Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276348 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Davor

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #150 : 01-07-2008, 14:44:53 »
Ma slažem se i ja, samo mi nije jasno kako ga biljka apsorbira preko listaako se osušilo?? Kaj nije bitno da je u tekučem obliku,, ili da se samo orosi list tako da se ipak otopi??? :quiet:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #151 : 01-07-2008, 14:49:18 »
Malo sam sad pospikal sa Dudom...
Ovu prihranu u tlu, trebalo bi bar 24h ostaviti i ne ispirati je. A folijarno bi trebalo prihranjivati sa gnojivima koji u sebi imaju dušik u nitratnom obliku. To biljka najbrže apsorbira, no opet je dobro, ostaviti prihranu na listu, barem 24h.
Kad dođe Duda, nek me ispravlja ako sam gdi fulal... al mislm da je tak.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #152 : 01-07-2008, 14:50:14 »
Inaće, FOLIACON ima nitratni dušik, a ja ga koristim i sad sam malo mirniji  :verycool:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #153 : 01-07-2008, 14:51:09 »
Mistaj da ne curi voda s lista, samo navlaži.

Da, to je sigurno najbolje  :great:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #154 : 01-07-2008, 14:54:12 »
Ma slažem se i ja, samo mi nije jasno kako ga biljka apsorbira preko listaako se osušilo?? Kaj nije bitno da je u tekučem obliku,, ili da se samo orosi list tako da se ipak otopi??? :quiet:
Ja si nekak  mislim, a nisam stručnjak, da kada se jednom folijarno gnojivo nanese, list ga upija i kada je suh, jer zapravo nikad nije potpuno suh, vlaga odlazi kroz lišće. Blago mistanje bi moglo samo pomoći jer je onda vlažnije pa vjerovatno bolje apsorbira ali ozbiljno polijevanje ipak ispire gnojivo koje se nije stiglo apsorbirati. To mi je logično a i u skladu je sa uputstvima na gnojivu.

Offline Davor

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #155 : 01-07-2008, 16:32:18 »
To znači da se može prihranjivati češće folijarno, ne samo svakih 7-14 dana... :tlab:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #156 : 01-07-2008, 22:29:47 »
Pa što će ti češće? Zašto? Daj drvu malo vremena. Ako prihranjuješ folijarno tako često, onda buja ko luda,  listovi su veliki, izrast ogroman,  što bi još više? Čemu?

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #157 : 02-07-2008, 08:14:06 »
Pa što će ti češće? Zašto? Daj drvu malo vremena. Ako prihranjuješ folijarno tako često, onda buja ko luda,  listovi su veliki, izrast ogroman,  što bi još više? Čemu?

Mislim da ne treba prihranjivati češće od svakih 10 dana.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline helleborus

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #158 : 02-07-2008, 08:36:49 »
ao što i svi preporučaju treba prihranjivati u kasnijim večernjim satima. To je dobro iz više razloga. No, ovdje mi se nameće jedan o kojem želim pisati. A to je ispiranje. Ako biljku dobro zalite i onda je folijarno prihranite vejrojatno joj neće trebati zalijevanje do druge večeri, ukoliko je neka u maloj posudi možete samo nju s kanticom zaliti da ne isperete sve s lista. Pomislati malo, točno kako ste napisali da se ne ispere i to je već 24 sata, a i više. Npr. kod nas je ujutro prilična rosa, to je sasvim dovoljno da održi gnojivo u rastopljenom obliku te da je biljci dostupan.
Kaj se tiće gnjiva koja se stavljaju u tlo. Dosta je veliki problem ako se ona odmah ispiru kad ih se stavi ako ih tada obilno zalijevamo, ali također vjerujem da svi prvo zaliju biljku pa onda prihrane, ili je zalijevaju s vodom koja je s prihranjivačem unutra. I kao takva će ostati bar 24 sata u tlu, ne isprana. Tu je dobro imati gnojiva koja su nitratna, dakle malih molekula koje će prilično brzo uči u list. Ukoliko se radi o organskim gnjivima... mislim da tu jedino dolaze u obzir nekakve granule koje će polako otpuštati dušik i ostalo. U svakom slučaju ukoliko imate organsko gnojivo koje je u tekućem obliku moglo bi biti 'problema' jer će se prije isprati nego razložiti i uči u biljku. Doduše možda su današnja gnojiva puno 'naprednija' pa se nekako vežu za različite molekule u tlu i polagano otpuštaju i razlažu, to stvarno nemam pojma  :dunno:

Offline Davor

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #159 : 02-07-2008, 08:39:23 »
Ma znam da nema potrebe, samo konstatiram želi li netko imati takav bujan rast može i češće folijarno prihranjivati... Ja s obzirom da imam biljčice na ostakljenom balkonu i da je dosta vruće cca 26-28  često rabim mistanje pa uz to prihranjujem cca 5-7 dana no idem sa upola manjim omjerom gnojiva tako da mi biljke ne divljaju... Krenuo sam sa propisanim omjerom i sve se razbujalo pa sam smanjio omjer i češće prihranjujem... Sad rastu normalno bez hrpe divljih izboja i velikih listova....

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #160 : 02-07-2008, 09:08:14 »
...to stvarno nemam pojma  :dunno:

Ma manje bitno, ovo kaj si napisala, potvrđuje neka mi razmišljanja... individualni pristup i osvrt na svako zapažanje... do sticanja iskustva na kojem treba temeljiti pristup  :chinaman:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #161 : 02-07-2008, 09:42:14 »
Sve u svemu, nakon Dudinog osvrta, ja sam si potvrdio da dobro postupam. Nakon folijarnog prihranjivanja biljke treba nekoliko danavrlo štedljivo mistati, tek toliko da se navlaži, a nakon prihranjivanja kroz zemlju,  ne treba pretjerati sa obilnim zalijevanjem, tako da procuri, nego samo održavati vlagu.

Offline gal

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #162 : 09-07-2008, 08:24:07 »
Kaj je to chichen pellets???

kakica od kokoši .... inače se razmuti u vodi u koristi za zalijevanje po selima  :mdr:

Uskoro idem kod ženine rodbine na selo pa ću prikupiti značajne količine. To se da fino sastrugati sa poda kokošinjca jer je suho.
Ali OPREZ s tim, to je koncentrirano i ako se dobro ne razrijedi kokošje gnojivo pali sve pod sobom. Plastična čaša za jogurt se razrijeđuje sa dobrih petnaest litara vode. Tako je za vočke i lozu, za bonsai bi stavio i dvadeset litara vode na dva deci suhe tvari.

Zašto bi rastapao, kad možeš ako je suho, samo pometet nekolicinu manjih komada po posudi. Mislim da je to fenomenalna stvar, al nebi se s time igrao s biljkama u posudi. Nikad neznaš kolika je koncentracija i koliko si stavio. Za nabildavanje biljaka u zemlji ili eventualno u gigantskim posudama sigurno nema bolje stvari.
...ajd sad da i ja dolijem malo ulja na vruču temu o gnjojenju. Napis jug.tomaža mi se učinio vrlo logičan, a i naletio sam na "plantelu organic". Dakle prije mjesec dana pognjojio sam sve biljke sa (kako koju) od cca10-20g granula, spektakularnih rezultata nema (ne može ih ni biti) sve raste ujednačeno...., ali najvažnije je da nema negativnih posljedica. Rasprave teku trenutno o ispiranju gnjojiva sa listova ili substrata. Ako je to problem, onda je ovo riješenje. Zašto nebi ispirali gnjojivo u substrat, dakle sa svakim zalijevanjem ja zapravo gnjojim.... Riskirao sam i pognjojio ama baš sve što imam, uključujući i šalatu putericu i papriku baburu u vrtu - niš se negativnog nije desilo, a neusporedivo najjeftinije gnjojivo 20kg/80kn (valjda)...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #163 : 09-07-2008, 08:50:16 »
To je ovo ?!?!
http://hr.unichem.si/?tpl=produkt&pid=1320

Kakva mu je deklaracija? ... odnos NPK... mikroelementi...


Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #164 : 09-07-2008, 08:53:05 »