Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276591 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #165 : 09-07-2008, 08:55:22 »
To je ovo ?!?!
http://hr.unichem.si/?tpl=produkt&pid=1320

Kakva mu je deklaracija? ... odnos NPK... mikroelementi...



..da, i sve ti na tom linku piše.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #166 : 09-07-2008, 09:04:19 »
.. spektakularnih rezultata nema (ne može ih ni biti) sve raste ujednačeno...., ali najvažnije je da nema negativnih posljedica.

Slabo će to koristiti drvima u treningu! Možda je to odlično za "gotova" drva koja ne treba "bildati". Vješto su napisali omjer NPK koji u postocima, kak se to inaće obilježava, u biti iznosi NPK=5-3-2, skoro pa vodica. Fala, ja ne  :nono:

Offline gal

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #167 : 09-07-2008, 09:13:05 »
.. spektakularnih rezultata nema (ne može ih ni biti) sve raste ujednačeno...., ali najvažnije je da nema negativnih posljedica.

Slabo će to koristiti drvima u treningu! Možda je to odlično za "gotova" drva koja ne treba "bildati". Vješto su napisali omjer NPK koji u postocima, kak se to inaće obilježava, u biti iznosi NPK=5-3-2, skoro pa vodica. Fala, ja ne  :nono:
...nisam ni mislio kao jedino gnjojivo, već međugnjojivo. I ja mjesečno jednom prihranim (biljke u treningu) tekučim, jednom folifertilom i ponekad drinom. Pobornik sam umjerenijeg pristupa gnjojenju...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #168 : 09-07-2008, 09:19:17 »
...nisam ni mislio kao jedino gnjojivo, već međugnjojivo. I ja mjesečno jednom prihranim (biljke u treningu) tekučim, jednom folifertilom i ponekad drinom. Pobornik sam umjerenijeg pristupa gnjojenju...

...aha, misliš nek to stoji na substratu, a nastaviti sa uobičajenim režimima prihrane...
To već dolazi u obzir  :chinaman:

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #169 : 09-07-2008, 10:05:11 »
.. spektakularnih rezultata nema (ne može ih ni biti) sve raste ujednačeno...., ali najvažnije je da nema negativnih posljedica.

Slabo će to koristiti drvima u treningu! Možda je to odlično za "gotova" drva koja ne treba "bildati". Vješto su napisali omjer NPK koji u postocima, kak se to inaće obilježava, u biti iznosi NPK=5-3-2, skoro pa vodica. Fala, ja ne  :nono:

Kakvi postoci? Zar ne piše 50:30:20?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #170 : 09-07-2008, 10:12:02 »
Kakvi postoci? Zar ne piše 50:30:20?

Da, 50:30:20 kg na jednu tonu, što u toni nečega čini 10% hranjivih tvari, a ostalo je neki nosač/šljaka/zemlja... štogod.

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #171 : 09-07-2008, 10:19:55 »
Kakvi postoci? Zar ne piše 50:30:20?

Da, 50:30:20 kg na jednu tonu, što u toni nečega čini 10% hranjivih tvari, a ostalo je neki nosač/šljaka/zemlja... štogod.

Ma to nema veze. Ovak i onak mjenjaš zemlju svakih par godina ili kod tebe svaku godinu dva puta.

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #172 : 09-07-2008, 10:22:34 »
Po ovoj tabeli, čini mi se super gnojivo. Poprilično jako i kao takvo super za otvorena tla, al nisam nigdje vidio za primjenu u "lončanici" ili ...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #173 : 09-07-2008, 10:24:35 »
Kakvi postoci? Zar ne piše 50:30:20?

Da, 50:30:20 kg na jednu tonu, što u toni nečega čini 10% hranjivih tvari, a ostalo je neki nosač/šljaka/zemlja... štogod.

Ma to nema veze. Ovak i onak mjenjaš zemlju svakih par godina ili kod tebe svaku godinu dva puta.

Kaj nema veze?
Mislim da je neko u zabludi i da se ne kužimo ....  :dunno:
 :tup:

Offline gal

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #174 : 09-07-2008, 11:00:17 »
Po ovoj tabeli, čini mi se super gnojivo. Poprilično jako i kao takvo super za otvorena tla, al nisam nigdje vidio za primjenu u "lončanici" ili ...

...ajd da sad otkrijem i razlog zašto sam baš danas napisao ovaj post. Naime redovito čitam blog slovenca Rajeta http://bonsajiblog.blogspot.com/ , bio čovjek kod WP-a trampio neka drva i usput napravio par slika, a kad tamo... paf.  U svim posudama (prepoznao) raspadnute granule organskog (ili nekog drugog krutog gnjojiva), a kao šatro gnjoji samo tekučim gnjojivom... lisac stari! Eto Čajac odgovora u slici ili kako je to jug.tomaž napisao: cca granula/2cm2

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #175 : 09-07-2008, 11:14:43 »
Vrlovrijedne informacije  :chinaman:
Već sam se složio da je dobro imati i te paletirane u posudi plus standardni kupanac. Ovo sve je sad ujedno i odgovor na moje pitanje o ispiranju gnojiva iz tla... Volim današnji dan u kojem sam nanovo iniciran po pitanju prihrane  :jupije:  :jupi:  :yupi:

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #176 : 09-07-2008, 12:46:15 »
pa nema veze...

To košta 80 kn za 20 l. Kakva je razlika da košta 80 kn a količina je 2 l????

Nikakva, osim kaj ovog kaj je u ovom slučaju 90% neko smeče kao nosioc, pa kaj onda, premala se količina može nakupiti kroz ti par godina u istom tlu (u posudi). Kad se smanjuje udio nosioca, raste koncentracija. Što bi u ovom slučaju značilo da bi trebali stavljat pola palete po posudi...

kaj ne?

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #177 : 09-07-2008, 13:25:54 »
pa nema veze...
kaj ne?

To smo dakle riješili putem drugog čuda moderne tehnologije  :mdr:

Galovo skretanje pozornosti je probudilo i potaknulo mnoga pitanja, barem kod mene i servirano mi je ono kaj mi je bilo pod nosom, pa nisam vidio!

Sad ostaje pitanje jel je našim drvima u treningu dovoljan NPK 5:3:2 ili će ona reagirati sretnije na recimo 20:20:20.
Ja koristim FOLIACON 22 koji je N 13.2 : P 0 : K 0 + CaO 15 + MgO 7.5, gdje je kompletan dušik u nitratnom obliku i biljka ga preko lista, brzo apsorbira u sebe. U tlo koristim KINGLIFE 20-20-20+TE, gdje je dušik u obliku nitrata, amonijaka i mali dio ure. Nitrat je najsitnija čestica, amonijak nešto veča, a urea največa. Kad bi rjeđe zaljevao, došlo bi i do usvajanja ovog urea dušika od biljke, no uvjeren sam da ga isperem, a biljka preuzme malo i od amonijakalnog dušika. To me ne brine previše. Pretvorio sam se u pitanje, kako u tlu, zadržati P fosfor i K kalij. Odgovor je KINGLIFE 20-20-20+TE, gdje ovo TE označava Telurij koji ne reagira s vodom i kloridima ali je topljiv u nitratima i tako olakšava biljci da brže usvoji P i K.
Vjerojatno sam sad napravio totalnu pomutnju, no tak je i ..... ak nije jasno ni nebude  :tup:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #178 : 28-07-2008, 15:02:23 »
Nabavio sam Plantelu Organik, po svim preporukama na pakiranju, ja sam si izračunao da na posudu od 35cm promjera trebam staviti jednu moju šaku, naravno to je samo moja matematika i ne preporučam je nikome. To je bilo prije 15 dana, a nastavio sam i sa uobičajenim, folijarno zemljanim prihranama, osim što sam smanjio postotak dušika i povećao P i K. Kolko mi se čini, bilke reagiraju odlično. Bumo vidli do kraja 8mj kad se organik počne absorbirati u biljke...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #179 : 29-07-2008, 10:47:00 »
Recimo jednostavno… inspirativna razmišljanja

Kako drva žive i primaju hranjiva u šumi?

Tako da su u tlu, sva raspoloživa im hranjiva, koja se vremenom bogate i osiromašuju, zavisno od raznih čimbenika. Dakle cijeli njihov životni vijek, hranjiva su im na raspolaganju u većoj ili manjoj mjeri pa drva budu bujna ili pak "zakržljala".
Kad mi imamo yamadori, zavisno od prilika i uvjeta rasta drveta, našeg izbora, kod drveta želimo postići bujnost od koje ćemo na pažljivo odabranom deblu, formirati krošnju. Već sam/smo pisali o ispiranju hranjiva kod agresivnog zalijevanja u prozračne substrate koji su nam od velike blagodati zbog obnavljanja korijenskog sustava.
Tekuća gnojiva, a pogotovo ako ih primijenimo folijarno, biljka će upijati samo do ponovnog zalijevanja/mistanja, kad ćemo ih isprati. U vodi topiva gnojiva i primijenjena u tlo, isprat ćemo također vrlo brzo. Koliko smo napravili dobrog, toliko smo si napravili i beskorisnosti, bacanjem prihrane kroz rupe na posudi. Veći učinak bi postigli da smo biljci servirali neku sporo otpuštajuću  prhranu, jer tako bi se u našem substratu osjećala kao u šumi gdje joj je prihrana dostupna sve vrijeme.
Novo otkrivena i kod nekih primijenjena PlantelaOrganik je recimo najbliža tome što nam treba, no njen omjer NPK 5:3:2 je nešto što nam treba pod nazovimo ih gotova drva, za yamadorie trebamo ozbiljnu koncentraciju NPK od recimo 20:20:20. Nekima to možda izgleda puno, no bitno je upotrijebiti gnojivo koje ima sporo otpuštajuća svojstva i siguran sam da do pregnojavanja ne može doći. Ja sam preporučenu količinu PlanteleO, povećao 10x i nastavio sa svom uobičajenom prihranom svakih 7 dana. Kako je vrijeme te upotrebe kratko, ne mogu govoriti o velikim promjenama, a volio bi nabaviti "jače" sporo otpuštajuće gnojivo.
Ako netko naleti na nešto pogodnog, neka slobodno da informaciju, a svako vaše mišljenje na ovaj tekst, željno iščekujem.
 :chinaman: