Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ruzmarin - orezivanje i vađenje  (Posjeta: 53043 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #30 : 16-01-2011, 21:02:59 »
Jel ovo OK vrijeme za vadit ružmarin?

U srijedu idem na Vis i imam rijetku priliku bit na tom otoku preko zime. Poznajem teren i htio bi izvadit 1-2 ružmarina. Zemlja nije krš nego... zemlja :-D tako da sa vađenjem ne bi trebalo bit većih problema. Ružmarini sad nisu u vegetaciji, jel? Ili jesu još uvijek? Uglavnom, sljedeći put ću bit na Visu na ljeto, dal da ih vadim sad il na ljeto?

BTW, štovano uredništvo, imam praksu nadovezat se na stari topic sa istom temom, jel to OK il da si otvaram nove topice?
vadi

Offline Andrija Zokić

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #31 : 16-01-2011, 21:05:38 »
Jel ovo OK vrijeme za vadit ružmarin?

U srijedu idem na Vis i imam rijetku priliku bit na tom otoku preko zime. Poznajem teren i htio bi izvadit 1-2 ružmarina. Zemlja nije krš nego... zemlja :-D tako da sa vađenjem ne bi trebalo bit većih problema. Ružmarini sad nisu u vegetaciji, jel? Ili jesu još uvijek? Uglavnom, sljedeći put ću bit na Visu na ljeto, dal da ih vadim sad il na ljeto?

Bolje je sada nego na ljeto.

BTW, štovano uredništvo, imam praksu nadovezat se na stari topic sa istom temom, jel to OK il da si otvaram nove topice?

Bilo bi dobro da što više članova imaju tvoju praksu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #32 : 17-01-2011, 14:20:43 »
Kada izvadiš ruzmarin pazi na režim vlage i zaljevanja. ja sam ih tri dosad ubio i a život im je trajao par mjeseci,Izvađeni prošlog prolječa a riknuli nedavno u haustoru.S tom biljkom zasad odustajem a nije bila za bonsai nego kao ukras.Ako netko ima iskustva neka nam kaže kako da ju održimo na životu.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline dijxtra

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #33 : 17-01-2011, 15:22:13 »
Kada izvadiš ruzmarin pazi na režim vlage i zaljevanja. ja sam ih tri dosad ubio i a život im je trajao par mjeseci,Izvađeni prošlog prolječa a riknuli nedavno u haustoru.S tom biljkom zasad odustajem a nije bila za bonsai nego kao ukras.Ako netko ima iskustva neka nam kaže kako da ju održimo na životu.
U kojem supstratu si ih držao i kako si ih zaljevao? Jesi ih mistao? Koliko si ih prihranjivao? Aj ako ti se da napiši koju o tome.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #34 : 17-01-2011, 15:39:41 »
Kada izvadiš ruzmarin pazi na režim vlage i zaljevanja. ja sam ih tri dosad ubio i a život im je trajao par mjeseci,Izvađeni prošlog prolječa a riknuli nedavno u haustoru.S tom biljkom zasad odustajem a nije bila za bonsai nego kao ukras.Ako netko ima iskustva neka nam kaže kako da ju održimo na životu.
U kojem supstratu si ih držao i kako si ih zaljevao? Jesi ih mistao? Koliko si ih prihranjivao? Aj ako ti se da napiši koju o tome.
Posađeni su bili u normalnim teglama sa drenažom od šljunka i miksom  od humusa i crvenog krčkog kamena. Prolječe i ljeto su pili vodu svakih 2 dana a na kraju svakih dva tjedna i odjednom se osušili.Rasli su savršeno i kao mirodija su bili korisni.Isto se dogodilo sa lavandom al ne ovom već otočkom.Ovo je malo off topic, najte zamerit.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Hrvat

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #35 : 17-01-2011, 17:28:42 »
posjedujem vise komada ruzmarina(lokacija-jug francuske).
substrat=pumice+sljunak
zalijevanje=1 put sedmicno(zalijevanje listova;ruzmarina i lavande je zabranjeno)ruzina ili hrdja je cobna za ove vrste.
prehranjivanje=nikada
expozicija=jug,pouno sunce(obavezno)
astalavista
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline jurica

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #36 : 17-01-2011, 19:49:05 »
posjedujem vise komada ruzmarina(lokacija-jug francuske).
substrat=pumice+sljunak
zalijevanje=1 put sedmicno(zalijevanje listova;ruzmarina i lavande je zabranjeno)ruzina ili hrdja je cobna za ove vrste.
prehranjivanje=nikada
expozicija=jug,pouno sunce(obavezno)
astalavista
Ovo je dobro znati , hvala na info

Offline dijxtra

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #37 : 18-01-2011, 00:21:32 »
(zalijevanje listova;ruzmarina i lavande je zabranjeno)
Može riječ - dvije više o ovome?

Offline Hrvat

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #38 : 19-01-2011, 00:10:10 »
(zalijevanje listova;ruzmarina i lavande je zabranjeno)
Može riječ - dvije više o ovome?
moze bez problema.
eto rijec zabranjeno bas ne odgovara ali ne savjetujem vise odgovara,svatko napravi kako zeli.
po mome iskustvu i prateci ruzmarine i lavande u prirodi rastu najcesce u siromasnom tlu,izlozeno na sucu.Tunis,Maroko,jug Francuske,Italije.KRATKO RECENO SVE MEDITERANSKE KRAJEVE.u vrtovima sa automatskim zalijevanjem sve ove vrste izgledaju bolesne i slabe,one koje se zalijevaju po listovima 90% SU POKOJNE :molitva:.
cesto promatram na jugu Fr.kvalitetu ruzmarina i lavande pokraj auto puta i dosao sam do zakljucka poslije toliko mojih pokopanih primjeraka da moram promijeniti hortikulturu i eto prvi przivjeli primjerak sad star 9 godina ruzmarin horisontalis i danas mi pravi drustvo i upravo je u ovo doba u punom cvijetu.ostali primjerci lavande i ruzmarina su dosta mladji ali takodjer u punoj formi.svi primjerci dolaze iz prodavaonice za bonsai(bonsai centro-celle ligure-italy).bili su u typu pre-bonsai sto znaci plasticne crne posude sa dosta rada i formiranja.
eto ja se zaveza i napisa vise od dvi tri rici  :lauhhing:ali nije vazno ako moze pomoci.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline dijxtra

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #39 : 19-01-2011, 01:03:12 »
upravo je u ovo doba u punom cvijetu.
E, vidiš. Ovo me zbunjuje. Znači li to da ružmarini trenutno nisu u hibernaciji? Kad se oni odmaraju, pobogu?! Ne valjda po ljeti?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #40 : 19-01-2011, 13:52:52 »

E, vidiš. Ovo me zbunjuje. Znači li to da ružmarini trenutno nisu u hibernaciji? Kad se oni odmaraju, pobogu?! Ne valjda po ljeti?


Nije tu ništa čudno samo treba znati određena pravila.Cvate sada jer ima najbolje uvjete za to, koje ljeti nema.Sada ima najviše vlage i sunce nije prejako.Cvjetovi i plodovi dosta izmore biljke.Ljeti se u suši bori za opstanak.Ja imam Crasule-Rajsko drvo koje također cvatu u zimi pri temperaturi od 10-15 stupnjeva i to u sezoni kada miruju.Koristi snagu,hranu koju skuplja u stablu i listovima.Biljke nikad nisu u potpunoj hibernaciji. :chinaman:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Joyca

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #41 : 14-10-2011, 00:53:53 »
Jel neko zna koliki je životni vijek ružmarina?Ne mogu po netu nać.

Offline pannonian

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #42 : 14-10-2011, 20:31:40 »
navodno 15 godina max. ovisno u kojoj klimatskoj zoni raste

http://www.onlinegardenertips.com/herb-gardening/herbal-medicine/rosemary/

Offline Joyca

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #43 : 14-10-2011, 23:02:34 »
Pannonian zahvaljujem na odgovoru.Evo Marija jedan od mogućih odgovora zašto je iz čista mira uvenija.. 15godina maksimum,to definitivno nije za bonsai,moje mišljenje.   Pozdrav !)

Offline Marija

Odg: Ruzmarin - orezivanje i vađenje
« Odgovori #44 : 15-10-2011, 08:50:57 »
Pannonian zahvaljujem na odgovoru.Evo Marija jedan od mogućih odgovora zašto je iz čista mira uvenija.. 15godina maksimum,to definitivno nije za bonsai,moje mišljenje.   Pozdrav !)

znam za primjerke stare 30-40 godina (jer rastu oko kuće) .... ne vjerujem da je to nije točan podatak
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai