Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o zemlji / mješavini  (Posjeta: 353690 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Helio

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #630 : 05-01-2016, 10:44:13 »
pridjev "eruptivni" odnosi se na stijene magmatskog porijekla i spadaju u najtvrđe, najgušće - najteže "kamenje" (najpoznatiji je granit) i nikako nisu materijal za supstrat. Ovo "eruptivni" možda asocira na vulkanski kamen, pumice, plavučac.... koji je šupljikav i pogodan za bonsai supstrat. Ono čega u BiH sigurno ima je pjesak za mačji WC, nađi neki krupnije granulacije i bez mirišljavih supstanci, poslužit će...
Nemoj se zaletit s ovim pijeskom za mačji wc,to se sve pretvara u kaljužu prvim zalijevanjem,valja samo onaj
koji je od dijatomejske zemlje. Teško ga je za pronać,ali ako imaš sreće da naletiš, obično je od danskog proizvođača.
Raspitaj se još po benzinskim pumpama s čime posipaju kad im se prolije ulje ili benzin iz nekog auta. Obično su ta specijalna sredstva isto od dijatomita i jako dobra za bonsai. Naravno ako imaš sreće i ne upotrebljavaju obični šoder.

Offline jurica

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #631 : 05-01-2016, 13:22:22 »
pridjev "eruptivni" odnosi se na stijene magmatskog porijekla i spadaju u najtvrđe, najgušće - najteže "kamenje" (najpoznatiji je granit) i nikako nisu materijal za supstrat. Ovo "eruptivni" možda asocira na vulkanski kamen, pumice, plavučac.... koji je šupljikav i pogodan za bonsai supstrat. Ono čega u BiH sigurno ima je pjesak za mačji WC, nađi neki krupnije granulacije i bez mirišljavih supstanci, poslužit će...
Ja već godinama sadim u granit , dijabaz ... bilo koje druge eruptivne stijene. Granulacija u koju sadim je 2-4 mm i baš ta njegova težina mi odgovara za manje posude da mi ih vjetar ne baca sa postolja.
Nikakvu razliku ja ne primjećujem dali je posađeno u granit ili liapor , stvar funkcionira i to mi je jedino bitno. :mdr:

 :whistle:  :whistle: A ove godine sam si nabavio Lavu sliči po strukturi na Pomice ali je teži i gle čuda ne pliva kod zalijevanja boja mu je onako neka smeđo crvena i za sad sam zadovoljan. Na tržištu sam našao granulaciju 2-4 mm i 4-8mm cijena 50 kn za 33l.

Offline jurica

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #632 : 05-01-2016, 13:29:27 »
pridjev "eruptivni" odnosi se na stijene magmatskog porijekla i spadaju u najtvrđe, najgušće - najteže "kamenje" (najpoznatiji je granit) i nikako nisu materijal za supstrat. Ovo "eruptivni" možda asocira na vulkanski kamen, pumice, plavučac.... koji je šupljikav i pogodan za bonsai supstrat. Ono čega u BiH sigurno ima je pjesak za mačji WC, nađi neki krupnije granulacije i bez mirišljavih supstanci, poslužit će...
Nemoj se zaletit s ovim pijeskom za mačji wc,to se sve pretvara u kaljužu prvim zalijevanjem,valja samo onaj
koji je od dijatomejske zemlje. Teško ga je za pronać,ali ako imaš sreće da naletiš, obično je od danskog proizvođača.
Raspitaj se još po benzinskim pumpama s čime posipaju kad im se prolije ulje ili benzin iz nekog auta. Obično su ta specijalna sredstva isto od dijatomita i jako dobra za bonsai. Naravno ako imaš sreće i ne upotrebljavaju obični šoder.
Ja sam samo jednom kupio dijatomejsku zemlju koju koriste na benzinskima , mehaničarske radione kad se prolije ulje... jako skupo i treba sve prosijat jer ima i puno sitnoga.

Offline josipivesic

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #633 : 05-01-2016, 13:49:38 »

Ja već godinama sadim u granit , dijabaz ... bilo koje druge eruptivne stijene. Granulacija u koju sadim je 2-4 mm i baš ta njegova težina mi odgovara za manje posude da mi ih vjetar ne baca sa postolja.
Nikakvu razliku ja ne primjećujem dali je posađeno u granit ili liapor , stvar funkcionira i to mi je jedino bitno. :mdr:

 :whistle:  :whistle: A ove godine sam si nabavio Lavu sliči po strukturi na Pomice ali je teži i gle čuda ne pliva kod zalijevanja boja mu je onako neka smeđo crvena i za sad sam zadovoljan. Na tržištu sam našao granulaciju 2-4 mm i 4-8mm cijena 50 kn za 33l.
[/quote]

zar granit ista upija ?  :question:

Offline jurica

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #634 : 05-01-2016, 13:50:27 »
ima li tko iskustva s eruptivnim pijeskom...? nesto sam citao tu po forumu al vec nisam ni siguran valja li ili ne...mogu nabavit u neogranicenim kolicinama (kako cujem nesto zuckasto) ugl bivsa prijateljica iz srednje ima firmu asfalt...i imaju granulacije 04,6-8,8-16,16-32 i to po cijeni kubik 17 € :whoot:   obradujte me pozitivnim odgovorom...ako je... spasio sam se ;)  :verycool:
Ako ima 2-4 mm ako ne i6-8 će poslužiti ali tome treba dodat30% bijelog treseta.

