Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 281225 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #315 : 15-10-2009, 14:01:49 »
Ja sam do sada u posude ulijao veliku svotu novaca. Nema druge nego po onoj Walterovoj... "Ja koristim najjeftinija gnojiva" ...
Ima u Baumaxu 1L za 9 kn... Definitivno prelazim na to.... za primjer, Algaren je 160kn litra, Drin 240 kn litra, Hascon i Foliacon i Magic-P i tome slični od 60-85 kn....
Dakle, ostajem na Čiknšitu i Baumaxovom OKblumenšitu  :sumo:
...ja jučer zalijevam Hasconom i smrzavam se a glavom mi zuji rećenica sa uputa "...za suzbijanje prekomjerna rasta..." koji sam ja idiot, pa mraz bu uskoro suzbil svaki rast, iz OKblumenšita si bi drvo uzelo P i K, a N bi se ionak ispral i tla... Griješim?!

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #316 : 15-10-2009, 14:02:56 »
Do +5 stupnjeva?! Znači mogu do proljeća tako prihranjivat. :idiot:

Interesantno... :great:
... a zašto ne!?!?!?
Da sam ja u tvojim uvjetima, ja bi sigurno i u 12 i 1 i 2 mj po jednom prihranio sa Hasconom  :verycool:

mi smo skontali da mediteranske vrste: maslina, planika, zelenika itd. ustvari rade cijelu godinu ukoliko je zima malo glaža (kao lani)....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #317 : 15-10-2009, 14:11:38 »
Ja sam do sada u posude ulijao veliku svotu novaca. Nema druge nego po onoj Walterovoj... "Ja koristim najjeftinija gnojiva" ...
Ima u Baumaxu 1L za 9 kn... Definitivno prelazim na to.... za primjer, Algaren je 160kn litra, Drin 240 kn litra, Hascon i Foliacon i Magic-P i tome slični od 60-85 kn....
Dakle, ostajem na Čiknšitu i Baumaxovom OKblumenšitu  :sumo:
...ja jučer zalijevam Hasconom i smrzavam se a glavom mi zuji rećenica sa uputa "...za suzbijanje prekomjerna rasta..." koji sam ja idiot, pa mraz bu uskoro suzbil svaki rast, iz OKblumenšita si bi drvo uzelo P i K, a N bi se ionak ispral i tla... Griješim?!

Kladio bi se da ne griješiš? ... i ako uzmeš uputu sa Magic-P koji striktno navodi NE UPOTREBLJAVATI KAD DNEVNA TEMP. PRIJEĐE +15 stupnjeva!!! Dakle P i K se bez problema u biljku apsorbiraju pri nižim temp  :great:

PS
jel netko hoće kupiti 3,5 m dužnih, raznih preparata od kojih biljke naprosto preko noći postanu bonsai  :idiot:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #318 : 15-10-2009, 14:12:18 »
Do +5 stupnjeva?! Znači mogu do proljeća tako prihranjivat. :idiot:

Interesantno... :great:
... a zašto ne!?!?!?
Da sam ja u tvojim uvjetima, ja bi sigurno i u 12 i 1 i 2 mj po jednom prihranio sa Hasconom  :verycool:

mi smo skontali da mediteranske vrste: maslina, planika, zelenika itd. ustvari rade cijelu godinu ukoliko je zima malo glaža (kao lani)....

Ja bi reko da je njima čiknšit sasvim dovoljno kao prihrana  :chinaman:

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #319 : 15-10-2009, 14:42:02 »


mi smo skontali da mediteranske vrste: maslina, planika, zelenika itd. ustvari rade cijelu godinu ukoliko je zima malo glaža (kao lani)....

Off topic. Pretpostavljam da je isto sa vatrenim grmom (Pyracantha coccinea). Kada je najbolje vaditi takve vazdazelene biljke? Pretpostavljam isto u rano proljeće ali kako ipak ima plodove možda ni jesenska opcija ne bi bila loša. Ima li neko iskustva sa pirocantama?
Našao sam neke fenomenalne... jednio što su na teškodostupnom mjestu :hihihi: u smislu organa reda

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #320 : 15-10-2009, 15:40:28 »
Ja ne prihranjujem drvca kad na njima pocne opadati lisce niti kad ono u potpunosti opadne.Nisam primjetio na njima nikakve promjene unatrag par godina.Prihranjivanje bez dusika mjesec dana prije opadanja lisca,obicno tokom devetog mjeseca,da drvo odnosno grancice odrvene.Tako radim vise od deset godina i dobro je.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #321 : 15-10-2009, 17:41:45 »
Za ova jesenska gnojenja sam nabavio Agrolit  11-11-35  to su topivi  kristalići . 250 grama je za 250 litara vode. Ne sjećam se točno cijene ali nije bila više od 30 kn.

Offline Ivan

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #322 : 15-10-2009, 22:09:03 »
Imam ti ja raznih guano zezalica, pa štapića, pa kristalića... Ne znam šta ću pre da upotrebim :)
Pre dve sezone sam koristio jednu Murtonic kombinaciju, ali sad veze nemam koji su udeli N P K bili (znam samo da ima i komplet mikroelemente)(imam ga i dalje, nisam sve potrošio). Rastvara se 0,25g na 1l vode. Kesa od 1/2kg bila je oko 4€. Tada sam bio prosto opčinjen kako su biljke napredovale.
Ove godine ga nisam ni jednom upotrebio, štapići su mi bili praktičniji :)

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #323 : 15-10-2009, 22:22:32 »
Ja sam ovo uzeo prvenstveno zbog NPK omjera jer želim nabildati biljke da budu spremne za proljeće. To je inače gnojivo za jagode. Inače koristim bilo što što ima izjednačen odnos ali nekako se potrefilo da uvijek ima guana u sebi.

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #324 : 15-10-2009, 22:39:39 »
Ja ne prihranjujem drvca kad na njima pocne opadati lisce niti kad ono u potpunosti opadne.Nisam primjetio na njima nikakve promjene unatrag par godina.Prihranjivanje bez dusika mjesec dana prije opadanja lisca,obicno tokom devetog mjeseca,da drvo odnosno grancice odrvene.Tako radim vise od deset godina i dobro je.

Da, i mi smo isto 2 prihranjivanja u 9. mjescu odradili gnojivom sa 0 dušika.
Inače koristimo IDRON kruto gnojivo za fertigaciju ... fino se otopi u vodi.
Kupuje se na kila .... 18-20 kn/kg ovisno o sastavu.  :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #325 : 16-10-2009, 17:58:42 »
Do +5 stupnjeva?! Znači mogu do proljeća tako prihranjivat. :idiot:

Interesantno... :great:
... a zašto ne!?!?!?
Da sam ja u tvojim uvjetima, ja bi sigurno i u 12 i 1 i 2 mj po jednom prihranio sa Hasconom  :verycool:

mi smo skontali da mediteranske vrste: maslina, planika, zelenika itd. ustvari rade cijelu godinu ukoliko je zima malo glaža (kao lani)....

Ja bi reko da je njima čiknšit sasvim dovoljno kao prihrana  :chinaman:

Organska gnojiva su beskorisna kada je temperatura ispod 20°C koliko znam. Ovu preporuku za kemijska gnojiva tokom cijele godine ću probati već ove sezone mirovanja.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #326 : 17-10-2009, 19:25:06 »
U Primorju i Dalmaciji se prihranjivanjivanje moze jos zamaknuti i na mjesec listopad ali to u kontinentalnoj hrvatskoj pogotovo kod nas u Medimurju nije potrebno.Pogotovo ako imate autohtone vrste iz kraja u kome zivite.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Botanicar

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #327 : 07-01-2010, 22:00:54 »
Molim da mi netko pojasni uporabu Plantelle Organic, tj. jel se mora unositi u tlo ili se može samo razbacati po površini oko biljke? I gdje se može kupiti u zagrebu?


Hvala!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #328 : 08-01-2010, 08:37:43 »
Molim da mi netko pojasni uporabu Plantelle Organic, tj. jel se mora unositi u tlo ili se može samo razbacati po površini oko biljke? I gdje se može kupiti u zagrebu?


Hvala!

...u posudu od 30-40 cm prospeš jednu šaku čiknšita. ...kupiti se može u MBM-u, baucentrima ili kod lokalnih poljoprivrednih dučana.

Offline dijxtra

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #329 : 25-05-2010, 21:25:39 »
Našao sam si yamadori koji mi se čini OK, obrezao ga i sad čekam sezonu vađenja. Ima li smisla da ga malo zaspem čiknšitom odma sad dok je još u zemlji? Da mi veselije probuja prije neg ga izvadim. Se to radi?