Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: spasite maslinu  (Posjeta: 21865 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sivac68

spasite maslinu
« : 24-09-2007, 14:26:53 »
zbog građevinskih radova ova nesritna maslina je morala napustit dvorište. pokušaj spašavanja je čudom (bar zasada) uspija. visoka je oko 30-40cm neloše izgleda, dobro se drži ali kako dalje? ima li nade da postane bonsai?
ZDRAVI BILI !!!

Offline Marija

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #1 : 24-09-2007, 14:28:27 »
Ništa ne kužim, kakve veze ima gornja slika s donjom  :question:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: spasite maslinu
« Odgovori #2 : 24-09-2007, 14:29:22 »
Iako bi neki rekli da je ravna ko puška i da je dosadna, ja velim da je samo pustiš nek raste, a deblo možeš učiniti zanimljivim sa nekim shariem ili sabamikiem, mislim da je nebari sasvim zadovoljavajuči.

Offline Marija

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #3 : 24-09-2007, 14:35:37 »
Da ravna je, ali treba uzeti u obzir da maslina jako brzo deblja grane .  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #4 : 24-09-2007, 14:51:19 »
Ništa ne kužim, kakve veze ima gornja slika s donjom  :question:
maslina sa gornje slike je tako izgledala do 12mj. 2006g. od tada sam ja novi vlasnik(ovo na slici nisam ja) a donj slika pokazuje kako ona danas izgleda
ZDRAVI BILI !!!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: spasite maslinu
« Odgovori #5 : 24-09-2007, 14:57:43 »
Ne kužim se baš u masline, al mislim da bi skračivanje grana doprinjelo tjeranju novih izboja, a možda i kojeg na deblu, no Marija će o tome znati više.

Offline Marija

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #6 : 24-09-2007, 14:59:06 »
Neka prvu godinu pusti izboje, pa bi je onda trebalo oblikovat na neku osnovnu formu - žicom.
Kad se postave osnovne grane  - onda se kreće sa zgušnjavanjem. A sada grane prvo trebaju odebljati.
Možemo ti pomoći oko toga...

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #7 : 25-09-2007, 10:12:18 »
znači,ako san dobro razumija ništa ne dirat jos jednu godinu
ZDRAVI BILI !!!

Offline Marija

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #8 : 25-09-2007, 10:22:58 »
znači,ako san dobro razumija ništa ne dirat jos jednu godinu

Nema ti tu pogrešno - ispravno. To je pitanje odluke, što smatraš da je najbolje.
Mogu jedino napisati što ja mislim, budući da imam višegodišnje iskustvo s maslinama. Osim toga nekoliko godina sam ih formirala na potpuno pogrešan način. Hvala bogu pa su to bila početnička stabla, tako da sada na "pravim" primjercima znam što treba činiti.  :smile:

Uvijek prvo godinu nakon presađivanja i donošenja doma debla bez krošnje kako je kod tebe slučaj, kroz prvu sezonu rasta je treba dobro prihranjivati i raditi na stvaranju lisne mase. Važno je da što bolje i više novih izoja baci po cijelom deblu, a ne samo na vrhu. Izbojke koji se stvaraju na "stopi" - odnosno karekterističnom zadebljanju debla na mjestu gdje ono ulazi u zemlju, treba redovito uklanjati.

Prvu sezonu rasta se ne treba puno razmišljati o njenom oblikovanju, i ne treba je orezivati. Bilo bi dobro da je tvoja maslina pustila još izboja pri na srednjem dijelu debla.

Nakon prve sezone rasta ide zima i nakon toga prije nego krenu prvi izboji - tamo negdje u 3. ili 4. mjesecu trebalo bi joj oblikovat osnovne grane i postaviti konture buduće krošnje, tako da je ožicaš, usmjeriš grane i orežeš viškove.

Ne znam kakva ti je zemlje u koju si je posadio, ali posuda je vrhunska  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #9 : 25-09-2007, 10:32:46 »
Maslina osim što brzo deblja ona je i jako žilava i tvrda za razliku od npr. bora, pa po slici koju si poslao najbolje bi ti bilo da je već oblikuješ žicom ali da ne kratiš grane nego ih pustiš da debljaju do kraja iduće sezone.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #10 : 25-09-2007, 10:35:01 »
Da mogao bi i sada da ih samo usmjeri žicom, da se ne dogodi da dogodine budu predebele za to.

Samo kako ocjenit po ovoj slici - ako možeš slikaj grane ali da se vidi tvoja ruka pored - da vidimo koja je debljina  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #11 : 25-09-2007, 10:46:10 »
bacila je ona jadnica dosta novih grana koje san ja iz neznanja polomija :tup: :tup: :tup:činilo mi se da ih ima previše. o zemlji ti nemogu ništa kazat jer jednostavno pojma neman šta san sve izmiša, a posuda? e kad bi ona pričat mogla...
ZDRAVI BILI !!!

Offline Marija

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #12 : 25-09-2007, 10:52:00 »
Što je tu je.  :mdr:  Ima i gorih slučajeva. Imamo jednu maslinu kojoj već tri godine redovito SLUČAJNO, SLIJEDOM MISTIČNIH OKOLNOSTI redovito uništimo vršnu granu. Ona se fino oblikuje ... a onda se nešto dogodi..  :dunno: slučajno pukne ... jedne godine smo je potpuno spalili (iako smo je zaštitili!!!) jer smo brenerom palili shari... ali uvijek se nekako uspije izaći nova grana ....

Ovo je prva godina da je vrh preživio i odlično napreduje... a opet s druge strane u ove 4 godine su sve bočne grane dobro odebljale (i do 2 cm) tako da je čak i dobro što je na vrhu tanja i mlađa grana iz estetskih razloga....

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #13 : 25-09-2007, 12:51:22 »
maslina je genijalna biljka ali nema ni ona čelične živce, negdi san pročita podatak da svaka ima ugrađene 4 vršne grane (max.5) nešto ko mačkinih 7/9 života, čuvajte ovu vjerojatno je zadnja
ZDRAVI BILI !!!

Offline Andrija Zokić

Odg: spasite maslinu
« Odgovori #14 : 25-09-2007, 13:06:07 »
maslina je genijalna biljka

Jedan čovjek mi je pričao da su u njegovom mjestu izvadili maslinu i ostavili je pored puta. Ona je tako izvađena sa žilama koje nisu imale nikakav doticaj sa zemljom (osim mizerne bale sa kojom je izvađena) nekoliko godina još živjela i davala plod. :smile:
andbonsai.com ~ andbonsai studio