Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353650 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #345 : 07-07-2008, 14:11:22 »
Sad kad vidim kak reagiraju pumice, dolazim na ideju da drva probam saditi u ljuskasto kamenje/stjenje kojeg je Medvednica puna, a reagira jednako kao pumica.
... to stjenje kompaktno, nešupljikavo - bez pora koje bi upijale vodu, dakle bez glavne osobine koje ima pumice, liapor, tenisit... Po meni je ti isto kao i bilo koji drugi granulirani kameni materijal. E sad da ima neka extra hranjiva svojstva ješ bi vrijedilo probat, ovako....  :nono:

...ti si mi u zadnje vrijeme, glavni mrgud na forumu  :halt:
Te nemojte posude, te nemoj šoder....  :lauhhing:

Ako to gledamo sa strane zadržavanja hranjiva, potpuno si u pravu!!!
Marija će reći da je ponedjeljak... a ja pitam, jel nama uopće treba nekaj da zadrži hranjiva? Iako nisam dobio konkretni odgovor, tek laganu misaonu preporuku. Biljka ne stigne preuzeti svo hranjivo koje joj ponudimo jer mi zbog ljetne žege, moramo zaljevati i time ispirati substrat. Kolko god on porozan bio i primio hranjiva, mi ga isperemo vrlo brzo. Evo Čajko je pisal da 3x dnevno pušta automatiku zaljevanja na biljke. Da i pusti 24h bez zaljevanja, to je malo vremena i biljka se već drugi dan nađe u ispranom substratu.
OK, vjerujem da ste vidjeli na fotkama, kako neka drva stoje iznad "kadica" ili posuda u kojima je voda. Isparavanje vode po žegi, sigurno paše biljkama. Vjerujem da bi im pasalo i lagano uranjanje dna posude u vodu. Dakle, posudu uronimo u kadicu tako da je tek dno posude uvodi. Teško mi je ovo pismeno prenjeti, jer je puno složenije od ovog kaj pišem. Najbolje objašnjenje je hidroponija.
Postoji sad još jedna situacija. Može li netko potvrditi da će bilo koji substrat (pumice, tenisit...) na sebe vezati hranjive tvari i skladištiti ih za biljku? Može li niski postotak treseta, vezati više hranjiva na sebe i dozirati ga biljci? Ako može, dovoljno nam je 10% treseta, a ostalo može biti i drobljeno staklo (kak sam već rekao).
I sad dolazimo do finala, gdje se u prihrani biljaka sve više koristi folijarna prihrana. Istina, govori se da biljka drugačije reagira na gnojenje u tlo i gnojenje na list, ali se rijetko gdje govori da ta reakcija nije mjerljiva duljinom ljudskog života. Dakle, po najnovijim tvrdnjama, folijarna prihrana će prevladati nad onom u tlo. Samim tim razvojem, nova folijarna gnojiva su toliko sofisticirana da im se molekule smanjuju (nitrati) kako bi biljka u što kračem roku uspjela prihvatiti prihranu.
I sad sve ovo je bitno sve dok mi želimo drvo nabildati i da ono buja. Kad jednom iz startnog materjala preraste u bonsai kreaciju, onda možemo uživati u njegovoj ljepoti i prihraniti ga povremeno.
Dakle razlika je u intenzivnoj ili agresivnoj prihrani i reduciranoj kad želimo male listiće na drvetu!

Offline gal

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #346 : 07-07-2008, 15:08:39 »
...ti si mi u zadnje vrijeme, glavni mrgud na forumu  :halt:
Te nemojte posude, te nemoj šoder....  :lauhhing:

...tja, količina optimizma obrnuto je proporcionalna sa godinama...  :mad3:

Može li netko potvrditi da će bilo koji substrat (pumice, tenisit...) na sebe vezati hranjive tvari i skladištiti ih za biljku?

...evo, ako neki substrat može upiti do 80% vlastitog volumena, onda površina šupljina unutar jedne "granule-čestice" tog substrat je i do 1000% površine vanjskog oplošja te iste granule. Ako ostavite supstrat da se prosuši, pa zalijevate sa otopljenim gnjojivom poooolako da se supstrat dobro natopi, minerali gnjojiva će se vezati na 10x veću površinu (pumice, liapor...) u odnosu na kompaktni substrat, a sa svakim slijedećim zalijevanjem će se otapati.... itd.
 I na kraju "agresivno zalijevanje" po WP-u teće na slijedeći način: kad vam se učini da je substrat suh - pričekajte još malo, pa tek onda obilno zalijete. Mislim da nije spominjao zalijevanje 3x na dan. Ovakvim zalijevanjem substrat se ne ispire tako brzo... ili?

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #347 : 07-07-2008, 15:22:06 »
I na kraju "agresivno zalijevanje" po WP-u teće na slijedeći način: kad vam se učini da je substrat suh - pričekajte još malo, pa tek onda obilno zalijete. Mislim da nije spominjao zalijevanje 3x na dan. Ovakvim zalijevanjem substrat se ne ispire tako brzo... ili?
Da, da! Pall kaže da kada se zalijeva da se to radi obilno i agresivno, ali svakako da se supstrat osuši između 2 zalijevanja.  :mdr:
Mislim da je to zalijevanje 3x dnevno nepotrebno rasipanje vode....  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #348 : 07-07-2008, 15:29:31 »
...evo, ako neki substrat može upiti do 80% vlastitog volumena, onda površina šupljina unutar jedne "granule-čestice" tog substrat je i do 1000% površine vanjskog oplošja te iste granule. Ako ostavite supstrat da se prosuši, pa zalijevate sa otopljenim gnjojivom poooolako da se supstrat dobro natopi, minerali gnjojiva će se vezati na 10x veću površinu (pumice, liapor...) u odnosu na kompaktni substrat, a sa svakim slijedećim zalijevanjem će se otapati.... itd.
 I na kraju "agresivno zalijevanje" po WP-u teće na slijedeći način: kad vam se učini da je substrat suh - pričekajte još malo, pa tek onda obilno zalijete. Mislim da nije spominjao zalijevanje 3x na dan. Ovakvim zalijevanjem substrat se ne ispire tako brzo... ili?

Teoretski je sve što pišeš vrlo smisleno i dolazimo do istog plota kojeg si ti preskočil, a ja se pitam kome taj plot tu treba...
Jučer je puhao topli, na momente pretopli vjetar, danas je još topliji! U subotu sam folijarno prihranil drva i reko, budem ostavil 24 h bez mistanja.... katastrofa!!! Listovi su počeli klonuti i morao sam ih pomistati, sigurno sam isprao dio prihrane s lista, a to kaj se cjedilo, nacjedilo se i u posudu, gdje je nešto ostalo, a nešto se i ispralo, kao i gnojivo koje stavljam u tlo. Po viđenom, bolje je isprati gnojivo nego biljke ostaviti bez vlage! Smanjit ću doze Foliacona i prihranjivati 2x tjedno, uz svakodnevno mistanje, pa nek si biljka lovi hranjiva... vjerujem da bude dobro!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #349 : 07-07-2008, 15:34:05 »
Da, da! Pall kaže da kada se zalijeva da se to radi obilno i agresivno, ali svakako da se supstrat osuši između 2 zalijevanja.  :mdr:
Mislim da je to zalijevanje 3x dnevno nepotrebno rasipanje vode....  :hihihi:

Gotovo je nemoguće da mi se supstrat osuši, ako mistam svakodnevno, a moram mistati ! Ono što mi se čini, je to da treba više pratiti situaciju mikroklime u vlastitom vrtu i prema njoj se ponašati. Svaka čast tome kaj je Pall rekao, ali ja da ostavim drva da im se tlo osuši... imao bi hrpu drva za roštilj  :dunno:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #350 : 07-07-2008, 15:38:10 »
Gotovo je nemoguće da mi se supstrat osuši, ako mistam svakodnevno, a moram mistati ! Ono što mi se čini, je to da treba više pratiti situaciju mikroklime u vlastitom vrtu i prema njoj se ponašati. Svaka čast tome kaj je Pall rekao, ali ja da ostavim drva da im se tlo osuši... imao bi hrpu drva za roštilj  :dunno:

Da, kužim .... ali ja sam govorila o zalijevanju a ne mistanju.  :buaaa: :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #351 : 07-07-2008, 15:43:38 »
Gotovo je nemoguće da mi se supstrat osuši, ako mistam svakodnevno, a moram mistati ! Ono što mi se čini, je to da treba više pratiti situaciju mikroklime u vlastitom vrtu i prema njoj se ponašati. Svaka čast tome kaj je Pall rekao, ali ja da ostavim drva da im se tlo osuši... imao bi hrpu drva za roštilj  :dunno:

Da, kužim .... ali ja sam govorila o zalijevanju a ne mistanju.  :buaaa: :love:

tanka je granica.... voda curi vučena gravitacijom  :lauhhing:  :love:

... da istina, ja zalijem... recimo 2x tjedno, da voda baš procuri kroz posudu!

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #352 : 07-07-2008, 15:53:40 »
tanka je granica.... voda curi vučena gravitacijom  :lauhhing:  :love:

nije baš tako tanka ..... jedno je s prskalicama izmistati, a drugo je ručno zalijevati sat i po i to na način da 2 puta sve zaliješ i to obilno.....

mislim da ću snimit video na tu temu ..... svirat će neka dosadna klasična glazba u podlozi, a ljudi će koristiti za uspavljivanje djece i poticaja mokrenja kod penzionera ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #353 : 07-07-2008, 15:56:45 »
mislim da ću snimit video na tu temu ..... svirat će neka dosadna klasična glazba u podlozi, a ljudi će koristiti za uspavljivanje djece i poticaja mokrenja kod penzionera ....


... a ekipa će laganim tonovima pjevat... ".... kupa Marija čeljad svoju... "
 :lauhhing:

Offline Aleksa

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #354 : 07-07-2008, 23:27:10 »
tanka je granica.... voda curi vučena gravitacijom  :lauhhing:  :love:
..... svirat će neka dosadna klasična glazba u podlozi, a ljudi će koristiti za uspavljivanje djece i poticaja mokrenja kod penzionera ....

O bože....   :lauhhing: :histerical:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #355 : 31-07-2008, 12:03:01 »
.... pa da malo obnovimo temu....

Iz nebrojeno napisanog materijala po netu, vezanog za tlo u koje ćemo saditi drva, po meni, može se izvući samo jedan zaključak.  :dipl:

80% bitnosti u sastavu, odlazi na granulaciju supstrata.
20% bitnosti odlazi na:
pH, izbor sirovine, odnos organsko/anorgansko, razvoj mikroorganizama, mikorizu… i sve ostalo što možemo izmisliti i stvoriti konfuziju u raspravama.

Totalno čudan pristup ima neki Brian Batchelder iz južne Floride, sva svoja drva sadi u čistu mahovinu. Kažu da su mu drva bujna i zdrava. On je van svih mjerila ovih mojih postotaka, ali za sad je samo on pa taj pristup ne smatram relevantnim.

Dakle, 80% granulacija : 20% sve ostalo

Možda sam u ovim zaključcima totalno usamljen, no mene to ne smeta  :verycool:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #356 : 31-07-2008, 15:52:21 »
Dakle, 80% granulacija : 20% sve ostalo

Sastav je najvažniji a onda i to što koristimo treba biti odgovarajuče granulacije. Za treset je bitno da je grublji a ne praškasti, a za pomice/tenisit opet da je od krupniji granula.

Ma ovo je divota .... kad s sjetim onih beton-mješavina sa crvenicom kroz kojeu voda ne prodire nego se obljeva preko posude  :nono: :blush:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #357 : 01-08-2008, 11:45:22 »
Sastav u omjerima, DA, ali sastav u istovjetnim vrstama, NE !

Pod time mislim:
primjer 1
pumica 80% - treset 20%
primjer 2
liapor 80% - vermiculit 20%
primjer 3
drobljeno staklo 80% - staklena vuna 20%

Ako je kod svih baznih (80%) sirovina, granulacija 5-7mm potpuno je svejedno u kaj ćemo posaditi drvo! Imat ćemo prozračno tlo, dobro drenirano, a 20% substrata će nam osigurati donekle, zadržavanje hranjiva i vlage.

Možda je sve ovo nepotrebna diskusija i usporedba, kojom se ne treba opterečivati  :verycool:

Ako nekog zanima, evo tablice nekih usporedbi podloga:


Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #358 : 01-08-2008, 12:00:59 »
Zanimljiva tablica  :mdr: :sretan:

Liapor bježi iz posude pri zalijevanju tako da ga ne koristimo, osim toga je duplo skuplji od pomice-a. Vermikulit nisam našla, iako bih ga voljela testirati. Ali bit će zato vremena.

Za sada mi sve stavljamo u 80:20 - pomice/grubi treset.



P.S. POBOGU KAKVOOOO LOMLJENO STAKLOOOOOOOO  :zbunjen:  :nesvjest:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #359 : 01-08-2008, 12:07:57 »
Za sada mi sve stavljamo u 80:20 - pomice/grubi treset.

To je sigurno idealna kombinacija i univerzalna!
I meni je izbor pao na upravo taj sastav, a ima nas još  :whistle:

P.S. POBOGU KAKVOOOO LOMLJENO STAKLOOOOOOOO  :zbunjen:  :nesvjest:

Ne samo lomljeno staklo... uskoro i stare auto gume, drobljene na granulate dakako  :tlab:
No to je toliko revolucionarno da bi sad o tome pisati, bilo ravno pripremama i pakiranju u ludnicu  :quiet: