Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276380 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #180 : 29-07-2008, 11:13:29 »
Nekima to možda izgleda puno, no bitno je upotrijebiti gnojivo koje ima sporo otpuštajuća svojstva i siguran sam da do pregnojavanja ne može doći. Ja sam preporučenu količinu PlanteleO, povećao 10x i nastavio sa svom uobičajenom prihranom svakih 7 dana. Kako je vrijeme te upotrebe kratko, ne mogu govoriti o velikim promjenama, a volio bi nabaviti "jače" sporo otpuštajuće gnojivo.
Ako netko naleti na nešto pogodnog, neka slobodno da informaciju, a svako vaše mišljenje na ovaj tekst, željno iščekujem.

Meni to izgleda puno, puno previše, premnogo, hiperpunopreviše..... oprosti, ali meni ovo vodi u katastrofu. :nails: Toplo se nadam da griješim.
Plantelaorganic je niš drugo nego briketirani picekov drek koji je opće poznat kao vrlo jaki gnjoj, tak da mislim da organski gnjoj i nemre biti puno jaći  :dunno: (lupam logikom).
Kvalitetno mineralno sporootpuštajuće gnjojivo je "Osmocot" pa progoglaj...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #181 : 29-07-2008, 11:52:18 »
Meni to izgleda puno, puno previše, premnogo, hiperpunopreviše..... oprosti, ali meni ovo vodi u katastrofu. :nails: Toplo se nadam da griješim.

Plantelaorganic je niš drugo nego briketirani picekov drek koji je opće poznat kao vrlo jaki gnjoj, tak da mislim da organski gnjoj i nemre biti puno jaći  :dunno: (lupam logikom).
Kvalitetno mineralno sporootpuštajuće gnjojivo je "Osmocot" pa progoglaj...

PlantellaO je....
Proizvedena iz kokošjeg gnoja, koje sadrži sve hranjive tvari potrebne biljkama, makroelemente (dušik, fosfor, kalij), veliku količinu organskih tvari i pepela, te značajne količine mikroelemenata (kalcij, magnezij, željezo, magnan i cink).
Obogaćena je aminokiselinama, huminskom i fulvinskom kiselinom, koje povoljno utječu na rast biljaka, njihovu bolju prehranu i na povećanje prinosa. Njegovo sporo i dugotrajno djelovanje naročito je važno kod dušika.
Hranjivi elementi postupno prelaze u topive oblike i postaju lako pristupačni biljkama. Reakcija mu je blago alkalna (pH 7,2).

Za razliku od organskih, mineralna gnojiva sadrže lako topive i s manje složene hranjive tvari lako pristupačne biljkama. Zato djeluju brzo, što povećava mogućnost da se s gnojidbom pretjera izazivajući višak određenih elemenata u odnosu na druge.
Dakle, pretjerati se može samo sa lakotopivim i brzootpuštajućim gnojivima! Kod sporootpuštajućih, biljka će pravilnije uzimati ono kaj joj treba.

Duboko vjerujem da griješiš  :verycool:

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #182 : 29-07-2008, 11:54:42 »
Mi koristimo Flortisov Energy blu - granule,  ima za kupiti pakiranje od 1 kg

NPK 20-20-20 +B +Fe +Mn +Zn

http://www.orvital.it/pages/Inglese/Prodotti/Energyblu.html
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #183 : 29-07-2008, 12:01:01 »
Plantelaorganic je niš drugo nego briketirani picekov drek koji je opće poznat kao vrlo jaki gnjoj, ...

Točno je da je picekov gnoj najjače gnojivo dobiveno iz domačinstva, no PO je briketirani i dehidrirani gnoj iz kojeg je u tom procesu uklonjen velik dio amonijaka (skoro sav) samim dehidriranjem, a amonijak je ono što taj gnoj čini jakim i njime se može sve spaliti.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #184 : 29-07-2008, 12:05:48 »
Mi koristimo Flortisov Energy blu - granule,  ima za kupiti pakiranje od 1 kg

NPK 20-20-20 +B +Fe +Mn +Zn

http://www.orvital.it/pages/Inglese/Prodotti/Energyblu.html

Imam to doma i koristio sam prošle sezone, ćini se dobar, no KINGLIFE http://www.greenhasitalia.com/text/microelementi.html#KINGLIFE  mi se pokazao odličnim, već sam pisao o njemu http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=72.msg18271#msg18271 gdje je ovaj TE vrlo bitan, no to su brzootpuštajuća gnojiva. Ja sa KINGLIFEOM gnojim svakih 14 dana u tlo! Sad ću umjesto njega primjeniti HASCON koji je apsolutno bez dušika, samo PK http://www.greenhasitalia.com/text/microelementi.html#M10 kao pripremu drva za mirovanje. Možda još 2x folijarno poprskam FOLIACON 22 do kraja 8mj. http://www.greenhasitalia.com/text/microelementi.html#FOLIACON22

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #185 : 29-07-2008, 12:42:42 »
Meni to izgleda puno,

Možda izgleda puno kad napišem 10x, no ta računica je samo veća od onog što si ti dobio u gramima, a blizu je slovenčevoj računici od 1 granule na 2cm2
 :verycool:

Offline gal

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #186 : 29-07-2008, 12:44:30 »
Ja sa KINGLIFEOM gnojim svakih 14 dana u tlo! Sad ću umjesto njega primjeniti HASCON

...ajd molim te u jednom postu pobroji kaj sve daješ drvima. Shvatio sam: jednom tjedno tekuće, drugi tjedan folijarno, svakih 14 dana brzootpuštajuće mineralno, prije 15 dana sporootpuštajuće organsko 10x... jesam li nešto izostavio. Ja čitavu godinu ne dam kolko ti daš u mjesec dana, dakle očito ja negdje griješim...  :dunno:
...ajd ak ti nije bed onako tabelarno, koje, kad, koliko, koncentracija...
Možda me to ohrabri pa i ja počnem gnjojit umjesto dvaput, ono, bar triput mjesečno... :mad3:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #187 : 29-07-2008, 13:03:20 »
Vrlo rado prijatelju

Početak sezone i novi yamadori

Vikend 1, u tlo
Magic P (samo P, bez N i K ) te svakih 14 dana dok temperatura ne prijeđe 15 stupnjeva C
Algaren
Prskanje Drinom

Vikend 2 (3, 4, 5…), u tlo
Isto kao i prvi vikend, i tako dok temperatura ne prijeđe 15.

Trajanje sezone

Vikend 1, folijarno
FOLIACON 22
Drin

Vikend 2, u tlo
KINGLIFE 20:20:20
Algaren

Vikend 3, folijarno
FOLIACON 22
Drin

Vikend 4, u tlo
KINGLIFE 20:20:20
Algaren

… i tak do 15.8.

Kraj sezone

Vikend 1, folijarno
Hascon
Algaren

Vikend 2, u tlo
Hascon

Vikend 3, folijarno
Hascon

Vikend 4, u tlo
Hascon
Algaren

... i tak do sredine 10mj.

Koncentracije za folijarno mješam prema tabelama na gnojivima, tako da uzmem srednju preporuku, jedino kod KINGLIFEA uzmem najjaču preporučenu koncentraciju.
Od prije 15 dana i Plantela O. Koju ove sezone više ne budem obnavljao, no iduće ću je staviti u proljeće i negdje u ovo vrijeme.
Vjerojatno sam ispustio međuprskanja Drinom i pokoje dodavanje B1, no to ide po potrebi i procjeni.

Azale su pod drugim tretmanom no to sad nije nikom bitno!

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #188 : 29-07-2008, 13:29:19 »
o dragi bože, jel imaš nekog robota koji te podsjeća kada što trebaš raditi ..... mi gnojimo 10., 20. i 30. u mjesecu i nekada mi se čini da mi je i to komplicirano   :loco: :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #189 : 29-07-2008, 13:35:51 »
o dragi bože, jel imaš nekog robota koji te podsjeća kada što trebaš raditi ..... mi gnojimo 10., 20. i 30. u mjesecu i nekada mi se čini da mi je i to komplicirano   :loco: :tup:

U sitni sat, totalni mrak moje podrumske garaže, napipam sredstvo što miris ga odaje, usisam špricom što svaki đanki ljubomorno ćuva, prskam i snivam i biljkama tepam....

Ovo je pojednostavljena verzija

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #190 : 29-07-2008, 13:50:30 »
Ovo je pojednostavljena verzija

Da, da pojednostavljena  :happy2:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #191 : 30-07-2008, 13:33:39 »
Nakon preciznog proračuna, količina ipak nije 10x već 3x više Plantele Organic.
Isprike svima koji su pretrpjeli duševnu bol  :chinaman:

 :lab:

Offline Aleksa

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #192 : 30-07-2008, 20:54:18 »
Moram da priznam da sam isprobao priličan broj gnojiva, od folijarnih, preko onih tečnih, pa tvrdih sporootpuštajućih, ali iskren da budem najbolje gnojivo mi se pokazalo ono prirodno-stajsko đubrivo. Jeste li razmišljali da na vrh supstrata yamadorija postavite sloj prerađenog stajskog đubriva? Stari, dobri oprobani način...

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #193 : 31-07-2008, 07:59:03 »
Moram da priznam da sam isprobao priličan broj gnojiva, od folijarnih, preko onih tečnih, pa tvrdih sporootpuštajućih, ali iskren da budem najbolje gnojivo mi se pokazalo ono prirodno-stajsko đubrivo. Jeste li razmišljali da na vrh supstrata yamadorija postavite sloj prerađenog stajskog đubriva? Stari, dobri oprobani način...

Ove palete PO, kad se razmoće, na površini posude naprave sloj koji se suši puno brže od substrata i time začepljuje prozračnost substrata. To mi se nimalo ne dopada, podsječa me na pokoricu koja se stvori na zemlji nakon kiša koje je zatabaju/nabiju i onda se mora rahliti. Jedino rješenje, po meni je to da se palete odmah ukopaju što dublje u posudu i da ih sam substrat održava vlažnim ili pak one košarice za tu vrstu prihrane. Stajsko gnojivo (kompost) bi se također trebao ukopati u posudu jer bi se na površini sušio brže nego bi hranio drvo, recimo otapanjem na površini.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #194 : 31-07-2008, 08:38:48 »
Čini mi se da ste malo prezabrijali o gnojivima. Ne zato što rasprava nije dobra, nego stoga što ovjde već pričamo o teškoj artiljeriji. Nikad, ali baš nikada ne bi niti probao koristiti stajsko gnojivo. Ima za to stotinu razloga. Aleksa, ne radi to!!! Druga stvar koju sam želio podijeliti s vama...to sve vam nije toliko bitno. Biljke nisu prasad da bi ih mogli gojiti...toviti tako. Sve to je prilično bacanje i gnojiva i truda. To vam je kao i vitaminska terapija u ljudi. Sve to što se prodaje od vitaminskih preparata više-manje je bezveze. Ukoliko se normalno hranimo. znači prosječnim režimom prehrane, organizam je u homeostazi, ravnoteži svega što mu je potrebno. Jedino u izuzetnim situacijama postoje nedostatci nehoga elementa, i to i tada ne svih. Vjerojatno. Biljke ne "uzimaju" više ako im više dajete. Postoji maksimum koji one mogu asimilirati i taj se postiže vrlo brzo, vjerojatno već kod deteterostruko manjih doza od onih koje im mi dajemo dohranom u tlo. Ostalo je samo gubitak. Sve drugo se ispire. Mislim da je ponekad, u redovitim intervalima, čisto zbog toga što su bonsai biljke izložene stresnijem i zahtjevnijem životu nego druge, dobro i potrebno davati neko uravnoteženo gnojivo. Mislim da je to više, više nego dovoljno. I s dodatnim dodavanjem veće koncentracije, samo dolazimo u opasnost da ubijemo biljku, a ne postižemo bolji rast.