT

zeoliti
 Zeoliti su prirodni ili sintetički hidratizirani aluminosilikati s otvorenom trodimenzionalnom kristalnom strukturom, sačinjenog od aluminijevih, silicijevih i kisikovih atoma u čijim se porama nalaze molekule vode. Voda se može istjerati zagrijavanjem i zeolit može zatim apsorbirati druge molekule odgovarajuće veličine. Zeoliti se koriste za razdvajanje smjesa selektivnom apsorpcijom i kao prirodni ionski izmjenjivači za mekšanje vode.
 

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #231 : 13-02-2008, 10:36:14 »
Sad ne znam gdje, ali sam čitala da ih ima sva sila i da nisu baš svi pogodni za korištenje u hortikulturi, pa da treba pripaziti!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #232 : 13-02-2008, 10:45:22 »
Sad ne znam gdje, ali sam čitala da ih ima sva sila i da nisu baš svi pogodni za korištenje u hortikulturi, pa da treba pripaziti!


Tražiti prirodne u svakom slučaju  :yes:
Zeoliti su prirodni ili sintetički

Kaj Pall prića? ... ak neko može u grubo prevesti

Walter Pall (Germany)
--------------------------------------------------------------------------------
In spring of 2007 I have recieved several bags of Chabasai, the new bonsai substrate from France to test it.

Now, after one vegetation period I have the first results. In my garden I repot around 300 or more high quality bonsai every year.

I have extensive experience with all sorts of substrate since many years: soft akadama, hard akadama, pumice, lava split, baked clay and many other similar products. So I should be in a position to judge the usability of chabasai, which is on the basis of zéolithe. I must add, that I have not done a real scientific test, but only a practical one. I have potted 20 bonsai in this substrate, 10 conifers and 10 deciduous trees. As with all such substrates I have added 10 to 15 % of rough peat.

Six months later I can say that all trees survived and all trees are in good to very good condition. Compared to trees planted in baked clay, lava split or pumice they look just as healthy or better. I do not use akadama as it decomposes and is way too expensive.

At the moment my feeling is that I would use Chabasai for all my bonsai if I had it available here. Maybe a mixture with other substrates could be helpful.

I prefer Chabasai any time over akadama.

Walter Pall, October 2007

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #233 : 13-02-2008, 12:21:50 »
PRIJEVOD

"Na proljeće 2007 sam dobio  za testiranje nekoliliko vreća Chabasaija novog supstrata za bonsaija. Sada nakon prve sezone rasta imam prve rezultate. Svake godine u svom vrtu presađujem oko 300 i više bonsai drva visoke kvalitete.

Imam jako veliko iskustvo sa svim vrstama supstrata kroz ove godine: svim vrstama akadame, punicom, ekspandiranom glinom i sl., pa smatram da sam u poziciji ocijeniti kvalitetu chabasaija koji kao svoj osnovni sastav ima zeolit. Moram dodati da nisam radio nikakve znanstvene testove, već samo mogu govoriti o mom praktičnom iskustvu. Posadio sam u Chabasai 10 četinara i 10 listopadnih vrsta. U taj supstrat sam dodao 10-15% grubog treseta.

6 mjeseci poslije mogu reći da su sva stabla živa i u dobrom do vrlo dobrom stanju. U usporedbi sa drugim stablima posađenima u eksp. glinu, pumice i sl. izgledaju zdravije i bolje. Ne koristim akadamu jer se raspada i preskupa je.

Sada mislim da ći Chamasai koristiti za sva moja stabla ukolko ga budem mogao nabaviti ovdje. Možda u kombinaciji sa drugim supstratima.

Uvijek preferiram Chabasai ispred akadame."
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #234 : 13-02-2008, 12:27:47 »
Hvala!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #235 : 14-02-2008, 08:11:48 »
Vizualnim uvidom u posude jednakomjerno ispunjene tenisitom, liaporom i vermikulitom utvrđujem da je razina vermikulita pala do polovice prijašnjeg volumena !?!?!?
Zakaj? Nemam pojma!
Možda hlapi !?
Možda ga voda rastapa!?
Možda se samo slegnuo!?
Još uvijek je vlažan!!!
Budem vidio dalje.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #236 : 14-02-2008, 08:45:06 »
Vizualnim uvidom u posude jednakomjerno ispunjene tenisitom, liaporom i vermikulitom utvrđujem da je razina vermikulita pala do polovice prijašnjeg volumena !?!?!?

Valjda se zbio. Ja ga zamišljam nešto kao perlit?!
 Možeš li staviti sliku, jer ono što je Vermit stavio je poprilično mutno  :frown:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #237 : 14-02-2008, 08:52:44 »
Valjda se zbio. Ja ga zamišljam nešto kao perlit?!
 Možeš li staviti sliku, jer ono što je Vermit stavio je poprilično mutno  :frown:

Valjda  :dunno:
Stavit ću fotku, stigle su mi jučer pumice pa ću sve četiri komponente pofotkati što bolje mogu da se vidi.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #238 : 14-02-2008, 09:15:33 »
Valjda se zbio. Ja ga zamišljam nešto kao perlit?!
 Možeš li staviti sliku, jer ono što je Vermit stavio je poprilično mutno  :frown:

Valjda  :dunno:
Stavit ću fotku, stigle su mi jučer pumice pa ću sve četiri komponente pofotkati što bolje mogu da se vidi.

Ne gnjavi se - OK su slike liapora, pumicea, tenisita .... samo nemamo od vermikulita!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #239 : 14-02-2008, 10:02:39 »
stigle su mi jučer pumice

Da li ti je pumice mokar u vreći? Nama je bio dosta vlažan jer je stajao vani na kiši, pa ga ne možemo normalno prosijati nego smo ga prvo stavili sušiti. Trebali smo u Jadra pitati imaju li ga u skladištu. :grrrrrr:
andbonsai.com ~ andbonsai studio