Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Sve o prihrani / gnojivima  (Posjeta: 276733 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #75 : 18-04-2007, 16:38:47 »
Mah, zato me i čudi to što piše.
Nebrojeno puta sam čuo da se drva prve godine uopće ne prihranjuju jer se može spaliti korijen.
I sad ti budi pametan :mdr:
Tvoj javor je iz rasadnika, pa nije doživio šok kao staro drvo izvađeno iz prirode.

Offline hknezovi

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #76 : 20-04-2007, 09:41:28 »
U MBM-u imaš i granulat za otapanje od plant prod-a. Otopiš ga u vodi i zaliješ po korijenju. Mislim da mi je cijena oko 4,00 Kn i kod presađivnja ili nakon vađenja vrlo je uspiješan u razvoju korijena.
NPK Sastav: 10-52-10
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #77 : 20-04-2007, 09:50:24 »
NPK Sastav: 10-52-10
Taj fosfor je jedno 12 puta jači od normalne doze koja se preporučuje za bonsaije. Tako da mislim da to gnojivo nije dobro.
Najkvalitetnija organska gnojiva za bonsai imaju sljedeći sastav:
Biogold - 5,5 : 6 : 3  + mikroelementi
Hanagokoro - 5 :2 : 2  + mikroelementi

Osim toga neposredno poslije presađivanje biljke se ne gnoje!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #78 : 20-04-2007, 11:35:29 »
Koliko sam ja shvatio njegovo drvo je u dvorištu a ne u posudi.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #79 : 20-04-2007, 14:13:16 »
NPK Sastav: 10-52-10
Taj fosfor je jedno 12 puta jači od normalne doze koja se preporučuje za bonsaije. Tako da mislim da to gnojivo nije dobro.
Najkvalitetnija organska gnojiva za bonsai imaju sljedeći sastav:
Biogold - 5,5 : 6 : 3  + mikroelementi
Hanagokoro - 5 :2 : 2  + mikroelementi

Osim toga neposredno poslije presađivanje biljke se ne gnoje!

Ma da, to me i zbunjuje jer je u konradikciji sa svime što sam čuo i pročitao. Moja drvca su u vrtu, u zemlji, pa sam ih ipak malo zalio s time, prošlo je već dva, tri mjeseca od kako sam ih izvadio pa pretpostavljam da ne mogu napraviti štetu a možda im mogu pomoći.

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #80 : 20-04-2007, 14:18:50 »
Valjda je razlika u tome što se Biogold koristi za gotov bonsai a ovi misle na neke prebonsaie i Jamadorije kojima treba još puno izbojaka i rasta

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #81 : 20-04-2007, 15:19:45 »
Valjda je razlika u tome što se Biogold koristi za gotov bonsai a ovi misle na neke prebonsaie i Jamadorije kojima treba još puno izbojaka i rasta
bonsai, prebonsai mallsai .... - sve se prihranjuje Biogoldom .... uostalom kada je bonsai uopće gotov  :smile: ;)

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #82 : 20-04-2007, 15:35:26 »
uostalom kada je bonsai uopće gotov  :smile: ;)

Kad se osuši :mdr:

Ti dakle ne vjeruješ u ta gnojiva. Smatraš li ih štetnim, ili samo misliš da nisu potrebna jer si više tradicionalista?

Offline hknezovi

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #83 : 23-04-2007, 13:11:52 »
Valjda je razlika u tome što se Biogold koristi za gotov bonsai a ovi misle na neke prebonsaie i Jamadorije kojima treba još puno izbojaka i rasta

Ne nije u tome problem već previše košta da bi ga prosipao po zemljištu.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #84 : 23-04-2007, 13:18:51 »
Ti dakle ne vjeruješ u ta gnojiva. Smatraš li ih štetnim, ili samo misliš da nisu potrebna jer si više tradicionalista?
Želim samo najbolje za svoje bonsaije a to je organsko gnojivo i nije mi bitna cijena.  :smile:

Kvaliteta je bitna. Glupo mi je koristiti nešto samo zato što je dostupno i jeftino.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #85 : 17-07-2007, 16:30:25 »
Pallovi transkripti :gigle: iz Kastela:

Kupujem najjeftinije tekuce gnojivo koje je u originalu za kucne biljke i sa tim prehranjujem sve svoje biljke svakih 10-15 dana. Sve novo izvadjene biljke gnojim kao i sve ostalo bilje ali više koristim folijarni način gnojenja (sto je osteceniji korijen vise koristim folijarno). Folijarno prihranjivanje nema rezultate na zdravim biljkama jer im nije potrebno, nego ga treba koristiti kod novo izvadjenih biljaka koje su prezivjele shok obrezivanja korijenja, i za to koristim isto gnojivo kao i za regularno gnojenje. Prehranjujem vise nego je propisano na ambalazi posto je to gnojivo koje je za kucne biljke za koje nije pozeljan agresivan rast. Ako je preporuceno 10 ml na 10 l stavit cu 15 ml na 10 l. Ne vodim racuna o NPK i cak jedan mjesec koristim jednu vrstu gnojiva a slijedeci drugu te vjerujem da ce drvo samo izbalansirati NPK.
Organsko gnojivo je dobro a anorgansko je cak i bolje jer ga mogu kontrolirati, zadnjih 10 godina koristim anorgansko gnojivo. Od pocetka IV. do kraja V. mjeseca koristim samo kemijsko gnojivo a poslije toga jedan tjedan koristim organsko a drugi tjedan anorgansko gnojivo do sredine IX. mjeseca.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Andrija Zokić

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #86 : 18-07-2007, 08:15:05 »
Meni nije jasno iz Pallovog izlaganja ovo sa folijarnim prehranjivanjem. Ako sam ga dobro shvatio, on koristi bilo kakvo tekuce gnojivo kao folijarno???
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #87 : 18-07-2007, 08:20:35 »
Meni nije jasno iz Pallovog izlaganja ovo sa folijarnim prehranjivanjem. Ako sam ga dobro shvatio, on koristi bilo kakvo tekuce gnojivo kao folijarno???

Meni se čini da je Pall opušteni praktičar i to mu super ide. Ne zamara se nepotrebnim, živi sa svojim biljkama i to rezultira obostranim zadovoljstvom  :great:

Offline gal

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #88 : 18-07-2007, 08:21:54 »
Meni nije jasno iz Pallovog izlaganja ovo sa folijarnim prehranjivanjem. Ako sam ga dobro shvatio, on koristi bilo kakvo tekuce gnojivo kao folijarno???

...negdje sam i ja naletio na informaciju (vezano za uzgoj povrća) na se može špricati i lišće, samo treba paziti da bude u doba dana kada sunce brzim isparivanjem ne stvori u kapljicama preveliku koncentraciju pa da dođe do paleži lista... Ali imaš Drin i Folifertil - prilagođena gnjojiva za lisnu prihranu, a nisu skupa, 2 dcl nećeš potrošiti ni za tri godine... pa zašto riskirati.

Offline istefano

Odg: Sve o prihrani / gnojivima
« Odgovori #89 : 22-08-2007, 15:29:32 »
kaj reci o toj stvari ...

nakon Waltera u Kastelima ja sam poceo primjenjivati onu njegovu da se gnoji i duplo vise od propisanog ili isto kao sto pise na uputama
e sad koliko je to pametno ja sam isklusio na svojoj kozi ... :grrrrrr:

prvo na javoru mi se lisce pocelo susiti , cak sam si dao pomisliti da je to od vruceg vjetra ,ali i kad sam sklonio u zavjtrinu i u hlad on je svoj postupak nastavio sve vise i vise propadanje :dunno:
zatim na bijelom boru , prvo sam pomislio da mi se to susi radi starosti ,ali sinoc sam se uvjerio da mi se i ovogodisnji prirast poceo susiti   :frown:
uvjerio sam se da je najbolja ona stara izreka bonsaista, upola manje od dozvoljenog , eto na grabu i na brijestu mi se svako malo dogadjalo da mi mladi listovi posuse, a zasto jer mu dajem previse dusika :diablo:
mozda postoje neke vrste biljaka koje podnose ,a i pitanje je sigurno i od substrata zemlje koji koristimo koliko cemo gnojiti , jer recimo sigurno nije isto dali si posadio u cisti pijesak ,humus ili akadamu
sto manje humusa vjerovatno treba vise pognojiti jer se tu i manje moze zadrzati gnojivo, dok u humusu sigurno ce gnojivo duze trajati
kako bi rekel nas Zoki , bolje uopce ne gnojiti nego pregnojiti biljku (kud te ne slusah, bojim se da bi mi sad sve to moglo propasti ,a cak sam mislio neke biljke odvesti na izlozbu u Vodnjan a sada  :sarcastic:

GNOJIVO SE TREBA SMANJITI ZA UPOLA OD PROPISANOG NA UPUTSTVIMA i Amen!!!!!