Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353671 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Ivan

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #450 : 03-12-2009, 11:55:05 »
Ne znam da li si me razumela, Marija.
Ja sam mislio da liapor u svoju "unutrašnjost" ne propušta vodu. I ako nešto uđe to je u "sunđeraste" otvore koji su reda velikih kapilara.
Hydroton (bar ovaj koji ja imam) ima poroznu strukturu pa u sebe upija vodu (poput opeke - cigle ili crepa) .
Zbog toga sam se pitao oko upotrebljivosti jednog ili drugog  :hihihi:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #451 : 03-12-2009, 13:17:58 »
Bez temeljitih uključivanja fizike, laički rečeno...
...velika je razlika vlažnosti u raznim oblicima bonsai posuda. U polukaskadnim i kaskadnim posudama, vlaga je uvijek manja nego u plitkim i ekstremno tankim posudama. To je jednostavno...visoka posuda ima veći pritisak na manju površinu dna i istisne više vode na "malo" dno, dok plitka posuda ima manji pritisak na veliku površinu i istisne manje vode na "veće" dno. Moderni substrati vodu upijaju različito no to u konačnici postaje nebitno, jer je stabla u njima potrebno zaljevati više puta dnevno tokom ljeta. Time ne utječemo na sve oblike posuda jednako, no svim posudama, zaljevanjem, dajemo snažniju mogučnost prozračivanja substrata. Voda koju dajemo biljkama, biljka upije u dovoljnoj mijeri, a ono vode što u posudi ostane nakon zaljevanja, skoro da je nedostupno biljci, a najbitniji smisao vlažnog substrata je, vlažno okruženje korijena u kojem ono bolje apsorbira zrak i tako se razvija. Možda je na prvi pogled čudno da je voda nedostupna biljci, no voda zbog svoje površinske napetosti, biljci ostaje nedostupna... tu radi ona fizika u koju neću ulaziti...
Probajte napraviti pokus...
...u posudu 50x40x7 cm (najbolje sito), stavite bilo koji moderni substrat,
...uzmite 2L vode i nalijte u posudu, a ispod posude prije stavite neku kantu, lavor...,
...izmjerite količinu vode koja je procurila iz substrata...nakon što se prestane cijediti,
... nakon toga nagnite posudu/sito za 45 stupnjeva i izmjerite količinu naknadno iscijeđene vode!

Vjerujte, bit ćete iznenađeni   :dipl:

!!! Vrlo plitke posude mogu biti "smrt" za stabla, ako se zanemari ovo što sam pokušao pojasniti !!!

Offline Ivan

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #452 : 03-12-2009, 16:40:30 »
Da li išta vode ostane  :question:

Offline pero

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #453 : 18-02-2010, 01:53:41 »
može pomoć?

      Pronašao sam neke zemlje koje sadrđe: TRESET 97%, AGROSIL, PERLITI 3%, VAPNO.
  A druga zemlj  sadrži:  TRESET 90%, KREMENOV PJESAK (H2-H7), AGROSIL.
Može li se od ovoga što iskoristit? Na što obratiti pozornost pri odabiru zemlje?  :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #454 : 18-02-2010, 07:36:40 »
može pomoć?

      Pronašao sam neke zemlje koje sadrđe: TRESET 97%, AGROSIL, PERLITI 3%, VAPNO.
  A druga zemlj  sadrži:  TRESET 90%, KREMENOV PJESAK (H2-H7), AGROSIL.
Može li se od ovoga što iskoristit? Na što obratiti pozornost pri odabiru zemlje?  :dunno:

Pero, daj mi molim te reci za kaj bi ti iskoristio navedene "zemlje"? Jesi li pročitao i jednu stranicu teksta od ove trideset i jedne stranice, teme u kojoj si postavio pitanje? Na što obratiti pozornost, vrlo detaljno, iscrpno i ne znam kak sve ne, u ovoj temi piše na barem 10 načina, a svi govore jedno...80-90% neke upojnoprozračne mase, koju zovemo floreopor, maxit, liapor, tenisit, pomice, pumice, bims, vermikulit, agroperlit..... i 10-20% grubog treseta. Svega toga nema za kupiti u prvom dučanu na koji naiđeš, no potrudili smo se i svi zajedno pronašli sve to i o tome napisali enciklopediju, kao i džepni priručnik... i sve je to u ovom postu + u postu, Gdje što kupiti...
Evo predlažem ti da dođeš do mene, ja ću ti pokloniti par litara floreopora, a možemo i porazgovarati o svemu što te zanima. Siguran sam da ćeš nakon toga znati više, jer ako ne voliš čitati, razgovarati bi trebalo biti lakše  ;)

Offline pero

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #455 : 18-02-2010, 17:54:09 »
pročitao sam par stranica, ali se nesnalazim najbolje u ovim pojmovima. Bavim se ovim tek 3 mj. pročitao sam par knjiga i dosta tog sa foruma ali svako piše svoje (svako koristi nešto drugo i svak svoje hvali).  Obišao sam sve moguće dućane po Zadru, čak sam bio i u Splitu i niko ništa nezna, nemože se reči da se nisam potrudio!   :tuptup:
Ali jednom kad mi bude usput volio bi popričati s nekim ko zna više o tome

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #456 : 18-02-2010, 19:43:09 »
pročitao sam par stranica, ali se nesnalazim najbolje u ovim pojmovima. Bavim se ovim tek 3 mj. pročitao sam par knjiga i dosta tog sa foruma ali svako piše svoje (svako koristi nešto drugo i svak svoje hvali).  Obišao sam sve moguće dućane po Zadru, čak sam bio i u Splitu i niko ništa nezna, nemože se reči da se nisam potrudio!   :tuptup:
Ali jednom kad mi bude usput volio bi popričati s nekim ko zna više o tome

Vezano za substrat svi koristimo isto!
Ima odličan Walterov članak o tome - "O supstratu, zalijevanju i prihrani" - > DBK / O supstratu, zalijevanju i prihrani
Raspitivanje po dućanima ti ne vodi nikamo budući da u njima nitko ne zna ništa o bonsaima!
Uz malo pretraživanja i strpljenja ovdje možeš naći sve što te zanima i pitati što ne kontaš.

Ako te bonsai zaista zanima imaš fenomenalnu priliku za besplatno učenje od jednog od najjačih majstora na zapadu Waltera Palla - "Dani bonsaija u dvorcu Vitturi"  su za mjesec dana u Kaštelima, radi se o regionalnoj konvenciji na kojoj će se okupiti uzgajivači s ovih prostora.  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #457 : 18-02-2010, 19:51:09 »
Obišao sam sve moguće dućane po Zadru, čak sam bio i u Splitu i niko ništa nezna, nemože se reči da se nisam potrudio!   :tuptup:

Florapor ili liapor ti je ekspandirana glina koja se koristi za izradu podloga pa prema tome najlakše ćeš ga pronaći u trgovinama sa građevnim materijalom, barem ga ja tamo kupujem. Vreća 50 l.= 48 kn
Agroperlit ti je super stvar za iskopana drva sa malo žila , a koristi se u vrtlarstvu za zakorjenjivanje reznica , kod mene ga možeš naći u agrarijama i pojedinim rasadnicima koji uz sadni materijal prodaju ostale potrepštine za vrt, po mom skromnom iskustvu to je super stvar. vreća 100 l.= 120kn

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #458 : 18-02-2010, 20:44:01 »
Mislim da se ljudi malo bune,pogotovo oni sa manje iskustva i pocetnici.Svi mi koristimo vise manje istu stvar.Malo se razlikujemo mozda u postocima i omjerima koje koristimo.Zato jer imamo iskustva i vidjeli smo da je i tako dobro.Trebalo bi za pocetnike napisati jedan dobar optimalni omjer koji bi koristili za vece bonsaije i vece posude i omjer za manje bonsaije i manje posude.To podebljati masnim slovima i staviti tocku na I.Tako cemo izbjeci stalno nova pitanja.Razmislite o tome.  :question:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #459 : 19-02-2010, 09:05:41 »
Mislim da u Zadru ima "Sjeme" - kod njih ima svega osim liapora/floreopora

Ima tema > Gdje što kupiti i po kojoj cijeni, pa pogledaj tamo!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline pero

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #460 : 19-02-2010, 17:59:04 »
hvala na odgovorima. Mislim da će mi Walterov članak puno pomoći.
Vezano za Kaštela (Pall), može li se doći kao promatrać?

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #461 : 19-02-2010, 18:14:03 »
hvala na odgovorima. Mislim da će mi Walterov članak puno pomoći.
Vezano za Kaštela (Pall), može li se doći kao promatrać?

Normalno! Sve je otvoreno i besplatno za gledatelje.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #462 : 22-02-2010, 18:37:20 »
Mi smo kupili dosta Floreopora (ekspandirane gline - lomljeno zrno) pa ti možemo prodati par vreća ako te put nanese ovamo, budući da toga nema za kupiti u Dalmaciji.

Evo kako izgleda mix spreman za sadnju: 15% bijelog treseta i 85% floreopora
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #463 : 24-02-2010, 13:07:56 »
...nešto sam presađivao ovih dana i primjetio sam da su se pumice u trening kutijama zbile poput betona odnosno zrna su se slijepila, dok se sa liaporom i nakon više godina to nije desilo. Primjetio sam da je kod liapora korjen duži i bujniji od onog u pumicama no u rastu drva nisam zapazio neka bitna odstupanja...  ak neko ima sličnijih iskustava nek veli.
Nekako razmišljam da pumice treba mješati sa liaporom i to u manjem omjeru za nova drva i u većem omjeru za drva koja idu u bonsai posude. Ovo zadnje vrijedi i za crnogoricu. Naravno ako neko još koristi pumice...
Još nekaj, drva iz prošle sezone kojim niste isprali korjenovu balu toplo prepuručam učiniti to ove sezone. U režimu agresivnog zalijevanja u toj zemlji, ne da se nije razvilo niš novog korjena, nego ak ga je i bilo ono je izgnjililo...

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #464 : 24-02-2010, 13:27:48 »
...nešto sam presađivao ovih dana i primjetio sam da su se pumice u trening kutijama zbile poput betona odnosno zrna su se slijepila, dok se sa liaporom i nakon više godina to nije desilo. Primjetio sam da je kod liapora korjen duži i bujniji od onog u pumicama no u rastu drva nisam zapazio neka bitna odstupanja...  ak neko ima sličnijih iskustava nek veli.

Na dnu posuda je blaga kaljuža ako je u pomiceu. To smo i mi primjetili.
Imamo neka stabla već godinama u pomiceu i pri presađivanju imaju jako dobro korijena.
Pomice bi trebalo prosijati kroz sito od 2mm prije sadnje!

Flopeopor je od 2-4mm pa ne treba prosijavati i time je bolji jer smo jako lijeni.
Iako ova nova tura Floreopora u sebi ima sitnijeg od 2mm, pa ga za bonsai posude prosijavamo, ali za yamadorije ne!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai