Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353667 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #330 : 23-06-2008, 12:58:37 »
...iskreno mislim da je i postotak uspješnog vađenja u velikoj mjeri povečan ovim dobrim supstratom.

...sjeti se samo, koliko malo korijena su imali moji maxi grabovi, samo što plakao nisi kad smo ih vadili, a i naši glogovi, a sad evo oće van iz posude, ma vražićci mali, ....dobo ajde, veliki  :mdr:

Offline helleborus

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #331 : 23-06-2008, 14:26:01 »
O da, da. Mislim da se onaj raft crnog graba nikad ne bi primio da nije bilo tenisita i tako prozračnog tla. Oni kablasti korijeni koji su nažalost morali okončati svoje gmizanje jer su bili pre, predugački, odnijeli su nažalost i veći dio korijena uopće. Ali, neke stvari su za ne vjerovat. Iz starih suhih pupova, dijelova rafta koji smo već prekrižili počeli su upravo sad ovih dana izlaziti novi, potpuno zdravi i zeleni pupovi. Osim kaj je bilo vrijeme blagonaklono, kiša svaki dan, i sastav zemlje je sigurno pun pogodak. Čisti tenisit, možda smo ubacili koju šaku zemlje (treseta) ali možda čak i nismo.

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #332 : 23-06-2008, 14:59:59 »
O da, da. Mislim da se onaj raft crnog graba nikad ne bi primio da nije bilo tenisita i tako prozračnog tla. Oni kablasti korijeni koji su nažalost morali okončati svoje gmizanje jer su bili pre, predugački, odnijeli su nažalost i veći dio korijena uopće. Ali, neke stvari su za ne vjerovat. Iz starih suhih pupova, dijelova rafta koji smo već prekrižili počeli su upravo sad ovih dana izlaziti novi, potpuno zdravi i zeleni pupovi. Osim kaj je bilo vrijeme blagonaklono, kiša svaki dan, i sastav zemlje je sigurno pun pogodak. Čisti tenisit, možda smo ubacili koju šaku zemlje (treseta) ali možda čak i nismo.

Evo mislim se i mislim i nikako se ne mogu sjetiti kakav bi to trebao biti taj "kablasti korijen"  :blush: :question: .... mozak mi je stao ... od gladi, od toga što mi se spava, što je Hrvatska ispala ... ne znam zašto .... ali niti ne naslućujem kakav je to korijen  :frown: :grrrrrr: :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #333 : 23-06-2008, 15:07:30 »
O da, da. Mislim da se onaj raft crnog graba nikad ne bi primio da nije bilo tenisita i tako prozračnog tla. Oni kablasti korijeni koji su nažalost morali okončati svoje gmizanje jer su bili pre, predugački, odnijeli su nažalost i veći dio korijena uopće. Ali, neke stvari su za ne vjerovat. Iz starih suhih pupova, dijelova rafta koji smo već prekrižili počeli su upravo sad ovih dana izlaziti novi, potpuno zdravi i zeleni pupovi. Osim kaj je bilo vrijeme blagonaklono, kiša svaki dan, i sastav zemlje je sigurno pun pogodak. Čisti tenisit, možda smo ubacili koju šaku zemlje (treseta) ali možda čak i nismo.

Evo mislim se i mislim i nikako se ne mogu sjetiti kakav bi to trebao biti taj "kablasti korijen"  :blush: :question: .... mozak mi je stao ... od gladi, od toga što mi se spava, što je Hrvatska ispala ... ne znam zašto .... ali niti ne naslućujem kakav je to korijen  :frown: :grrrrrr: :tup:


Korijen kao telefonski kabel na banderi... dugački, glatki, bez i jedne sitne žilice... idu kao kabeli i tek nakon puno metara, na krajevima imaju sitno korijenje  :chinaman:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #334 : 23-06-2008, 15:57:43 »
da da, doživio sam prosvjetljenje. Ona veeeelika ostrya, raft, koju sam već mislio baciti prek ograde u jarak, najbolje drvo izvađeno ove sezone po meni, sada IZ STARRIH SUHIH PUPOVA izbijaju svježe zeleni listići. Sretan sam ko mladi majmun. I to je nešto potpuno nevjerojatno, nešto što još nikada nisam vidio. Drvo je u čistom tenisitu, jer kad sam je sadio nisam imao više treseta nego sam samo iz vreće nasipao čisti tenisit. Ne znam jel zbog toga, al zbog nečega je. Valjda Božja ruka. Oduševljen sam s tim. Ako bude s drvom sve ok, to je najbolji raft kojega ste u životu svom vidjeli.

Offline DonQuijote

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #335 : 23-06-2008, 16:01:16 »
Onaj s rupom? :yupi: :yupi: :yupi: Da, on je fenomenalan i ovako, nedirnut.
Bez pretjerivanja, to će biti jedan od najboljih na svijetu ako preživi i potjera kako treba.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #336 : 04-07-2008, 13:56:14 »
... znam... ali moram...

...tenisit, liapor, pumice, vermikulit...

Sad kad vidim kak reagiraju pumice, dolazim na ideju da drva probam saditi u ljuskasto kamenje/stjenje kojeg je Medvednica puna, a reagira jednako kao pumica. Često sam na Medvednici i u više navrata u razdobljima kad nije bilo kiše, kao do danas, razgrtao te sipke nakupine koje su na svega 1-2 cm ispod površine bile vlažne, a sunce je nemilo pržilo u njih. To o čemu pričam, mogli ste vidjeti kao pokrovni sloj u Galovim posudama. Ako bi to miješao sa grubim tresetom, vjerujem da bi dobio jednu odličnu kombinaciju, koja bi bila zračno i vodeno propusna, a opet dovoljno vlažna. Ako ništa drugo, bila bi neusporedivo jeftinija od ove s pumicom. E sad je tu jedan mali problem… težina… u male posude bi mogao stavljati čisti ljuskastomedvedničkikamen, dok bi u veće posude, morao miješati i nešto lakšu pumicu ili možda stiropor… bumo vidjeli, sigurno ću probati par drva posaditi u tu mješavinu.

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #337 : 04-07-2008, 14:54:00 »
Mislim si ja da ti to nebu baš. To se mrvi, raspada...  :buaaa: :nono: :nono:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #338 : 04-07-2008, 15:01:20 »
Mislim si ja da ti to nebu baš. To se mrvi, raspada...  :buaaa: :nono: :nono:

... ništ više od pumice!
A ima i postojanijih brdoodvaljevina.
Usput, prošle godine sam i ja kopirao Gala i to stavio kao pokrovni sloj, smrzavanje ove zime, nije mu promijenilo strukturu. Mislim da je uspjeh zagarantiran.
Kaj bi tek rekel da drva posadim u drobljeno staklo i drobljene auto gume

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #339 : 07-07-2008, 10:08:52 »
[.
Kaj bi tek rekel da drva posadim u drobljeno staklo i drobljene auto gume [img]

Ak mu dodaš malo više treseta neg inaće, nema problema. :chinaman:

Mene bi više brinula boja!!! :mdr:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #340 : 07-07-2008, 11:31:32 »
... ništ više od pumice!
A ima i postojanijih brdoodvaljevina.
Usput, prošle godine sam i ja kopirao Gala i to stavio kao pokrovni sloj, smrzavanje ove zime, nije mu promijenilo strukturu. Mislim da je uspjeh zagarantiran.

Ima toga plavoga i ovdje, samo mi se čini da se drobi?! Mislim da imaš novu temu za Lab.
Ovo zahtjeva ozbiljan   :mdr: pristup


P.S. Ne mogu vjerovat da već nemaš 2 kg u hladnjači ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #341 : 07-07-2008, 11:36:51 »
...Mislim da imaš novu temu za Lab.
Ovo zahtjeva ozbiljan   :mdr: pristup
P.S. Ne mogu vjerovat da već nemaš 2 kg u hladnjači ....


... a kao teško me prokužiti ... baš sam proziran  :lauhhing:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #342 : 07-07-2008, 11:39:37 »
Ima toga plavoga i ovdje, samo mi se čini da se drobi?!


Ima više vrsta, točno i tog koji se drobi, no na nekim djelovima sam našao brdo koje se lagano sipa na put kojim prolaze traktori i nije blato na tom mjestu... dakle to hoda!
Laboratorij je pred velikim izazovom  :chinaman:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #343 : 07-07-2008, 11:40:09 »
... a kao teško me prokužiti ... baš sam proziran  :lauhhing:

Zato te vooolimooooo  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #344 : 07-07-2008, 13:48:28 »
Sad kad vidim kak reagiraju pumice, dolazim na ideju da drva probam saditi u ljuskasto kamenje/stjenje kojeg je Medvednica puna, a reagira jednako kao pumica.
... to stjenje kompaktno, nešupljikavo - bez pora koje bi upijale vodu, dakle bez glavne osobine koje ima pumice, liapor, tenisit... Po meni je ti isto kao i bilo koji drugi granulirani kameni materijal. E sad da ima neka extra hranjiva svojstva ješ bi vrijedilo probat, ovako....  :nono: