Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276728 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Quercus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #120 : 18-03-2008, 10:07:52 »
Nije nemoguće pregnojiti, dapače, vrlo često se to i napravi.
Sa druge strane, na svu sreću gnojiva koja se nude u bočicama po dućanima su toliko blaga da se to rijetko desi.

Offline helleborus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #121 : 19-03-2008, 11:22:38 »
PREPORUKA ZA GNOJENJE PREKO LISTOVA HRANJIVO: FOLIJARNO GNOJENJE i GNOJENJE U TLO (ZEMLJU)

 
Dušik (N)
 1 kg

 nadomjesti

 4 kg

 
Magnezij (Mg)
 1 kg

 nadomjesti

 75 kg

 
Cink (Zn)
 1 kg

 nadomjesti

 12 kg

 
Željezo (Fe)
 1 kg

 nadomjesti

 100 kg

 
Bor (B)
 1 kg

 nadomjesti

 5 kg

 
Evo to sam našla u jednoj tablici. Koliko je folijarno gnjojenje isplativije. A Mario će to još ispitati.


Offline helleborus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #122 : 19-03-2008, 11:26:34 »
A naišla sam na još jedan zanimljivi podatak o antagonističkom djelovanju N, P, K u zemlji prevelikim dodavanjem gnojiva bez dodavanja mikroelemenata. O čemu se radi? Quercus???!!!  :question:

Offline helleborus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #123 : 19-03-2008, 13:19:18 »
Kopala ja malo... Kaže slijedeće: Ukoliko npr. u tlu imamo nisku koncentraciju K+ iona biljka će početi s pojačanim uzimanjem dušika. Ukoliko dođe do smanjene raspoloživosti dušika to će stimulirati uzimanje fosfora. Dolazi do kompeticije iona u tlu. Ioni koji su slični veličinom, nabojem i .... počinju kompeticiju za zauzimanjem mjesta u transportu u biljku.

Offline Quercus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #124 : 21-03-2008, 07:57:24 »
Antagonistički znači da ako nekog elementa ima previše, on blokira usvajanje jednog ili više drugih elemenata.
Najpoznatiji slučaj je sa alkalnim tlima, gdje prevelika količina slobodnog Ca blokira usvajanje mnogih elemenata, počevši sa željezom (prva uočljiva željezna kloroza) pa nadalje.
Jednako je i sa ostalim mikroelementima.
Što se tiće nadomestka hranjiva folijarnom ishranom slijedeća je situacija.
Kao prvo, trebalo bi zemlju, suprstrat dovesti u optimum, a ako to nije moguće ili imamo potrebe za nekim drugim "efektima" onda se pojačano folijarno prihrenjuje.
Važna je činjenica npr kod već spomentih alkalnih tala, kod višeg pH da ne možemo riješavati problem želčjeza u tlu i što se vrlo često, a pogrešno čini, dodavati ogromne količine željeza (prvenstveno zelene galice). U takvo tlo gotovo da nema smisla tako pretjerivati jer radimo samo još goru situaciju, nego treba reagirati folijarnom prihranom - brže i efikasnije.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #125 : 21-03-2008, 09:58:30 »
Moja razmišljanja idu u smjeru da tek izvađenim drvima treba zavisno od perioda u sezoni vegetacije dati različite omjere NPK. Pa tako u početku sezone, drva prihranjivati sa gnojivima gdje je naglašen NP + mikroelementi, prema sredini sezone smanjivati gnojiva sa većim udjelom N i tretirati ih sa gnojivima gdje je veći udio PK + mikroelementi. Pred kraj sezone vegetacije, kako bi drvu dali više snage za formiranje novih pupova, trebamo ponovo uključiti N no u nekoj manjoj mjeri kroz jedno ili dva tretiranja. U sredini sezone rasta, možemo procijeniti kondiciju drveta, i ako vidimo da je zdravo i da mu ničeg ne fali, tretirati ga sa ujednačenim gnojivima, no kako se radi o startnom materijalu, sa malo bogatijim ujednačenim gnojivima, npr. NPK 20:20:20. Uz sva gnojiva, barem jednom mjesečno dodati i mikroelemente, Mg+B+Co+Cu+Fe+Mn+Mo+Zn.

Priču o Drinu, vodimo na drugom mjestu…
http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=1000.0
…no ista firma koja proizvodi Drin, ima u ponudi, ogromnu paletu modernih gnojiva, koja osim NPK imaju kao dodatak, svu silu izbalansiranih mikroelemenata koji pospješuju procese u biljci i kolanje hranjiva kroz biljku. Prihrana biljaka je znanost koja se nadograđuje iz dana u dan i mislim da se lagano treba odmaknuti od ustaljenih navika gledanja samo NPK u gnojivima, vrlo je bitan i omjer Mg+B+Co+Cu+Fe+Mn+Mo+Zn u svakom od gnojiva. Znanost radi na tome da to sve izbalansira, a na nama ostaje, promatrati biljku i dati joj što kvalitetniju papicu. Čim pribavim sve potrebne preparate, napisat ću njihove nazive, te gdje se mogu nabaviti.
Hoće li sve ovo, nekom od vas izgledati kao izazov ili nepotrebna filozofija, odlučite sami, ja samo eksperimentiram jer trenutno mislim da treba mijenjati pristup prihrani drva.


Offline helleborus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #126 : 21-03-2008, 10:32:34 »
Antagonistički znači da ako nekog elementa ima previše, on blokira usvajanje jednog ili više drugih elemenata.
Najpoznatiji slučaj je sa alkalnim tlima, gdje prevelika količina slobodnog Ca blokira usvajanje mnogih elemenata, počevši sa željezom (prva uočljiva željezna kloroza) pa nadalje.
Jednako je i sa ostalim mikroelementima.
Što se tiće nadomestka hranjiva folijarnom ishranom slijedeća je situacija.
Kao prvo, trebalo bi zemlju, suprstrat dovesti u optimum, a ako to nije moguće ili imamo potrebe za nekim drugim "efektima" onda se pojačano folijarno prihrenjuje.
Važna je činjenica npr kod već spomentih alkalnih tala, kod višeg pH da ne možemo riješavati problem želčjeza u tlu i što se vrlo često, a pogrešno čini, dodavati ogromne količine željeza (prvenstveno zelene galice). U takvo tlo gotovo da nema smisla tako pretjerivati jer radimo samo još goru situaciju, nego treba reagirati folijarnom prihranom - brže i efikasnije.

NIje li onda, za nas obične smrtnike, koji se ne bave proučavanjem ishrane bilja, niti se možemo upuštati u provjeravanje sasatva i kvalitete tla u kojem nam rastu biljke, prihranjivati biljke kombinirano. Jednom klasično, jednom folijarno (drinom ili nećim klasičnijim)?!

Offline Quercus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #127 : 04-04-2008, 10:06:52 »
Ne postoji standardna receptura. I kad je supstrat u najboljim omjerima, postoji hrpa situacija kada se folkijarno pomaže, potpomaže ili postižu neki drugi efekti u rastu i razvoju.
Jednako tako ne treba pretjerivati sa ničime.

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #128 : 19-04-2008, 18:24:58 »
Jučer sam bio u MBM-u i kupio si neka gnojiva.
Imaju vam nekakvu rasprodaju istih i čini mi se vrlo povoljno:
Ja kupio NPK 20-20-20 www.orvital.it/media/Img_prodotti/Plant20.jpg, 15-30-15 i 15-15-30 u prahu, pakiranja 250g po 3,70 kuna paket.
Ak trebate......

Mi smo uzeli od iste marke pakiranje 1kg  20-20-20 +mikroelemeti ENERGY BLUE
http://www.orvital.it/pages/Inglese/Prodotti/Energyblu.html

može se razmutit u vodi pa zalijevat u zemlju, može i folijarno, a može se i posuti po zemlji ....
 
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #129 : 20-05-2008, 16:04:45 »
I onda, koja gnojiva koristite ove sezone? Mi smo probali barem 7-8 vrsta i ovo mi se nekako čini najpovoljnije koje smo do sada našli:
Flortis - Concime per gerani (NPK 5-8-5 +B +Cu +Fe +Mn +Zn)
http://www.orvital.it/pages/Inglese/Prodotti/Geranigranl.html

U MBM-a 3 litre za 36,75kn
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #130 : 21-05-2008, 08:09:23 »
Ja sam se navukao na GreenHasovu liniju: http://www.greenhasitalia.com/text/default.html
Drin (organski dušik)
Foliacon 22 (nitratni dušik)
Algaren (90% alge)
Hascon (kalij)
Magic P (fosfor)
Kinglife 20-20-20
Oligogreen (mikroelementi)

Nije neka povoljnost, no trajat će!

Offline Goran Cajko

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #131 : 04-06-2008, 13:35:50 »
izvor: blog W.P.
See the most vigorous growth of my scots pines in the grwoing field. This is due to the agressive feeding scheme. In this case chicken pellets as of last September did the job. Mind you, the growth in spring is due to FEEDING IN AUGUST AND SEPTEMBER !

Kaj je to chichen pellets???

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #132 : 04-06-2008, 13:59:00 »
Možda griješim u prijevodu...

No..

U našim trgovinama se pojavilo paletirano gnojivo od: Krava, kokoši i konjova. Ja ga još nisam vidio niti mu znam cijenu, ali čujem da susjede pričaju o tome. Ne zekam se to je istina. Dakle organsko gnojivo, paletirano u granule (kao pumica)

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #133 : 04-06-2008, 14:13:18 »
Kaj je to chichen pellets???

kakica od kokoši .... inače se razmuti u vodi u koristi za zalijevanje po selima  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #134 : 04-06-2008, 14:15:10 »
inače se razmuti u vodi u koristi za zalijevanje po selima  :mdr:

 :histerical:
 :histerical:
 :lol: