Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353653 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Davor

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #270 : 27-02-2008, 19:54:10 »
Za sada nisam susedi odnio niš. Interesantno je ovo procijeđivanje mogao bih probati. Mario stvarno detaljno obrađena tema hvala. Probati ću sa vrlo malom količinom. Ne brinem za mrave i nametnike jer su mi drvca na ostakljenom balkonu i nisam dosada imao problema. Eh da imam kuću!!! :ludilo:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #271 : 28-02-2008, 08:03:29 »
U bonsai posudi gdje je drvo posađeno u čisti tenesit, prije ili kasnije desit će se neki organski proces uzrokovan otpalim korjenjem, prašinom…, u kojoj su organske čestice, a isprali smo ih u posudu sa površine.
Ono što je organsko mora biti živo toliko da su u organskom aktivni živi procesi razgradnje.


Ne, organsko je sve što je organskog porijekla. Neogransko je ono što je dobijeno u laboratoriji. Imaš npr 'woem tea' to je tečnost dobijena cijeđenjem vode kroz humus glistenjak i jako je dobra prihrana.

Kaj znači NE?

Offline Aleksa

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #272 : 03-03-2008, 14:06:04 »
U bonsai posudi gdje je drvo posađeno u čisti tenesit, prije ili kasnije desit će se neki organski proces uzrokovan otpalim korjenjem, prašinom…, u kojoj su organske čestice, a isprali smo ih u posudu sa površine.
Ono što je organsko mora biti živo toliko da su u organskom aktivni živi procesi razgradnje.


Ne, organsko je sve što je organskog porijekla. Neogransko je ono što je dobijeno u laboratoriji. Imaš npr 'wrem tea' to je tečnost dobijena cijeđenjem vode kroz humus glistenjak i jako je dobra prihrana.

Kaj znači NE?

To NE se odnosi na tvoj prethodni post. Ono što je organsko NE mora da bude živo.  :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #273 : 03-03-2008, 14:19:09 »
...Ono što je organsko NE mora da bude živo.  :smile:

Moglo bi se i tako reći, no za točan opis, post bi trebao biti puno dulji, a meni se više ne dulji  :verycool:

Offline Aleksa

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #274 : 03-03-2008, 14:35:35 »
...Ono što je organsko NE mora da bude živo.  :smile:
a meni se više ne dulji  :verycool:

Čudno....  :sarcastic: :mdr:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #275 : 06-03-2008, 12:39:54 »
Vidim da ste razvukli temu od Zemlje do Marsa :gigle: a nije do baš takva velika mudrolija.Svaki bonsaista trebao bi imati u prvom redu svoje vlastito iskustvo i u njega malo ugraditi iskustva poznatih bonsaista,a može i iz knjiga.Moja dugogodišnja mješavina izgleda ovako :6 omjera dobre zemlje ili mješavine humusa i treseta,1 omjer pijeska, 1 omjer ilovače i vulkanski pijesak Agroperl-g kojeg dodajem u omjeru kako piše na u uputstvu.To mi se pokazalo dobro i od toga za sada ne odustajem.Pošto ja nemam puno crnogorice preporučam za istu samo malo više pjeska. :sarcastic:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #276 : 06-03-2008, 12:58:42 »
Vidim da ste razvukli temu od Zemlje do Marsa :gigle: a nije do baš takva velika mudrolija.Svaki bonsaista trebao bi imati u prvom redu svoje vlastito iskustvo i u njega malo ugraditi iskustva poznatih bonsaista,a može i iz knjiga.Moja dugogodišnja mješavina izgleda ovako :6 omjera dobre zemlje ili mješavine humusa i treseta,1 omjer pijeska, 1 omjer ilovače i vulkanski pijesak Agroperl-g kojeg dodajem u omjeru kako piše na u uputstvu.To mi se pokazalo dobro i od toga za sada ne odustajem.Pošto ja nemam puno crnogorice preporučam za istu samo malo više pjeska. :sarcastic:

Ja sam isto mislio da mješavina nije mudrolija, ali mislim da je poprilična razlika između mješavine koju smo u početku koristili i ove danas.
U početku bavljenja - oko 20-30% običnog šljunka skupljenog pored ceste i ostatak mix od crvenice, humusa, crnice i sl. (što nam dođe pod ruku :smile:)
Danas koristimo - 80% Pumice i 20% grubi treset od spagnum mahovine
Malo sam usput istraživao i o hidroponiji pa mi je još jasnije koliko je bitan dobar korijen kod biljke i zašto mješavina treba biti toliko porozna ...
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Aleksa

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #277 : 06-03-2008, 13:12:58 »
I ja sam ove godine u mjesavinu poceo stavljati bar pola, ako ne i vise pijeska.  :yes:

Offline Aries

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #278 : 10-03-2008, 09:59:53 »
Imam ja jedno pitanje. Ima biljaka koje zahtjevaju puno vlage u zemlji. Nije li za nih bolje da zemlja bude malkice manje propusna?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #279 : 10-03-2008, 10:07:47 »
Imam ja jedno pitanje. Ima biljaka koje zahtjevaju puno vlage u zemlji. Nije li za nih bolje da zemlja bude malkice manje propusna?

NE !!!
Ako zemlju učiniš nepropusnom, radiš više štete od toga da propusnu zemlju zaljevaš redovito. Iako propusna, uvjek može držati dovoljno vlage za svaku biljku pogodnu za bonsai.

Offline DonQuijote

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #280 : 10-03-2008, 10:39:09 »
Prošle sam godine stavljao pola šljunka a pola kupovne crnice. Ove godine sam mješavinu učinio još propusnijom tako da je ostalo pola šljunka, četvrtina zemlje i četvrtina tenisita, u drugoj kombinaciji, tričetvrtine tenisita i četvrtinu zemlje crnice.
Kombinacija od 1/2 šljunka 1/4 zemlje i 1/4 tenisita mi se nekako čini najboljom. Moram još i treset početi koristiti.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #281 : 10-03-2008, 10:43:21 »
Prošle sam godine stavljao pola šljunka a pola kupovne crnice. Ove godine sam mješavinu učinio još propusnijom tako da je ostalo pola šljunka, četvrtina zemlje i četvrtina tenisita, u drugoj kombinaciji, tričetvrtine tenisita i četvrtinu zemlje crnice.
Kombinacija od 1/2 šljunka 1/4 zemlje i 1/4 tenisita mi se nekako čini najboljom. Moram još i treset početi koristiti.

Najnovija istraživanja pokazuju da šljunak odlazi u zaborav i biva zamjenjen drugim materjalima koji osim funkcije šljunka, posjeduju više potrebitih nam funkcija u tlu.

PS
kak sam si ovo dobro napisal  :rofl:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #282 : 10-03-2008, 10:46:13 »
Jesi, onak profesorski :lol:
Ima samo jedan detaljčić a to je da imam savršen šljunak u blizini i to besplatan i uvijek dostupan :whistle:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #283 : 10-03-2008, 10:52:17 »
Jesi, onak profesorski :lol:
Ima samo jedan detaljčić a to je da imam savršen šljunak u blizini i to besplatan i uvijek dostupan :whistle:

Možda izgleda kao detalj, bit će problema ako taj detalj promjeni satelitsku snimku Medvednice nakon učestalih iskapanja novootkrivene i eksploatirane "akadame" iz regije Gračani po imenu "gračanama"
 :lol:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #284 : 10-03-2008, 16:57:44 »
Najnovija istraživanja pokazuju da šljunak odlazi u zaborav i biva zamjenjen drugim materjalima koji osim funkcije šljunka, posjeduju više potrebitih nam funkcija u tlu.

PS
kak sam si ovo dobro napisal  :rofl:

Ma, ja te obožavam  :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai