Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 274901 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline istefano

Sve o prihrani / gnojivima
« : 05-02-2007, 23:09:00 »
Zanima me koji je nabolji omjer prihrane(tekuce gnojivo) NPK i za bjelogoricu i za crnogoricu , idem sutra u MBM pa da ne kupujem gluposti

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #1 : 06-02-2007, 09:06:52 »
Kažu da je najvažnije da bude ujednačena, tj da ne bude prevelikih razlika između N, P i K.

Recimo omjer 7:5:5 
Brojevi mogu biti i veči, pa se sve razrijedi, ali bitna je ujednačenost.

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #2 : 06-02-2007, 09:50:08 »
Imaš članak na mojim web stranicama o tome ....
http://www.my-bonsai.com/hr/prihranjivanje.html

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #3 : 06-02-2007, 10:14:14 »
A dobro, nisam puno pogriješio :mdr:
Tadaaaan  :jap:

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #4 : 06-02-2007, 10:16:02 »
A dobro, nisam puno pogriješio :mdr:
Tadaaaan  :jap:

Nisi  8)
Samo je članak malo opširniji ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #5 : 06-02-2007, 14:24:52 »
Glede prihranjivanja, moj savjet početnicima bi bio: " Ne prihranjivati". A zašto?
Kao prvo, ako drvo redovito presađujemo, ono će sa novim supstratom dobiti i dovoljno hranjivih elemenata za život do slijedećeg presađivanja. Kao drugo, ako upotrijebimo veću koncentraciju hranjiva od propisane, a koji puta i propisana koncentracija može biti prevelika, možemo uništiti biljku. Kao treće, uvijek moramo znati što se želi postići prihranjivanjem. Želimo li pojačati lisnu masu ili drvnu masu, želimo li na svojim drvima imati cvijet i plod, ili želimo samo održati trenutno stanje zdravog drva, razlika je u prihrani crnogorice i bjelogorice, itd.
Za početnike je, mislim, puno važnije shvatiti da se  drvo može održati u životu u uvjetima posude. Puno važnije je da saznaju kakva mješavina zemlje odgovara kojoj vrsti, kakva pozicija odgovara pojedinoj vrsti. Puno je važnije raditi ne na drvima već sa drvima, promatrati, uviđati promjene, reagirati pravovremeno.
Imao sam prilike uništiti previše drva kako bih mogao dati savjet početnicima da ne prihranjuju svoja drva.
A nakon nekoliko godina suživota s drvima, proučavanja prirode i (društva) literature, može se polako krenuti i sa prihranom.
Ono što je Marija navela na svojim www stranicama ja prihrana za već gotova stara Bonsai drva, koje, pretpostavljam, da početnici još nemaju. Kao uostalom ni ja.

Offline istefano

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #6 : 06-02-2007, 14:56:05 »
BonsaiZG procitao sam u onoj tvojoj literaturi , da je bitna prihrana , jer zemlja u bonsai posudama je u malim kolicinama koje drvo jako brzo potrosi , pa je potrebno prihranjivati , kaj se tice prihranjivanja , znam da se uvijek treba drzati manjeg od propisanog , imao sm se prilike uvjeriti na svom limunu ,kad su mu cvjetovi i plodovi opadali kao ludi ,sad ga razrijedujem recimo 0,75:1 i kaj da vam velim cvjeta ko blesav , dva put godisnje mi daje plodove i nikad ne gubi listove... :yes:


Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #7 : 06-02-2007, 15:29:33 »
Negdje sam pročitao zlatno pravilo koje vrijedi za gnojiva koja nisu napravljena za bonsai

Pročitajte uputstvo proizvođača i onda napravite dvostruko slabiju otopinu, i  koristite je upola rijeđe što se učesalosti tiče.

Offline marinko beg

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #8 : 06-02-2007, 16:16:03 »
Glede prihranjivanja, moj savjet početnicima bi bio: " Ne prihranjivati". A zašto?
Kao prvo, ako drvo redovito presađujemo, ono će sa novim supstratom dobiti i dovoljno hranjivih elemenata za život do slijedećeg presađivanja. 
Potpuno kriva informacija!Prihranjivanja se treba i te kako drzati,samo preporucljivo je organsko gnojivo a ne kemijsko.Ako se da previse kemijskog,jasno je da ce drvo da "izgori".Ja cak koristim tzv zimsko gnojivo.Radi se o oligo-mineralima i ekstraktima algi koja daju imunitet drvu da bi lakse proslo zimu.

M

Offline marinko beg

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #9 : 06-02-2007, 16:24:10 »
Negdje sam pročitao zlatno pravilo koje vrijedi za gnojiva koja nisu napravljena za bonsai

Pročitajte uputstvo proizvođača i onda napravite dvostruko slabiju otopinu, i  koristite je upola rijeđe što se učesalosti tiče.

To je itekako pametno.Primjer;najpoznatiji bonsaist koji radi bonsai iz sjemena je Urushibata.On kaze;glavno je da deblo sto prije zadeblja.Za to mu je potrebno puno,puno gnojiva.Znaci on govori o mladim biljkama a ne o gotovim bonsaima kako to Bonsai ZG kaze.Upravo suprotno,gotovom bonsaiu treba sto manje gnojiva,zato sto vise nije potrebno da previse raste.
Naravno,radi se o organskom gnojivu.

M

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #10 : 06-02-2007, 22:03:26 »
Moja preporuka, glede prihrane, se odnosi na POČETNIKE. Ne kažem da se iste moraju i pridržavati. Čisto iskustvo mojih početaka bavljenja Bonsai drvima.
Svaki majstor u bilo kojem čovjekovom polju djelovanja je jednom bio početnik. Znanje majstora nije upio preko noći, već je potrebno dugo vremena za savladavanje bilo koje vještine. I opet je pitanje hoće li svaki početnik postati majstorom.
Početnicima nije potrebno konstantno navoditi što radi onaj mastor, kako to radi ovaj majstor. Ako im se ne može pomoći situacijom iz vlastitog iskustva onda treba navesti kako su ti majstori počeli i koliko im je bilo potrebno da  usvoje i savladaju znanje, i opet svaki majstor ima svoje male tajne.
Eto u intervjuu Kimura kaže da je 11 godina bio sa istim majstorom, što bi ameri rekli 24X7X365. Pa ipak i danas koji puta ostaje: "But sometimes, I have no clue (says laughingly).".

Prihrana je samo jedan, vrlo značajan, segment uspješnog bavljenja Bonsai drvima i uvjeren sam da će svaki onaj koji savlada uzgoj drva u posudi, savladati i prihranu. Svaki početnik treba biti upoznat i sa prihranom, ali ne i nužno koristiti odmah u početku.
Nisam čuo da je neko drvo uginulo zato što je bilo neprihranjivano, ali znam da su mnoga uginula zbog previše prihrane.
Po meni substrat u koji sadimo drva je puno važniji od same prihrane. Ako ne upotrijebimo pravi substrat u kojemu korijenje može slobodno uzimati sve potrebne elemente, đaba prihrana. Ili ako supstrat ne propušta višak vode već se voda zadržava, đaba prihrana itd.
Svakodnevni rad sa drvima, a samim tim i prirodom pridonosi stvaranju majstora.

Offline istefano

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #11 : 11-02-2007, 19:43:10 »
Eto kak sam jucer bio u MBM nisam nasao niti gnojivo za bonsai ,ali imam doma zato ja neka gnojiva, pa bih volio da mi pomognete da udebljam stablo ,pa koje bi bilo najpogodnije za to ... imam jedno za orhideje NPK 4,5,6 ,jedno za zelene biljke 8,4,4 i jedno za cvatuce biljke 6,3,6 
eh da kineski brijest mi pusta mladice i sad mi ono staro lisce malo pomalo zuti ,jeli to zbog nedostatka gnojiva ili ...

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #12 : 11-02-2007, 20:26:27 »
Negdje sam pročitao da je dušik zadužen za deblo i rast. Mislim dakle da bi trebao uzeti gnojivo u kojemu je N dominantan, ali opet ne bi smjelo biti prevelikih razlika između komponenti.
...ali nek te bolje neko iskusan savjetuje, to ja više provjeravam sebe nego što savjetujem

Bonsai ZG

  • Gost
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #13 : 11-02-2007, 21:48:36 »
Bez obzira na prihranu, u maloj posudi neće nikad drastično odebljati. Drvo svakako posaditi u zemlju ili u veći sanduk, ondak dobro prihranjivati.U proljeće i početkom ljeta sa većom koncentracijom dušika, dobra su folijarna hranjiva, a krajem ljeta i početkom jesene sa većim postotkom kalija. Drvo mora slobodno rasti nekoliko godina. Eventualno zimsko orezivanje.

Offline istefano

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #14 : 11-02-2007, 22:35:31 »
U proljeće i početkom ljeta sa većom koncentracijom dušika, dobra su folijarna hranjiva
Da li to znaci da ovaj od 8,4,4 je u redu da ga s tim prihranjujem i kaj ti to znaci folijarna