Offline jurica

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #635 : 05-01-2016, 13:51:56 »

Ja već godinama sadim u granit , dijabaz ... bilo koje druge eruptivne stijene. Granulacija u koju sadim je 2-4 mm i baš ta njegova težina mi odgovara za manje posude da mi ih vjetar ne baca sa postolja.
Nikakvu razliku ja ne primjećujem dali je posađeno u granit ili liapor , stvar funkcionira i to mi je jedino bitno. :mdr:

 :whistle:  :whistle: A ove godine sam si nabavio Lavu sliči po strukturi na Pomice ali je teži i gle čuda ne pliva kod zalijevanja boja mu je onako neka smeđo crvena i za sad sam zadovoljan. Na tržištu sam našao granulaciju 2-4 mm i 4-8mm cijena 50 kn za 33l.

zar granit ista upija ?  :question:
[/quote]
Ne upija ali zato je tu bijeli treset , nikakvih problema sa nedostatkom vode nećeš imati.

Offline Adrian

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #636 : 05-01-2016, 14:04:44 »
Jurice, u Čakovcu su dobili ZEOLIT sitniju i krupniju granulaciju, vreće mislim 20 kg oko 70 kn. Za mješavine...

Offline jurica

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #637 : 05-01-2016, 14:50:04 »
Oh,ne ovaj put neću ništa kupovat da si ženu pretjerano ne izluđujem sa Bonsaiem. :hihihi:

Offline gal

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #638 : 05-01-2016, 16:40:14 »
Zaključili smo da supstrat treba biti lagan, prozračan, postojan, da upija i zadržava vodu i hranjiva, da ima izolacijska svojstva koja štite korjen od pregrijavanja i smrzavanja.... Po nabrojanom granit, dijabaz...i sl.. mi ne spada u supstrate... 30 % treseta u bilo čemu stvorit će uvjete za život...

Offline josipivesic

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #639 : 05-01-2016, 17:41:00 »
Zaključili smo da supstrat treba biti lagan, prozračan, postojan, da upija i zadržava vodu i hranjiva, da ima izolacijska svojstva koja štite korjen od pregrijavanja i smrzavanja.... Po nabrojanom granit, dijabaz...i sl.. mi ne spada u supstrate... 30 % treseta u bilo čemu stvorit će uvjete za život...

Evo konačno sam u bih našao tenisit...valjda ću napravit jednu veću nabavku i ići na sigurno ;)

Offline josipivesic

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #640 : 07-01-2016, 15:29:18 »
Za sve iz BiH a i vama dusmanima iz hr  :na: ...kontaktirao sam jednu firmu iz Brčkog koja proizvodi tenisit svih granulacija i ugl svi iz BiH uzimaju od njih za teniske terene. jedna tona tenisita je 120 km (480kn). voljan mi je ustupiti i manju količinu dakle pola tone   :jupi: e sad on radi granulacije od 0 do koliko treba. Jedina mana je sto ne moze tipa od 2-6 nego od 0-6 pa bi ja sebi morao prosijavat. sta kazete vi oldtimeri bonsai majstori  :ludilo:

Offline Marija

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #641 : 07-01-2016, 19:10:57 »
Ako ti je granulacija od 0 to znači da će biti masu prašine .... pa ćeš morat sam prosijavat.
Ali ako nema boljeg i ovo je super.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline brko

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #642 : 07-01-2016, 21:18:40 »
  svako proljeće teniski klubovi čiste i ravnaju terene i njima odgovara sitnija granulacija radi ravnanja terena ,e tu onda nastupam i pokupim ono što oni odbacuju(krupnije)na licu mjesta prosijem i nosim doma ono od 2-8 mm .i ove godine očekujem da me pozovu kad budu radili,pa da si dovućem jedno 100-200 l da se nađe .
 probaj i ti tako ,ja ga prije upotrebe držim u kantama s vodom po dva dana onda ga procjedim i mješam sa tresetom i to je to.

Offline josipivesic

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #643 : 08-01-2016, 00:46:59 »
najbolje uzet 0-6 pa prosijat ovo ispod 2  :zamisljen: ???

Offline Helio

Odg: Sve o zemlji / mješavini
« Odgovori #644 : 02-04-2016, 11:34:40 »
Naletio na ovo, pa za info ,ako kome treba
http://www.mineralpromet.hr/klinoland.php