Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kako odebljati granu?  (Posjeta: 11207 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Kako odebljati granu?
« : 24-09-2007, 15:04:31 »
Znači li to da kod masline grane debljaju tek ako ih se pusti da rastu. Mislio sam da se i skračena grana deblja uz pomoč novih grančica koje izbiju iz nje.

Offline Marija

Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #1 : 24-09-2007, 15:06:03 »
Znači li to da kod masline grane debljaju tek ako ih se pusti da rastu. Mislio sam da se i skračena grana deblja uz pomoč novih grančica koje izbiju iz nje.

Kod masline i kod svih ostalih, debljanje je višestruko brže ako se grane puste dosta duge, pa tek onda skrate.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #2 : 24-09-2007, 15:08:20 »
Znači li to da kod masline grane debljaju tek ako ih se pusti da rastu. Mislio sam da se i skračena grana deblja uz pomoč novih grančica koje izbiju iz nje.

Deblja i skračena grana ali brže deblja ako je pustiš da raste bez da si je skratio. Zato je najbolje kada trebaš debelu granu, pustit je da raste i onda je skratit za sezonu dvije.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #3 : 24-09-2007, 15:09:10 »
 :histerical: Andrija, objavili smo u isto vrijeme...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #4 : 24-09-2007, 15:12:07 »
Znači li to da kod masline grane debljaju tek ako ih se pusti da rastu. Mislio sam da se i skračena grana deblja uz pomoč novih grančica koje izbiju iz nje.

Kod masline i kod svih ostalih, debljanje je višestruko brže ako se grane puste dosta duge, pa tek onda skrate.

Ne bi se kladio u to.
Hrastovi koje sam obrađivao ovog ljeta su bolje debljali grane koje sam skratio, a iz njih su potjerale nove grane, od onih grana koje sam ostavio da rastu nesmetano. Grane koje sam kratio su več za 3 mj. postale drvenaste, dok ove ne kračene ostaju i 5 mj. zeljaste strukture. To sam primjetio na hrastu, a sigurno ima još drva koje se tak ponaša, dakle da bolje deblja ako potjera nove grane.

Offline Marija

Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #5 : 24-09-2007, 15:15:40 »

Ne bi se kladio u to.

 :histerical: :histerical: :histerical:

Tako je, ali isto nemoj!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #6 : 24-09-2007, 15:18:04 »
Hrastovi koje sam obrađivao ovog ljeta su bolje debljali grane koje sam skratio, a iz njih su potjerale nove grane, od onih grana koje sam ostavio da rastu nesmetano. Grane koje sam kratio su več za 3 mj. postale drvenaste, dok ove ne kračene ostaju i 5 mj. zeljaste strukture. To sam primjetio na hrastu, a sigurno ima još drva koje se tak ponaša, dakle da bolje deblja ako potjera nove grane.

Probaj napravit taj pokus na istom drvu. Neko drvo može biti snažnije od drugog i zato se to desilo. I neka barem 2 sezone prođu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #7 : 24-09-2007, 15:23:25 »
Hrastovi koje sam obrađivao ovog ljeta su bolje debljali grane koje sam skratio, a iz njih su potjerale nove grane, od onih grana koje sam ostavio da rastu nesmetano. Grane koje sam kratio su več za 3 mj. postale drvenaste, dok ove ne kračene ostaju i 5 mj. zeljaste strukture. To sam primjetio na hrastu, a sigurno ima još drva koje se tak ponaša, dakle da bolje deblja ako potjera nove grane.

Probaj napravit taj pokus na istom drvu. Neko drvo može biti snažnije od drugog i zato se to desilo. I neka barem 2 sezone prođu.

Ne osporavam ja tebe i Mariju, vjerujem da ima drva, kao maslina, koje bolje debljaju grane ako ih pustiš, no ima i drva koje reagiraju bolje na skračivanje grana, pa one nove pospješuju debljanje. Mislim da takve stvari ne treba generalizirati. Na jednom grabu, kojeg sam srezao prije 6 godina, dvije vršne grane su u 5 g. zatvorile rez od 10 cm i narasle 4m u visinu, nisam ih dirao, dok su postrane isto ne dirnute narasle tek 50-100 cm i bile debele svega 0,5-1cm. znači drvo je svu snagu usmjerilo na vršni rast i zanemarilo niže grane, pa zaključujem da vršne treba ostaviti da debljaju nedirnute, dok postrane treba skratiti, bar kod nekih drva.

Offline Marija

Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #8 : 24-09-2007, 15:28:32 »
Moja iskustva nisu takva, upravo suprotno. Napominjem da se nije isto radi li se o malim biljčicama ili većim i starijim, isto tako je li to zrdava biljka ili ne, da li je friško presađivana ili ne, da li joj je oštećen korijen ili ne .... bla...bla.

Za davat relevantne ocjene treba imat višegodišnje iskustvo.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #9 : 24-09-2007, 15:29:59 »
Moja iskustva nisu takva, upravo suprotno. Napominjem da se nije isto radi li se o malim boljčicama ili većim i starijim, isto tako je li to zrdava biljka ili ne, da li je friško presađivana ili ne, da li joj je oštećen korijen ili ne .... bla...bla.

Tako je, to sve stoji i sve zavisi o puno stvari i situacija  :great:

Offline Aleksa

Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #10 : 24-09-2007, 15:31:35 »
I mojoj Loniceri su duplo odebljale grane ove godine jer sam ih pustio da nesmetano rastu bez skraćivanja.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #11 : 24-09-2007, 15:35:02 »
I mojoj Loniceri su duplo odebljale grane ove godine jer sam ih pustio da nesmetano rastu bez skraćivanja.

Vjerujem ti  :great:
I moja smokva je zadebljala grane u samo 3mj, a skratio sam ih na dva lista  :mdr:
Dok jedna koja raste u dvorištu, nit je zadebljala grane niti je potjerala nove, al smo već 2x jeli smokve s nje  :yupi:

Offline helleborus

Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #12 : 24-09-2007, 21:42:58 »
O debljanju grana u puštanju novih izbojaka smo nekaj raspavljali na proljeće. Dragi Mario nije isto debljanje grane i puštanje bočnih granaka. Biljni hormoni time upravljaju. Gotovo u svim slučajevima ako pustiš vršni pup da raste, i još ako je na grani na vrhu stabla rast će najviše i najbrže. To je dobro ako imaš prenagli pad promjera kad si odrežeš sve gornje grane da bi drvo bilo niže pa ponovo radiš vrh. To se također koristi ako želiš da grane odebljaju. No, ako želiš dobiti bočno grananje onda svakako skretiš granu i ona počinje s sekundarnim grananjem. Auksini )hormoni) koji potiču apikalni rast tada prestaju djelovati i u igru ulaze drugi hormoni.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #13 : 25-09-2007, 08:32:04 »
Kolko kužim tvoj odgovor, vršnu granu koja treba nadomjestiti vrh treba pustiti i ne kratiti je, upravo to se dogodilo na grabu koji sam spomenuo i u to sam se uvjerio. Sa tvog stručnog izlaganja time upravljaju hormoni, a ja to zovem astral. Astral je nešto što biljku izdiže jer ona sama po sebi stremi u vis. Vršna grana će skoro u svim slučajevima, debljati najviše i brže stremiti u vis, pa mi se čini da u tom dijelu pričamo isto i kužimo se. Bočne grane, po nekom slobodnom riječniku, životare na uštrp vršne i napreduju sporije, sve dok vršnu puštamo da raste. Mislim da se i tu slažemo. No debljanje bočne grane po meni ovisi samo o snazi i vitalnosti drveta. I ne može se generalizirati da ih je bolje puštati da nesmetano rastu pa će one biti deblje nego da smo granu skratili ili pak generalno reći da će grana bolje debljati ako je skratimo pa će sekundarne grane pospješiti debljanje glavne grane. Tu sve ovisi o drvetu, poziciji drva u odnosu na svijetlo i možda još o nečem kaj mi sad ne pada na pamet. Možda neko pravilo koje ste iskusili u dugom periodu, govori u prilog tome da se bočne grane puste da slobodno rastu kako bi odebljale, pa ću vjerovati i ponašati se u skladu s tim, dok ne vidim reakcije na mojim drvima.

Offline helleborus

Odg: Kako odebljati granu?
« Odgovori #14 : 25-09-2007, 08:51:47 »
U svakom slučaju odrežeš li bočnu granu prebrzo, dok je još prilično tanka nećeš niti na njoj dobiti adekvatan pad promjera jer će ti vrlo brzo novi izboci dostići debljinu grane na mjestu gdje izlazi iz debla drva. A onda opet nije dobro. Pusti grane dve godine ako treba i onda odreži na duljinu prva dva pupa a novu mladu grančicu usmjeri kao da nastavlja tu granu. Onda će ti ona jače debljati. I kad bude dobar omjer pada promjera nju odreži i tako nastavi s trećom još mlađom grančicom. Biljni hormoni su odlična stvar. Giberelini će učiniti svoje i pomoći biljci da baci postrane pupove. No oni neće počet djelovat dok ne odrežeš vrh grane, apikalni dio. Tako će se sva enegrija debljanja stvarno usmjeriti na debljanje te jedne grane, a ne na stvaranje bočnih ogranaka. Tako zapravo di doziraš debljanje grane prema svojoj želji.
Ako granu odmah odrežeš na željenu dužinu ona puno sporije deblja jer se više energije ugrađuje u bočne grane (one koje će sad imati ulogu vrha, apeksa) i vrlo brzo će doći ta mlađa grana dostići debljinu one prvo orezane. Kužiš?! To ti možda sad u početku izgleda kao da je dobro kaj radiš, ali dugoročno doći će do nesrazmjera i debljini grana. To je naravno u slučaju da imaš izuzetno tanke grane kao na onoj bukvi koju si stavio na forum. Lako ćeš ti poslije zgosnuti krošnju kad grana odeblja pa je odrežeš. Sigurno će bacati postrane pupove. Tu nema diskusije.
Ili kao što sam već napisala trebas nastaviti deblo prema vrhu. Ti ga odrežeš na željenoj visini (odnosno niže od željene visine budućeg drvca) i usmjeriš jednu tanku grančicu koja nastavlja to deblo. Razlika u padu promjera je ogromna i jednini način da nova grana dostigne deblo u promjeru je da je pustiš da raste i nekoliko metara u vis. Do zadovoljavajuće debljine i onda je drastično odrežes. I opet tako je novim grančicom. ( to pišem npr. o onoj bukvi, ne za prirodno stvorene jamadorije koji već imaju krasan pad promjera)